Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çalışma İsteğini Azaltan Yönetici Tipleri

Çalışma İsteğini Azaltan Yönetici Tipleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Mutsuz çalışanlar! Mesaiye asık suratla başlayıp, akşam eve gidene kadar aynı modda takılanlar! İş günlerinde saatleri değil, dakikaları geçirmek için bile ciddi çaba sarf edenler! Yaptıkları işten zerre kadar keyif almayanlar! İşini yalnızca o anda daha iyi bir iş bulamayacağı için bırakmayanlar! Evet evet! Onlar hepimizin tanıdığı mutsuz çalışanlar! Hatta belki aşina olmaktan da öte kendimizden dolayı fazlasıyla iyi bildiğimiz bedbaht kişiler de diyebiliriz.

Kafamızı çevirdiğimiz her yerde mutsuz çalışanlarla karşılaşmamız mümkün! Ve bu durumun, pek çok farklı nedeni olabilir. Yani çalışanların mutsuz olmasında etkili olan bir sürü farklı faktör var, diyorum. Ama mutsuz çalışanlara yaygın olarak rastlanılan iş yerlerini düşündüğümüzde, sorunun genellikle yöneticiden ya da başarısız yönetim şeklinden kaynaklandığı gerçeğini de görebiliyoruz. Sonuçta; kötü bir yöneticiyle çalışmak zorunda olan kişiler, yaptıkları işi sevseler bile bir süre sonra ister istemez isyan bayraklarını kaldırıyorlar.

Onlara sözde yöneticilik yapan kişinin başarısız yaklaşımı yüzünden zamanla işten soğumaya, giderek daha da mutsuzlaşmaya başlıyorlar. Bu da doğal olarak çalışanlarda çalışma isteği bırakmıyor. Mesaiye başlamak her gün biraz daha zor hal alıyor çünkü yine aynı yöneticiyle uğraşılacağı biliniyor. Aynı problemlerin yine yaşanacağı, yine rahat bir nefes alınamayacağı gerçeği yüzünden çalışanların performansı ve verimi yerlerde sürünecek kadar alt seviyelere iniyor.

Uzun lafın kısası; bazı yöneticiler var ki insanda çalışmak namına zerre istek, zerre heves bırakmıyor. Peki, bu yöneticiler ne yapıyorlar da çalışanlarını iş hayatından o kadar soğutmayı başarabiliyorlar? Aslına bakarsanız, hepsinin farklı farklı özellikleri, farklı farklı kötü yaklaşımları var. Ama yine de iş hayatındaki kötü yönetici tiplerini belli başlı gruplara ayırabiliriz. Aşağıda işte bu kötü yönetici tiplerini göreceksiniz. Ve umarım bu başlıklar, yalnızca çalışanların kendi aralarında patronlarını çekiştirmeleri için değil, aynı zamanda yönetim şeklini ölçüp tartmak isteyen yöneticilerin hatalarını anlamaları için de faydalı olur.

Para Odaklı Yöneticiler!

Para Odaklı Yöneticiler!Çalışma isteğini azaltan yönetici tiplerinden bir tanesi şimdi bahsedeceğim para odaklılardır! İsminden de anlayacağınız üzere bu başarısız yöneticiler için önemli olan tek şey paradır. Onlar hep daha fazla para kazanabilecekleri işler yapıp, kararlarını bu şekilde alırlar. Çalışanların mutluluğu ya mutsuzluğu onların umurlarında bile değildir. Yalnızca işlerini yapmalarına ve onlara para kazandırmalarına bakarlar. Gözünü para bürümüş bu yöneticiler, benimsedikleri o yaklaşım yüzünden de hiçbir zaman tam anlamıyla tatmin olmaz, kendi mutsuzlukları yetmiyormuş gibi bir de çalışanlarını mutsuz ederler.

Gerçekte Boyun Eğen Ama Sözde Yönetici Olanlar!

Gerçekte Boyun Eğen Ama Sözde Yönetici Olanlar!Odasından çıkmayan ve birilerinin ona ne yapması gerektiğini söylemesini bekleyen boyun eğen yönetici! Yönetmekten ziyade yönetilen ve bu durumdan gayet memnunmuş gibi duran kendi halindeler! Evet, çalışma isteğini azaltan bir diğer yönetici şekli de bu! Ne çalışanlarıyla ne işin gidişatıyla doğru düzgün ilgilenmeyen “pısırık” denilebilecek bu yöneticiler de çalışanlar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Kimi çalışanlar bu durumdan faydalanıp doğru düzgün iş yapmazken kimi çalışanlar da yapılan işi takdir etmeyen yönetici yüzünden işten uzaklaşmaktadır.

Keyfine Düşkün Tembel Yöneticiler!

Keyfine Düşkün Tembel Yöneticiler!Hani şu sürekli meşgul görünen ama aslında bütün amacı mesai saatini doldurmak olan yöneticiler! Uzun uzun molalar veren, nadiren odasında bulunabilen, arkadaşlarıyla ya da diğer yöneticilerle saatlerce muhabbet eden tembel yöneticiler de çalışanları negatif etkiliyor. Düşünsenize; siz yöneticinin peşinden işle alakalı bir şey konuşmak için koşuyorsunuz ama adam-kadın oturmuş arkadaşıyla geyik muhabbeti yapıyor. Ya da o an size çok yoğun olduğunu söylüyor ama yaptığı tek şey yabancı dizisinin son çıkan bölümünü izlemek! İşte tüm bunları bildiğiniz için de ister istemez sinir oluyor, çalışma hayatından soğuyorsunuz.

Çalışanına Nasıl Yaklaşacağını Bilemeyen Yöneticiler!

Çalışanına Nasıl Yaklaşacağını Bilemeyen Yöneticiler!Bu yönetici tipi için de çalışanlarda istek namına hiçbir şey bırakmayan türde denilebilir. Yani çalışanına karşı nasıl yaklaşması gerektiğini bilemeyen ve aradaki iletişimi bir türlü doğru düzgün kuramayan üstler de sık karşılaşılan başarısız yönetici tipleri arasında! Peki, bu yöneticilerin göze çarpan özellikleri neler? Aslına bakarsanız, onları iki ana gruba ayırabiliriz. Çünkü onlar çalışanlarına karşı ya fazla samimi ve sıcak (hatta bazıları lakaytlığı da aşıyor) ya da fazla kaba davranıyorlar. Kısacası; onlar çalışanlarıyla aralarındaki çizgiyi koruyamıyor ve bu nedenle de takımlarını değil yönetmek idare bile edemiyorlar.

Kontrol Delisi Yöneticiler!

Kontrol Delisi Yöneticiler!Kontrol delisi yöneticiler de çalışma isteğini azaltan başlıca tiplerden bir tanesi! Çalışanlarının üzerinde katı kurallar uygulamaya çalışan, yönetim şeklinde esnekliğe hiçbir şekilde yer vermeyen bu yönetici tipi de çalışanlarını kötü etkiliyor.

Belirlediği sınırları aşan çalışanlara karşı fazlasıyla sert davranan ve hata kabul etmeyen kontrol delisi yöneticiler, altında çalışanları gerçekten çileden çıkartıyor. Sürekli olarak çalışanlarını kontrol eden, onlara güvenmeyen ve bu güvensizliklerini açıkça belli eden başarısız yöneticiler, tıpkı kendileri gibi çalışanlarının da başarısızlığına neden oluyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.