Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Uçağı

Dünyanın en pahalı uçağının fiyatı tamı tamına 2,1 milyar dolar. Peki bu ünlü uçağın hangisi olduğunu ve özelliklerini öğrenmek ister misiniz?
Dünyanın En Pahalı 10 Uçağı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Wright Kardeşler’in buluşu olmasaydı ne yapardık? Yapacağımız uzun seyahatleri hiç düşündünüz mü? Havayolu taşımacılığı gün geçtikçe daha da ilerleyip, popüler hale geliyor.

Bazı milyarderler seyahat tarzı uçaklara milyon dolarlık özelleştirmeler ekleyerek, onları yepyeni bir uçak haline getiriyor. ABD ordusu gibi kuruluşlar ise kendi uçaklarını özelleştirmek için gösterişli eklemelere milyonlar harcamıyor. Onlar teknolojik olarak en gelişmiş, en güvenli ve en pratik uçaklara milyonlarca dolar üzerinde yatırım yapıyor.

İster uçan otel olsun ister kara askeri taşıyıcısı ya da yük taşıyan bir kargo uçağı, bu uçaklardaki en basit materyaller oldukça lüks olabiliyor. Bizler bu yazımızda, özel jetler ve askeri uçaklar dahil olmak üzere dünyanın on en pahalı uçaklarını sizler için derledik:

İsterseniz gelin hep birlikte milyar dolara varan fiyatlarıyla, Dünyanın En Pahallı Uçaklarına birlikte göz atalım:

10 Boeing 747-8 VIP

153 Milyon Dolar

Boeing 747-8 VIP“VIP” model Boeing 747-8, Hong Kong gayrimenkul milyarderi Joseph Lau’ya aittir. Boeing 747-8 VIP “Dreamliner” olarak da adlandırılır. Bu uçak Lau, daha konforlu yolculuk yapabilsin diye son teknoloji ile tüm özel tasarımlarla imal edildi.

Bazı özelliklerini sayacak olursak; tonozlu tavanlar, video görüntülü duvarlar ve spiral merdivenler bunlardan sadece bazılarıdır. Lau, uçağa abartılı eklemeler yaptığı için uçakta epeyce az koltuk vardır. Uçan konforun orijinalinde ise 467 yolcu koltuğu mevcuttur.

9 Boeing 747-400 Custom

220 Milyon Dolar

Boeing 747-400 CustomBoeing 747-400’ün özelleştirilmiş versiyonu, Suudi Arabistan Prensi El-Velid bin Talal’a aittir. Prens, 2003 yılında uçağı satın aldıktan sonra iki lüks yatak odası, 14 kişilik yemek masası, hatta uçağın ortasına bir de taht ekletti.

Prens, uçağa eklediği inanılmaz lüks eşyalar ve tahtla beraber sanki uçan bir saray yaratmış gibi görünüyor. Uçakta, prensin isteklerini yerine getirebilmek için 11 uçuş görevlisi çalışmaktadır.

8 E-2D Advanced Hawkeye

232 Milyon Dolar

 E-2D Advanced HawkeyeAlışılmadık görünüme sahip olan askeri uçak, Grumman Aircraft Company tarafından geliştirildi. ABD Donanması, bu uçağı daha önceki E-1 Tracer’ın yedeği olarak kullanmaktaydı.

Tüm hava şartlarına dirençli uçak erken uyarı (AEW) sistemi, ciddi gelişmiş APY-9 radar sistemi, gelişmiş bir radyo paketi, entegre uydu haberleşme yeteneği, turbo prop motorları, ve gelişmiş elektronik taraması gibi özelliklere sahiptir. Aslında uçak, gözetim ve keşif için şirketin üretmiş olduğu son uçaktır.

7 Boeing 747-430 Custom

233 Milyon Dolar

Boeing 747-430 CustomDünyanın en zengin hükümdarlarından biri, Borneo Adası’nın Brunei Sultanı’dır. 747 tipi uçağı son olarak, kişisel arzularına göre özelleştiren de odur. Orijinal uçak yaklaşık 100 milyon dolar maliyetindedir. Fakat Sultan, uçağın bazı bölümlerinde altın kullandığı için uçağın yapılışına, 130 milyon dolar daha feda etti. Oturma odası, yatak odası ve banyonun tamamı altındır ve Lalique kristalinden dekore edilmiştir. Uçağın lavaboları bile sert altından yapılmıştır.

6 P-8A Poseidon

290 Milyon Dolar

P-8A PoseidonDonanımlı uçak; Boeing Savunma, Depolama ve Güvenlik tarafından ABD Donanması için geliştirildi. P-8A Poseidon, 737-800ERX’in değiştirilmiş bir versiyonudur. Gezegendeki en iyi savunma uçaklarından biri olarak; anti-denizaltı savaş (ABY), anti-yüzey savaş (ASUW) ve yasak nakliye ile iletişim halindedir.

Uçak; el bombaları, su bombası, SLAM-ER füzeleri, Harpoon anti-gemi füzeleri gibi askeri eşyalar taşır. Uçak, deniz gözetleme uçağı Northrop Grumman MQ-4C Triton ile beraber çalışır.

5 C-17A Globemaster III

328 Milyon Dolar

C-17A Globemaster IIIBoeing uçağı, ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilen en büyük askeri nakliye uçaklarından biridir. C-17A, stratejik ve taktik hava ikmal görevleri, asker ve kargo taşıma işlemleri, tıbbi tahliye ve paraşütle atlama aktiviteleri için kullanılır.

Savunma Bakanlığı altında çalışmış tasarımından sorumlu McDonnell Douglas, uçağı geliştirme aşamasında yaklaşık 1.5 milyar dolar zarara uğratmıştır. McDonnell Douglas, 1997 yılında Boeing ile birleşti. Şu anda Hava Kuvvetleri, 180-210 adet C-17A’ya sahiptir.

4 F-22 Raptor

350 Milyon Dolar

F-22 RaptorF-22 Raptor, genellikle dünyanın en iyi ve en pahalı muharebe uçağı olarak kabul edilir. Tek koltuklu, çift motorlu, gizli taktiklere sahip savaş uçağı; Lockheed Martin tarafından ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilmiştir. Uçağın yüksek maliyeti, ihracat yasağı gibi nedenlerden sonra 2012 yılından sonra uçağın üretimi durdu. Şirket daha sonra uçağın üst modeli F-35’i üretmeye başladı.

3 Airbus A340-300 Custom

350-500 Milyon Dolar

Airbus A340-300 CustomÖzelleştirilmiş Airbus A340-300, Rusya’nın en zengin ismi Alisher Usmanov’a aittir. Uçak, Başkan Putin’e ait olan Ilyushin II-96 uçağından bile daha büyüktür. Aslına bakılırsa Rusya’nın da en büyük uçağıdır.

Uçağın orijinali 238 milyon dolardır. Fakat Alisher Usmanov uçağa; lüks iç dekorasyon ve teknolojiyi uygulayarak, uçağın değerini bir hayli arttırmıştır. Uçağın fiyatı 350 milyon $ ile 500 milyon $ arasında değişmektedir. Jet, 375 yolcu taşıyabilir ve 14.484 kilometre uçabilir.

2 Airbus A380 Custom

500 Milyon Dolar

Airbus A380 CustomDünyanın en pahalı özel jeti, listemizde daha üst sıralarda karşımıza çıkan Suudi Arabistan Prensi El-Velid bin Talal’a aittir. Lüks uçakta; iki araba garajı, prensin şahinleri için oda, birden fazla yatak odası, banyolu bir oda ve “sağlıklı yaşam alanı” gibi olanaklar mevcuttur. Prens El Velid’in bu eklemeleri yapması uçağı, dünyanın en büyük kişisel uçağı yapmaktadır.

1 B-2 Spirit Stealth Bomber

2.1 Milyar Dolar

B-2 Spirit Stealth BomberB-2 Spirit Stealth Bomber; B-2 Spirit’in, şimdiye kadar yapılmış olduğu en pahalı uçaktır. Uçak; stratejik bombardıman, uçaksavar ve savunma için gizli teknolojilere sahiptir. Ayrıca bu savaş aracı, konvansiyonel ve nükleer silah istihdam edebilir.

B-2, Irak ve Afganistan’da yaygın olarak kullanılmıştır. Northrop Grumman ve Boeing tarafından uçağın maliyeti, 1997’de ortalama 737 milyon $ olarak belirlenmiştir. Ancak yedek parça, yazılım desteği, güçlendirme ve ekipman ile uçağın maliyeti ortalama 929 milyon $’a yükselmiştir.

İlk uçan Türk olan Hezarfen Ahmed Çelebi’yi tarihin tozlu sayfalarından hepimiz hatırlarız. Galata Köprüsü’nden, Üsküdar’a kadar uçmayı başaran bu ünlü mucit; günümüz uçan saraylarının ve son teknoloji savaş makinelerinin atasıdır. Hezarfen, günümüz teknolojisi hakkında yorum yapabilme şansına sahip olsa; sizce ne derdi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın