Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eskiden Fakirlik Göstergesiyken Şimdilerde Değeri Fazlasıyla Artan 30 Şey

Bir şeyin değerli olup olmadığını aslında bizler belirliyoruz. Bu galerim de sizlere eskiden fakirlik göstergesi olan ama şimdilerde değeri fazlasıyla artan şeyleri göstereceğim.
Eskiden Fakirlik Göstergesiyken Şimdilerde Değeri Fazlasıyla Artan 30 Şey
Son Güncelleme: 
Yorum

Biz insanoğluyuz elimizdeki bir şeyin değerini kaybedince anlıyoruz. Hazırladığım bu galerim de eskiden bizler için çok bir önemi olmayan ama şimdilerde fazlasıyla değeri artan şeyleri bir araya topladım.

Zaman su gibi akıp geçiyor. Yeni yeni ürünler, evler, arabalar derken her şey fazlasıyla gelişiyor. Eskilerde insanların sevmedikleri kurtulmak istedikleri şeyler şimdilerde fazlasıyla değerleniyor. Bir örnekle devam etmek istiyorum. Okul ortamı ya da toplum alanlarına girdiğimizde bir yerimiz yırtık, sökük olsa utanırdık değil mi? İnsanlar benim hakkımda o fakir baksana kılık kıyafetine der diye çekinir ve utanırdık. Ancak şimdilerde bu söz konusu bile değil. Çünkü artık maddi durumu yerinde olan insanlar bile eskilerden fakir göstergesi olan şeyleri şimdilerde el üstünde tutuyorlar. Buna yırtık pantolonlar en büyük örnek olarak verilebilir.

Eskilerde pantolonlarımızın dizleri yırtılınca atardık çöpe. Şimdilerde durum öyle değil. Yeni moda akımlarında dizi yırtık pantolonlar popüler. Hatta pantolonların yarısı yırtık bir şekilde dahi giyilebiliyor. Geçmişte kıymeti bilinmeyen şeylerden örnekler vererek devam etmek istiyorum. Eski zamanlarda memura kız verilmezmiş, sebebi ise maaşının düşük olması. O zamana göre en büyük geçim sıkıntısını memurlarda çekiyorlarmış. Ancak şimdilerde büyüklerimiz kızlarını evlendirmek için memur olsun yeter bile diyorlar. Nedeni memurların maaşlarının yüksek olması. Köy kahvaltısını eskilerde çoğu insan küçümseyerek bakardı. Ancak şimdilerde bir köy kahvaltısı yapmak isteseniz en az 50 TL para vermek zorundasınız.

Önceleri apartman dairelerinde oturmak ultra lüks yaşam göstergelerinden bir tanesiydi. O zamanlara göre müstakil evde yaşayanlara fakir gözüyle bakılıyordu. Şimdilerde ise apartman dairelerinde oturanlar müstakil evlerde yaşamak için can atıyorlar. Lastik çizmeleri hemen hepimiz biliyoruz. Eskilerde bu çizmeleri sadece işçiler giyiyorlardı. Günümüzde ise adeta parlayan bir yıldız oldu. Gördüğünüz üzere kadın – erkek çoğu kişide çeşit çeşit renkleriyle ve desenleriyle çok rahat giyiliyor. Eski zamanların kadınları şalvar giyiyorlardı. O zamanlara göre şalvarda fakirliğin simgelerinden bir tanesiydi. Günümüzde bakıyoruz ki çoğu kişi çeşit çeşit şalvar modellerini kullanıyorlar.

Evet, hazırsanız eskiden fakirlik göstergesi olan ve şimdilerde değeri artan şeylere gelin hep birlikte göz atalım.

Önceleri bir restorana gidip ev yemeği yenilmezdi. Farklı şeyler yemek zenginlik göstergesiydi. Şimdilerde gidilen mekanlarda ev yemeğine talep arttı.
1

Eskilerde yüzüne bile bakılmayan sarı çizmeler.
2

Yırtık pantolonlar eskilerde fakirlik göstergesiydi. Şimdilerde yeni moda akımı oldu.
3

1980 yıllarında tavuk kanatları çöpe atılırmış. Şimdilerde mangalın ve Fast Food’un olmazsa olmazı.
4

Kısa paça pantolonlarda fazlasıyla popüler oldular.
5

Tamamen organik köy yumurtası.
6

Apartman dairesi de neymiş? Müstakil ev varken…
7

Eskiden sakal bırakanlara varoş, bakımsız denilirmiş. Günümüzde sakallı erkeklere yakışıklı deniliyor.
8

Ünlülerin dillerinde “Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” türküsünü eskilerde duymak imkansızdı. Şimdi gelin görün ki onlar için vazgeçilmez oldu.
9

Tam buğday ekmeğini eskilerde maddi durumu yetersiz olanlar yiyorlardı. Günümüzde artık zenginlerin en büyük tercihi haline geldi.
10

Eskilerde elektrik kesintisi çok yaşandığı için evlerde mum eksik olmazdı. Şimdilerde farklılık yapmak için çoğu yerde mum aksesuar olarak kullanılıyor.
11

Geçmişte maddi yetersizlikten dolayı salon tutulamadığı için düğünler kırsal alanda yapılırmış. Günümüzde çoğu kişi kır düğününü tercih eder oldu.
12

Önceleri köy kahvaltısına burun kıvıranlar şimdilerde yöresel ve organik gıdalarla köy kahvaltısı yapmak istiyorlar.
13

Eskilerde kadınlar çok masraf olmasın diye koyun yünlerinden ip yapıp kazak örerlermiş. Şimdilerde mağazalarda uçuk fiyatlara satılıyorlar.
14

Önceleri maddi kazancı az diye memura kız verilmezmiş. Günümüzde büyüklerimiz çocuklarına memur eş adayı bulma çabalarındalar.
15

Kurtlu elma
16

Şalvar modası
17

Organik sebzeler
18

Köy ekmeği
19

Casio saat
20

Üzerine çamaşır suyu dökülmüş gibi olan tişörtler ve pantolonlar.
21

Ev baklavası
22

Şifa kaynağı otlar
23

Köy yoğurdu
24

Zeytinyağı
25

Kütük
26

İşe yürüyerek gitmek
27

Közde çay
28

Lavaş
29

Çeri domates
30

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu