Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı Ton Balığı

Dünyanın en pahalı ton balığının fiyatını ve diğer özelliklerini öğrenmeye hazır mısınız? İşte ton balığının özel bir cinsi olan mavi yüzgeçli orkinos:
Dünyanın En Pahalı Ton Balığı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyayı her geçen gün biraz daha yaşanmaz hale getirdiğimiz ne yazık ki yadsınamaz bir gerçek. Özellikle çevreye ve doğaya karşı umursamaz tavrımız yüzünden bazı hayvan türleri yok olmakla karşı karşıya. Uzmanların uyarısına göre tehdit altındaki türler bir kaç yıl sonra tamamen yok olabilir. Özellikle yenilebilir türler için bu tehlike daha da fazla. Çünkü doğayla olan mücadele, insanoğluyla olandan çok daha kolay. Bu türlerden biri de mavi yüzgeçli orkinostur.

Mavi yüzgeçli orkinos yok olmak üzere olan bir ton balığı türü. Önceleri Pasifik’te bulunan türler tehdit altında sayılıyordu; ama maalesef şimdi, Batı Atlantik mavi yüzgeçlileri de tehlike altındadır. Bunun yüzlerce nedeni var aslında. En başta iklim değişiklikleriyle balıkların doğal yaşam alanlarının daralması, bilinçsiz avlanma, büyük tankerlerden petrol sızıntıları ve her geçen gün daha da kirlenen doğa! Bu balık türünün yok olmayla yüz yüze olması gün geçtikçe balık pazarlarındaki yerinin de boş kalmasına neden oluyor. Hal böyle olunca da karşımıza oldukça yüksek fiyat etiketiyle çıkıyor. Sizler için bu yazımızda hepimizin ton balığı olarak bildiği, mavi yüzgeçli orkinosu inceledik. Göz atmaya ne dersiniz?

İşte karşınızda dünyanın en pahalı ton balığı:

Mavi Yüzgeçli Orkinos

Mavi Yüzgeçli Orkinos2009 yılı başında 127 kiloluk mavi yüzgeçli bir orkinos, Oma’nın kuzey kıyılarında yakaladı. Büyük balık restorana satıldı. Bu balıktan önce de 2001 yılında 200 kiloluk orkinos, 220.000 dolara satılarak rekoru elinde bulunduruyordu. 2010 yılında ise yakalanan 232 kiloluk ton balığı, 200 kiloluk mavi yüzgeçli orkinosu geçti. Tokyo’nun Tsukiji pazarında satılan ve dünyanın en pahalı orkinoslarından biri olan balık, Japonya’da suşi restoranı ve Hong Kong’dan özel bir şahıs tarafından satın alındı.

Daha önceki rekorun sahibi ton balığı da yine Tokyo’daki balık pazarından satışa sunulmuştu. Ama bu orkinos ondan çok daha büyüktür. Kiyoshi Kimura 269 kilogram olan mavi süzgeçli balığı, 450 gram başına 1.238 dolara satın aldı. Bu fiyat toplamda 736.000 doları buluyor. Herkes tarafından bilinen suşi zincirinin sahibi Kiyoshi, restoranlarının başarılı tarihini kutlamak için dünyanın en pahalı orkinosunu aldığını bildirdi. Ayrıca reklam için böyle bir satın almayı gerçekleştirdiği de söyleniyor.

Bu olağanüstü fiyatların nedeni ise elbette mavi yüzgeçli orkinosun en nadir bulunan ton balığı türü olmasıdır. 41 mavi yüzgeçli orkinos 2008 yılında müzayedede satılırken, 2009 yılında aynı müzayedede sadece 3 adet bu türden balık satıldı. Yani giderek tuna balığı azalmaktadır. Ayrıca, Atlantik Ton Balıklarını Koruma Komisyonu, 2010 yılında 13.500 ton olan eski kotasını üçte iki oranında azalttı.

Ton balığının özel bir cinsi olan mavi yüzgeçli orkinosu birlikte inceledik. Yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalan bu türün, gerçekten oldukça lezzetli olduğu söylenir. Aslında biz ton balığını konserve olarak ucuz fiyat etiketi ile biliriz. Fakat bu türün akıbeti tabi ki maliyetini de etkiliyor. Bu ve diğer yok olma tehdidi altındaki türler hala kurtarılabilir. Ama bu konuda ciddi adımların atılması şart!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın