HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Altın Fiyatları, Günlük Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler  Alış Satış Fark

Yorumlar


Altın fiyatları takibi yapmak, günlük rutin işler arasında yer alır. Neden mi? Altın, ilk keşfedildiği zamanlardan günümüze kadar popülerliğini korumuştur. Gelecekte ise daha da değerli olacağı düşünülmektedir. Altının ilk keşfedildiği zamanlarda olduğu gibi azalan rezervler nedeniyle gelecekte de hücumların olacağı düşünülmektedir. Ülkeler eskiden egemenlikleri için altın rezervini arttırırken, günümüzde bu durum ekonomisinin gücü için yapılmaktadır. Çünkü bir ülkenin merkez bankasının sahip olduğu altın miktarı, izleyeceği politikalar üzerinde etkili olmaktadır.

Altın yatırımı yapmak, hem finans piyasası yatırımcıları hem de tüketiciler için önemli görülmektedir. Tüketiciler, yaptıkları tasarrufların değerinin koruması adına altın yatırımı yapmayı tercih etmektedir. Altın, uzun vadede güvenli bir yatırım aracı olarak görüldüğü için tasarrufların değerini koruma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda altın faiz getirisi olmayan bir yatırım aracı olduğu için ekonomik değişimlerden de etkilenmemektedir. Finans piyasalarında da güvenilir liman olma özelliği sayesinde piyasalarda karmaşa yaşanan dönemlerde öne çıkmaktadır.

Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Altın; parlak sarı renkli, kolay tepkimeye girmeyen, yumuşak, paslanmayan ve doğada serbest halde bulunabilen bir elementtir. Kolayca dövülerek şekillendirilebilen altın, tarih boyunca birçok amaç için kullanılmıştır. Günümüzde de geniş bir kullanım alanına sahiptir. Uzay kıyafetlerinden uçak kokpitlerine kadar altın kullanımı söz konusudur. Eski zamanlarda para olarak kullanılan altın, günümüzde merkez bankalarının rezerv ürünlerindendir.

Altının özellikleri incelendiğinde ise yatırımcıları en çok ilgilendiren kısımlara bakmak da yarar vardır. Bu noktada ise kırat veya ayar olarak adlandırılan alaşım oranlarından bahsedilebilir. Altın yumuşak bir element olduğu için takı ve mücevher yapımında tek başına kullanılmamaktadır. Yanına gümüş, bakır, nikel, paladyum gibi diğer metaller katılmaktadır. Bu şekilde oluşturulan alaşımlar sayesinde de altının işlenmesi mümkün hale getirilmektedir. Alaşım içerisindeki altın miktarı ise bizlere ayar olarak belirtilmektedir. Yani altının saflığı hakkında bilgi veren kavram, ayardır. Altın fiyatları ise bu miktara göre belirlenmektedir.

Kuyumcularda ziynet eşyası olarak satılan altınlar, diğer metallerle oluşturulan alaşımlardır. Genellikle 22 ayardan 8 ayara kadar çeşit bulmak da mümkündür. Alaşımın içindeki altın miktarına göre ayar belirlenmektedir ve fiyatı buna göre değişiklik göstermektedir.

Altın Çeşitleri Nelerdir?

Altın dendiği zaman birçok kişinin aklına çeyrek, gram, Cumhuriyet altını gibi kavramlar gelmektedir. Bunların hepsi birer altın türüdür. Kuyumcularda denk geldiğimiz bu altın türleri, hem yatırım amaçlı hem de ziynet eşyası olarak kullanılmaktadır. Yatırım amaçlı kullanılan altın türlerinde, işçilik masrafı olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bozdurma yani altını yeniden kuyumcuya satma sırasında bu işçilik masrafı düşülmektedir. Buna bağlı olarak da elde edilen kar azalmaktadır. Yatırım amacıyla genel olarak gram, çeyrek, tam, Cumhuriyet altın ve 22 ayar düz bilezikler tercih edilmektedir.

En çok tercik edilen altın çeşitleri şu şekilde sıralandırılabilir ve tanımlanabilir:

Gram Altın Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Piyasalarda birbirinden farklı gramajlarda altın bulmak mümkündür. Bunlar arasında İstanbul Altın Rafinerisi ürünü olan gram altınlar, dünyaca tescillenmişlerdir. 0,5 gramdan başlayarak 100 grama kadar altın çeşidi mevcuttur. Genellikle yatırım aracı olarak tercih edilirler. Çünkü gram altınlar, kolayca nakde çevrilebilirler. Aynı zamanda işçilik gibi masrafları da bulunmamaktadır. 22 ayar altından üretilirler ve sertifikalı bir şekilde satılırlar.

Çeyrek Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

22 ayar altından yapılan çeyrek altın, 1,75 gramdır ve 18 milimetre çapındadır. Çeyreklikler, küçük altın ve hediyelik olarak da adlandırılmaktadır. Çeyrek altın hem yatırım hem de takı olarak en çok tercih edilen türlerdendir. Günümüzde 200 liraya ulaşan fiyatları ile yerini gram altına bırakmıştır. Çeyrek altın fiyatlarının hesaplaması ise 24 ayar altının gram fiyatı ile 1,6065 sayısının çarpımı üzerinden yapılmaktadır.

Yarım Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İki çeyrek altına eşit olan yarım altın, Cumhuriyet altının yarısıdır. Bundan dolayı da yarımlık ismiyle anılmaktadır. 22 ayardır ve 3,5 gram ağırlığındadır. 24 ayar bazında ise 3,21 gramdır. Çapı, 22 milimetredir ve ön yüzünde Türkiye Cumhuriyeti ibaresi bulunmaktadır. Arka tarafında ise yıldızlar içinde Atatürk portresi bulunmaktadır. Yıldızların çevresi ise nakışlarla süslenmiştir.

Tam Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

4 adet çeyrek altına eşittir ve ziynet altın adıyla da bilinmektedir. Cumhuriyet altını ile birbirine karıştırılmaktadır. Ama tasarım ve görünüm özellikleri birbirinden farklıdır. 22 ayar olan tam altınlar, 7 gram ağırlığındadır. 24 ayar karşılığı ise 6,42 gramdır. Tam altın fiyatları hesaplaması ise 24 ayar gram altın fiyatının, 6,42 ile çarpımı ile bulunmaktadır. Tam altınların çapı, 30 milimetredir.

Cumhuriyet Altını Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ziynet ve sikke olarak iki gruba ayrılan Cumhuriyet altınları, toplamda 10 çeşitten oluşmaktadır. Yatırım amacıyla en çok tercih edilen altın türlerindendir. Cumhuriyet altınları, TBMM kararı ile üretilmiştir ve yalnızca Darphane tarafından basılmaktadır. 24 ayar standart külçe altından yapılırlar. Birlik sikke altınlar, 7,216 gramken; birlik ziynet altınlar 7,016 gramdır. Diğer sikke ve ziynet altınlar ise bu gramajlar üzerinden hesaplanmaktadır.

Gremse Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

2,5 tam altına eşit olan gremse altınlar, 22 ayardır ve 0,916 saflıktadırlar. Gremse altınlarda, diğerlerinden farklı olarak milyem kavramı ile karşılaşırız. Milyem ise alaşım içerisindeki altın miktarının 1000’lik oranda ifade edilmesidir. 40 milimetre çapındaki gremse altınlar, 17,54 gramdır. Gremse altınlar, kulplu ve kulpsuz çeşitlere sahiptir. Ön yüzlerinde Atatürk portresi, arka yüzlerinde ise Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ibaresi ile üretim tarihi bulunmaktadır.

Reşat Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sultan 5. Mehmet Reşat döneminde bastırılan altın paralara, Reşat altın denmektedir. Eskiden Türk kadınlarının tasarruflu olup olmadıklarının belirlenmesi, sahip oldukları Reşat altınlara göre belirlenirmiş. Günümüzde ise yüksek fiyatları ile genellikle yatırım aracı olarak tercih edilmemektedirler. 22 ayar olan Reşat altınlar, 7,2 gram ağırlığındadır. Üzerinde defne yaprağı vardır ve çapraz duran iki meşale tasarımı bulunmaktadır. Reşat altınların da kulplu ve kulpsuz çeşitleri bulunmaktadır. Reşat altın almak istediğiniz zaman, güvenilir bir kuyumcudan almaya dikkat etmelisiniz.

Hamit Altın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

II. Abdülhamid döneminde basılan Hamit altınlar, Reşat ile benzer özellikler göstermektedirler. Buna karşın farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin Hamit altınların üzerinde Osmanlı Tuğrası bulunmaktadır. Reşat altınlarda ise tuğra yoktur. Hamit altınların üzerinde II. Abdülhamit’in imzası bulunmaktadır. 2,5’luk ve 5’lik türleri de bulunmaktadır. 2,5’luk Hamit altınlar 18 gramdır ve 35 milimetredir. 5’li Hamit altınlar ise 36 gramdır ve 45 milimetre çaplıdır.

En çok tercih edilen altın türlerini bu şekilde sıralandırabilir. Elbette daha fazla altın çeşidi bulunmaktadır. 22 ayar düz altın bilezikler de yatırım amacıyla tercih edilen türlerdendir. Buna karşın, işçilik masrafının yüksek olması nedeniyle genellikle en son tercihtirler.

Altın Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Altın fiyatları, hem yatırımcılar hem de tüketiciler tarafından sürekli takip edilmektedir. Üstelik altın fiyatlarında meydana gelen değişikliklere göre ülke ekonomisinin durumu hakkında da yorumlar yapılmaktadır. Altına talebin yüksek olduğu dönemlerde, faizlerin cazip olmadığını ve buna bağlı olarak dövizlerin tercih edilmediğini anlayabilirsiniz. Aynı zamanda belirsizlik ve güvensizlik ortamlarında da altına olan talep artmaktadır. Altının güvenli liman özelliği sayesinde yatırımcılar endişelerin arttığı dönemlerde portföylerini buna göre düzenlemektedir.

Altın fiyatları hesaplaması, 24 ayar saf altının gram fiyatı üzerinden yapılmaktadır. Altın türünün gramı, 24 ayar altında kaç grama denk geliyorsa çarpma işlemi yapılarak hesaplama gerçekleştirilir. Buna karşın günümüzde altın fiyatları, internet üzerinden 7/24 canlı tablolar ve grafikler üzerinden kolayca takip edilebilmektedir.

Canlı Altın Fiyatları Takibi ve Güncel Grafikler Nasıl Yorumlanır?

Altın fiyatları, belli zaman aralıklarına göre detaylı şekillerde grafiklendirilirler. Yatırımcılar ise bu grafikler üzerinde çeşitli analizler yaparak altın fiyatlarının gelecek trendleri üzerinden yorum yapabilirler. Özellikle finans piyasalarında işlem yapan yatırımcılar, anlık altın fiyatları takibi yapmaktadır ve bu değerler üzerinden analizler yaparak pozisyon oluşturmaktadır. Forex piyasası gibi yüksek işlem hacimli ve hareketli piyasalarda ise altın fiyatları anlık değişimleri saniye saniye izlenmelidir. Hem kısa vadeli hem de uzun vadeli fiyat grafikleri üzerinden altın fiyatları trendleri belirlenmeli ve buna göre gelecek öngörüleri oluşturulmalıdır.

Canlı altın fiyatları takibi yapmak için günümüzde interneti kolaylıkla kullanabiliyoruz. Özellikle mobil telefonlar üzerinden kullanılan aplikasyonlar sayesinde anlık değişimleri görebiliyoruz. Ek olarak istediğiniz yer ve zamanda yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilme imkanınız da bulunmaktadır. Çünkü günümüzde altın yatırımlarınızı internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Yatırım yapma konusunda yatırımcıların sahip olduğu alternatifler ise kendi amaçlarına yönelik birikimlerini değerlendirme fırsatı vermektedir.

Güncel altın grafikleri üzerinden fiyatlarda meydana gelen değişiklikleri takip edebilir. Bu sayede de en uygun fiyat aralıkları üzerinden altın yatırımları gerçekleştirilebilmektedir. Buna karşın altın fiyatları değişimleri ve anlık grafikler üzerinde meydana gelen iniş – çıkışlar doğru bir şekilde yorumlanarak geleceğe yönelik işlemler gerçekleştirilebilir.

Altın Yatırım Yöntemleri Nelerdir?

Altın yatırımı yapmak için birkaç alternatife sahipsiniz. Eski zamanlardan beri, birikmiş para ile kuyumcudan altın alınmakta ve kötü günler için saklanmaktadır. Bu yatırım şekline yastık altı veya fiziki yatırım denmektedir. Aynı zamanda günümüz koşullarında bu yatırım, pek güvenli bir yöntem olarak görülmemektedir. Çalınma ve kaybolma riskinin bulunması nedeniyle yastık altı yatırım önerilmemektedir. Ayrıca finansal sisteme kazandırılamayan altın için ülkemizde banka altın hesapları ile vadeli piyasalar tavsiye edilmektedir.

Kuyumcuda yapılan yatırımlar dışında bankalarda da altın yatırımı yapılabilmektedir. Bankada açtıracağınız altın hesabı üzerinden birikimlerinizi güvenli şekillerde değerlendirebiliyorsunuz. Elinizdeki fiziki altınları, bankaya götürerek bir hesap açtırabilirsiniz. Götürdüğünüz altınlar, 24 ayar gram altın üzerinden hesaplanırlar ve hesabınıza bu şekilde yatırılırlar. Daha sonra bu hesaba nakit karşılığı üzerinden yatırım yapmaya devam edebilirsiniz. Aynı zamanda bankaya gitmeye gerek kalmadan, direkt internet bankacılığı üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Borsa ise altın yatırımı yapabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Ülkemizde eskiden var olan İstanbul Altın Borsası, artık Borsa İstanbul altında Kıymetli Madenler Piyasası altında faaliyet göstermektedir. Burada hem vadeli hem de spot fiyatlar üzerinden işlemler gerçekleştirilmektedir. Vadeli ons ve gram altın sözleşmeleri ile işlemler yapabilirsiniz. Ama bu işlemler için belli yetkinliklere sahip olmanız gerekmektedir. Borsada nasıl işlem yapıldığını öğrenmelisiniz ve belli bir deneyime sahip olduktan sonra yatırım yapmalısınız.

Forex piyasası da altın yatırımı yapabileceğiniz bir piyasadır. Ülkemizde 50 bin liralık teminatınız olmadan forex işlemlerine başlayamadığınızı bilmelisiniz. İnternet üzerinden haftanın 5 günü 24 saat boyunca yatırım yapabilirsiniz ve piyasanın özelliklerinden faydalanarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Altın yatırımı yapmak istiyorsanız kendiniz için en iyi yöntemi belirlemelisiniz ve buna göre işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Sahip olduğunuz birikimleri, yatırım amaçlarınızı ve finansal durumlarınızı göz önünde bulundurarak kendiniz için en iyi yöntemi belirleyebilirsiniz.

Çevirici

USD
EUR

Haberler