Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Daha Özgür Bir Hayat için Yapmanız Gerekenler

Daha Özgür Bir Hayat için Yapmanız Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hiç istediğiniz hayatı yaşayıp yaşamadığınızı düşündünüz mü? Ya da şöyle sorayım, gerçekten her şey çocukluğunuzda hayal ettiğiniz gibi mi? Çocukken yaşadığınız o özgürlük şimdi var mı? Eminim birçoğunuz düşünmedim, hayır ya da yok cevaplarını veriyorsunuz. O zaman şimdi bir soru daha sorayım. Peki, neden bu sorunun cevapları hep olumsuz, yani çocukken düşlediğiniz gibi değil? Neden çocukluğunuzdaki gibi özgür yaşayamıyorsunuz? Nedir elinizi kolunuzu bağlayan şey ya da şeyler?

Neden kendinizi kalın parmaklıklar ardına kapatılmış gibi hissediyorsunuz? Kurallar, beklentiler, etraftan görüp duyulanlar, örnek gösterilenler, standartlar… Aslına bakarsanız, bunun için öne sürülecek o kadar çok neden var ki! En basitinden hepimiz; bir iş koşuşturmasıdır, para kazanmaktır, daha iyi bir yaşamdır diye diye bizi gerçekten mutlu etmeyen ama mutlu olmamızı sağlayacağını düşündüğümüz şeylerin peşinde sürüklenip gidiyoruz. Önümüze koyulan ya da bulabileceklerimiz arasında en iyisi olan işlerde çalışıyor, günün çoğunu enerjimizi son damlasına kadar tüketerek geçiriyoruz. Ayağımıza vurulan zincirin farkında olmadan mutluluğa doğru koşmaya çalışıyor, ama aslında biz yaklaştıkça uzaklaşan bir serabın peşinde gittiğimizi anlamıyoruz.

Kısacası lafta hepimiz özgürlüğümüze çok düşkünüz… Ama gerçekte ne kadar özgürüz, orası gerçekten tartışılır! Yaşadığımız hayat gerçekten bizim mi, ağzımızdan çıkan cümleler bize mi yoksa bir başkasına mı ait, bunu gerçekten bilmeliyiz. Daha özgür bir hayat yaşamak istiyorsak diyorum, tüm bu soruların cevabını bulmamız ve gereken değişiklikleri yapmamız gerekiyor. Çünkü zaman su gibi akıp gidiyor. 20, 30, 40 derken ömrün büyük bölümü yaşanmış; ama ne yazık ki genellikle pişmanlıklarla geçmiş oluyor. Sonuçta; ileride geçmişe dönüp baktığınızda anılarınızın “keşke’lerle” dolu olmasını istemiyorsanız, çok geç olmadan zincirlerinizden kurtulmalı ve bağımsızlığınızı ilan etmelisiniz. İşte bunun için izlemeniz gereken yolu da aşağıdaki önerilerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Zira bugün daha özgür bir hayat için yaşamınızda yapmanız gereken değişikliklerden bahsedeceğiz.

Hayatınızı Gözden Geçirin! (Detaylıca)

Hayatınızı Gözden Geçirin! (Detaylıca)En baştan başlayarak hayatınızın tamamını gözden geçirin. Mutlu olduğunuz dönemleri, aldığınız kararları, hangi kararınızın size hangi kararınızın başkalarına ait olduğunu, mutsuzluklarınızı, esaretinizin ne zaman başladığını ve dahasını bir bir düşünün. Bunları düşünmek, hatalı olduğunuz yerleri bulmanızı ve aynı hatalara düşmemenizi sağlayacaktır. Hayatınızın iplerini ne zaman başkalarının eline verdiğinizi anladığınızda, yanlış seçimlerinizi de anlamış olacak ve değişiklik yapmanız gereken noktaları rahatlıkla çözebileceksiniz. Evet, daha özgür bir hayat için ilk olarak kesinlikle bunu yapmalısınız. Yaşamınızı şöyle bir gözünüzde canlandırmalı, bağımsızlığınızı ilan etmek için izlemeniz gereken yol hakkında az çok fikir sahibi olmalısınız.

“Ben İstiyorum” Diyebilin!

“Ben İstiyorum” Diyebilin!Hayatınızı gözden geçirdiniz. İşinizi, gücünüzü, eşinizi dostunuzu, yaşadığınız şehri, arkadaşlarınızı, dinlediğiniz müziği her şeyi ama her şeyi tek tek düşündünüz. Hangilerinin sizin kararınız olduğunu, hangilerininse yaşamınıza empoze edildiğini anladınız. Sıra geldi bunları değiştirmeye! İşte bu noktada yapmanız gereken şey gerçek arzularınızı bilmek! Mesela, kocaman bir dört yılınızı annenizin ya da babanızın isteğiyle size uygun olmayan bir bölüm okuyarak geçirmiş olabilirsiniz. Ama bu demek değil ki bir 40 yılınızı da size uygun olmayan işlerde çalışarak geçireceksiniz. Sonuçta şimdiye kadar birilerinin zoruyla bir yere gitmiş, bir üniversite bitirmiş, bir işe girmiş hatta biriyle evlenmiş olabilirsiniz. Ancak artık gerçeklerin farkına vardığınıza göre insanların karşısına çıkıp “hayatımı değiştiriyorum, çünkü ben böyle istiyorum!” diyebilmelisiniz. Kendi kararlarınızı verdikçe daha güçlü hissedecek ve sırtınızdaki yükün gün gittikçe hafiflediğini açıkça göreceksiniz.

Engellerinizden Kurtulun!

Engellerinizden Kurtulun!Sizi engelleyen her şeyden, herkesten kurtulun. Etrafınızdaki negatif insanlardan, sizi değiştirmeye çalışan kişilerden, bütün enerjinizi sömüren işinizden, sırasıyla hepsinden kurtulun. Belki bir anda değil, ama yavaş yavaş da olsa bunu yapın. Elinizi kolunuzu bağladığını düşündüğünüz kişilere gelince; ya onlar en yakınlarınızsa peki, o zaman ne yapacaksınız? Ya bundan sonra özgür olmak istediğinizi açık bir dille anlatarak onlara düşüncenizi kabul ettireceksiniz ya da durumu hazmetmeleri için onlara süre tanıyacaksınız. Tabii, bu noktada kararınızdan vazgeçmeyeceğinizi onlara belli etmeniz; yani ortaya ciddiyetinizi koymanız gerekiyor. Çünkü kararlarınızda ne kadar ciddi olduğunuzu anlarlarsa, ister istemez sizin yanınızda durmaya karar verecekler, demektir.

Yapabileceğinize İnanın!

Yapabileceğinize İnanın!Bağımsız olabileceğinize, kendi kararlarınızı alabileceğinize yürekten inanmayı unutmayın. Çünkü en ufak bir tereddüttünüz karşısında o kurtulduğunuz engeller tekrar bir araya gelecek ve bu kez çok daha güçlenmiş olarak sizi zayıf noktanızdan vurmaya çalışacaklardır. İşte buna fırsat vermemek için inancınızı her zaman korumalı, ilk başta belki biraz zorlanacağını bilerek yola çıkmalısınız. Ama sonuçta kazanımız buna değecek değerde öyle değil mi? Elde edeceğiniz şey, başa çıkmak zorunda kaldıklarınızı size fazlasıyla unutturacaktır. Bunu aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayarak inancınızı korumaya devam etmeli ve hem diliniz hem de kalbinizle kendinize sürekli “yapabilirim” demelisiniz.

Başkalarınınkinden Ziyade Kendi Yaşamınıza Odaklanın!

Başkalarınınkinden Ziyade Kendi Yaşamınıza Odaklanın!Daha özgür bir hayat mı istiyorsunuz? O zaman başkalarınınkinden daha ziyade kendinizinkine odaklanmayı öğrenmelisiniz. Birilerinin ne kadar özgür olduğunu düşünüp onlara hayranlıkla bakmaktansa, sizin onlara gösterdiğiniz hayranlıkla bir başkasının size göstermesi için adım atmalısınız. Hem belki de sizin düşlediğiniz hayatı yaşayan o kişiler, aslında düşündüğünüz kadar mutlu değillerdir. Kim bilir, belki onlar da bir başkasının hayatını yaşama hayalini kuruyorlardır. Sonuçta kimsenin içini bilemezsiniz, değil mi? Uzun lafın kısası, bağımsızlığınızı ilan etmek ve gerçekten istediğiniz gibi yaşamak için gözlem yapmayı bırakmalı ve tamamen kendi hayatınıza odaklanmalısınız.

Finansal Durumunuzu Düzeltin!

Finansal Durumunuzu Düzeltin!Finansal durumunuzu düzeltmelisiniz, çünkü bu sizin var olan yüklerinizi bir kat daha ağırlaştıracaktır. Bunun için de uygun bir plan hazırlamalı, ayağınıza dolanan bütün borçlarınızı hesaplayarak sırasıyla bunlardan kurtulmaya çalışmalısınız. Neticede borçlarınızdan kurtulmak için kullanabileceğiniz sayısız farklı yöntem var. Sevdiğiniz işlerle uğraşarak ek gelir elde etmek ve tasarruf yapmak bunlardan sadece birkaç tanesi. İsterseniz, buradan daha farklı yöntemlere de ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak, maddi durumunuzdaki rahatlama tabi olarak ruhsal durumunuza da yansıyacak ve size özgürlüğünüzü verecek olan anahtara bir tık daha yaklaşmış olacaksınız.

Kendi Hayatınızda Seyirci Olmayın!

Kendi Hayatınızda Seyirci Olmayın!Daha özgür bir hayat istiyorsanız, kendi hayatınızda seyirci olmamalısınız. Seçimlerinizden pişman olacağınızı bilseniz bile kendi kararlarınızı alacak cesareti göstermeli, başkalarının gölgesinde güven içinde yaşamaktansa yolculuğunuza risk alarak devam etmelisiniz. Tamam, birilerine bağımlı olarak yaşadığınız bu hayat sizi ömür boyu güvende tutabilir. Peki, ama burnunuzu dışarı çıkarmadan yaşayacağınız zaman içinde kaçıracağınız fırsatları hiç düşündünüz mü? Ya ardında ne olduğunu bilmediğiniz tepeyi aştıktan sonra hep düşlediğiniz fırsatla karşılaşacaksanız? Ya bir tarafı uçurum olan dağın diğer tarafı rengarenk çiçeklerle dolu bir ovaysa ve siz bu fırsatı elinizin tersiyle tepiyorsanız, o zaman ne yapacaksınız? “Keşke” demekten başka hiçbir şey! Evet, o zaman elinizden gelen ve dilinizden dökülen tek şey bu beş harfli pişmanlık alameti kelime olacak. İşte o zaman “keşke” diyeceksiniz. Keşke zamanında yeterince cesur olabilseydim!

Evet, tekrar soruyorum. Hiç istediğiniz hayatı yaşayıp yaşamadığınızı düşündünüz mü? Her şey çocukluğunuzda hayal ettiğiniz gibi mi? İşte artık bu sorulara vereceğiniz cevabı değiştirmek için yapmanız gerekenlerin neler olduğunu biliyorsunuz. Hayatınızı geri kazanmak için izlemeniz gereken yol hakkında az çok fikir sahibisiniz. Her şeyden önemlisi, geriye dönüp baktığınızda “keşke” dememek için uğraş vermeniz gerektiğinin farkındasınız. Kaldı ki bunun farkına varmanız bile tek başına hayatınızda yapacağınız değişikliklerin başladığı anlamına gelecektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.