Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Yatırımcılarının Uzak Durması Gereken Önemli Noktalar

Borsa işlemlerinizi gerçekleştirirken uzak durmanız gereken bazı noktalar vardır. İşte size bu konuda aydınlatıcı ve detaylı bilgiler:
Borsa Yatırımcılarının Uzak Durması Gereken Önemli Noktalar
Son Güncelleme: 
Yorum

Bütçenize dokunur katkılar sağlamak için borsayı tercih etmişseniz, mutlaka bilmeniz gereken konular olduğu gibi, dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bu önemli konuları ve noktaları bilmeniz halinde, birikimlerinizi hedeflediğiniz miktarlara kolaylıkla ulaştırabilirsiniz. Bunun için borsa bilgilerinizin ve deneyimlerinizin oranını her geçen gün artırmalısınız. Böylece etkili sonuçların altına imzanızı atabilirsiniz. Beklentilerinizi karşılayarak, borsada payınıza düşen getirileri elde edebilirsiniz. Yatırımcılar, borsada uzak durması gereken konular hakkında bilgi sahibi olmadığı için yatırım araçlarına yönelmektedir. Ancak, piyasada başarılı olmak için gerekli bilgileri edinmiş ve tecrübeleri kazanmış olmanız gerekir. Çünkü gelişigüzel yapılan alım – satımlar sonucunda, beklenenin aksine zarar edebilirsiniz. Piyasada şans faktörleri etkili olmadığından kazanma ve kaybetme oranlarının eşit olmadığını bilmelisiniz.

Eşit gibi gözükse de bilgi ve deneyime sahip olmayan kişiler, belli bir donanıma sahip olanlara göre 1 – 0 yenik başlar. Bu yüzden muhakkak ki borsa hakkında bilgiler edineceğiniz ve tecrübe kazanacağınız eğitim faaliyetlerinden yararlanmalısınız. Kendinizi geliştirdikten, yatırıma hazır hissettikten sonra gerçek hesaba geçiş yapmalısınız. Böylece püf noktaları öğrendiğiniz için kaçınmanız gereken konulara gerekli özveriyi gösterebilir, uzak durmanız gerekenlerden kaçınabilirsiniz.

Şimdi, borsa yatırımcılarının uzak durması gereken önemli noktaları belirleyebilmesi için ne yapması gerekir gelin hep birlikte bakalım:

Piyasada İşlem Gören Enstrümanları Tanımalısınız

Piyasada İşlem Gören Enstrümanları TanımalısınızBorsada para kazanmanız için doğru zamanda doğru enstrümana yatırım yapmanız gerekiyor. Bu zamanları belirleyebilmeniz için piyasada işlem gören araçları tanımalısınız. Fiyatlarına etki eden faktörleri öğrenmelisiniz. En ufak ayrıntıları kaçırmadan, tüm hususları bilir hale gelmelisiniz. Bunun için aracı kurumların eğitim faaliyetlerinden yararlanabilirsiniz. Gerek eğitim kitapları ve videoları gerekse de seminer hizmetleri ile bütün teorik konuları öğrenebilirsiniz. Bu sayede borsanın işlevsel yapısını çözebileceğiniz gibi
enstrümanlar hakkında da detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Piyasada hisse senetlerinden tutun emtialara, dövizlere ve borsa endekslerine kadar birçok araç, yatırıma konudur. Bu araçlardan istediğinize yatırım yapabilirsiniz. Elbette ki bu hususta, beklentilerinizi karşılamanızı mümkün kılanları tercih etmeniz gerekiyor. Onun dışındaki yatırımlar, ölü yatırım olacaktır. Bu yüzden deneme hesaplarında hangi araçların hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacağınızı belirlemelisiniz. Böylelikle hem bütçenize uygun olan hem de kar getirecek araçları bulabilirsiniz. Buna bağlı olarak, enstrümanların fiyat grafiklerini ve piyasa takiplerini yaparak en uygun zamanlarda, işlemlerinizi kontrollü bir şekilde yürütebilirsiniz.

Borsada Hangi Yatırım Araçları Para Kazandırır? Öğrenmek için Tıklayın!

Borsa ve Araçların Takibi Nasıl Yapılır Öğrenmelisiniz

Borsa ve Araçların Takibi Nasıl Yapılır ÖğrenmelisinizBorsayı ve yatırım enstrümanlarını takip ederek avantajlı pozisyonların sinyalini alabileceğiniz gibi, zarar edeceğiniz durumları da öngörebilirsiniz. Çünkü piyasa takipleri ile borsanın yükseleceğini veya düşeceğini belirleyebilirsiniz. Bunun için elbette ki, belli bir tecrübe kazanmış olmanız gerekiyor. Bu konuları bilmeden piyasada başarılı olmanız, gerçekten de zordur çünkü borsa, fiyat varsayımları üzerine kurulu olan bir piyasadır. Bu nedenle anlık değişen fiyat hareketlerinin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Böylelikle riskli durumlardan kendinizi korurken, avantajlı pozisyonları değerlendirerek fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Piyasa ve borsa araçlarının takibini, internet üzerinden etkili bir şekilde yapabilirsiniz. (Konu hakkında bilgi almak için tıklayın.) Bunun için takip programları geliştirilmiştir. İster bu programlarla isterseniz de finans ve ekonomik kaynaklı siteler aracılığıyla takip işlemlerinizi yapabilirsiniz. Gündemde meydana gelen değişmeleri ve gelişmeleri saniyesinde öğrenebilirsiniz. Önemli olan, sadece takipte bulunmak değildir. Yaptığınız takiplerin sonucunu doğru olarak yorumlayabilmek, borsanın ve yatırım araçlarının değeri ne şekilde değişecek belirleyebilmektir. Buna göre kar getirecek enstrümanları belirleyebilir, birikimlerinizi en iyi şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Borsa Araçlarının Analizini Yapmalısınız

Borsa Araçlarının Analizini YapmalısınızPara kaybetmemek için borsada işlem gören araçların fiyat grafiklerini yorumlamalı ve analizlerini yapmalısınız. Böylelikle zarar etmemek için uzak durmanız gereken araçların hangileri olduğunu belirleyebilirsiniz. Bu anlamda, özellikle spekülatif hisse senetlerinden uzak durulduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu senetler kısa vadede kazanç getirir fakat kayıpla karşılaşma olasılığı diğer gruptaki senetlerden daha fazladır. Bunun nedeni likit akışının yüksek olmasıdır. Bu yüzden piyasada birikimlerini kaybetmemek için yatırımcılar genellikle spekülatif senetlerin dışında yer alan araçların üzerine yoğunlaştırmıştır. Yine de spekülatif senetlerin tercih edilme oranı yüksektir. Çünkü risk almadan para kazanılmamaktadır.

Borsadaki fiyat grafikleri nasıl okunur, analizleri nasıl yapılır hususunu öğrenerek, beklentilerinizi karşılayacak araçları belirleyebilirsiniz. Bunun için aracı kurumların geliştirmiş olduğu deneme hesaplarını kullanmalısınız. Bu hesaplarda işlemlerinizi kontrollü bir şekilde yürütebilmeniz için borsa temel bilgilerinizin ileri seviyede olması önemlidir. Çünkü bilgi eksikliği nedeni ile işlemlerinizi bilinçli olarak yapamazsınız. Birkaç kez art arda kayıp yaşadığınızda ise başarıya olan inancınız kırılır. Bu yüzden baştan sonu kadar, kapsamlı bir şekilde borsa bilgisi edindikten sonra deneme hesaplarını kullanmalısınız. Ek olarak, bilgileri edinirken bir yandan da alıştırma yapmalısınız. Böylece analizler nasıl yapılır, fiyat grafikleri nasıl okunur öğrenebilirsiniz. Buna bağlı olarak avantajlı pozisyonları portföyünüze eklerken, zarar edeceğiniz pozisyonlardan kaçınabilirsiniz.

Evden Borsa Öğrenmenin Yolları Nelerdir? Bilgi Almak için Tıklayın!

Açığa Satış İşleminin Mantığını Kavramalısınız

Açığa Satış İşleminin Mantığını KavramalısınızBorsa yatırımcıları, genellikle açığa satış işlemi yaparak yatırımlarını yönetmek isterler. Borsada açığa satış nedir, nasıl yapılır, öğrenmek için buraya tıklayın. Çünkü bu işlem sayesinde her türlü fiyat değişiminden kazanç sağlamak mümkündür. Biliyorsunuz ki borsa, yapısı itibariyle forex piyasasına göre daha düşük işlem hacmine sahiptir. Bu yüzden de para kazanmak için tek mantık vardır. O da ticaretle aynıdır. Alım – satım arası fiyat farkından kar elde edilir. Bu nedenle yatırım araçlarının ileride değerinin yükselmesi gerekiyor. Fakat bu kapsamda, biliyorsunuz ki enstrümanların değeri anlık olarak değişmektedir. Bu nedenle yatırımcılar, panik olarak yatırımlarını yanlış olarak yönlendirmektedir. Fiyatlardaki istikrarsızlıklar nedeniyle yatırımcılar trendin eğilim yönünü belirlemede zorluk çekmektedir. Bu kapsamda özellikle açığa satış işlemi dikkatleri çeker.

Açığa satış işleminde, trendin eğilim yönünü doğru belirlemeniz halinde anlık değişimlerden para kazanabilirsiniz. Fakat bu özellikle sadece spekülatif hisse senetlerinde kullanılmaktadır. Biliyorsunuz ki bu senetlerin işlem hacmi yüksektir. Bu nedenle de değerleri anlık olarak dalgalanır. Bu yüzden düşüş mü yoksa yükseliş mi yaşanacak doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Bunun için piyasa takibi ve fiyat analizleri yapmalısınız. Piyasanın eğilim yönünü belirlemelisiniz. Gerisi oldukça basittir. Spekülatif hisselerin değeri yükselecekse alım, düşecekse satış yapmalısınız. Böylelikle tahminlerinizin doğru çıkmasıyla kazanç sağlarsınız. Yanlış çıkması nedeni ile de zarar edersiniz. Bu yüzden kesinlikle fiyat eğilimlerini doğru bir şekilde tahmin etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Sonuç olarak, borsa yatırımcılarının uzak durması gerekenleri anlaması için yukarıdaki yazdığım hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Yazmış olduğum bütün hususlar, borsa bilgi ve deneyimi içinde yer alan konulardır. Bu nedenle piyasaya etkili bir başlangıç yapmak, yüksek miktarlarda para kazanmak istiyorsanız önemli olan konuları hallederek borsaya giriş yapmalısınız. Bunun için ister aracı kurumların eğitimlerinden isterseniz de diğer faaliyetlerden faydalanarak kendinizi geliştirmelisiniz. Borsada fiyatlar neden dalgalanır, yükselir ve düşer öğrenmelisiniz. Piyasanın işleyiş mantığını kavramalısınız. Böylece yap – bozun parçalarını bileştirerek, ortaya nefis sonuçlar çıkartabilirsiniz. Birikimlerinizi katlayarak bütçenize hissedilir katkılarda bulunabilirsiniz. Bu sayede aklınızın bir köşesinde duran hayallerinize, bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu