Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zengin 10 Kraliyet Üyesi

Dünyanın en zengin kraliyet üyelerini bulacağınız bu listede, olağanüstü servetlere sahip isimler yer alıyor. İşte doğuştan şanslı kraliyet üyeleri:
Dünyanın En Zengin 10 Kraliyet Üyesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Güzel bir evin ya da orta düzey bir otomobilin sahibi olmak bile insanda farklı duygular uyandırır. Bir şeyin size ait olması gerçekten güzel bir şey. Peki, bir ülkenin kralı, padişahı, prensi olduğunuzu düşünebiliyor musunuz? Ağzınızdan çıkan telkinlerin kural olduğunu, isteklerinizi gerçekleştirmek için herkesin seferber olduğu bir ortamı düşleyebiliyor musunuz? Elmas kaplı tahttan, devasa kuş tüyü yataklara, uçsuz bucaksız topraklardan, hesabını bilmediğiniz hazinelere. Haklısınız, biraz abartmış olabilirz ama; masal gibi anlattığımız bu hayatı eski tarihte yaşayan krallar oldu.

Günümüzde ise yaşam tarzı ve anlayış biraz değişse de daha doğrusu çağa ayak uydursa da aslına bakılırsa özünde aynıdır. Dünyanın en zengin başlığı altında bir kraliyet mensubunun yer almasını sanırım kimse yadırgamamıştır. Bazıları ülkelerinin sembolleri olarak hüküm sürerken, bazıları ülkenin yönetiminde ve idaresinde birinci şahıs olarak rol oynamaktadır. Zenginliklerinin nereden geldiğini merak ediyor musunuz? Aslına bakılırsa bu sorunun ilk cevabı ülkenin doğal kaynakları. Diğerlerine ise sizler için hazırladığımız listeden göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en zengin 10 kraliyet üyesi:

10 Sultan Kabus bin el Said – Umman

700 Milyon Dolar

Sultan Kabus bin el Said - UmmanSultan Kabus bin Said el Said, son dönemlerde kadınlara seçme seçilme ve ofis gibi işlerde çalışma hakkı vermesiyle gündeme geldi. Umman’da hükümdarlık, mutlak güç olarak yer almaktadır. Sultan, İran ve Amerika Birleşik Devletleri arasında oldukça başarılı bir siyaset güdüyor. Hatta devlete Arap İlişkileri Ulusal Konseyi tarafından Barış Ödülü verilmiştir.

Sultan, darbe ile babasını devirdiğinden beri tahtta oturuyor. Hükümdarlığı döneminde yüksek okullar için uluslararası ilişkiler kurdu, karayollarını genişletti ve ülkesinde sağlık ve eğitim için petrol gelirinin önemli bir bölümünü harcadı.

9 Prens Albert II – Monaco

1 Milyar Dolar

Prens Albert II – MonacoPrens Albert II, Grace Kelly ve Prens Rainier III’ün oğlu ve Monako’nun eski prensidir. Playboy olarak bilinen prensin, evlilik dışı 2 çocuğu var. 2011 yılında ise Güney Afrikalı Charlene Wittstock ile evlendi. Prensin varlığı Monaco ve Fransa’da gayrimenkuller, ayrıca oyun, eğlence endüstrisi olarak faaliyet gösteren Societe des Bains de Mer de Monaco’dur. Prens Albert gayrimenkule ek olarak araba tutkunudur ve BMW Hydrogen 7 dahil olmak üzere birçok çarpıcı arasın sahibidir.

8 Kral VI. Muhammed – Fas

2.5 Milyar Dolar

Kral VI. Muhammed - FasKral Muhammed VI, babası Kral Hassan’ın ölümünden sonra 1999 yılında tahta oturdu. Ayrıca kral, Fas’ın önde gelen işadamı, bankacısı, tarım üreticisi ve araziler sahibidir. Ailesi, dünyanın en büyük servetlerinden birine sahiptir. Ona ait olan 12 sarayın günlük işletme bütçesi 960.000 dolar civarında olduğu söylenmektedir.

7 Prens II. Hans Adam – Lihtenştayn

3.5 Milyar Dolar

Prens II. Hans Adam - LihtenştaynLihtenştayn Prensi çok geniş özel bir iktidar gücüne sahiptir. Ülkenin başındayken, oğluna yönetim için bazı izinler verdi. Prens Hans Adam zengin bir Avrupa hükümdarı ve dünya çapında zengin devlet başkanlarından biridir. Kendisi bankacılık grubuna ve Lihtenştayn Müzesi’nde sergilenen geniş bir sanat koleksiyonuna sahiptir.

6 Prens Azim – Brunei

5 Milyar Dolar

Prens Azim - BruneiBir başka Playboy Prens olarak bilinen Prens Haji Abdul Azim, Brunei tahtında 3. sırada yer alıyor. Prens Azim; Mariah Carey, Sophia Loren ve Janet Jackson gibi büyük isimleri içeren 2009’daki “Yılın Partisi’nde” boy gösterdi. Prens, medya sever varlığına ek olarak, Azim, Umut Sesler ve Bir Dilek Tut gibi hayır faaliyetlerini destekleyen bir hayırseverdir.

5 Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan – Abu Dabi

15 Milyar Dolar

Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan - Abu DabiŞeyh Halife Bin Zayed El Nahyan, tahmini 15 milyar dolarlık kişisel bir servete hükmediyor. Al Nahyan ailesinin toplamda 150 miyar dolar servete sahip olduğu da biliniyor. Nayan, şu anda Abu Dabi Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri başkanlığını yapmaktadır.

Resmi olarak 2004 yılından bu yana başkanlık yapıyor. Babasının sağlık durumu kötü olduğu için 1990’lardan beri Veliaht Prens sıfatıyla başkanlık yapıyordu. Abu Dabi Yatırım Otoritesi tahmini 773 Milyar Dolar varlığı ile dünyanın en büyük ikinci servet fonudur. Dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa da Şeyh’den sonra isimlendirilmiştir.

4 Kral Abdullah bin Abdülaziz – Suudi Arabistan

17 Milyar Dolar

Kral Abdullah bin Abdülaziz - Suudi ArabistanKral Abdullah bin Abdülaziz’in ülkesi sadece dünyanın en zengin 20 ülkesinden biri değil, aynı zamanda dünyanın en büyük ham petrol yataklarının birini kontrol eder. Abdullah bin Abdülaziz Suudi Arabistan’da küresel durgunluğa neden oldu. İşsizlik ile mücadele, işsizlik projeleri ve konut programları için 130 milyar dolar harcadı.

3 Sultan Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah – Brunei

20 Milyar Dolar

Sultan Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah - BruneiHassanal Bolkiah sadece Brunei Sultanı değil, aynı zamanda ülke üzerinde tam kontrole sahip bir hükümdardır. Karal, milyarder vasfının fazlasıyla hakkını veriyor. Dünyadaki en pahalı lüks arabalardan bazıları ona ait. Sultanın 600 Rolls Royces modeli dahil olmak üzere 3.000-6.000 arası otomobili olduğu tahmin edilmektedir.

2 Prens El Velid bin Talal Alsaud – Suudi Arabistan

21.4 Milyar Dolar

Prens El Velid bin Talal Alsaud - Suudi ArabistanVelid bin Talal zenginliğinin şaşırtıcı seviyelere ulaşmasına yarayan akıllı yatırım stratejileri ile Warren Buffett ile kıyaslanıyor. Diğerlerine göre daha az siyasi güce sahip olmasına rağmen, dünyanın en büyük yatırımcılardan biri olarak kabul edilen prens, Kral Abdullah’ın amcasıdır. Prens, 20 suit ile bir konser salonu olan Airbus A380 ve çok katlı sarayları ile oldukça lüks yaşam sürüyor.

1 Kral Bhumibol Adulyadej – Tayland

30 Milyar Dolar

Kral Bhumibol Adulyadej - TaylandTayland Kralı dünyanın en zengin kraliyet üyelerinden biridir ve ülke tarihinin en uzun tahta kalan hükümdarıdır. Bhumibol Adulyadej, 68 yıldır Tayland’da iktidar. Bu süre onu devletin en uzun hizmet veren şahsiyeti yapıyor. Servetinin çoğu gayrimenkullerden oluşur; Siam Çimento ve Siam Ticari banka gibi şirketler yatırımlarının başında geliyor. Serveti tam olarak bilinmiyor ancak İngiltere’nin kraliyet ailesinden 10 kat fazla, yani yılda yaklaşık 500 milyon dolar harcadığı tahmin edilmektedir.

“Bir varmış, bir yokmuş…” ile başlayıp; “ülkenin birinde hüküm süren zengin bir kral varmış” ile devam eden çocukluğumuzun masallarındaki isimlerin günümüzde yaşadıkları hayatlara göz attık. Sanırım yaşadıkları hayata herkes sahip olmak ister. Sizin böyle bir gücünüz olsaydı, ilk olarak ne yapmak isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın