Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Çakmağı

Sigara içenlerin de bildiği gibi çakmaklara genelde en yakın arkadaşlar el koyar. Peki 255 bin dolarlık bir çakmağınız olsa kaybetmeyi göze alır mısınız?
Dünyanın En Pahalı 10 Çakmağı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Eskiden, orijinal pahalı bir çakmağa sahip olmak ayrıcalık olarak kabul edilirdi. Özellikle el yapımı ürünler gerçekten değerliydi. Firmaların seri üretime geçmesiyle birlikte pahalı çakmakların yerini kullan at tarzı, çabuk bozulan ürünler aldı. Bu gelişme sizde pahalı çakmaların olmadığı hissi uyandırmasın. Tabi ki altın ya da gümüş gibi değerli madenlerle tasarlanan çakmaklar günümüzde halen mevcut. Bu türden çakmaklar, genellikle koleksiyoncu öğeleridir. Mükemmel hediye seçeneği sunan çakmakların değeri ise malzemesi, yaşı, önceki sahibi ve nadirliğine göre sınıflandırılır.

Eskiden statü göstergesi olan lüks çakmakları, piyasada tekel olan ST Dupont firması yapmaktadır. Bu markanın çakmaklarının maliyetini ve kalitesini bilen korsan markalar da firmanın sahte ürünlerini yapıyor. Lüks bir çakmak, kıymetli maden ve taşların yanı sıra seri numarasından ayrıca yapıldığı malzemelerden ayırt edilir. Lüks bir çakmak üretmek 70 adet için 300 test ve 100 saatten fazla çalışma gerektirir. Çakmak üzerindeki altın ve diğer değerli taşlar, titizlikle deneyimli zanaatkarlar tarafından el işçiliğiyle hazırlanır. Çakmakların üzerinde bulunan gravürler, onların değerini fazlasıyla arttırır. Vernik ve parlatma en son işlemdir.

Alfred Dunhill 1924 yılında tek elle kullanılan çakmağı icat ettiğinden beri, son moda lüks çakmaklar insanların dikkatini çekmeye devam ediyor. Bu çakmaklar, değerli mücevherler gibi ünlülerin ve zenginlerin vazgeçilmezi oldu. Dilerseniz dünyanın en lüks çakmak modellerine birlikte göz atalım.

İşte karşınızda zenginlerin vazgeçilmez aksesuarı lüks çakmaklar:

10 Dunhill Altın Apex Çakmak

13.000 Dolar

Dunhill Altın Apex ÇakmakVarlığı 1890’lara kadar uzanan Londra merkezli lüks eşya şirketi Dunhill, ilk çakmaklarını Unique adıyla 1923 yılında piyasaya sürdü. Ardından 1950’lerde Dunhill, dünyanın ilk bütan gazı çakmağını geliştirdi. 2009 yılında ise şirket yıldönümü anısına altın Apex çakmağı tasarladı.

18 ayar sarı altından yapılan Apex, Elvis Presley’e adanmıştır. 1950 yılında Elvis Presley’in sahibi olduğu Rollalite modelinden esinlenerek yapıldı. Çapraz tarama deseni ile bu çakmaktan sadece 50 adet üretildi. Çakmakların her biri 13.000 dolara satılmaktadır.

9 1933 Serisi Zippo

18.000 Dolar

1933 Serisi ZippoZippo bir simge haline gelmiştir. Satılan en pahalı 2. Zippo, fabrikanın ilk modeli olan 1933 yılı sınırlı dizidendir. 1933 ve 1937 arasında üretilen modellerin çoğu hemen hemen aynı. Bu 1933 modelin üzerinde ise çapraz çizgiler var. Çakmak 2001 yılı Tokyo’da 18.000 dolara satıldı. Şirketin kendisi de 2002 yılında 12.000 dolar ödeyerek bir başka 1933 kreasyonu çakmağı aldı.

8 Cartier Saat Çakmak

18.988 Dolar

Cartier Saat ÇakmakeBay’da satılan en pahalı çakmak olan son derece nadir Cartier 2013 yılında 18.988 dolara alıcı buldu. Bu olağanüstü 18 karat altın Cartier, 15 mücevher yerleştirilerek Fransa’da 1930 yılında el işçiliğiyle elde edildi. Çakmak “Cartier Paris Made in France 05396” olarak isimlendirilmiştir. İnce emaye ayrıntıları ile dekore edilen çakmak, kelimenin tam anlamıyla bir minyatür başyapıttır. Sahibi kim olursa olsun onu cebinde gururla taşıyacağına eminim.

7 Faberge Mücevher ve Beyaz Çakmak

30.000 Dolar

Faberge Mücevher ve Beyaz ÇakmakFaberge mücevher çakmak, büyük olasılıkla 1908 ve 1917 arasında el yapımı olarak St. Petersburg’da usta Henrik Wigstrom’in imzası ile üretildi. Basit bir dikdörtgen şeklinde ve yuvarlak köşeli bu parlak parça, beyaz çizgili olarak tasarlandı. Yeşil-beyaz yaprakları ve meyveleri olan bir kapak sınır alanını içerir. Bu parlak Faberge çakmak 2010 yılında 30.000 dolara Christie Müzayede Evi tarafından satıldı.

6 Siyah Cartier Pırlanta Çakmak

34.375 Dolar

Siyah Cartier Pırlanta ÇakmakÇakmaklar bazen bir takı parçası olur ve lüksü sembolize eder. Paris’te yapılan Cartier siyah gövdeli elmas çakmak el yapımıdır ve bir art deco parçasıdır. Kare şeklinde, sofistike tasarıma sahip çakmak platin ve metalden yapılmıştır. Ayrıca kapağı elmaslarla kaplıdır.

Elmas set 2.75 karat değerinde ve kapağı 80 yaşındaki Avrupa tek kesim pırlanta ile kaplıdır. Daha önce Amerika’nın en etkili ailelerinden Consuelo Vanderbilt Earl’in son üyelerinden biri tarafından sahip olunan çakmak 2013 yılında 34.375 dolara Doyle New York tarafından satıldı.

5 75. Yıldönümüne Özel Zippo

37.000 Dolar

75. Yıldönümüne Özel ZippoBradford Pennsylvania’da üretilen Zippo Windproof Çakmak bir Amerikan Klasiği unvanını kazanmıştır. Ayrıca çakmak bu konuda tescilli bir markadır. İlk Zippo 1933 yılında satılmıştı. O zamanlar ürünlerin hepsi birbirine benziyordu ve her biri yaklaşık 2 dolara alıcı buluyordu. 2007 yılında Zippo, tarihinin en pahalı çakmağı olan 75. Yıldönümü Zippo’yu 37.000 dolara sattı. Bu özellikte üretilmemiş sadece bir çakmak vardı. Bu durum da 37.000 dolarlık ücretini açıklıyor.

4 Faberge Sarı Çakmak

65.650 Dolar

Faberge Sarı Çakmak2011 yılında 65.650 dolara Sotheby tarafından satılan Faberge sarı çakmak, cazibe ve zarafetin tanımıdır. Bu çakmağın sahibinin herkes tarafından kıskanılacağından eminim. Çakmağın üzerene St. Petersburg Kiril’den usta Vladimir Soloviev imzası bulunuyor.

Çakmak, 1908 ve 1917 arasında el işiyle yapıldı. Bu lüks çakmak son derece nadir olan Vintage Rus sadeliğine mükemmel bir örnektir. Köşeleri yuvarlatılmış dikdörtgen şekli, yay menteşeli kapağı ve ince dalgalı tasarımı oldukça klas duruyor.

3 S.T. Dupont Ligne 2 Champagne

79.000 Dolar

S.T. Dupont Ligne 2 ChampagneParis lüks eşya markası S.T. Dupont, 2009 yılında markanın en pahalı lüks çakmak modeli olan Ligne 2 Champagne’i piyasaya sürdüğünde kendi rekorunu kırmıştı. Şu anda 79.000 dolar fiyat etiketi ile dünyanın en pahalı antika çakmaklarından biri olan S.T. Dupont çakmak; som altın, beyaz altın, pırlanta ve gül altın olmak üzere 4 çeşit lüks maddeden oluşturuldu. Her çakmak, 18 ayar beyaz altın ve 5.2 karat 462 elmas ile süslenmiştir. Bu çakmak, açık renkteki beyaz altından yapılmış ve 502 elmas ile kaplanmıştır.

2 Faberge İmparatorluk Masa Çakmağı

136.000 Dolar

Faberge İmparatorluk Masa ÇakmağıTahmini değerinden çok daha fazlaya satılan bu çakmak gösterişin bir simgesidir. 136.000 dolara 2012 yılı Christie Müzayede Evi tarafından satılan, oturmuş bir maymun şeklindeki çakmak Rus Tarihi’nin de değerli bir parçasıdır.

Faberge gümüş masa çakmağı İmparatorluk damgası ile mühürlenmiştir. Çakmak, St Petersburg’da usta Julius Rappaport’un eseridir. Büyük olasılıkla 1899 ve 1904 arasında elle yapıldı. Oldukça gerçekçi şekillendirilen maymun, sağ kolu ile kuyruğunu tutmaktadır.

1 Gümüş Jadeite Küllük ve Çakmak

254.500 Dolar

Gümüş Jadeite Küllük ve ÇakmakGümüş Jadeite küllük ve çakmağı büyük olasılıkla Son Rus İmparatoru Nicholas II kullandı. Arkaik tarzı ve tasarımı ile bu aksesuar mükemmellik ötesindedir. Çakmak, 254.500 dolara 2011 yılında Sotheby tarafından satıldı.

Parlak yeşil renkli parça, jadeite Kui ejderha kemer kancaları, gravür çerçeve süslemeleri ve 2 cam bölmeli gümüş tepsi ile sunulur. Merkezinde ise daha hafif tutucu Trabzon yöresinden aşina olduğumuz Trabzon Hurması kıvrımları vardır. Gümüş küllük ve çakmak Usta Edward I imzalıdır. Çakmağın 1920 civarında New York’ta el yapımı ile hazırlandığı düşünülüyor. Bu çakmak gerek görünümüyle, gerekse tarihi ile bu listede bir numara olmayı hak ediyor.

Her biri gerçek anlamda bir sanat eseri olan çakmaklara birlikte göz attık. Eskiden, büyüklerimizin anlattığı kadarıyla çakmak; özellikle kırsal bölgelerde, ya o yörenin ileri gelenlerinde ya da muhtarlarda bulunurmuş. Hatta o zamanlar yurdumuza giren çakmağa “muhtar çakmağı” ismi verilmiş. Zaman yaşam tarzımızı ve onunla ilgili kavramları ne çabuk değiştiriyor değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.