Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cem Uzan Kimdir? Hayatı, Serveti ve Hakkında Merak Edilenler

Cem Uzan! Bir dönem Türkiye’nin en zengin ailelerinden birine mensup olan karizmatik ve ilgi çekici kişilik! Şu anda Paris’te sürgünde olan Cem Uzan detaylarıyla kimdir, serveti ne kadardır, nasıl bir yaşam sürdürmektedir gibi soruların cevapları ise hemen alt başlıklarda:
Cem Uzan Kimdir? Hayatı, Serveti ve Hakkında Merak Edilenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Cem Uzan kimdir sorusuna herkes az çok cevap verebilir. Ama verilen cevaplar arasında büyük farklılıklar olacağı kesin. Çünkü o kimilerine göre başarılı bir iş adamı, kimilerine göre de büyük bir dolandırıcı! Bazıları için kaba tabirle ayağı kaydırılmış bir siyasetçi, bazıları için de ülkeyi kurtarabilecek tek kahraman.

Anlayacağınız; bu liste böyle uzar gider. Zira Cem Uzan denildiğinde akıllarda farklı ve çoğu zaman birbirinin tam zıttı olan figürler beliriyor. Ama Cem Uzan hakkında herkesin hemfikir olması gereken gerçek şu ki o Türkiye’nin yakın geçmişine damgasını vurmuş en ünlü isimlerindendir.

Cem Uzan Kimdir? Kısaca Bilgi

Cem Uzan Kimdir? Kısaca BilgiTamam, 90’lı ve 2000’li yıllarda çok konuşuldu Cem Uzan! Çok dikkat çekip çokça da takip edildi. Ama asla kayıtsız kalınamadı. Çünkü o, ya çok sevilecek ya da nefret edilecek biriydi. Kaldı ki zekası, sivri dili, zenginliği, gençliği, yakışıklılığı ve cüretkar tavırlarıyla, ona karşı kayıtsız kalmak imkansızdı. Başarılı ve karizmatik bir iş adamı olarak adını duyurduktan sonra siyasete de atılan Cem Uzan, hepimizin bildiği Genç Parti’yi kurdu.

Ve sadece 3-4 aylık bir çalışmayla, herkesi şaşırtan bir sonuç elde edip 2002 seçimlerinde % 7,25 oy aldı. Barajı geçemese de bu oran, Cem Uzan’ın en büyük başarılarından biri oldu. Ayrıca her yaptığıyla olay yaratan kişilik, Türkiye’de ilk özel televizyonu ve ülkenin ikinci GSM operatörü Telsim’i kurmasıyla da büyük yankı uyandırdı. Sonuçta; Cem Uzan kimdir sorusuna verilebilecek daha bir sürü cevap var ama gelin, küçük bir es vererek bunları da alt başlıklarda konuşalım.

Cem Uzan’ın Hayatı

Cem Uzan’ın Hayatı26 Aralık 1960, Adapazarı doğumlu Cem Uzan. Boşnak kökenli bir aileden gelen ünlü sima, Kemal ve Melahat Uzan çiftinin ilk çocuğu olarak doğmuş, kendisinden 7 yıl sonra da erkek kardeşi Murat Hakan Uzan dünyaya gelmiştir. İstanbul Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra ABD’de gitmiş ve burada Pepperdine Üniversitesi’nde işletme bölümünde lisans yapmıştır.

Ülkeye döndükten sonra babasının müteahhitlik yaparak elde ettiği serveti daha da büyütmek için iş hayatına atılan Cem Uzan, gözde iş adamlarından biri olmuştur. Peki, Kemal Uzan müteahhitle başladığı yolculukta o kadar serveti nasıl edinmiştir? Balkan göçmeni Kemal Uzan, Adapazarı’na yerleşmiş ve ticarete başlamıştır. Adnan Menderes döneminde aldığı devlet ihaleleriyle yükselmeye başlamış, politiklerle iyi ilişkilerde bulunmuştur. Müteahhitlikten sonra öncelikle basına el atmış, Yeni İstanbul gazetesini satın alarak daha da güçlenmiştir. Çünkü gazete ailenin çıkarlarına ters düşmeyecek şekilde kullanılmıştır.

Basınla birlikte istediği güce erişen Uzan, çimento fabrikalarıyla üretim sektörüne, barajlar ile enerji sektörüne ve bankalar ile de finans sektörüne girmiştir. Anlayacağınız, Türkiye’nin en zengin aileleri arasında yer almak için gayet sağlam adımlarla ilerlenmiştir. Sonrasında Cem Uzan, bir anda ülkenin gündemine düşmüş, Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal’ın da ortaklar arasında bulunduğu Star TV’yi kurmuştur.

Türkiye’nin ilk özel televizyonu olarak Star 1 adıyla kurduğu kanalıyla epey dikkat çeken Cem Uzan, farklı bir iş adamı olacağının sinyallerini daha o zamanlarda vermiştir. Medyanın gücünü keşfeden Uzan ailesi, 90’lı yıllarda ağırlıklı olarak bu alana yatırım yapmış, hem görsel hem de işitsel basın alanında büyük başarılara imza atılmıştır. Örneğin; ilk eğlence kanalı Teleon TV, ilk Türk sineması kanalı Yeşilçam TV, ilk Türk dizileri kanalı Dizi TV, ilk yabancı müzik yayını yapan Metro FM, bunlardan bazıları.

Ayrıca Cem Uzan, 1994 yılında Türkiye’nin ikinci GSM operatörü Telsim’i kurarak da farkını ortaya koymuştur. Telsim’le MMS, WAP, MVS, GPRS ve Bas Konuş gibi hizmetleri veren Uzan, bu özelliğiyle de bir ilke imza atmıştır. Kaldı ki bu, Türkiye’de bir ilk olduğu gibi dünyadaki ilkler arasında yer almasıyla da insanların takdirini kazanmıştır. Ardından DSP – MHP – ANAP koalisyonu ve yaşanan gelişmeler sonucunda siyasete atılmaya karar vermiş ve 10 Temmuz 2002’de Genç Parti’yi kurmuştur.

Mitinglerde boy göstermeye başlayan Cem Uzan, şaşırtıcı vaatleriyle (mazot 1, fındık 8 lira olacak, işsizlere maaş verilecek, emekliye 2 maaş ikramiye verilecek) insanların dikkatini çekmiş, söyledikleriyle yanına binlerce kişiyi çekmeyi başarmıştır. Ama Cem Uzan mitingleri denildiğinde akıllarda en çok kalanı Uzan’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Allahsız, ey kalleş adam, sen iflah olmazsın…” gibi sözlerle seslendiği 2003 tarihli Bursa mitingi olmuştur.

Bu nedenle kendisine hakaret davası açılmış ama dava Uzan’ın beraatıyla (öfke kontrolünü sağlaması için kitap okuma cezası verildiğini ayrıca belirtelim) sonuçlanmıştır. Sonrasında Uzan ailesinin yönetimde bulunduğu Çukurova ve Kepek Elektrik sözleşmeleri feshedilmiş, Temmuz 2003’te de İmar Bankası ve Adabank’a el konulmuştur. TMSF Telsim’e de el koymuş, Uzan ailesinin borçlarından dolayı Telsim Vodafone’a satılmıştır.

2. Ergenekon iddianamesinde de adı geçen Cem Uzan, Şener Eruygur’u askeri darbeye teşvik etmekle suçlanmış ve Eylül 2009’da gizlice ülkeyi terk etmiştir. Bir süre kırmızı bültenle aranan Cem Uzan, ilk önce Yunanistan’a ardından da siyasi sığınma talebinin kabul edildiği Fransa’ya gitmiştir. Ve şu anda, hayatını ailesiyle birlikte Paris’te sürdürmektedir. Ünlü kişiliğin şu anda nasıl bir hayat yaşadığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Cem Uzan’ın sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Cem Uzan’ın Galatasaray Aşkı

Cem Uzan’ın Galatasaray AşkıKoyu bir Galatasaray taraftarı olan Cem Uzan, Paris’te yaptığı açıklamalarda da Türkiye’yle ilgili takip ettiği tek şeyin takımı olduğunu açıklamıştır.

Ülkedeyken Galatasaray’ın başkanlığını yapmak istediği bilinen Cem Uzan, sosyal medya hesaplarında hala başkanlığa aday olabileceğini söylemekte, Galatasaray’a duyduğu sevgiyi paylaşımlarında ve sözlerinde açıkça ifade etmektedir.

Cem Uzan’ın Ailesi

Cem Uzan’ın AilesiKemal Uzan ve Melahat Uzan’ın ilk çocuğu olan Cem Uzan’ın kardeşleri Murat Hakan Uzan ve Ayşegül Akay Uzan’dır. Üçüncü evliliğini 28 Kasım 2012’de Fanny Blanchelande ile yapan Cem Uzan, ilk evliliğini ise Feyyaz Berker’in kızı Şebnem Berker’le yapmıştır.

Cem Uzan’ın Ailesiyle BirlikteBu evlilikten Sinan Kemal ve Dilara Gizem isimlerinde iki çocuğu olan Uzan, ikinci evliliğini ise Renç Koçibey’in kızı Alara Zeynep Koçibey’le yapmıştır. Uzan’ın en uzun evliliği olan bu beraberliğinden yanından ayırmadığı çocukları Emre Renç ve Yasemin Paris olmuştur.

Cem Uzan’ın Serveti

Cem Uzan’ın ServetiCem Uzan’ın serveti hakkında yukarıda konuştuk. Ama kısaca özetlemek gerekirse şunları söyleyebiliriz. Türkiye’deki bütün mal varlıklarına el konulsa da Uzan’ların bitmek bilmeyen bir serveti olduğu aşikardır. Ailenin servetinin ne kadar çok olduğunu daha iyi anlamak için Kemal Uzan’ın 2002 yılında yaptığı bir açıklamadan bahsedebiliriz. Zira Berke barajının açılış konuşmasında, IMF’den ya da başka bir yerden yardım almadıklarını ve hiçbir yerden bir şey talep etmeden 3 baraj daha yapmak istediklerini söylemiştir.

Enerjiden üretime, basından finansa pek çok sektörde büyük yatırımları olan aile, İmar Bankası ve Adabank dönemlerinde servetini daha da arttırmıştır. Ayrıca Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star’ı ve ülkenin ikinci GSM operatörü Telsim’i kurmuştur. Telsim’i kurduktan sonra Nokia ve Motorola’yla iş yapmış, her iki şirketi de maddi açıdan büyük zarara uğratmıştır. Sonuçta; Uzan’ların bankalarına TMSF tarafından el konulduktan sonra ailenin yaptığı usulsüzlükler ortaya çıkartılmış ve borçlarına karşılık mal varlıklarına el konulmuştur.

Mazot 1 Lira Olmalı Diyorsan, Genç Parti’ye Oy Ver! 

Aile üyelerine davalar açılmış, Uzan’lar ülkeyi terk etmişlerdir. Ama Cem Uzan siyasi sığınmacı olarak gittiği Fransa’da ona ve ailesine haksızlık yapıldığını, şirketlerinin haksız yere yağmalandığını söylemiştir. Yaşlı annesinin bile kırmızı bültenle aranmasına, o zamanlar 2 aylık olan kızı hakkında dava açılmasına tepki göstermiş, servetinin TMSF yöneticileri ile Fethullah Gülen’in bölüştüğünü iddia etmiştir.

Cem Uzan, şu anda Eyfel Kulesi manzaralı lüks bir rezidansta ailesiyle birlikte hayatını sürdürmekte ve gerek açıklamalarında gerekse sosyal medya paylaşımlarında emekliliğin keyfini çıkarttığını belirtmektedir. Babası Kemal Uzan ile Hakan Uzan’ın ise nerede oldukları (söylentilere göre Ürdün’deler) tam olarak bilinmemektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın