Paylaşım

Döviz Yorumları: Dolar (USD/TRY) – Euro (EUR/TRY) Yorum, Tahmin ve Analizleri


 

Uzmanlar tarafından yapılan günlük döviz yorumlarını ve analizlerini güncel olarak bu sayfadan takip edebilirsiniz. Dolar, Euro, Sterlin, Japon yeni ve diğer tüm döviz çiftlerine ait analizleri her gün Paratic.com aracılığıyla izleyebilirsiniz.


Güncel Dolar ve Euro yorumları paylaştığımız bu platform, her gün güncellenmektedir. Hem yurt içi hem de yurt dışı uzmanların USD/TRY ve EUR/TRY tahminleri, analizleri tarih sıralamasıyla verilmektedir. Ay ve hafta başlangıçları orta – uzun vade işlemleri için önem sırasına göre listelenecektir. Dolar ve Euro ile ilgili önemli gelişmelerden açıklanacak ekonomik veriler üzerine yapılan yorumlara kadar burada bulacaksınız. Aynı zamanda destek-direnç seviyelerini içeren analizler ve grafikler de yayınlanacaktır.

Yatırımlarınızı doğru ve kazançlı bir şekilde yönetebilmek için verilerin takibi oldukça önemlidir. Döviz yorumları bulunan bu sayfada, günlük bültenler toplu bir şekilde yayınlanacaktır. Türkiye’nin önde gelen aracı kurumlarının uzmanları tarafından hazırlanan USD/TRY ve EUR/TRY yorumları alıntılar halinde verilecektir. Gün içerisinde gelen yorumlar ise güncellenerek, en üst sırada verilecektir. Anlık gelişmeler göz önünde bulundurularak yapılan tahminler ve analizler yayınlanacaktır. Yatırımcılar için döviz tahmin ve analiz rehberi olacak bu sayfayı, güncel olarak takip edebilirsiniz.

Dolar Yorumları: USD/TRY Hakkında Uzman Yorum, Tahmin ve Analizleri – Dolar Bugün Ne Olur?

Hem yurt içinde hem de yurt dışında yaşanan gelişmeler göz önünde bulundurularak, dolar bugün ne olur, düşer mi, yükselir mi gibi sorularınızın cevabını bulacağınız bölümdür. Aracı kurumların uzmanları tarafından yayınlanan dolar yorumları sıralandırılacaktır. En üstte en güncel yorumları göreceğiniz gibi alta indikçe önemli gelişmelere ait notları bulacaksınız. Aynı zamanda orta ve uzun vadeli dolar tahminleri için ay ile hafta başları da bu bölümde yer alacaktır.

Analistler tarafından yapılan dolar analizleri ve grafikleri de sizlerle paylaşılacaktır. Para piyasasında yaşanan gelişmeler ve ekonomik veriler gözlenerek oluşturulan bu analizler, yatırımcıların dolar yorumlarına yardımcı olacaktır. Ama yalnızca burada yer alan bilgilere göre hareket edilmemesini öneririz. Uzmanlar tarafından yayınlanan yorumlara ve tahminlere göre pozisyon almak yerine kendi yorumlarınızla harmanlamanızı tavsiye ederiz.

Işık FX USD/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin piyasalara sunduğu iyimser hava kurda yeni bir satış hareketini beraberinde getirdi. Haftaya 3.60 seviyelerinden başlangıç yapan kurda dikkatler Çarşamba günü gerçekleştirilecek Para Politikası Toplantısına çevrildi. TCMB’nin faiz oranlarında herhangi bir değişime gitmesi beklenmiyor. Fakat enflasyon yükselişi ve küresel görünüm dikkate alınacak olursa geç likidite penceresinde gerçekleştirilebilecek 50 – 75 baz puanlık bir artırım da TL varlıklara katkı sağlayabilir.

Dolardaki zayıf görünümle birlikte gevşemeye devam eden kurda 3.60 altındaki kapanışlar düşüşü derinleştirebilir. 3.5850 gün içerisinde belirleyici olmaya devam edecek. Eğer baskı sürerse 3.55 seviyeleri telaffuz edilmeye başlanabilir. Yükselişler eğer 3.60’ın üzerine tırmanacak olursa gözler eski direncimiz 3.6250’de olacak. Seviye bu kez yükselişe engel olma niyetinde olacak.

Şeker Yatırım USD/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

Serbest piyasada dün 3,5815-3,6065 bandında işlem gören Dolar paritesi önceki kapanışa göre %1,43 oranında değer yitirerek günü 3,5915 seviyesinden tamamladı. Döviz sepeti karşısında ise Lira %0,68 oranında değer kazandı. Borçlanma araçları piyasasında ise %11,18-%11,27 seviyeleri arasında hareket eden iki yıllık gösterge tahvilinin getirisi önceki kapanışa göre 7 baz puan artışla günü %11,22 seviyesinden tamamladı.

İntegral Menkul USD/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

USD/TL’ye Fransa Dopingi Global piyasalarda, Doların güçlü olmaması, gelişmekte olan ülke piyasalarındaki seyrinde pozitif olmasını destekliyor. GOP’lardaki rüzgarın etkisi TL varlıklar üzerinde de etkisini gösteriyor. Hafta sonu Fransa’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turun ardından Avrupa piyasaları yeni haftaya oldukça pozitif bir başlangıç yaptı. Avrupa endekslerindeki ralli, global piyasalar üzerinde de pozitif bir etki yaratırken, USD/TL’de bu rüzgardan nemalanmaya devam ediyor. Diğer yandan, piyasalardaki korku havasının dağılması, güvenli limanlara olan talebin zayıflamasına ve piyasalarda risk iştahının artmasına neden olmuş durumda. Piyasalardaki görünüm, USD/TL paritesinin yukarı yönde hızlanmasını biraz törpüledi. Veri takvimi açısından Türkiye’de önemli bir veri akışı bulunmuyor, ABD’de açıklanacak veriler takip edilecek. Ancak, ABD verilerinin piyasalar üzerinde çok sert hareket yaratması beklenilmeyebilir.

Teknik olarak, USD/TL 3.57 seviyesinin altına doğru hamlelerinde şimdilik başarılı olamıyor. Ancak, paritede aşağı yönde gitme isteği sürüyor. Parite, 3.57 seviyesinin altına doğru geçmekte başarılı olursa 3.55 seviyesine doğru uzamalar izleyebiliriz. Bu nedenle, 3.57 seviyesinin altındaki seyirler önemli. Yukarı yönde ivmesi için 3.57 seviyesinin üzerinde ısrarcı olması yeniden 3.58-3.60 aralığına doğru USD/TL’yi tetikleyebilir.

Dirençler: 3.60 / 3.6160 / 3.67
Destekler: 3.57 / 3.55 / 3.5

Alan Yatırım USD/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

Hafta sonu gerçekleşen Fransa Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimleri sonrası global bazda artan pozitif risk iştahına gelişen ülke para birimleri de eşlik etti. Türk Lirası söz konusu kitlesel harekete eşlik ederek günü dolar karşısında %1,92 değer kazancı ile tamamladı. Türk Lirası dün gelişen ülke para birimleri arasında dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi olarak ilk sırada yer aldı. Teknik olarak bakıldığında, USDTRY paritesinde bugün yukarı yönlü hareketin görülebilmesi için 3,6000 seviyesi üzerinde kalıcılık önemini korumaya devam etmekte. USDTRY paritesinde yükselişlerin görülmesi halinde 3,6500 direnç seviyesi hedeflenebilir. Paritede 3,6000seviyesi aşağısında kalıcılık sağlanması halinde zayıf seyir görülebilecek olup 3,5800 ve 3,5500 destek seviyeleri izlenebilir.

Meksa Yatırım FX USD/TRY Yorumu Araştırma Müdürü Eren Can ÜMÜT – 25 Nisan 2017

TL’de değerlenme hareketleri devam ediyor. Paritede 3.6000 seviyesinin aşağı yönde geçilmesinin ardından şiddetlenen geri çekilmenin sonucu olarak 3.5800 seviyesinin altında fiyatlamaların oluştuğunu takip etmekteyiz. Bu sayede 3.5550 desteğini yakından takip edeceğiz. Gerileme hareketlerinin sürmesi adına izlenmesi gereken en önemli seviye olarak kısa vadede takip edilebilir. Bu noktada 3.5550 desteği kırılabilirse paritede 3.5430 ve 3.5130 – 3.5000 bölgesine doğru ataklar oluşabilir. Buna karşılık 3.5850 seviyesini ise yükseliş hareketlerinin oluşması adına dikkatle takip edeceğiz. Bu direnç seviyesinin kırılabilmesi paritede 3.6000 – 3.6100 ve 3.6250 dirençlerinin yeniden hedef konumuna yerleşmesini sağlayabilir.

İKON Menkul Değerler USD/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

Fransa’da yapılan ilk tur seçimleri sonrası, Fransa’nın AB’de kalacağı beklentilerinin oluşması sonrası artan risk alma iştahının etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimleri Dolar karşısında değer kazandı. USDTRY’de 3.5675’e kadar düştü. Türkiye tarafında dün açıklanan Kapasite Kullanım Oranının %74.9’dan %78.4’e yükselmesi de düşüşe katkı verdi. Bugün de ABD tarafında izleyeceğimiz Tüketici Güven Endeksi ve Konut Satışları verileri sırasında paritede hareketlilik artabilir. USDTRY’de düşüşün devamında 3.5500 ve 3.5120 destek olarak izlenebilir. 3.5500 desteği üzerinde kalındığı sürece tekrardan Dolar lehine işlemlerin görülebileceğini belirtelim. Bu durumda ise 3.5885 ve 3.6110 direnç oluşturabilir.

Destekler; 3.5500-3.5120-3.4855
Dirençler; 3.5885-3.6110-3.6380

Destek Yatırım USD/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

Yeni haftaya ralliyle başlayan TL varlıklarında güçlü seyrin korunduğunu ve Dolar/TL tarafında tepki alımlarının zayıf kaldığını görüyoruz. TCMB başkanı Murat Çetinkaya’nın büyüme beklentisini yukarı çekmesi ancak sıkı para politikasının devam edeceğini tekrar vurgulaması önemliydi. TCMB’nin bu haftaki kritik faiz kararı Doların yönü açısından belirleyici olabilir.

Teknik görünümde ise 3.5670-3.5550destek bölgesi olarak dikkat çekiyor. Düşüşlerin devam etmesi için bu bölgenin kırılması gerekebilir. Tepki alımlarında 3.5880-3.6000 dirençleri takip edilebilir.

Kapital FX USD/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

Küresel trendlerle uyumlu bir şekilde TRY’de de değer kazanımının halen sürmekte olduğunu görmekteyiz. Bu kapsamda kurda 3,55 bandına doğru bir geri çekilme mevcuttur, bir bant kırılması daha gerçekleşirse 3,50 rahatlıkla görülebilecek bir seviyedir. 3,59 – 3,60 bölgesi direnç konumunu almıştır, bu seviyeler aşıldığı zaman tekrar piyasanın yönü kurda yukarıya dönecektir.

Kapital FX USD/TRY Yorumu - 25 Nisan 2017
Kapital FX USD/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

Venbey Yatırım USD/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

Referandum sonucunda beklediğimiz TL’nin değer kazanımları gerçekleşmektedir. Mevcut üçgen formasyonunda alt çizgi olan 3.620 seviyesinin ve bir sonraki kritik destek 3.5850’nin kırıldığını görmekteyiz. Mevcut durumda yeni hedef olarak 3.55 görülebilir. Bist100’ün de kritik direnci aşması ile yükseliş fırsatı verdiğini ve TL’nin değer kazanımının devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Halk Yatırım USD/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

Yarın gerçekleşecek TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde, piyasalar bugün Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) gerçekleşecek Türkiye – AB ilişkileri açısında kritik oylamayı takip edecek. Kurda, TL lehine devam eden momentum, AKPM’den gelebilecek negatif bir karar ile kâr satışları ile karşılanabilir. Böyle bir durumda, 3,60 ilk direnç olarak izlenebilir.

Halk Yatırım USD/TRY Yorumu - 25 Nisan 2017
Halk Yatırım USD/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

Dolar/TL’de Gün İçerisinde İzlenecek Teknik Seviyeler – Meksa Yatırım FX Araştırma Müdürü Eren Can ÜMÜT – 24 Nisan 2017

Hafta içerisinde piyasa beklentilerinin bir hayli üzerinde açıklanan enflasyon verilerinin ardından TL’de oluşan zayıf görünüm devam ediyor. Bu sayede 3.6400 seviyesinin altında kalıcılık sağlayamayan pariteye gelen alımların etkisi ile 3.6920 direncine yaklaşılmış durumda.
3.6920 = 3.9140 seviyesinden 3.5550 seviyesine yaşanan düşünün FİBO %38.2 seviyesine tekabül ediyor. Dolayısıyla yükselişin devamı adına ilk olarak bu direnç seviyesini izlemekteyiz. Şayet 3.6920 seviyesinin üzerinde fiyatlamalarda kısa vadede yükselen kanal formasyonu üst bandı 3.7070 ve 3.7340 (FİBO %50) dirençlerine doğru hareket sürebilir.

3.6920 direncine ulaşılmasının ardından paritede satış baskısının oluşması ile 3.6720 desteği kırılabilirse kısa vadede 3.6600 ve 3.6400 desteklerini izlemeye alacağız. Özellikle 3.6400 desteğinin altında fiyatlamalarda paritede 3.6230 ve 3.6000 desteklerine doğru geri çekilmenin sürebileceğini düşünmekteyiz.

Dirençler: 3.6920 – 3.7070 – 3.7340
Destekler: 3.6720 – 3.6600 – 3.6400

Meksa Yatırım USD/TRY Grafiği
Meksa Yatırım USD/TRY Grafiği – 24.04.2017

AHL Forex USD/TRY Yorumu – 24 Nisan 2017

Geçtiğimiz hafta zayıf bir Dolar ve güçlü bir Türk Lirası nedeniyle kurun 3,6375 seviyesine yerleştiğini görmüştük. Bu haftaya ise Fransa seçimlerinden sonra 3,60 seviyesine dek gevşeyen bir USDTRY görüyoruz. ABD tarafında Trump’ın vergi planı ve kritik TCMB toplantısı kur açısından bu haftanın en önemli gündemini oluşturuyor.

Bugün ABD tarafı sakin iken, Türkiye’de Kapasite Kullanım Oranı verisi takip edilecek. Teknik görünüme bakacak olursak, aşağı yönlü potansiyelini 3,60 seviyesine taşıyan kurda meydana gelen kısa vadeli toparlanma hareketinin devamında 3,6230 direnç seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin de devamında takip edilecek 3,6375 direnci bulunuyor. Kurun aşağı yönlü potansiyeline ağırlık kazandırması halinde ise 3,6050 desteğine dikkat etmekte fayda var.

AHL Forex Dolar Yorumu Grafiği
AHL Forex Dolar Grafiği – 24.04.2017

Tacirler Yatırım USD/TRY Yorumu – 24 Nisan 2017

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu Emmanuel Macron (%23,9) ve Marine Le Pen (%21,4) kazandı. Eski ekonomi bakanı ve AB yanlısı liberal Emanuel Macron’un aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen’i geçmesi piyasalarda oldukça olumlu fiyatlandı. Seçim sonuçlarının ardından euro sert bir şekilde değer kazanırken, eurodaki yükselişin etkisi ile birlikte dolar endeksi 99 seviyesi altına kadar geriledi.

Dolardaki sert düşüş USDTRY paritesi üzerinde de etkili oldu ve kur yeni haftaya 3,60’lı seviyelerden başladı. Bu hafta Çarşamba günü gerçekleşecek olan TCMB toplantısı kurdaki kısa vadeli gidişat açısından oldukça önemli olacaktır. Enflasyon dinamiklerinde bozulma, para politikasındaki sıkı duruşun devamını gerektiriyor. Bu noktada, TCMB fonlamasının da üst sınıra yaklaştığını göz önünde bulunduracak olursak, önümüzdeki haftaki toplantıda Geç Likidite Penceresinde 25 50 bp civarında bir artırım gelme ihtimalinin olduğunu görüyoruz. Bu da mevcut TL lehine fiyatlamanın devamını getirebilir ve kurun 3,60 seviyesi altına gerilemesine yardımcı olabilir.

ABD’de enflasyon bekleyişlerindeki gerileme vergi reform paketine ilişkin umutların suya düşüyor olması ile birlikte zayıflayan dolar endeksinin, eurodaki yükseliş ile birlikte sert satış baskılarına maruz kalmayı sürdürdüğü görülüyor. Dolar endeksindeki zayıflığın da kurdaki düşüş hareketini destekleyebileceğini düşünmekteyiz. Bununla birlikte, kurdaki düşüş hareketinin kısa vadede 3,60 seviyesinin altına doğru devam etmesi ve kurun 3,55 360 bandına gerilemesi beklenebilir. Ancak, 3,60 seviyesi altında ciddi bir yurt içi yerleşik talebi oluştuğu göz önünde bulundurulursa, kurun 3,60 seviyesi altında uzun süre kalıcı olmasının zor olduğunu belirtebiliriz. Dolayısı ile 3,60 seviyesinin altı dolar için kısa orta vadeli alım fırsatı verebilir.

Kurdaki güncel teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 3,6148 seviyesinden işlem görmekte olan USDTRY paritesinde 3,6182 seviyesi direnç, 3,6096 seviyesi ise destek konumunda. 3,6182 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 3,6308, 3,6096 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 3,6000.

Tacirler Yatırım USD/TRY Grafiği
Tacirler Yatırım USD/TRY Grafiği – 24.04.2017

İntegral Menkul USD/TRY Yorumu Analist Eda Karadağ – 24 Nisan 2017

USDTRY kuru sabah saatlerinde 3.60 seviyesinde seyrediyor. Cuma günü 3.8385 seviyesinde kapanış olduğunu hatırlatırız. Bakıldığında Dolar endeksinin %0.83 değer yitirdiğini ve ABD dolarının küresel piyasalarda oldukça zayıfladığını görmekteyiz. Bunda Fransa seçimlerinin ardından güçlenen Euro’nun etkisi büyük. Euro güçlendikçe dolar endesini aşağı itiyor ve bu durum içeride TL üzerinde olumlu sonuçlar oluşturuyor. 3.60 önemli bir nokta olurken, bu seviyenin altına doğru geri çekilmelerde 3.55 seviyesine doğru hareket güçlenebilir.

Teknik anlamda 3.5850 desteği ilk etapta izleyeceğimiz seviye olacak. 3.5850 desteğinin kırılması durumunda ise 3.5430 desteğine doğru geri çekilme görebiliriz.

Destekler: 3.60 / 3.6160 / 3.67
Dirençler: 3.5850 / 3.5430 / 3.50

Işık FX USD/TRY Yorumu – 24 Nisan 2017

Geçtiğimiz haftayı referandumun getirdiklerini fiyatlayarak kapattık. Evet sonucu ile primlenen TL varlıklar, OHAL’in uzatılmasıyla kazançlarının bir kısmını geri verdi. Yeni haftada ise piyasaların gözü TCMB’nin vereceği faiz oranı kararında olacak. Piyasa beklentisi oranlarda herhangi bir değişime gidilmemesi yönünde. Referandum sonrası korkulacak düzeyde yükselmeyen volatilite TCMB’nin bu toplantıyı es geçmesine yardımcı olabilir. Fakat belirsizliklerin devam etmesi ve enflasyon görünümü merkezin faiz artırımına gitmesine neden olabilecek diğer önemli detaylar.

Kurda Fransa seçimlerinin etkisi dolar aleyhine fiyatlamayı beraberinde getirdi. 3.65 seviyesi gün içerisinde belirleyici olmaya devam edecek. Kısa vadeli direncimiz 3.64’te yer alıyor. Eğer fiyatlama 3.60’ın altında kalırsa 3.55’e doğru bir hareket başlangıç yapabilir. 3.5850 ise ilk etapta takip edeceğimiz önemli destek olacak.

Şeker Yatırım USD/TRY Yorumu – 24 Nisan 2017

Cuma günü serbest piyasada Dolar paritesi 3,6405-3,6485 bandında işlem görerek günü önceki kapanışa göre %0,05 oranında değer kazancıyla 3,6435 seviyesinden tamamladı. Döviz sepeti karşısında ise Lira %0,20 oranında değer kazandı. Borçlanma araçları piyasasında %11,15-%11,29 seviyeleri arasında hareket eden iki yıllık gösterge tahvilinin getirisi önceki kapanışa göre 12 baz puan düşüşle gün içinde gördüğü en düşük seviye olan %11,15’ten günü tamamladı.

Alan Yatırım USD/TRY Yorumu – 24 Nisan 2017

Haftanın son işlem gününde Türk Lirası dolar karşısında yatay seyir izledi. Yeni haftada ise Fransa’da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun resmi olmayan sonuçları sonrasında doların dünya genelinde değer kaybetmesinin etkisiyle Türk Lirası güne dolar karşısında %1,06 değer kazancı ile başladı. Teknik olarak bakıldığında, USDTRY paritesinde bugün yukarı yönlü hareketin görülebilmesi için 3,6000 seviyesi üzerinde kalıcılık önemini korumaya devam etmekte. USDTRY paritesinde yükselişlerin görülmesi halinde3,6500 direnç seviyesi hedeflenebilir. Paritede 3,6000 seviyesi aşağısında kalıcılık sağlanması halinde zayıf seyir görülebilecek olup 3,5800 ve 3,5500 destek seviyeleri izlenebilir.

Deniz Yatırım USD/TRY Yorumu – 24 Nisan 2017

Fransa seçimleri sonrasında EURUSD paritesinin yükselmesi ve dolarda meydana gelen değer kayıpları kurda aşağı yönlü hareketlerin gelmesine neden oluyor. Göstergelerin aşırı satım bölgesine yakın seyrettiği parite için 100 günlük üssel ortalamasını oluşturan 3. 5949 seviyesi destek noktası olarak önemini koruyor. Bu seviyenin kırılması durumunda 27 Mart tarihinde görülen en düşük seviye olan 3.5886 seviyesi bir sonraki destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise 3.6639 seviyesi sırasıyla 3.7000 psikolojik seviyesi ve Ocak/Nisan zirvelerinden geçen düşüş trendinin geçtiği 3.7192 öncesindeki en yakın direnç noktasını oluşturuyor.

Deniz Yatırım USD/TRY Grafiği
Deniz Yatırım USD/TRY Grafiği – 24.04.2017

Euro Yorumları: EUR/TRY Hakkında Uzman Yorum, Tahmin ve Analizleri – Euro Bugün Ne Olur?

Güncel Euro yorumları, tahminleri ve analizleri bu bölümde sizlere sunulacaktır. Euro bugün ne olur, hangi seviyede yükselir – düşer gibi sorularınıza dair analizler yayınlanacaktır. Türkiye’nin önde gelen aracı kurumları ve bankalarına bağlı olan uzmanların Euro tahminleri güncel olarak yayınlanacaktır. Analizler yenilendikçe üst sırada verilecektir ve geçmişe dair veriler alt sıralarda yer alacaktır. Hafta ve ay başlangıçlarına özel veriler sıralandırılacaktır. Analizlere ait grafikler ve destek-direnç seviyeleri güncel olarak verilecektir.

Euro tahminleri yapan uzmanlara ait görüşleri, önem sırasına göre burada bulacaksınız. Dikkat edilmesi gereken ise yalnızca burada bulunan bilgilere göre hareket etmemelisiniz. Kendi analiz ve görüşlerinizi de belirlemeniz gerekmektedir. Para piyasaları hakkında bilgilerinizi güncel tutmalı ve yatırımlarınızı bu bilgilere göre yapmalısınız.

Venbey Yatırım EUR/TRY Yorumu – 25 Nisan 2017

Önceki gün Fransa’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası Euro’daki değer kazanımlarıyla paritenin 3.92 seviyesine çıktığını gördük. Dün de Borsa İstanbul’daki alımların ve Türk Lirası’ndaki olumlu havanın etkisiyle parite 3.90 seviyesinin altına geldi. Türk Lirası’ndaki değer kazanımlarının artması durumunda 3.8580 ve 3.8350 seviyelerinin test edilmesi beklenebilir. Aksi durumda 3.9200 ve 3.9600 seviyeleri direnç seviyelerimiz olacaktır.

Ahlatçı Yatırım EUR/TRY Yorumu – 24 Nisan 2017

Fransa seçimlerinin 1. turunda Macron ve Le Pen’in ikinci tura kalması ile Euro varlıklarındaki tansiyonun arttığını gördük. Yüzde 23,7 ile en çok oyu Macron’un alması ile beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli de olsa yukarı yönlü hareketlerin gündeme geldiğini görüyoruz. Türk Lirası’nda ise geçtiğimiz hafta başlayan değer kazancının devam ettiğini görüyoruz. Bugün Almanya İfo İş Endeksi ve Türkiye Kapasite Kullanım Oranı verileri takip edilecek.

Teknik görünüme bakacak olursak, Fransa seçimleri sonrası 3,9350 seviyesine dek yükselen EURTRY paritesinin bu seviyede kalıcı olamadığını görüyoruz. Paritede aşağı yönlü potansiyelin devam etmesi halinde 3,90 desteği güncelliğini korumaya devam ediyor.

Dövizde Trend Kesişmesine Dikkat – Deniz Yatırım USD/TRY Yorumu – 24 Nisan 2017

Fransa seçimleri sonrasında EURUSD paritesinin yükselmesi sonrasında paritede de yükselişler dikkat çekiyor. Göstergelerin yükselişlerin devamına işaret ettiği parite için 50 günlük üssel ortalaması ile Ekim 2016 tarihinden itibaren gözlemlenen trend hareketinin kesiştiği 3.9122/3.9156 bölgesi destek oluşturuyor. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise 3.9119 seviyesi sırasıyla 14 Nisan zirvesi olan 3.9694 ve üçgen formasyonunun üst bandı olan 3.9510 öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor.

Fransa seçimleri sonrasında EURUSD paritesinin yükselmesi sonrasında paritede de yükselişler dikkat çekiyor. Göstergelerin yükselişlerin devamına işaret ettiği parite için 50 günlük üssel ortalaması ile Ekim 2016 tarihinden itibaren gözlemlenen trend hareketinin kesiştiği 3.9122/3.9156 bölgesi destek oluşturuyor. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise 3.9119 seviyesi sırasıyla 14 Nisan zirvesi olan 3.9694 ve üçgen formasyonunun üst bandı olan 3.9510 öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor.

Sonuç ve Okura Sorular

Nisan ayının son haftasına, Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile başlanmıştır. Bu durumun hafta boyunca para piyasalarında ve özellikle Euro tarafında etkileri görülecektir. Sizlerin bu konudaki beklentileri nelerdir?

Doların haftaya düşüş yönünde başlaması, hafta boyunca devam eder mi? Hangi seviyelerin görülmesini bekleniyorsunuz?

Burada yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği kapsamında değildir. Yalnızca burada yer alan bilgilere göre hareket edilmemelidir. Uzmanlar tarafından yayınlanan raporlar, döviz yorumları, tahminler ve analizler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Burada yer alan bilgilerde yapılan hata ve eksikliklerden dolayı doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan sorumlu tutulamaz.

Abone Ol

Muhteşem Paratic içerikleri haftalık olarak e-posta adresine gelsin.Söz spam yapmayacağız :D
Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunu okuyan bunları da okur