Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Esiri Olduğunuz Endişelerden Kurtulmanın 5 Sıra Dışı Yolu

Esiri Olduğunuz Endişelerden Kurtulmanın 5 Sıra Dışı Yolu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Endişe, hiç şüphesiz hayatımızın bir parçası. Yani hemen hemen her insan hayatındaki bir takım şeylerle ilgili olarak kaygılanır. Bazıları için kaygı üstesinden gelinebilecek bir durum olurken, bazıları içinse endişe kişinin ayağına takılan bir prangadan farksız olur. Bazıları kaygıyla mücadele etme konusunda gayet başarılı olurken, bazıları içinse bu deveye hendek atlatmaktan bile zor gelir. Peki, bu durumun nedeni nedir? Nedeni aslında gayet açıktır. Kimileri endişeyle başa çıkmaları gerektiğinin farkındadır ve bunun için girişimde bulunur. Kimileri ise endişe karşısında hemen kollarını kaldırarak ona teslim olmayı tercih eder. İşte bazılarının, hatta bazıları da değil günümüzdeki çoğu insanın endişeye esir olması tam da bu nedendendir.

Çarpıntılı bir kalp, terlemiş titrek eller, telaşlı soluklar… Evet, endişenin kişinin üzerinde hem fiziksel hem de ruhsal açıdan pek çok farklı olumsuz etkisi olduğunu biliyoruz. Ayrıca başarısızlığın en önemi nedenlerinden biri olan endişe, insanın verimini de ciddi oranda düşürüyor. İleri derecede endişe ise panik atak gibi kişinin hayatını her açıdan etkileyen rahatsızlıklara neden olabiliyor. Sonuçta, endişenin yaşamımızı kötü etkilememesi için bir şeyler yapmamız şart. İşte bu nedenle sizlere aşağıdaki önerilerden bahsetmek istiyorum. Hemen şimdi sizlere esiri olabileceğiniz endişelerden kurtulmak için deneyebileceğiniz sıra dışı bazı yöntemleri aktaracağım. Umarım bunlara gülüp geçmek yerine, dikkate almayı tercih eder ve durumunuzda gözle görülür bir fark yaratırsınız.

İşte esiri olduğunuz endişelerden kurtulmanın 5 sıra dışı yolu:

Resim Yapmayı ya da Sadece Boyamayı Deneyin!

Resim Yapmayı ya da Sadece Boyamayı Deneyin!Endişe ve kaygı anında kurtulmanızı sağlayacak yöntemlerden ilki resim yapmak ya da boyamak. Eğer resim yapmaya ilginiz varsa, bu yöntemin sizin için normalden çok daha eğlenceli olacağını bilmelisiniz. Yağlı boya tablolar, sulu boya resimler ve dahasıyla hem bir hobi edinmiş hem de var olan endişelerinizden büyük oranda uzaklaşmış olursunuz. Diğer taraftan “ben bir çöp adam çizemeyecek kadar yeteneksizim” diyorsanız, o zaman da daha farklı bir yol izleyebilirsiniz.

Şöyle ki şayet resim yapmaya çok uzak olduğunuzu düşünüyorsanız, boyama yapabilirsiniz. Evet, günümüzde stresten kurtulmak isteyen yetişkin bireyler için özel olarak hazırlanmış birçok boyama kitabı mevcut. Sizler de bu boyama kitaplarından edinerek, odak noktanızı değiştirebilir ve endişelerinizle aranıza büyük bir mesafe koyabilirsiniz. Bu yöntemi bir an önce denerseniz, ne kadar işe yaradığını yaşayarak öğreneceğinizden emin olabilirsiniz.

Şarkı Söyleyin!

Şarkı Söyleyin!Müziğin üzerimizde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi olduğunu biliyor olmalısınız. Nitekim yapılan pek çok araştırmayla müziğin gerçekten ruhun gıdası olduğu kanıtlandı, diyebiliriz. İşte siz de etkileri şüphe götürmez olan bu güçten faydalanarak, endişelerinizden kurtulmayı deneyebilirsiniz. “Yarın ne yapacağım, iş görüşmem kötü mü geçecek, sunumda kesin çuvallayacağım, bu borçlar nasıl biter…” ve bunun gibi olumsuz düşünceler tarafından istila edildiğinizi hissettiğinizde, en sevdiğiniz şarkıyı açarak kendinizi müziğin iyileştirici etkisine bırakabilirsiniz.

Tabii burada dikkat etmeniz gereken şey, endişenin üzerinizde yarattığı kara etkiye kapılarak bunalım şarkılara yönelmemeniz. Kaldı ki hepinizin size kendinizi iyi hissettiren birkaç favori şarkısı vardır. İşte hemen bu şarkıları açarak, modunuzu anında yükseltecek ritme eşlik etmeye başlayın. Hatta imkanınız varsa, yüksek sesle şarkı söyleyin. Çünkü yüksek sesle şarkı söylemek endişelerden kurtulmak için kesinlikle bire birdir.

Fiziksel Gücünüzü Rahatlamak için Kullanın!

Fiziksel Gücünüzü Rahatlamak için Kullanın!Endişe ve kaygıdan kurtulmak için düşünebileceğiniz bir diğer yöntem ise fiziksel gücünüzü kullanarak rahatlamaya çalışmak. Burada yapabileceğiniz pek çok farklı aktivite olduğunu bilmelisiniz. Örneğin; koşmayı seviyorsanız, kulaklıklarınızı takabilir ve var gücünüzle koşmayı deneyebilirsiniz. Tamirat işlerine karşı merakınız varsa evinizdeki ufak tefek işlerle meşgul olabilir, bu şekilde kafanızı dağıtabilirsiniz. Eğer bir şeyleri yumruklamanın size iyi geleceğini düşünüyorsanız, o zaman da küçük bir boks torbası edinerek stresinizi atabilirsiniz.

Sonuçta gücünüzü ne şekilde harcamak istediğiniz tamamen size kalmış. İster spor yapın, ister ağırlık çalışın, isterseniz de yumruklarınızı konuşturun. Neyi seçerseniz seçin, ruh halinizi olumlu yönde değiştirecektir.

Ev İşleriyle Uğraşın!

Ev İşleriyle Uğraşın!Endişelerden kurtulmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de ev işleriyle uğraşmak. Evet hem rahatlamanızı sağlayacak hem de hali hazırda bekleyen bir sürü işten kurulmanıza yarayacak bu yöntem ile olumsuz düşüncelerden kurtulabilirsiniz. Gerçi bu yöntemin daha çok kadınların ilgisini çekeceğini düşünüyorum, ama eminim aranızda ev işleriyle rahatlamak isteyecek erkekler de vardır.

Örneğin dolabınızın içinde ne var ne yok boşaltarak büyük bir temizlik yapabilir, eski ya da giymediğiniz kıyafetlerinizi birilerine bağışlamayı ya da satarak para kazanmayı düşünebilirsiniz. Etrafı derleyip toplayabilir, uzun zamandır yüzüne bakmadığınız kilerinizi adama çevirebilir, bu şekilde olumsuz düşüncelerinizden uzaklaşabilirsiniz. Sonuçta hem yapılış aşamasında hem de işin sonunda sizi mutlu edecek ev işleri sayesinde kendinize pek çok açıdan iyilik etmiş olacağınızı bilmelisiniz.

Olumsuz İç Sesinizi Susturun!

Olumsuz İç Sesinizi Susturun!Hani şu sizi endişeli biri haline getiren iç sesiniz var ya, işte onu susturmayı öğrenmelisiniz. Aklınızdan geçen “ya yapamazsam, başarısız olursam, kesin kötü bir şey olacak, yapsam da işi alamayacağım…” gibi düşüncelerden kurtulmanız gerekiyor. Bunun için size birkaç taktik verebilirim. Örneğin; kötücül iç sesiniz yine başınızın etini yemeye başladı. O zaman ona karşılık vermelisiniz. “Yanılıyorsun, tabii ki yapabilirim, şimdiye kadar bir sürü şey başardım bu işin de üstesinden gelebilirim” gibi düşüncelerle kara düşüncelerin sesini olabildiğince çok kısabilirsiniz.

Ayrıca başarısız olma ihtimalinizi de düşünerek kendinizi sakinleştirmeyi deneyebilirsiniz. Mesela, işi alamamanız durumunda elinize geçecek en kötü sonuç ne olabilir? İşte bu şekilde olabilecek şeylere karşı kendinizi hazırlayarak da endişelerinizi azaltabilirsiniz. Sonuçta şimdi başarılı olamasanız bile, bir dahaki denemenizde, o da olmadı diğer girişiminizde mutlaka başarılı olacağınızı bilirseniz; endişelerinizin esiri olmaktan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Nihai olarak; endişelerin, kaygıların hayatımızda her zaman yer alacağını kabullenmeliyiz. Ancak işin sırrının bu duyguların bizi esir almasının önüne geçebilmek olduğunu da unutmamalıyız. Yani hiçbir zaman endişelerin hayatımızın gidişatını değiştirmesine izin vermemeli, başarılı olmak için endişe duymak konusunda kendimize bir sınır koymalıyız. Kısacası farkındalığımızı arttırmalıyız. Görüyorum ki bu yazıyı okuduğunuza göre siz endişeye yenilmemek için ilk adımı çoktan atmışsınız. Geri kalan kısımda ise yapmanız gereken öğrendiğiniz mücadele taktiklerini uygulamaya başlamak. Sonrasında ise endişeleri yüzünden kendini başarısızlığa mahkum etmeyen güçlü insanlardan biri olacaksınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın