Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonların Piyasaya Sürdüğü En İlginç 4×4 SUV Modeller!

Japon markaların, SUV çılgınlığının başladığı zamanlarda "neden üretildiği belli olmayan" 4x4 modellerini sizler için listeledik.
Japonların Piyasaya Sürdüğü En İlginç 4×4 SUV Modeller!
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

90’lı yıllarda otomotiv sektörü modern yüzüne kavuşurken, Japonlarda yenilenmeleri çok ilginç taraflardan yaparak, insanların dikkatini farklı yollardan çekmek istemiş. Aslında “farklı” kelimesini SUV’lar için kullanalım. Öte yandan Subaru Impreza, Mitsubishi EVO, Toyota’nın farklı birçok modeliyle Japonlar, evrende çok güzel isim yapmışlardı. Uzak Doğulu tasarımcılar aslında tarzlarının tam olarak ne olduğunu kendileri de bilmiyordu.

Sevdikleri stillere sahip modeller Japon halkına güzel gelirken Avrupalı ülkelere ters geliyordu. Ve 90’lı yılların sonuna kadar da belirsizlik içerisinde böyle gidildi. En iyi verilebilecek örneklerden birisi Corolla’nın 7. nesilden sonra gelen 8. nesli! Tam bir felaketti. Bunu Honda’da yaptı, Acura’da Lexus’ta! Sizlere bu içeriğimizde Japon’ların çok ilginç olan SUV modellerini listeledik. Bunlar neymiş buyurun beraber bakalım!

1 Subaru Baja

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Subaru Baja’yı görenler anketi yapsak acaba kaç kişi gördüğünü söyler? Belki 100 kişiden 10 kişi bu aracın varlığından haberdardır. Subaru, geleneksel binek otomobilleri insanlara farklı bir açıdan göstermek istemiş. Outback şasine kurulu Baja’ye 20 bin yıllık satış hedefi koyulsa da rakamlar çok komik bir noktada tıkanmış!

2 Acura ZDX

Acura ZDX“Çok kötü değil ama bir şey var bulamıyorum” tipindeki ZDX, spor coupe tarzında tasarlanmış. 2009 yılında gösterilen Acura SUV, BMW X6’ya da bir cevap niteliğinde olmuş. İnsanların belki de bagajla tavanın birleştirildiği bir SUV karosere alışamamış olmalarından, ZDX’in 2013 yılında fişi çekilmiş.

3 Honda Element

Honda ElementMarkaların belirli modelleri üzerinden türetme heveslerinden bir örneğe daha bakmaktayız. Bakınca sizde birkaç çeşit farklı marka modellerine benzetiyor musunuz? Bize soracak olursanız biz benzetiyoruz. Biraz Hummer ile Mini Countryman‘in ortada buluşturulması gibi! Element tipi, kompakt aile otomobillerini seven Japonlar bile bu seriye ilgi göstermemiş.

GCM Yatırım Banner

4 Toyota FJ40

Toyota FJ40Yeni nesil FJ40’da insanlar ikiye bölünebilir. Toyota burada, Land Cruiser tarihinin yapı taşı olan modelin eksi yüz hatlarını modernleştirip insanlara sunmasıydı. Çok yetenekli, çevik, durdurulamaz dış görünüm ve teknolojisine rağmen satışlarının iyi gitmediği için bantlardan indirildi.

5 Suzuki X90

Suzuki X90Arazilerin MX-5’ine merhaba deyin! Bir zamanlar Red Bull’un markajına aldığı ve reklam afişlerini gezdirdiği modeliydi. İsmi bazı pazarlarda Vitara X-90 iken bazılarında Samurai olarak anıldı. Şekil bakımından sevimli, kompakt olsa da TopGear’ın “Son 20 yılın en kötü 13 araba listesi” ne girmekten kurtulamamış.

6 Isuzu VehiCROSS

 Isuzu VehiCROSSIsuzu’nun “ne zaman üretmişler yaa” dedirten SUV’unun bir örneği geçtiğimiz sene Iron Man paketiyle satılığa çıkartılmıştı. VehiCROSS’un üretimi 1997 yılında başlatılıp, 2001 yılına kadar sürdürüldü.

5.958 adet üretilip satılan Japon 4×4’ün çok da kötü olduğunu düşünmüyoruz. Özgün bir karoseri var ve özellikle gençelere hitap eden kuvvetli bir model çizgisi barındırıyor. Bize göre VehiCROSS, yanlış zamanda çıktığını, insanların onu tam anlayamadığını düşünüyoruz.

7 Nissan Murano CrossCabriolet

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Nissan’ın 2003 yılında çok güzel şekillerde üretime aldığı Murono aracının belli bir zaman sonra üstünü keserek insanların hizmetine sunmuştu. CrossCabriolet‘te yine ters biz zamanda projelendirilmiş bir model. EV Leaf modelini de yakın zamanda Open Car cabrioya çevirip en azından bir nabız yoklanmıştı. SUV bir aracın üstünün açılma fikri güzel ancak neden insanlara korkutucu geliyor bilmiyoruz.

8 Toyota Mega Cruiser

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Biliyoruz ki Toyota, ilk 4×4 modellemesini yaparken Amerikan Willys‘i aldı ve tamamen Çinli gibi kopyaladı. Nitekim tarihler 1995 yılını gösterdiğinde en büyük ToyotaMega Cruiser adı altında tanıtıldı. Dış yapısından askeri amaçlar için olduğunu anlamak zor değil. Bu sefer Wrangler yerine Hummer H1’in sivil hali ortaya çıkartılmış. Garip ancak şimdi üretime alınsa iş yapabilir!

9 Honda Crossroad

Honda CrossroadDünya pazarlarında git gide artan SUV çılgınlığında Honda faklı bir kulvardan saldırmak istemiş. Honda 90’lı yılların başında Land Rover’dan Discovery I‘in kullanım haklarını satın aldı. 5 yıllık bir süreçte Land’ın sadece amblemi değiştirilerek, 5 yıl kadar üretildi. Ne zaman ki BMW İngiliz şirketi satın aldı, Honda ile olan anlaşma da otomatikman bozulmuş oldu.

Sizlere Japon markaların ürettiği 9 farklı SUV modelini gösterdik. Çoğunu görmemiş olmanız normal çünkü gittiği pazarlar çok farklı olabiliyordu. Mesela Land Rover kasasındaki Honda Crossroad Yeni Zelanda‘ya gönderilmiş. Subaru Baja ve Toyota Mega Cruiser gibi arazinin ilginç araçlarından da fazla üretilmemiş. Peki sizin “hayır yanılıyorsunuz bu çok güzel bir SUV” dediğiniz bir model var mı?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.