Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zengin Fotoğrafçılarını Tanıyor musunuz?

Fotoğrafçılık son yıllarda en gözde mesleklerden biridir. Bazıları ise çok ciddi kazanç sağlıyor. İşte en zengin fotoğrafçılar...
Dünyanın En Zengin Fotoğrafçılarını Tanıyor musunuz?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde neredeyse bütün insanlar, ellerinde olan son teknoloji ürünü telefonlar ve kaliteli fotoğraf makineleriyle, sürekli olarak fotoğraf çekip, eğlenceli anlarını ölümsüzleştirmeye çalışıyorlar, değil mi? Yani, aslında hepimiz amatör olarak fotoğrafçılık yapıyoruz ve ilaveten yaptığımız bu işten de büyük bir keyif alıyoruz. Oldukça zevkli bir iş olan ve artık bir sanat dalı olarak bilinen fotoğrafçılığı profesyonel olarak yapanlar ise tabii ki eline bir makine alıp etrafındaki nesnelerin fotoğraflarını rastgele çekenlerden oluşmuyor. Bilakis, başarılı fotoğrafçılar bu işin eğitimini alarak; yıllarca deneyim kazanan ve emeğini, zamanını bu sanatı yapmak için harcayanlardan oluşmaktadır.

Profesyonel fotoğrafçılar; bizler gibi önüne gelen her nesneyi, insanı çekmek yerine, onların özellikle yoğunlaştıkları belli başlı alanları bulunmaktadır. Bu alanlardan bazılarını; doğa, ünlüler, yeryüzü şekilleri, hayvanlar, modeller, politikacılar vb. oluşturmaktadır. Bu alanlarda çalışmak zevkli olduğu kadar, bir o kadar da emek isteyen bir iştir. Örneğin; doğa fotoğrafçıları, sabahın çok erken saatlerinden geç vakitlere kadar dağ, tepe gezerek istedikleri fotoğrafları çekmeye çalışırken, model fotoğrafçıları ise belki de oldukça kaprisli olan bir modele nasıl durması gerektiği, bakışının, gülüşünün vs. nasıl olması gerektiğini anlatmak gibi hiç de kolay olmayan bir iş yapmak zorundadırlar. Bu iş de eminim ki şu an üstünde düşündüğünüzde sizin de anlayacağınız gibi, öyle lay lay lom yapılacak bir iş değildir.

Sonuç olarak, bugünkü yazımızın konusunda da emekleriyle ve çalışmalarıyla şu anki başarılı konumlarına gelmiş olan dünyanın en zengin fotoğrafçıları bulunmaktadır. İlaveten, bu ünlü fotoğrafçıların net servetlerinin ne kadar olduğu bilinemese de onların dünyanın en zengin 10 fotoğrafçısı olduğu bilgisine sahibiz ve bu güncel bilgileri sizlerle paylaşmaktan keyif alıyoruz. Buyurun, bu varlıklı isimleri birlikte inceleyelim.

İşte karşınızda dünyanın en zengin 10 fotoğrafçısı:

10 Zhang Jingna

Zhang JingnaListemizin ilk sırasında henüz 26 yaşında genç bir kız olan Zhang Jingna bulunuyor. Singapurlu olan bu fotoğrafçı, genç yaşına rağmen Mercedes-Benz, Canon, Pond’s, Elle Magazine ve Ogilvy&Mather Advertising gibi büyük firmalar için yaptığı çalışmalarla ün kazanmıştır. Geleceği hiç kuşkusuz çok parlak olan Zhang Jingna, daha şimdiden saygın eleştirmenler tarafından övgüler almakta ve birçok sanat ödülü kazanmaktadır.

Londra’da ve Paris’te sayısız fotoğraf çeken Jingna, şu anda New York’ta yaşamakta. Sadelik, barış ve huzuru yansıtmayı sevdiği çalışmalarıyla oldukça sevilen bir fotoğrafçı, bu işi yapmayı gerçekten seviyor.

9 Timothy Allen

Timothy AllenAynı zamanda büyük bir film yapımcısı olan Timothy Allen; Sunday Telegraph, The Independent gibi kurumlar için de çalışmış olsa da fotoğrafçı daha çok dünyadaki yerli halklarla yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Dünyanın en zengin fotoğrafçılarından biri olan Allen, 20 yaşında zooloji bölümünü bitirdikten sonra bir dünya seyahatine çıkarak, gittiği ilk yer olan Afrika’da yalnızca bir turist gibi fotoğraf çekmeye başladı. Daha sonra bu işi yapması gerektiğini anlayan ve ailesi tarafından da desteklenen Allen, birçok sanatçının aksine hiç bir eğitim almadan fotoğrafçılık sanatını icra etmeye başladı. Timothy Allen’ın dünya çapında tanınmasında büyük katkısı olan çalışmaları ise sanatçının dünya çapında çalışarak ortaya çıkardığı toplumların kültürel miraslarını konu alan fotoğrafları olmuştur.

8 George Steinmetz

George SteinmetzListemizin 8. sırasında ise kendine has bir tarzı bulunan ve bu özellikli fotoğraflarıyla tanınan George Steinmetz bulunuyor. Bir jeofizik mezunu olan sanatçı, fotoğrafçılık kariyerinde de sahip olduğu bilgi birikimini oldukça etkili bir şekilde kullanarak, kusursuz çalışmalar ortaya çıkarmış. Aynı zamanda varlıklı bir hayat da yaşamış olan Steinmetz, bu çalışmalarını çekerken kusursuz görünmelerini saylayan bir unsur olan, motorlu yamaç paraşütünden çektiği fotoğrafları kullanıyor.

Volkanlar, çöller, buz dağları gibi uzaktan çekilmesi mümkün olan ve işi dolayısıyla sanatçıya çok sıradan gelen bu yer şekilleri, Steinmetz’in kullandığı motorlu yamaç paraşütü sayesinde en ince ayrıntılarına varana kadar fotoğraflanabiliyor. Sonuç olarak da başarılı sanatçının çalışmaları herkes tarafından takdir edilerek; ayrıca Steinmetz bu işe yeni başlayanlar için de bir ikon olarak görülüyor.

7 Nick Veasey

Nick VeaseyListemizin 7. sırasında yine oldukça farklı bir tarza sahip olan sanatçı Nick Veasey bulunuyor. Bu fotoğrafçıyı diğerlerinden ayıran fark ise gayet net olup, bu fark başarılı sanatçının insanların dışını değil de içini fotoğraflamasından ortaya çıkıyor. Yani şöyle ki Nick Veasey insanların fotoğraflarını x-ray görüntüleme sistemiyle çekiyor. Sanatçının bu ilginç ve egzotik yaklaşımı Veasey’in çalışmalarının birçok ünlü sanat galerisinde sergilenip, fotoğrafçının dünya çapında tanınmasına olanak sağlamıştır. Her ne kadar Nick Veasey’in tarzını kullanan fotoğrafçılar ortaya çıksa da sanatçının kullandığı eşsiz teknik, onu bu alanın öncülerinden biri haline getirmeyi başarmıştır.

6 Marco Grob

Marco Grobİsviçreli bir sanatçı olan Marco Grob, kariyerinin seçimine insan portrelerini ele alarak başladı ve hala bu yolda başarıyla ilerlemeye devam ediyor. Dünyanın en yüksek ödeme yapılan fotoğrafçılarından biri olan Grob’un çalışmaları, bazen oldukça yumuşak ve sakin görünümlü fotoğraflar olurken bazen de sert ve öfke içeren çalışmalar olabiliyor.

Bill Clinton, Lady Gaga, Barack Obama, George Clooney, Robert Plant, Jeff Bridges gibi dünyanın en ünlü isimlerinden sıradan halk insanlarına varana kadar birçok kişinin fotoğrafını çekmiş olan Grob, çalışmalarının bu kadar başarılı olmasında, çekim esnasında gösterdiği sabrın büyük etkisi olduğunu düşünüyor. Nitekim Marco Grob, fotoğrafı çekilecek insanın rahatlaması ve çekime hazır olması için; ne kadar zaman gerekiyorsa o kadar bekleyerek, çalışmalarının kusursuz görünmesini sağlıyor.

5 Nick Brandt

Nick BrandtDünyanın en zengin fotoğrafçılarından biri de vahşi hayatın algılanışını değiştiren fotoğraflar çeken Nick Brandt’dır. Bu başarılı fotoğrafçının vahşi hayatı ele almasındaki amaç ise Afrika’nın kusursuz yer şekillerini ve üzerinde barındırdığı canlılar. Dünya onları yok etmeden önce, fotoğraflar vesilesiyle hepsini ölümsüzleştirmek istiyor.

Bir eko sistem hayranı olan sanatçı, dünyaca ünlü çalışmalarında inanılmaz görüntülere olanak tanıyan açı lensleri kullanarak; Afrika’daki hayvanların ve nesnelerin fotoğraflarını 3 boyutlu olarak görüntülüyor. Çalışmalarına göz atarsanız, onun ne kadar başarılı olduğunu göreceksiniz.

4 GMB Akash

GMB AkashListemizin 4. sırasındaysa, harika bir bakış açısına sahip olan foto muhabiri GMB Akash bulunuyor. Dünyaca ünlü olan fotoğrafçı; Vogue, Newsweek, National Geographic, The Guardian gibi birçok ünlü yayın kuruluşu için çalışmakta ve toplumun görmezden geldiği sosyal sorunlara dikkat çekmek için çalışmalar yapmaktadır.

İmkanları az olan ya da hiç olmayan sosyal sınıfın kusursuz fotoğraflarını çeken sanatçı, yaptığı çalışmalarla insanların bu konularda daha duyarlı olmaları için çabalamaktadır. Neticede, oldukça başarılı olan fotoğrafçı aldığı 35’ten fazla ödül ve takdirlerle de bu yolda daha çok başarı kazanacak gibi görünüyor.

3 Lynsey Addario

Lynsey AddarioLynsey Addario; daha çok kadının toplumdaki yeri, insan hakları ve diğer çatışmalı olan toplumsal konularda yapmış olduğu çalışmalarla insanlar tarafından takdir ediliyor. The New York Times, Time, Newsweek gibi birçok ünlü yayın aracı tarafından kullanılmış olan sanatçının çalışmaları, dünyanın tüm gerçeklerini gözler önüne seren ve bazen de şiddet içeren fotoğraflardan oluşuyor.

Addario’nun Haiti, Irak, Afganistan ve Kongo’da çekmiş olduğu fotoğraflar oldukça dikkat çekici nitelikte olup; bu gerçek hayata ilişkin olan çalışmalar içlerinde ölümü ve acıyı barındırıyor. Bununla birlikte sanatçı, bazen porte fotoğrafları çekse de yine de asıl konusunun hayatın karanlık gerçeklerine dikkat çekmek olduğunu söylüyor.

2 Gilles Bensimon

Gilles BensimonFransız bir fotoğrafçı olan Gilles Bensimon, dünyanın en zengin 2. fotoğrafçısı olup aynı zamanda Elle Dergisi’nin eski uluslararası kreatif direktörüdür. Zarafete ve güzelliğe hayran olan Bensimon, Tyra Banks, Cindy Crawford, Elle Macpherson ve Naomi Bampbell gibi birçok ünlü modelin fotoğrafını çekmiştir.

Moda fotoğrafçılığı yapan sanatçı, kendi alanında bir numara olmayı başarmış ve diğer moda fotoğrafçılarının önüne kendisininkinin ötesine geçilemeyecek bir ket vurmuştur. Sonuçta, hayatını Amerika’da devam ettiren Gilles Bensimon, güzelliğe olan hayranlığını yaptığı çalışmalara da yansıtarak, eşsiz bir bakış açısına sahip olan fotoğraflar çekmektedir.

1 Morgan Norman

Morgan NormanNihayet listemizin 1 sırasına geldiğimizde, dünyanın en varlıklı fotoğrafçısının Morgan Norman olduğunu görüyoruz. Başarılı sanatçı; birçok ünlü dergi, reklam şirketi ve hatta plak şirketi için harika fotoğraflar çekiyor. Moda dünyasının ayakta alkışladığı başarılı sanatçı, çalışmalarında ışığın ve renklerin harika uyumunu yakalayarak, kusursuz fotoğraflara tanıklık etmemizi sağlıyor.

Bununla birlikte Morgan Norman, tek bir kelime bile etmesine gerek kalmadan; bir modelin görünümünü kafasında yeniden şekillendiriyor ve sanatçının çektiği fotoğraf tam da tasarladığı şekliyle, adeta bir mucize gibi ortaya çıkıyor. Neticede, dünyanın en zengin fotoğrafçısı olan Norman, sahip olduğu serveti bu alandaki eşsiz çalışmaları ile hakkını vererek kazanıyor.

Dünyanın en zengin fotoğrafçılarını sizlere tanıtmış olduğumuz yazının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Eğer siz de bir sanatseverseniz, yukarıda anlattığımız sanatçıların eşsiz çalışmalarına bir göz atmanızı mutlaka öneririz. Zira, bu tavsiyemize uyarsanız emin olun ki gördüğünüz sanat şaheserleri için bize teşekkür edeceksiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın