Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Hobisi

Dünyanın en pahalı hobilerinden oluşan bu liste, zenginlerin ilgi alanlarını sorgulatıyor. Çünkü pek çoğu sıradan insanların asla sahip olamayacağı şeyler!
Dünyanın En Pahalı 10 Hobisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tehlikeli ama bir o kadar da şaşırtıcı hobiler mi arıyorsunuz? Yoksa sadece yapacak farklı şeyler arayan biri olmaktan sıkıldınız mı? Bazılarına göre hobi, boş zamanları değerlendirmek amacıyla yapılan, eğlenceli aktiviteler anlamına geliyor. Ama bazıları için bu hobiler, özel zamanlar yaratılacak kadar önemli…

Hemen herkes hobiler hakkında bilgi sahibidir. Ama öyle hobiler var ki, yapmak için boş vaktinizin yanı sıra paranızda olmalı. Zengin insanların kendilerine göre olan yaşam tarzı nedeniyle belki de, hobiler böyle farklı anlamlara bürüyor. Temeline bakacak olursak; hepsi birer boş zamanları kaliteli bir şekilde değerlendirmek, hayatın tüm karmaşasından uzaklaşmak için yapılan aktivitelerdir.

Parayı dert etmeyen insanların yapmaktan hoşlandığı şeylere gelin bir göz atalım.

10 Büyük Hayvan Avcılığı

Büyük Hayvan AvcılığıKullanılan en kaliteli mermi ve silahlar, bu hobinin nasıl bir aktivite olduğunu tanımlıyor. Hobileriniz arasında avlanma varsa, bunun ne kadar pahalı bir hobi olduğunu zaten bilirsiniz. Sadece av kıyafetleri için yüzlerce dolar harcayabilirsiniz. Cephane, seyahat giderleri, ruhsat ücretleri ve gıda giderlerinden söz etmiyorum bile…

Sadece küçük bir geyiği avlamak için 200 dolar ödemeniz gerektiğine inanabiliyor musunuz? Demek istediğim Afrika’nın iç bataklık bölgelerinde bir antilop türü ve bir zebrayı avlamak için bir haftanızın olmasının yanı sıra 5000 dolarınız olması gerekiyor. Avlanmak için krallara layık, harika vakit geçireceğiniz yerler de seçebilirsiniz. Örneğin Zimbabwe’de 10 günlük bir Trophy Lion Safari 49.000 dolara mal oluyor.

Türkiye’de de avlanması yasak olan hayvanların yanı sıra özel olarak üretilmiş avlaklarda belirli ücretler karşılığında avlanabiliyorsunuz.

9 Polo

PoloListenin dokuzuncu sırasını parayı dert etmeyecek insanların yapabildiği yüksek maliyetli bir spor olan polo oluşturuyor. Siz de bu muazzam etkinliğe katılmak istiyorsanız, bir polo kulübüne yıllık 8000 dolar ödeyerek üye olmalısınız. Evet, buraya kadar her şey harika ve uygun görünüyor. Peki, bunun için beklemek?

Lüks ve sporun birleşimi olan bu hobi, iyi bir at da gerektiriyor. Bu hobinin kendilerine göre olduğunu düşünenler, bir at almak için en az 20 bin dolar ödemeniz gerekiyor. Bunların yanı sıra ahır ve veteriner bakımı için 1500 dolar; eyer, dişli ve bot giderleri içinse 500 dolara daha ihtiyacınız var. Belki bazılarına göre hayatta para harcamaya değmeyecek bir hobi… Parayı dert etmeyenler ve buna değeceğini düşünenler içinse vazgeçilmez bir etkinlik.

8 Dağcılık

DağcılıkNeden Everest denilince akıllara herkesin ilk dağcılık deneyimlerini yaşamak istedikleri yer geliyor?
Biraz para, biraz da cesaret gerektiren dağcılığın pahalı bir hobi olduğu son derece açık. Önce bir hedefiniz olmalı. Örneğin Everest dışında tırmanmak istediğiniz başka bir dağ var mı? Everest’e tırmanmak macera arayışçıları için son derece eğlenceli; fakat ucuz değil.

Dağcılık, 25 bin ile 60 bin dolar arasında değişen fiyatlarlarda, grupça ya da yalnız olarak yapabileceğiniz bir hobi. Bu ücret içerisine, diğer gerekli olan dağcılık ekipmanları dahil değil.

7 Sıcak Hava Balonu

Sıcak Hava BalonuKim romantik bir akşam yemeğini uçan bir balonda yiyip, tüm şehri yüksekten izlemek istemez ki?

Maliyeti yüksek olduğu için bu hobi çok fazla kişi tarafından tercih edilmiyor. Sadece zengin olanlar böyle bir güzelliği yaşamak istiyor. Hatta böyle bir balon satın alıp yalnız olarak uçmayı öğrenenler bile var. Sadece uçmak için 45 bin doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu kadarı da yeterli değil ne yazık ki.

Gökyüzünde uçmadan önce 3500 dolar gideri olan bir uçuş okuluna katılmanız gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra acil durumlarda iniş için sizi takip edecek bir ekip aracı da kiralamanız gerekli.

6 Drag Yarışı

Drag YarışıHerkesin yapamayacağı kadar pahalı olan bir hobi daha… Pek çok kişiye göre drag yarışı insanların parasına kastetmiş bir haydut olarak nitelendiriliyor. Hobi olarak sadece bir Dragster milyon doların üzerinde. Ama sadece bu heyecanı yaşamak istiyorsanız 150 bin dolar yeterli.

Dragster’de bulunan nitro – metan power motor birkaç yüz metre sonra saatte 300 kilometreye ulaşıyor. Bazı uçaklardan bile daha çabuk hızlanma özelliğine sahip olan Dragster’den etkilenmemek elde değil. Tabi ki, bindiğiniz sürece paralarınızın da yandığını unutmayın.

Drag yarışı için bu aracın maliyeti, 3 bin dolar ile 20 bin dolar arasında değişiyor. Neyse ki, bu fiyatlara düzenli bakım, onarım ve yakıt ücretleri dahil. Paranız var ve hız tutkunu biriyseniz, bu heyecan verici hobiye ne dersiniz?

5 Sürat Teknesi

Sürat TeknesiKendinize bir sorun; Ben ne kadar zenginim ve ne kadar param var? Bu sorunun cevabı 5-6 haneli bir rakamdan oluşuyorsa, bu hobi size göre olabilir.

Saatte 160 km hızla su üzerinde uçarcasına bir heyecanı yaşamaya ne dersiniz? Bu maceraya her biri 700 beygir gücünde 2 motora sahip, 10 yaşında ve 160 bin dolar değerinde Top Gun Twin Step alarak başlayabilirsiniz.

4 Yelkencilik

YelkencilikYoğun ve yorucu deniz hayatından kaçıp lüks bir yatla yelken açma fikri kulağınıza hoş geliyor mu? Deniz esintisinden hoşlananlar için mükemmel bir hobi…

Bu hobi için gerekli olan bir yat ücreti ise 300 milyon dolar ile 4,5 milyar dolar arasında değişiyor. Bir yelkencilik kursuna katılmadan önce, deniz motoru şanzımanına yatırım yapıp yapmama konusunu bir daha düşünmelisiniz. Hatta tek düşünmeniz gereken bu değil.

Bir tekne satın almadan önce teknenin mürettebatını da göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü her teknenin bir kaptana ihtiyacı vardır. Kaptanın yıllık ücreti 110bin dolar ile 220 bin dolar arasında değişiyor. Gemi mürettebatının dışında karmaşık mekanik sistemler için de bir mühendise ihtiyacınız var. Mühendise ayırmanız gereken ücret ise 90 bin dolar ile 110 bin dolar arasında değişiyor. Bunların yanı sıra her bir konuk için bir mürettebat üyesi kiralamak gerekiyor. Güverte tayfası ve gemi garsonlarına ayrılması gereken ücret ise yılda 30 bin dolar ile 50 bin dolar arasında.

Bu hobi bazılarına göre yaşam tarzı olabiliyor. Bu yüzden onlar paraya değil; geçirecekleri güzel anların tadı çıkarmaya bakıyor.

3 Poker ve Blackjack

Poker ve BlackjackHangisi olursa olsun, kumarın her türü pahalıdır. Büyük bir ödül elde etme şansını yakalamak için pokere çok yüksek paralar yatırıldığından beri bu kumar, son derece pahalı bir hobiye dönüşmüştür. Bu hobiyi herkes dener; ama sadece bir kişi kazanır.

Bazılarına göre zengin ve ünlü olmanın diğer bir yolu, yüksek bahisli bir kumar olan Blackjack’ten geçiyor. Diğer kumar oyunları gibi, bu oyunda da ne kadar çok para yatırırsan o kadar çok kazanırsın. Ne yazık ki, birçok insan, yüksek miktarlar yatırmadıkları için umduklarından daha az kazanıyor.

2 Lüks Araba Koleksiyonerliği

Lüks Araba KoleksiyonerliğiDeğer biçemeyeceğiniz ve parasal karşılığını net olarak söyleyemeyeceğiniz başka bir hobi daha. Arabalara ne kadar para harcayacağınıza siz karar verebilirsiniz.

2014 yılının en pahalı arabası, 29.6 milyon dolara satılan 1 Mercedes-Benz W196’dır. Bir koleksiyon parçası olarak düşünülen bu arabanın fiyatı hemen değişebilir. Çünkü nadir bulunan parçalar her zaman çok değerlidir. Bu arada, koleksiyon parçası olan bu araçlara bakım ve konaklama ücreti dahil etmenizi de öneririm.

1 Sanat Koleksiyonculuğu

Sanat KoleksiyonculuğuSanat koleksiyonculuğu, sadece maddi gücü yeten insanlara göre olduğu için en pahalı hobilerin ilk sırasında yer alıyor. Günümüzde sanat eserlerine verilen değere paha biçilemiyor. Sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyona sahip olmak için elbette bitmez tükenmez bir maddi kaynak gerekir. Sadece maddi durumu elverişli ve belirli bir kesime yönelik olan sanat koleksiyonculuğu, pahalı ve sofistik bir hobidir. Bu sanat eserlerini satın alacak kadar şanslı olanlar, ünlü tablolardan, heykeltıraşlardan ve diğer değerli sanat objelerinden oluşan bir koleksiyon yapmak için milyarlarca lira harcayabilir.

Sanat koleksiyoncuları sergilere ve sanat eserleriyle ilgili açık arttırmalara düzenli olarak katılırlar. Bazı sanat koleksiyoncuları ise bunu sadece yatırım olarak görüyor.

Size göre hangisi daha eğlenceli, etkileyici, keyif ve heyecan verici? Sayamayacak kadar çok paranız olsaydı size bu hobileri seçer miydiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın