Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 7 Televizyon Reklamı

Dünyanın en pahalı reklamlarımı öğrenmeye hazır mısınız? İşte ünlü isimlerin yalnızca birkaç dakika boy göstermesine rağmen milyonlar kazandığı o reklamlar:
Dünyanın En Pahalı 7 Televizyon Reklamı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Başarılı bir markanın anahtarı, ürünlerini kendi pazarlamasıdır! Birçok ürün mutlaka iyidir, tabi onları asıl iyi konuma getiren pazarlamaya verdikleri önemden geçmektedir. Bir marka kendini ne kadar iyi reklam ederse, o kadar çok tanınacaktır. Bu durum; Ford, Wonga, Coca Cola ve daha birçok markanın sürekliliğini açıklamaya yeter. Elbette bu başarılı reklam kampanyaları, yetenek ve yaratıcılığın yanında önemli olan maliyetidir.

Marka reklamlarının en pahalı biçimlerinden biri hiç şüphesiz televizyonda görünenleridir. İnternetteki reklamları binlerce takipçiyi kendine çekebilir; ancak televizyon, reklam konusuna her zaman daha üstün olmuştur.

Sürekli gösterilen iyi reklamlardan sonra beynimiz o ürüne tepki vermeye başlar. Bu örnek psikolojiyle pazarlamanın ne kadar iç içe olduğunu bizlere göstermektedir. Zaten reklamın hedefinin insan olduğu düşünülürse, farklı bir durum olması kabul edilemez.

Aşağıdaki reklamları incelediğimizde bu şirketlerin neden bu kadar tanındığını ve kazandığını daha iyi anlayacağımızdan eminim. Gelin markaların milyon dolarlık reklamlarına hep birlikte bir göz atalım:

7 Ferrari (2007)

4,5 Milyon Dolar

Reklam Ferrari’nin 60. yıldönümü için yapıldı. ‘Tour de World’ isimli reklamda Ferrari, Roma Kolezyum ve New York Times Square gibi birkaç popüler yerde görülür. Reklamda dikkat çeken, Ferrari ve Shell markasının özdeşleştirilmesidir. Ferrari pilotu yakıt için Shell’e gelir, yakıtını doldurduktan sonra devam eder.

Oldukça popüler mekanların göz alıcılığını, arabanın şıklığı ile eşleştirmek için bu tür lüks caddeler seçilmiştir. Bu reklam çekiminde caddelerin boşaltıldığını ve iki markanın tanıtıldığını düşünürsek, 4,5 milyon dolar hiç de şaşırtıcı değildir.

6 Honda (2003)

6,2 Milyon Dolar

Honda’nın bu reklamında arabanın bütün parçalarını zincir gibi bir araya getirmiştir. Reklamı oluşturmak için çok para harcanmasının nedeni ise bütün mekanizma için gerekli olan 606 parçayı satın almak ve bütün düzeni oluşturmak için harcanan çabadır.

Reklam ilgi çekici bir hikaye gibi devam ettiği için bu reklamı izleyen birisi sonunu görmeden reklamı izlemeyi bırakamaz. Honda, ilginç ve etkileyici reklamları ile her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır. Honda’nın hala dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olmasının nedeni de budur.

5 Pepsi (2002)

8,1 Milyon Dolar

2002’de yayınlanan bu reklam, dünyaca ünlü pop yıldızı Britney Spears’ın zaman içinde yolculuğunu izleyicilere sunulmaktadır. Bu reklamın amacı ise Pepsi markasının uzun ömürlü olduğunu göstermektir. Reklam, 1958’den 2002’e kadar geçen zamanı anlatır ve barlar, plajlar gibi bir çok farklı mekanda çekilir.

Reklam; oyuncuların kostümleri, kullandığı farklı mekanlar ve dünyaca ünlü bir ismi marka tanıtımında kullanmasıyla 8,1 milyon doları hak ediyor.

4 Chrysler (2011)

12,4 Milyon Dolar

Bu reklamdaki karakter ‘Rap kralı’ Eminem’dir. Otomobil üreticisi Chrysler, reklamı sunmak için 12,4 milyon dolar harcadı. Reklam şu anda video paylaşım sitesi olan YouTube’da 17 milyondan fazla izlenmiştir. Reklam ilk 48 saat içinde yaklaşık 2 milyon kişi tarafından tıklandı. Aynı zamanda, Amerika’da 64 farklı televizyon kanalında gösterildi.

Chrysler, ortalama bir kişi için pahalı olmasına rağmen, muhtemelen bu harika reklam ile büyük kazanç elde etmiştir.

3 AVIVA (2008)

13,4 Milyon Dolar

Eskiden Norwich Union olarak bilinen sigorta şirketi bu reklamı, özellikle yeni ismi olan AVIVA’yı tanıtmak için yapmıştır. Şirket, kurulduktan sonra ismini değiştirmiş ve bu yeni ismin tanıtımı için Bruce Willis, Alice Cooper gibi ünlüleri uygun görmüştür.

Reklamdaki diğer önemli unsur bu ünlülerle hiç ilişkisi olmayan aktörlerdir. Ünlü isimler ismini değiştiren AVIVA’yı işaret ederken, diğer aktörler müşterileri işaret eder. Reklam kampanyasına katılan isimlerin bu kadar ünlü olması, reklam maliyetinin 3 katına çıkmasına ve toplamda 13,4 milyon dolar gibi yüksek bir miktara ulaşmasına neden olur.

2 Guinness ‘Tipping Point’ (2007)

16 Milyon Dolar

Guinness, görsel olarak büyüleyici olan reklamını Arjantin’de çekti. Reklam 16 milyon dolar maliyetindedir. Reklamın içinde; saman balyaları, buzdolabı, bavul, kitap, lastikler ve hatta yanan arabalar ile 600 domino taşı var. Reklam, doğal görünümü ve şaşırtıcı sahnesi ile seyircileri 90 saniye boyunca mola vermeden kendisine bağlamayı başarıyor.

1 Chanel No 5 (2004)

33 Milyon Dolar

Nicole Kidman ve Rodrigo Santoro’nun oynadığı bu büyüleyici reklama, tam 33 milyon dolar harcandı. Burada amaç; sadece Nicole Kidman ismini kullanarak izleyiciler ve şirket arasında güven inşa etmektir.

Reklam, rüya gibi bir aşkı kısa film olarak anlatır. Chanel, parfüm reklamında Nicole Kidman’a sadece görünümü için 3 milyon dolar ödemiştir.

Özellikle Coca Cola reklamları, bayramlarda yayınlanan şeker reklamları önce duygularımızla, sonra da cebimizle oynuyor. Sizce de iyi bir marka olabilmek için bu kadar yüksek maliyetli reklamlara gerek var mı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın