Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Çok Kazanan 10 Blog Yazarı

Nispeten yeni nesil bir iş olan blog yazarlığı ne kadar kazandırır merak ediyorsanız listemize göz atın. İşte dünyanın en çok kazanan bloggerları:
Dünyanın En Çok Kazanan 10 Blog Yazarı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yirminci yüzyıl bizden birçok mesleği alıp götürdü, fakat oldukça farklı meslekleri de kazandırdığı bir gerçek. Bu mesleklerden birisi de blog yazarlığıdır. Peki, şimdilerde oldukça popüler olan bu meslek nedir ve ne iş yapar? Blog yazarlığını en kısa tabirle sosyal ağ günlüğü olarak tanımlayabiliriz. Burada, gerçek günlüğe benzer olarak istediğiniz bir konuyu içinizden geçtiği şekilde yazabilmeniz mümkün. “web ve log” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan terim, günümüz sitelerinin odak noktasıdır.

Blog yazarlığından para kazanmak ise şimdilerde tüm dünyada oldukça popüler. Buraların ücretsiz olması, kendi ürününü satmak isteyen ya da reklamını yapmak isteyenleri cezbediyor. Neticede de daha başarılı bir tanıtım için blog yazarlığı diye bir alan doğmuş oluyor. Ünlü isimlerin de oldukça rağbet gösterdikleri paylaşım ağı, birçok kişi için tam bir para makinesi diyebiliriz. Evet, oturduğunuz yerden binlerce dolar kazanabilmeniz mümkün. Tabi ki kazanacağınız para miktarında belirleyici olan kısaca ne kadar tanındığınız ve kimin için çalıştığınız. Sizler için oluşturduğumuz listede ise bu işin en iyilerini bulacaksınız. Dilerseniz bu isimlere birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en prestijli blog yazarları:

10 Garance Dore – Garance Dore

Garance Dore - Garance DoreListemizin 10. sırasında yer alan Garance Dore, 1 Mayıs 1975 doğumlu Fransız bir fotoğrafçı, çizimci ve yazar olarak bilinmektedir. İlaveten Garance Dore, daha çok kendi ismini taşıyan moda bloğu ile ünlenmiş bir isimdir.

2007 yılında Fransız sokaklarındaki insanların fotoğraflarını çekerek bunları “streetsyle” adı altında internet sitesine koyan blog yazarı, insanların dikkatini çekmeyi başarmış ve daha sonra Chloe, Chopard, David Yurman, Tiffany & Co. Gibi ünlü firmalarla çalışmaya başlamıştır. Neticede, bu başarılı isim New York Times gibi ünlü bir gazete tarafından “guardian of all sytle” unvanı ile anılmış bir blog yazarı olduğunu da unutmayalım.

9 Rachel Parcell – Pink Peonies

Rachel Parcell - Pink PeoniesRachell Parcell isminin online bülteni Pink Peonies ile listemizin 9. sırasında yer aldığını görüyoruz. Başarılı ismin Pink Peonies isimli sitesi sayesinde, yıllık 960.000 dolar kazandığını ayrıca belirtmek isteriz. Nitekim Parcell kendisine marka olmayan ortaklar bulmuş ve bu işten büyük kar sağlamıştır. İlaveten başarılı isim, J. Group ve Celine gibi ünlü markaların ürünlerini giyiyor ve bu markaların bir nevi reklamını yaparak da para kazanmış oluyor.

8 Chrissy Arpie Ott – The Perfect Palette

Chrissy Arpie Ott - The Perfect PaletteListemizin 8. sırasında yer alan Chrissy Arpie Ott’un ise oldukça sıra dışı bir alana yoğunlaştığını görüyoruz. Blog yazarlığına kendi düğünü için yapmış olduğu araştırmalar sırasında merak salan isim, günümüzün en popüler internet sitelerinden birine sahip olarak kaşımıza çıkıyor. Neticede, evlilik törenleri için okuyucularına ilginç ve eğlenceli fikirler veren Chrisspy Arpie Ott, severek yaptığını söylediği işinde gayet başarılı şekilde ilerliyor.

7 Erin Gates – Elements of Style

Erin Gates - Elements of StyleKariyerindeki ilk birkaç yılını sanat galerisi yöneticiliği, iç tasarım asistanlığı ve organizasyonculuk yaparak harcayan Erin Gates, tüm bu işlerden sıkıldığını fark ederek kendi işini kurmaya karar vermiş. Neticesinde, Elements of Style isimli internet sitesini kuran Gates; serbest tasarım danışmanlığı yapmaya başlamış. Buna ek olarak, 2008 yılından beri InStyle, Ladies Home Journal, Oprah Magazine ve Better Home & Gardens gibi dergilerde öne çıkan bir isim olmayı başarmıştır.

6 Scott Schuman – The Sartorialist

Scott Schuman - The SartorialistBir diğer ünlü blogcunun ise yıllık 100.000 dolar kazanan Scott Schuman olduğunu görüyoruz. Listemizin ilk sırasında yer alan Garance Dore’un eski erkek arkadaşı olan Scott Schuman, The Sartorialist isimli sitesinde genellikle sokak stili fotoğraflara yer veriyor. Buna ek olarak Schuman, oldukça iyi para kazandığı eski işini, artık evinde oturmak isteyen bir baba olmak istediği için bırakmıştır. Sonuçta, dijital fotoğraf makinesiyle New York sokaklarında gezen ve ilginç bulduğu şeylerin fotoğraflarını çeken Schuman, kendi sitesini kurarak; blogculuktaki en başarılı isimlerden biri olmuştur.

5 Emily Weiss – Into the Gloss

Emily Weiss - Into the GlossListemizin 5. sırasında yer alan Emily Weiss’in ise Into the Gloss isimli güzellik ve moda konularında yoğunlaşmış bir sitesi olduğunu görüyoruz. Bu siteyi kurmadan önce, yıllarca Teen Vogue isimli derginin moda asistanlığını yapmış olan isim, kendi sitesini kurmaya karar vererek işinden ayrılmıştır. Neticede oldukça başarılı olan Emily Weiss, dergideki bağlantılarını da kullanmış ve ünlü kişiliklerin püf noktaları gibi konularda başarılı yazılar kaleme almıştır. Her ay tonlarca para kazanan Into the Gloss’u incelediğiniz takdirde, neden bu kadar başarılı olduğunu kesinlikle anlayacaksınız.

4 Bryan Grey-Yamboo – Bryanboy

Bryan Grey-Yamboo - BryanboyKıdemli bir moda yazarı olan Bryan Grey-Yamboo, 2004 yılından beri bu işle uğraşan başarılı bir blogger olarak karşımıza çıkıyor. Bu sektörle uğraştığı yıllar boyunca Marc Jacobs ve Anna Wintour gibi tasarım devleriyle çalışan ve bu işten oldukça iyi para kazanan Bryan, her yıl milyonlarca dolar kazandığını dürüstçe belirtiyor.

3 Leandra Medine – The Man Repeller

Leandra Medine - The Man RepellerListemizin 3. sırasında yer alan Leandra Medine’in de en başarılı bloggerlar arasında yer aldığını görüyoruz. Amerikalı bir yazar ve moda bloggerı olarak tanınan bu isim, The Man Repeller adı altında kurduğu sitesiyle, sadece birkaç haftada başarıyı yakalamış isimlerden! Buna ek olarak Leandra Medine, yapmış olduğu bir açıklamasında; modanın erkekler için değil kadınlar için olması gerektiğini açıkça belirtmiştir. Başarılı yazar ayrıca, Fast Company Magazine’nin hazırladığı 2013’ün En Yaratıcı 100 İsmi listesinde yer almaya hak kazanmıştır.

2 Chiara Ferragni – The Blonde Salad

Chiara Ferragni - The Blonde SaladListemizin 2. sırasında yer alan Chiara Ferragni de The Blonde Salad isimli bloğuyla karşımıza çıkıyor. Ferragni’nin İtalya’da okuduğu yıllarda, 2009’da kurmuş olduğu site aylar geçtikçe daha da fazla popülarite kazanmış. Şu an 7 haneli kazancıyla oldukça karlı bir blog haline dönüşmüştür. Neticede, Louis Vuitton ve Chanel gibi dünyaca ünlü markalarla çalışan Chiara Ferragni, bu işte kendine sağlam bir yer edinmiş isimler arasında!

1 Aimee Song – Song of Style

Aimee Song - Song of StyleListemizin 1. sırasında yer alan ismin Song of Style isimli bloğun sahibi Aimee Song olduğunu görüyoruz. Bir iç tasarım öğrencisi olduğu yıllarda bu siteyi kurmuş olan Song, ilk başlarda tasarımla ilgili paylaşımlar yapıyormuş. Daha sonra modayla ilgili paylaşımlar yapmaya başlayan Aimee Song, şu anda en çok kazanan bloggerlar arasında yer alıyor.

İlaveten; mekanlarda boy göstermesi, ünlü törenlerde sunuculuk yapması ve kendi imzasını taşıyan üretimler yapması da cabası. Bu işler için de teklifler alan Aimee Song’un, 2014 yılındaki kazancının bir milyon doların üzerinde olduğu biliniyor.

Standart işlerde çalışanlardan çok daha fazla para kazanan blog yazarlarını incelediğimiz yazının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Peki, yukarıdaki isimler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Siz de böyle popüler bir sitenizin olmasını ve hiç de azımsanmayacak paralar kazanmayı istemez miydiniz? Şayet böyle istiyor ancak asla bu kadar iyi bir blog yazarı olamayacağınızı düşünüyorsanız; hiç karamsarlığa kapılmayın derim. Zira yeterince çok çalışırsanız ve birazcık da şansınız varsa, pekala siz de ileride bu kadar başarılı bir blog yazarı olabilirsiniz.

Sizce, şimdilerde dünyanın en popüler meslekleri arasında gösterilen blog yazarlığı için en önemli kişilik özelliği hangisi? Yaratıcı düşünme, ayrıntıları fark edebilme ya da bir şeyler yazmayı oldukça sevmek mi? Ne dersiniz, iyi bir blog yazarı olabilmek için gerekli donanımlara sahip misiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.