Yatırım yapmaya başla!

E-Ticarette Başarı için Uyulması Gereken 7 Altın Kural

E-Ticarette Başarı için Uyulması Gereken 7 Altın Kural

Günümüzde e-ticaret yapmak, hemen herkesin para kazanma fikirleri arasında yer almaya başladı. Bir miktar parası olan kişiler, bununla e-ticaret sitesi açarak para kazanırım düşüncesinde. Elbette bu iş öyle kolay olmuyor. Bu nedenle bugün varken, yarın yok olan birçok e-ticaret sitesi var. Büyük bir başarı elde eden e-ticaret sitesi sahiplerinin yanı sıra, büyük bir hayal kırıklığı yaşayanlar da var. Başarıyı elde eden e-ticaret sitelerinin ortak özellikleri vardır. Bu nedenle bir e-ticaret girişiminde bulunmadan iyi bir araştırma yaparak başarı kriterleri hakkında bilgi toplamanız iyi olacaktır.

E-ticaret konusunda yeteri kadar araştırma yaptığınızdan emin olduktan sonra, işe başlamalısınız. “Şu işte çok para varmış, bu kadar yatırıp bu kadar kazanıyormuşsun” diyerek e-ticarette başarılı olamazsınız. Kendi sektörünüzü belirlemeli ve o sektörün müşterilerini incelemelisiniz. Sonuçta, müşteriniz olmadan para kazanamazsınız. Müşterinizi bulabilmek için de onları iyi bir şekilde tanımalı ve web sitenizi karşılarına çıkarmalısınız. Bu şekilde bulduğunuz müşteriler, e-ticaret sitenizde iyi bir deneyim yaşarsa sizi bırakmayacaktır. Bu sayede de başarılı olacaksınız. Kısaca e-ticaret başarınız bu şekilde gerçekleşmektedir.

Dilerseniz şimdi e-ticarette başarı için uymanız gereken altın kurallara göz atalım:

Geleneksel Ticaretten Farklı Görmeyin

Geleneksel Ticaretten Farklı GörmeyinE-ticaret ile geleneksel ticaret arasında pek fark yoktur, aslına bakarsanız. Daha önce ticaretle hiçbir alakanız olmadan e-ticaret girişiminde bulunduğunuz zaman yapabileceğiniz en temel hata, ticaret kurallarının internette geçerli olmadığını düşünmektir. Elbette farklılıklar söz konusudur; ama temeli ticarettir. Bu nedenle bir e-ticaret sitesi açmayı planlıyorsanız, ticaretin temelleri hakkında bilgi sahibi olun. Dükkana giren bir müşteri nasıl kibarlıkla karşılanırsa, e-ticarette de müşterinizi her durumda kibarlıkla karşılamalısınız.

Ulaşılabilirlik E-Ticarette Çok Önemlidir

Ulaşılabilirlik E-Ticarette Çok ÖnemlidirGeleneksel ticarete göre önemli farklardan birisi, ulaşılabilirlik konusunda e-ticaretin daha avantajlı olmasıdır. Elbette bunu başarmak için çaba göstermelisiniz ve müşteri memnuniyetiyle ilgilenmelisiniz. Ulaşılabilir olmak için arama motorlarında görünmeli, sosyal medya ağlarına sahip olmalısınız. E-ticaret sitelerine ulaşma konusunda, arama motorları oldukça önemlidir. Ama sosyal medya ağlarının önemi de son derece fazladır. Çünkü birçok kişi günün büyük bir kısmında sosyal medyada vaktini geçiyor ve reklamlarla karşısına çıkarak aradığını verebiliyor olmanız gerekiyor.

Müşterilerinizi Önemseyin ve Dinleyin

Müşterilerinizi Önemseyin ve DinleyinMüşteri şikayetleri ve memnuniyeti konusunda yapılan birçok araştırma var. Bunların sonuçlarına bakıldığı zaman kötü yorumların hemen yayıldığı bilinmekte ve müşterinin birçok kişiyi etkilediği gözlenmektedir. Bu nedenle herhangi bir nedenle mağdur olan müşteriyle ilgilenmeniz ve mağduriyetini bir şekilde gidermeye çalışmanız, kötü yorumları engelleyecektir. Müşterinin güvenini kazanmanız, ürünlerini en iyi şekilde onlara ulaştırmanız gerekiyor. Müşteriler eğer sizi henüz tanımıyor ve hakkınızda bilgisi yoksa, hizmetinizi denemek için bir ürün alımı yapacaktır. Bunu anlamanız ise pek mümkün değildir. Yapmanız gereken müşterilere değer vermek, onları dinlemek ve yaşadıkları sorunlarla ilgili çözümler üretmektir. E-ticarette müşteriyi etkilemenin yolları için tıklayın.

Ne Satacağınızı Bilin

Ne Satacağınızı BilinE-ticaret yapmak istiyorsunuz; ama ne satmak istediğinizi bilmiyorsunuz. Özellikle belli bir alana yönelmemiş olan e-ticaret siteleri, tecrübesizlikle birlikte bir tereddüt yaşar ve bu nedenle başarılı olmadan çöker gider. Ama bu konuda dersinize iyi bir şekilde çalışırsanız, ne satmak istediğinizi ve nasıl satacağınızı bilirseniz, sorunlarınızı da belirleyebilirsiniz. Sorunlarınızı tanıyorsanız, kolayca önlem alabilirsiniz. Aynı zamanda niche sektörlere yönelmek, sizin için çok daha kazançlı olabilir. Mesela tek ürün e-ticaret siteleri veya sadece tshirt satan biri, işine gerektiği gibi odaklanmayı da başarır. Sorunlarının neler olduğunu da bilir ve kolayca satışlarını gerçekleştirip para kazanabilir.

Ölçüm ve Analiz Yapın

Ölçüm ve Analiz YapınE-ticaret konuları arasında en önemli kurallardan birisi de ölçüm ve analizdir. Reklamdan tutun da müşteri hizmetlerine kadar tüm alanlarda büyük resme bakmalısınız. Bunu yapabilmek için her aşamaya hakim olmalısınız. Satın almanın ve satışın nasıl yapıldığını bilmeli, iyileştirebilmek için bu aşamalarda ölçümler yapmalısınız. Hata yapmamak için sürekli rapor tutmalı, girdi – çıktıları izlemeli, en iyi satış için sürekli ölçüm ve analizler yapmalısınız.

Doğru Pazarlama Stratejileri için Para Harcamalısınız

Doğru Pazarlama Stratejileri için Para HarcamalısınızE-ticaretin en önemli konularından birisi de pazarlamadır. Doğru bir pazarlama stratejisi uygulamalı ve buna göre bir bütçe ayırmalısınız. Ne satacağınızı, müşteri kitlenizi belirlemeli ve bu müşterilere hangi kanallardan ulaşacağınızı bilmelisiniz. Arama motorları ve sosyal medya ağlarınız için ayrı pazarlama stratejileri geliştirmelisiniz. Pazarlama bütçenizi de stratejilerinize göre belirlemelisiniz.

Nakit Akışını Sağlayın

Nakit Akışını SağlayınE-ticarette nakit akışını sağlayamazsanız, büyümeniz imkansız olacaktır. Bir hevesle açılan e-ticaret siteleri, nakit akışının sağlanamaması nedeniyle kaybolup gidiyorlar. Hem zaman hem emek hem de para kaybınızı önlemek için e-ticarete başlamadan önce nakit akışı ile ilgili sorunları düşünmeli, sağlayabileceğinizden emin olmalı ve işinize bütçenizi hazırladıktan sonra başlamalısınız.

Tedarikçiler, daha yeni açılmış e-ticaret sitelerine güvenmezler ve bunda da haklıdırlar. Çünkü müşteri kitlenizle ilgili henüz bir bilgileri yok ve sizden her şeyden önce samimiyet beklerler. Tedarikçileri bağlayamazsanız, işinizi devam ettiremez ve büyüme kaydedemezsiniz. Bu nedenle iyi ölçüm ve analiz yapmalı, müşterilerinize kaliteli bir hizmet vermelisiniz. İndirimler, kampanyalar, taksit imkanları, ödeme sistemleri konularında çalışmalısınız. Tedarikçilere bu konularda güven vermeli ve sorun yaşanmayacağına ikna edebilmelisiniz. Tedarikçi sorunu, e-ticaret sitesinin sonunu getirebilecek bir güce sahiptir. Siz her duruma karşı ek bir bütçe hazırlamalı ve nakit akışında herhangi bir sorun olmayacağını göstermelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum