Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çiftlerin Mutluluğunu Arttıracak 10 Küçük Günlük Alışkanlık

Çiftlerin Mutluluğunu Arttıracak 10 Küçük Günlük Alışkanlık
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Aslında bizim hikayemiz bir peri masalı gibi başlamıştı, gibi cümlelerle başlanan; ama sonu hiç de iyi bitmeyen hikayeler… Evin camından dışarı atılan eşyalarla sona eren, adliye duvarları arasında nihayetine kavuşan ilişkiler ya da evlilikler… Her gün karşılaştığımız şeyler bunlar, değil mi? Karşılaşmaktan da öte belki de başımıza gelen? Ya da yakın zamanda yaşamamızın yüksek ihtimalli olduğu kötü sonlar! Evet, bunlar hepimizin bildiği gerçekler. Ama bir yanda da kıskanarak baktığımız çiftler, aşkları dillere destan olacak türde mutlu birliktelikler var. Onlarca yıldır aynı yastığa baş koyan ve bir kez bile ayrı yatmadıklarını söyleyen gülen gözlü insanlar var. 60 yaşına gelmiş, ama birbirlerine hala sevgiyle bakan çiftler var. Masallardan fırlamış kahramanlar gibi duran ve bize “keşke benim olsa” dedirtecek nitelikte aşklar yaşayan mutlu insanlar var. Peki bir Leyla ile Mecnun, bir Ferhat ile Şirin gibi birbirine bağlı olan bu çiftler; nasıl oluyor da bu kadar mutlu kalmayı başarabiliyor, dersiniz? Ne yapıyorlar da mükemmel ve mutlu çiftler olarak birlikte yaşlanabiliyorlar? İçlerinde olan derin aşklar mı onları böylesine mutlu yapan? Yoksa siz de Fransız şair Aragon’un dediği gibi “Mutlu aşk yoktur” mu diyeceksiniz?

Eğer bu şekilde düşünüyorsanız, mutlu bir çift olma şansını en baştan kaybetmişsiniz demektir. Çünkü bu dünya hala dönüyorsa eğer, aşkın ve sevginin gücü hala hissediliyor demektir. Çoğu insan, bu duyguların ne kadar önemli olduğunu unutsa da büyük bir kesimin aşkın peşinde koşan sevgi şövalyeleri olduğunu düşünüyorum. Masallardaki gibi aşklar olduğuna yürekten inanan sayısız insan var. Çünkü bazılarına göre her şey para değil. Bu dünya yalnızca elle tutulabilir şeyler için yaratılmadı ve aşk dünyayı yaşanılabilir kılan en önemli değerlerimizden biri. Aslında bu konuda söylenecek çok söz var, ama sizi sıkmak istemiyorum. Uzun lafın kısası, bugün sizlere mutlu çiftler hakkında bir yazı hazırladım. Yani onların ne yapıp da böyle mutlu birlikteliklere sahip olduğundan bahsetmeye çalışacağım.

İşte karşınızda mutlu çiftlerin küçük günlük alışkanlıkları:

İletişim Kurarlar!

İletişim Kurarlar!Biliyorum biliyorum, bütün çiftler bir şekilde iletişim kuruyor; ama benim demek istediğim bu değil. Burada üzerine değinmek istediğim nokta, çiftler arasında gerçek anlamda bir iletişim olması gerektiği. Sadece çocukların eğitimi, ev ihtiyaçları, faturalar ve ödemelerle ilgili değil; kişisel konularla ilgili konuşmaktan bahsetmiyorum. Tıpkı ilk tanıştığınız zamanlarda yaptığınız gibi. Hani o bir şey anlatırken siz de can kulağıyla dinlerdiniz ya, işte aynı o zamanlardaki gibi dinlemelisiniz. Güçlü bir iletişimin mutlu beraberliğin en önemli noktalarından biri olduğunu unutmamalısınız.

Birlikte Zaman Geçirirler!

Birlikte Zaman Geçirirler!Mutlu çiftlerin dikkat ettiği günlük alışkanlıklardan bir tanesi de birlikte vakit geçirmek için çaba harcamalarıdır. Tabii, burada her gün televizyonun karşısına oturup dizi izlemekten bahsetmiyorum. Ya da aynı evin içinde iki yabancı gibi takılıp “biz zaten sürekli birlikteyiz” şeklindeki düşünceden de konuşmuyorum. Mesela; birlikte pazara gitmek, öğle yemeğine çıkmak, sinemaya gitmek gibi eğlenceli aktivitelerden bahsediyorum. Yoksa zaten her çift birlikte zaman geçiriyor. İşin püf noktası bu zamanları daha kaliteli ve eğlenceli hale getirmek. Yapılan bir şeyi gerçekten “birlikte” yapmanın önemini anlamak!

Yatağa Aynı Anda Giderler!

Yatağa Aynı Anda Giderler!Bu kesinlikle mutlu bir birlikteliğin en önemli unsurları arasındadır. Çünkü birlikte yatağa gidip partnerinize sarılmak, ilişkinizi güçlendirecek en etkili yardımcılardan biridir. Hatırlasanıza, evliliğinizin ya da birlikteliğinizin ilk günlerinde aynı anda yatağa gitmek sizin için ne kadar da önemliydi. Ama ne yazık ki siz de zaman içinde farklı saatlerde yatağa giden çiftlerden biri oldunuz. Sonuçta; sarılmanın insana ne kadar iyi hissettirdiğini, aynı anda yatağa gitmenin her zaman cinsellik anlamına gelmediğini ve gece lambasının huzur verici loşluğunda partnerinizin nefesini duyarak uykuya dalmanın ne kadar anlamlı olduğunu hatırlarsanız. Bunun neden mutlu çiftlerin günlük alışkanlıkları arasında yer aldığını da anlamış olursunuz.

Öpüşüp Sarılmayı Uyulması Gereken Bir Ritüel Haline Getirirler!

Öpüşüp Sarılmayı Uyulması Geren Bir Ritüel Haline Getirirler!Biliyorum, bu ritüel bazılarına göre “aptalca” gelecektir. Ancak bir peri masalından fırlamış gibi görünen mutlu çiftler, her gün öpüşüp sarılmanın ne kadar önemli olduğunu anlamışlardır. Sonuçta siz de kıskanılacak bir birlikteliğe sahip olmak istiyorsanız, öpüşüp sarılmayı günlük alışkanlıklarınızdan biri haline getirmelisiniz. Mesela, eşiniz akşam sizi işten almaya geldiğinde yüzüne kocaman bir öpücük kondurup, kollarınızı boynuna dolamayı deneyin. Bunun onu ne kadar mutlu ettiğini görecek ve bu “aptalca” hareketin neden mutlu çiftlerin sırlarından biri olduğunu çok daha iyi anlamış olacaksınız.

Seni Seviyorum Cümlesini Bonkörce Kullanırlar!

Seni Seviyorum Cümlesini Bonkörce Kullanırlar!Hani bazı şeylerin sıklıkla yapılmasının yapılan şeyin değerini azalttığını düşünenler var ya, işte bu düşüncenin her durum için geçerli olmadığını bilmelisiniz. Mesela; seni seviyorum cümlesini bonkörce kullanmak, kimilerine göre bu sihirli kelimelerin tılsımını kaybetmesine neden oluyor. Ancak bu sadece “seni seviyorum” deme özürlülerinin ortaya atmış olduğu bir fikir. Sonuçta siz bu kelimeleri inanarak söyleyecek ve vücut dilinizle de bunu ispatlayacaksınız. Örneğin; partnerinizi öpücüklere boğarak uyandırabilir ve o gün duyacağı ilk kelimelerin sizin ağzınızdan çıkan sevgi sözcükleri olmasını sağlayabilirsiniz. Bu hem sizin için hem de partneriniz için mükemmel bir günün başlangıcı anlamına gelecektir. Veya hiç beklenmedik bir anda ona seni seviyorum diyebilir, bu sihirli cümlenin yaratacağı etkinin ne kadar büyük olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Birlikte Plan Yaparlar!

Birlikte Plan Yaparlar!Hem kısa hem de uzun vadeli planlardan bahsediyorum. Mutlu çiftlerin her gün yaptığı şeylerden bir tanesi de birlikte plan yapmaya dikkat etmeleridir. Akşam eve geldiklerinde ertesi gün ne yapacaklarını konuşur; akşam ne yiyeceklerine, çocukları okuldan kimin alması gerektiğine, ev için olan ihtiyaçlara vs. birlikte karar verirler. Bunun yanında eğer ihtiyaçları varsa uzun vadedeki planlar üzerinde incelemeler yapar, hedeflerine ulaşmaları için yapılması gereken ekstra şeyler hakkında tartışırlar.

Şakalaşırlar!

Şakalaşırlar!Mutlu çiftlerin günlük alışkanlıklarından bir tanesi de birbirleriyle şakalaşmalarıdır. Yani onlar ne kadar saçma olursa olsun espri yapabilir ve bunun karşısında dakikalarca gülebilirler. Sonuçta size Cem Yılmaz kadar iyi espri yapmanız gerektiğini söylemiyorum. Eğer siz de isterseniz, bayılarak izlediğiniz o romantik komedilerdeki gibi aptalca; ama eğlenceli şakalar yapabilir, birlikte eğlenmenin sizi ne kadar yakınlaştırdığını görerek bu durumdan daha da fazla keyif alabilirsiniz.

Birlikte Olabilmek için Zaman Yaratırlar!

Birlikte Olabilmek İçin Zaman Yaratırlar!Çiftlerin günün büyük bölümünü çalışarak, uyuyarak ve yemek yiyerek geçirdiklerini düşünürsek; geriye ne kadar az zaman kaldığını tahmin edebiliriz, değil mi? Ama bu mutlu bir birliktelik için engel olmamalı. Başarılı ilişkiler yürüten çiftler nasıl kendileri için vakit yaratıyorsa, aynı şeyi siz de pekala yapabilirsiniz. Mesela, akşam eve geldiğinizde bilgisayarınızın ya da telefonunuzun ekranına yapışarak saatlerinizi boşa harcamamalısınız. Sosyal medyada gezinip, size hiçbir şey kazandırmayan saçma sapan oyunlara vakit ayırmak yerine, hayatınızı paylaştığınız kişiye odaklanmalısınız. Emin olun, bu size akıllı telefonunuzun vereceğinden çok daha fazla mutluluk verecektir.

İnsanlara Caka Satarlar!

İnsanlara Caka Satarlar!Mutlu çiftlerin bir diğer günlük alışkanlığı da ne biliyor musunuz? İnsanlara caka satmaktan vazgeçmemeleri! Tıpkı liseli aşıklar gibi el ele göz göze gezmekten çekinmeyip, aralarındaki aşkı herkesin görmesini sağlamaları. Etraflarında insanların olmasına aldırmayıp, birbirlerine küçük sevgi jestleri yapmaları! Sanki devlerin aşkını yaşıyorlarmış gibi görünmeleri ve bu durumdan büyük bir keyif almaları!

Ortak İlgi Alanlarıyla İlgili Bir Şeyler Yaparlar!

Ortak İlgi Alanlarıyla İlgili Bir Şeyler Yaparlar!Mutlu çiftler, ortak bir ilgi alanı oluşturmanın birliktelik için ne kadar önemli olduğunu anlamışlardır. Bunun için ortak hobiler bulmuşlar, birlikte yapmaktan hoşlanacakları şeyler için kendilerine vakit yaratmışlardır. Mesela; eşiniz maç izlemekten, sizse kitap okumaktan hoşlanıyorsunuz. Ayrı ayrı odalara kapanıp, tüm gecenizi bunlar için harcamayın. 1 saat bile olsa birlikte yapabileceğiniz bir şeyler bulun. Atıyorum birlikte yemek pişirin, balkonunuzda oturup sıcacık kahvenizi yudumlarken havadan sudan sohbet edin, yürüyüş yapın, film izleyin, tiyatroya gidin; kısacası ikinizin de sevdiği bir şeyler yapın. Günlük alışkanlık haline getireceğiniz ortak hobiniz için zaman harcamak, sizin hayalini kurduğunuz masalsı ilişkiye sahip olmanıza büyük oranda katkı sağlayacaktır, unutmayın!

Gördüğünüz gibi siz de o özendiğiniz çiftlerden biri olabilirsiniz. Bunu başarmak hiç de öyle sandığınız kadar zor değil. Yalnızca hayatınızda birtakım değişiklikler yapmalısınız. Emin olun bu değişiklikler, size ne kadar da mükemmel bir partneriniz olduğunu hatırlatacak türden olacak. Sonuçta; siz de yukarıdaki günlük alışkanlıkları edinirseniz, insanların “birbirleri için yaratılmışlar” dediği mutlu çiftler arasına katılabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.