Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Daha İyi Çalışan Bir Beyin için Her Gün Yapılması Gerekenler

Beynimizi daha iyi kullanmanın her zaman bir yolu vardır. Yazımızda daha iyi çalışan bir beyne sahip olmanız için her gün yapmanız gerekenler bulunuyor:
Daha İyi Çalışan Bir Beyin için Her Gün Yapılması Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Daha başarılı olabilmek, hedeflere ulaşabilmek ve hepsinden önemlisi mutlu bir yaşam sürdürebilmek için beyninizi doğru bir biçimde kullanmanız gerekiyor. Evet, elbette hepiniz bu gerçeğin farkındasınız. Sonuçta planlı bir hayat, doğru yoldan şaşmamak ve istediklerini elde edebilmek için kişinin zihnini sürekli açık tutması gerektiğini biliyorsunuz. Çünkü insanın başarısında ya da başarısızlığında en çok etkili olan şey, onun olaylar karşısında takındığı tavırlardır.

Örneğin; aynı hızda koşan iki kişiden biri hedefe daha çabuk ulaşıyorsa, bu o kişi doğru yolu seçtiği için olmuştur. Veya dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insan içinden sadece bazılarının kayda değer başarılara imza atmasının nedeni onların insanüstü yeteneklerle dünyaya gelmiş olması değildir. Onlar yalnızca beyinlerini nasıl kullanmaları gerektiğini anlamış ve çoğunluğun düştüğü hataya düşmeyerek hem fiziksel hem de zihinsel tembellikten kaçınmışlardır.

İnceleyebilirsiniz:
Zekanızı Arttıracak Birbirinden Eğlenceli 9 Hobi

Tıpkı vücudun diğer bölümlerindeki kaslar gibi beynin de daha güçlü ve aktif olması için birtakım egzersizlere ihtiyaç duyduğunu bilen bu kişiler, belki küçük görünen ama etkileri hiç de küçük olmayan şeyler sayesinde başarılı olabilmişlerdir. Onlar alışkanlık haline getirdikleri bazı aktiviteler sayesinde beyinlerinin diğerlerine göre daha fazla ve etkin biçimde çalışmasını sağlamışlardır. Ve azıcık uğraş ile beyinlerinde meydana gelen parlama sayesinde belki de hiç ummadıkları kadar başarılı olmuşlardır.

Neticede beyin için insan vücudunun kilit noktasıdır da diyebiliriz. İşte bu gibi nedenlerden dolayı, sizlere her gün uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsetmek istiyorum. Yani bugün kilit noktanızı çok daha aktif hale getirebilecek ve hayatınızı pek çok yönden olumlu etkileyecek önerilerden konuşacağız. Evet, hemen şimdi daha iyi çalışan bir beyin için her gün yapılması gerekenler neymiş hepsini bir bir inceleyeceğiz. Ve umuyorum ki, daha başarılı bir hayatı aşağıdaki maddeleri dikkate alacak kadar istiyorsunuzdur!

Yatağa Gitmeden Önce Yaratıcılığınızı Güçlendirecek Bir Şeyler Yapın!

Yatağa Gitmeden Önce Yaratıcılığınız Güçlendirecek Bir Şeyler Yapın!Evet, kendinizi yorgun hissettiğinizde, beyninizin normalden daha fazla yaratıcı olabileceğini biliyor muydunuz? Büyük ihtimalle, bunu daha önce hiç duymadınız ama dediğimin ne kadar doğru olduğunu deneyerek görebilirsiniz. Peki, yaratıcılığınızı güçlendirecek ne gibi şeyler yapabilirsiniz? Aslında bunu düşünürken de yaratıcı yönünüzü geliştireceksiniz ama ben yine de birkaç küçük örnek vereyim. Mesela; resim yapabilir, bir şeyler karalayabilir ya da bir şeyler üretmeyi deneyebilirsiniz. Her gün uyku öncesinde yapacağınız bu tarz aktivitelerle beyninizin daha çok çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Şekerleme Yapın!

Şekerleme Yapın!Gün içinde 15 dakika da olsa mutlaka bir kez şekerleme yapın. Çünkü dinlenmiş bir vücut da beyin sağlığı için epey faydalı olacaktır. Bu küçük uykular beyin fonksiyonlarınızın yanı sıra hafızanızı da güçlendirecektir. Tüm bunlara ek olarak, şekerleme yapmayı günlük alışkanlıklarınızdan biri haline getirdiğinizde ruh halinizde de olumlu değişiklikler olduğunu gözlemleyeceksiniz. Kaldı ki, şekerleme yapmak pek çok kişinin en büyük keyifleri arasındadır. Siz de bu eğlenceli ve faydalı yöntemle kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tek Bir İşe Odaklanın!

Tek Bir İşe Odaklanın!Beyninizin aynı anda pek çok işi birden yapmasının imkansız olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle işlerinizi teker teker yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü aynı anda birden fazla işe odaklandığınızda, hiçbirini tam olarak yapamazsınız. Diğer taraftan, tek bir işe kendinizi verdiğinizde ise beyniniz tam kapasite o iş için çalışacak ve doğal olarak da o işi rahatlıkla bitirebileceksiniz. Ama tabii bu dediğimi yapabilmek için öncelikle odaklanma işini çözmeniz gerekiyor.

Bu konuda küçük denemeler yaparak, konsantre olma yeteneğinizi güçlendirmeye çalışabilirsiniz. Mesela; boş zamanlarınızda kendinize yapacak bir iş bulun ve bir zaman belirleyin. O zaman dilimi çerisinde be olursa olsun işinizin başından kalkmamaya çalışın. Başarılı oldukça, kendinize daha zor işler bulun. Mesela hem televizyonu hem de radyoyu açarak işe kendinizi vermeye çalışın. İşte bu şekilde beyninizi eskisinden çok daha fazla çalıştırabilirsiniz.

Hareket Edin!

Hareket Edin!Daha iyi çalışan bir beyin için hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor olmalısınız. Bu nedenle her gün egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Size gidin bir spor salonuna üye olun demiyorum. Sadece gün içinde kaslarınızı çalıştırmaya çalışın. Yarım saat ya da en azında 15 dakika boyunca yürüyün. Çünkü daha çok hareket eden insanların beyninin daha hızlı çalıştığı bilinmektedir. Hareket etmeyi bir kenara bırakın ayağa kalkmak bile beynin üzerinde fark edilir derecede etki yapmaktadır. Hatta bazı kaynaklarda, insan beyninin ayaktayken % 10 daha fazla çalıştığı öne sürülmektedir. Yani beyninizi durmuş gibi hissettiğiniz anlarda ayağa kalkıp birkaç adım atmayı deneyin.

Yazın! (Kağıt ve Kalem Kullanarak)

Yazın! (Kağıt ve Kalem Kullanarak)Bir şeyler yazmanın insan beyni üzerinde ne kadar çok olumlu etkisi olduğunu biliyoruz. Ayrıca el yazısının yabancı dil öğrenme gibi şeylerde gerçekten etkili olduğunu da belirteyim. Ancak burada bilgisayarda ya da telefonda yazmaktan vazgeçip, elinize kalemi kağıdı alarak yazmanız gerekiyor. Sonuçta size roman ya da aşk hikayesi yazın demiyorum. Aklınızdan geçen her şeyi kağıda dökebilirsiniz. Hatta yanınızda sürekli bir not defteri bulundurabilir, boş kaldığınız anlarda aklınıza gelen her şeyi yazabilirsiniz.

Beyninizi Besleyin! (Mecaz Değil Gerçek Anlamda)

Beyninizi Besleyin! (Mecaz Değil Gerçek Anlamda)Nasıl ki arabanız mazotla çalışıyorsa, beyniniz de daha iyi çalışabilmek için besinlere ihtiyaç duyuyor. Be nedenle beyin sağlığına iyi gelen yiyecekleri öğrenerek, gün içinde bunlardan tüketmeye özen göstermelisiniz. Mesela; hafızaya iyi gelen yabanmersini, şekliyle de beyni andıran ceviz, k vitamini deposu olan brokoli, sardalya, uskumru gibi balıklar, soya, hem yeşil hem de siyah çay bunlardan sadece bazıları. Siz de beyniniz için gerekli olan besinleri sağlayarak daha iyi çalışan bir beyne kavuşabilirsiniz.

Yabancı Dil ya da Kendi Dilinizden Yeni Kelimeler Öğrenin!

Yabancı Dil ya da Kendi Dilinizden Yeni Kelimeler Öğrenin!Yabancı bir dilin beyin üzerinde geliştirici etkisi olduğu artık herkes tarafından kabul ediliyor. Ama “yabancı dil öğrenmek bana göre değil” diyenler için başka bir seçenek daha var. Evet, kendi dilinizden yeni kelimeler öğrenerek de beyninizin fonksiyonlarını hızlandırabilirsiniz. Yeni kelimeler dışında, tanıdıklarınızın telefon numaralarını, araba plakalarını ya da alışveriş listenizi ezberlemeye çalışabilirsiniz. Bu dediklerim de beynin üzerinde yabancı dil öğrenme etkisine benzer bir etki yaratacaktır.

Beyninizi Çalıştıracak Aktivitelerle Uğraşın!

Beyninizi Çalıştıracak Aktivitelerle Uğraşın!Bulmaca çözün, kelime oyunları oynayın, şu elinden düşürmediğiniz telefonlarınızı biraz da faydalı işler için harcayın. Çünkü ücretsiz olarak telefonunuza indirebileceğiniz pek çok farklı zeka oyunu var. Siz de bu tarz oyunlara yönelerek hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de beyninizin aktif kalmasını sağlayabilirsiniz. Sonuçta saatlerce televizyonun karşısında pineklediğinizde beyniniz bir nevi bitkisel hayata giriyor. İşte bunun önüne geçmek ve her zaman uyanık bir beyne sahip olabilmek için onu nasıl canlandıracağınızı bilmelisiniz.

Tekdüzelikten Kurtulun!

Tekdüzelikten Kurtulun!Günlük hayatınızda en az bir tane farklılık yapmaya çalışın. Mesela; kullanmadığınız elinizle basit işler yapmaya çalışın. Evinize tamamen farklı bir yolu kullanarak gidin. Öğle yemeğinizde tamamen farklı bir lezzeti deneyin. Saçınızı farklı bağlayın. Masanızın yerini yönünü değiştirin. Yani küçük de olsa mutlaka bir farklılık yapın. Çünkü rutin olarak tekrar edilen hareketler zamanla yaratıcılığınızı yok etmeye başlar. İşte bunun önüne geçebilmek için monotonluktan kurtulun.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın