HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Kripto Coin Fiyatları, Canlı Grafikleri, Çevirici, Yorumları  Alış Satış Fark

Yorumlar


İlk olarak 2008 yıllarında tanıştığımız kripto paralar, günümüzde birçok çeşidi ile hayatımızın merkezinde kendilerine yer edindiler. Özellikle yaşadıkları hızlı değer artışları ile birçok kişinin ilgisini çeken dijital paralar, hem üretim hem de yatırım anlamında dikkat çektiler. Şimdi ise kripto para fiyatları, tıpkı dolar gibi anbean takip ediliyor ve yatırım için fırsat kollanıyor.

Kripto coin fiyatları ve canlı grafikleri bulunan bu sayfada, sizlere piyasa hakkında bazı temel bilgiler vermek istiyoruz.

Kripto Coin Nedir?

Sanal ve dijital para olarak da tanımladığımız kripto coin, elle tutulan fiziki bir para değildir. Çeşitli şifreleme ve blok zinciri teknolojileri ile üretilip kontrol edilen bir mekanizması vardır. Güçlü bilgisayarlar ve gerekli donanımlar ile madenciliği yapılmakta, herkes kendi kripto parasını üretebilmektedir. Herhangi bir aracıya gerek duymaksızın, para transfer işlemleri yapabileceğini kripto paralar, geliştikçe kağıt paraların yerini almaya başlayabilir.

Hayatımıza ilk giren kripto para ise bitcoindir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto lakabıyla tanıdığımız Craig Wright tarafından yaratılan bitcoin, günümüzün en değerli kripto parasıdır. Bitcoin üretildiği zaman bazı problemlerin ve hataların çıkacağı da bekleniyordu. Zaten gelişmeye izin veren bir teknolojisi vardı ve çok yeniydi. Bitcoinin kullanımıyla birlikte ortaya çıkan sorunlar, diğer kripto paraların doğuşunu tetiklemiştir. Ethereum platformunun etheri, Ripple’ın XRP‘si ve bitcoinin altcoini olan Litecoin gibi yüzlerce alternatif ardı ardına doğdu.

Kripto paralar, ilk başta benimsenmedi; ama hatalar giderildikçe çağımızın para birimi oldukları açıklanmaya başladı. Büyük bankalar tarafından kabul görmeye başladı ve yatırımcıların ilgisinin artmasıyla birlikte değer kazandılar. 2017 yılının başından ortalarına kadar her biri ortalama % 40 değer kazandı ve sıfırdan milyonerler doğurdu. Kripto parası olup değer gören kişiler, bir anda zengin oldular.

Şimdilerde 100’den fazla kripto para birimi bulunuyor. Bunların her birinin kendine özgü yapıları ve yatırımcısı var. Blok zinciri (blockchain) adı verilen teknoloji ile bir kere kullanımları sağlanan kripto paralar, gün geçtikçe güçlenmeye ve hayatımıza girmeye başlıyorlar. Tartışmalar ise kağıt paranın yerini alıp almayacağı yönünde gelişiyor.

Kripto Coin Fiyatları Nasıl Belirleniyor? Neye Göre Değişiyor?

Bitcoin, ether ve litecoin gibi büyük kripto paraların fiyatları, tamamen arz-talep ilişkisine bağlı olarak değişmektedir. Yani finans piyasalarının vazgeçilmez kuralı olan arz-talep, kripto paralarda da karşımıza çıkmaktadır. Bu ilişki kısaca; bir mala ilgi çoksa değer kazanır mantığında değişim göstermektedir.

İnsanların kripto paralara olan ilgisinin artması, fiyatlarının da yükselmesine neden olmaktadır. Yani günümüz koşullarını düşünecek olursak, kripto paraların gelecekte daha da değerleneceklerini anlayabiliriz. Aynı zamanda eğer üretilen dijital para, mevcut sorunlara çözümler getirirse diğerlerine göre daha öne çıkmaktadır. Kendi piyasasındaki sorunlar dışında, gerçek hayatta karşılaşılan sorunlara getirdikleri çözümlerle de hayatımızda daha iyi bir yer edinmektedir.

Örneğin; Ripple ismiyle hayatımıza giren ödeme protokolü, uluslararası ticarete getirdiği çözümlerle geleceğin vazgeçilmezleri arasında yer almaya hazırlanıyor. Akbank’ın da desteğini alan Ripple, Swift kodu ile gerçekleşen uluslararası ödeme yöntemine göre daha hızlı bir çözüm olmuştur. Aynı zamanda işlem ücreti konusunda da büyük bir avantaj sağlamaktadır. Tüm bunlara bağlı olarak da Ripple değerlenmektedir.

Kripto coin canlı grafikleri, haberler ile birlikte incelendiği zaman fiyat değişimine neden olan arz-talep ilişkisi çok daha açık bir şekilde anlaşılabilecektir. Örneğin; bitcoinin blok zincirinde yapılacak olan boyutlanma işlemi öncesinde fiyatları hızlı bir yükseliş trendi göstermekteydi. Ama boyutlanma tartışmalarının başlamasıyla birlikte düşmeye başladı. Tartışmalarla eş zamanlı olarak canlı kripto para grafikleri değişim göstermiştir. Aynı zamanda kripto para yorumları da takip edilerek, bu işin uzmanlarından fiyat değişimleri konusunda bilgiler alabilirsiniz.

Özellikle insanların ilgisine göre değer kazanıp kaybeden kripto paralar için balon uyarıları da yapılıyor. Buna karşın birçok uzman, balon olmadığını savunuyor ve artık kripto paraların yükseliş dönemine girdiği belirtiliyor. Doğal olarak bu durum; kripto paralar, kağıt paraların yerini alır mı sorusunu gündeme getiriyor.

Kripto Coin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Fiyatlarında görülen yükselişler nedeniyle yatırımcıların yeni gözdesi, kripto paralar oldu. İlk çıktıkları zaman üretim işine giren madenciler, biriktirdikleri bitcoinler sayesinde bir anda milyoner oldu. Doğal olarak bu durum, büyük – küçük birçok yatırımcının dikkatini çekti. Sorun ise nasıl yatırım yapılacağının henüz bilinemiyor olmasıydı. Bu nedenle de dolandırıcılık olayları hemen ortaya çıkmıştır.

Kripto coin yatırımı için dünyaca bilinen borsaları ve ülkemizde faaliyet gösteren birkaç firma dışında tercih etmenizi öneririz. Onun dışında saadet zinciri adı verilen titan zinciri muhabbetine girmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü titan zinciri olarak faaliyet gösteren ve bilgisayar donanımı kiralama işi yapan firmalar ile ilgili birçok dolandırıcılık haberi çıkmıştır.

Zaten kripto coin gibi yenilikçi girişimlerle ilgileniyorsanız dünyadan da haberiniz vardır. Bu nedenle borsaları araştırmalısınız. Yasal ve güvenilir işlem koşullarını sağlayanlarda kendi hesabınızı oluşturmalısınız. Ülkemizde iki farklı bitcoin borsası faaliyet göstermektedir. BTC Türk ve Koinim isimli bir borsalar aracılığıyla bitcoin yatırımı yapabilirsiniz. Henüz ülkemizde tüm kripto paralarla işlem yapılamamaktadır. Bu nedenle de yabancı borsaları tercih eden yatırımcı sayısının da fazla olduğu bilinmektedir.

Çevirici

USD
EUR

Haberler