Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi Tsunami Filmleri Arasından Seçilen 6 Korkunç Sahnesi

Okyanusa kıyısı olan ülkelerde sıklıkla görülebilen doğal afetlerden tsunami, etkisi altına aldığı bölgede son derece yıkıcı sonuçlar doğurabilmektedir.
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bugüne kadar yaşanmış tsunami olaylarında binlerce insan maalesef hayatını kaybetmiştir. Metrelerce yüksekliğe ulaşan dev dalgalar, karşısına çıkan binaları yerle bir edebilmektedir. En iyi tsunami filmleri arasından seçtiğimiz 6 korkunç sahneyi sizin için bir araya getirdik.

Videoyu izlerken doğanın gücü karşısında insanoğlunun ne kadar çaresiz olduğuna şahit oluyorsunuz. Tsunaminin oluşmasına pek çok etken sebep olabilmektedir. Başta büyük depremler olmak üzere, volkanik patlamalar ve nükleer denemeler sonrasında tsunami yaşanabilmektedir.

1998 yılında çekilmiş kıyamet filmleri listesinde yer alan Derin Darbe’de dünyaya düşen büyük bir meteorun yarattığı tsunami ile şehirlerin yerle bir olduğunu görüyoruz. 20 sene önce çekilmiş olmasına rağmen, yaşanan afet olayı etkileyici şekilde izleyiciye yansıtılmış.

İlginizi Çekebilir: En Yüksek Tahribatlı 10 Doğal Afet

İklim değişikliği ile dünyanın dengesinin bozulmasını konu alan Yarından Sonra filminde de süre gelen felaketler tsunaminin başlaması ile anlatılıyor. Dev dalgaların şehri altına alması ve insanların doğanın karşısındaki çaresizliği başarılı bir şekilde anlatılmış. Filmi izleyenler hatırlayacaktır; tsunami sonrasında çok büyük sıcaklık düşüşleri ile adeta buzul çağına geri dönüş anlatılmaktadır.

Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı, son 10 yılın unutulmaz efsane filmleri arasında gösterilen Interstellar filmindeki doğa olayını izlediğinizde etkilenmemeniz mümkün değil. Filmde başka bir gezegene iniş yapan grubun tsunami karşısındaki yaşadıklarına tanık oluyorsunuz.

2015 yapımı ve yıllardır deprem beklenen San Andreas fayının yarattığı büyük depremi konu alan San Andreas filminde, büyük depremin ne derece bir tsunamiye neden olacağına tanık oluyorsunuz. Dev dalgalar karşısında son teknoloji yapımı köprülerin ve binaların un ufak olduğunu görüyorsunuz.

Tsunami, etkisi altına aldığı bölgede büyük tahribatlar yaratan ve canlar alan güçlü bir doğa olayıdır. Dünyada büyük bölümü Pasifik Okyanusu’nda gerçekleşen bu afetin önceden tahmin edilmesi oldukça güçtür. Ancak suların bir anda çekilmesi ile tsunamiye çok kısa bir süre kala erken uyarı yapmak mümkün olabilir. Dileğimiz bu korkutucu doğa olayının sadece filmlerde kalması ve gerçek hayatta yaşanmaması olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.