Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bırakmak İstenen Etkiye Göre Nasıl Tokalaşılır?

Jest ve mimiklerin birçok etki bıraktığını biliyoruz. Tokalaşma konusunda da bu kurallar geçerli. İşte tokalaşma şekilleri ve anlamları:
Bırakmak İstenen Etkiye Göre Nasıl Tokalaşılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayatımız boyunca birileriyle tanışıyor, birileriyle selamlaşıyoruz, öyle değil mi? Ve bu süreç içerisinde binlerce, hatta milyonlarca kez el sıkışıyoruz. Yani sürekli olarak tokalaşıyoruz. Peki, o zaman şunu sorayım; sizce doğru bir şekilde el sıkışmanın ne demek olduğunu biliyor muyuz? Karşımızdaki kişiye göre farklı şekillerde tokalaşabileceğimizi, yaratmak istediğimiz etkiye göre el hareketlerimizi değiştirebileceğimizi biliyor muyuz? Evet evet, size farklı el sıkışma biçimleri olduğundan ve bunlarla karşınızdaki kişiye pek çok şey anlatabileceğinizden bahsediyorum. Sonuçta; elini sıktığınız herkese karşı anı şekilde yaklaşmıyorsunuz, öyle değil mi?

Bir arkadaşınızın elini sıkarken ayrı, bir iş ortağınızın elini sıkarken ayrı, bir üstünüzün elini sıkarken ayrı yaklaşımları benimsiyorsunuz. Bu da demek oluyor ki karşınızdaki kişinin elini sıkarken bırakmak istediğiniz etkiye göre tokalaşma biçiminiz değişmeli! Tabii, öncelikle beden diline göre tokalaşma şekillerinin anlamlarını öğrenmeniz gerekiyor. Ve çoğunuzun bilmediğini düşündüğüm bu bilgileri öğrenmenizin, fazlasıyla işinize yaracağından adım kadar eminim. Eğer siz de hayatınızı kolaylaştırmak ve karşınızdaki kişi üzerinde istediğiniz etkiyi yaratmak istiyorsanız hemen şimdi duyacaklarınızı aklınızın bir kenarına not edin derim.

Eşit Şekilde Tokalaşma

Eşit Şekilde Tokalaşmaİlk olarak bahsetmek istediğim tokalaşma biçimi bu! Çünkü genel olarak bu el sıkışma biçimini kullanmayı tercih ediyoruz. Evet, eşit şekilde tokalaşma! Yani karşı tarafın elini, onun sizin elinizi sıktığı derecede sıkarken, ellerin aynı hizada olması ve avuç içlerinizin birbirine değmesi olarak tanımlanabilir. Ve bu tokalaşma biçiminde karşı tarafa samimi ve iletişime açık olduğunuzu belirtirsiniz. O da size aynı şekilde karşılık veriyorsa iletişiminizin olumlu yönde ilerleyeceğine rahatlıkla çıkarım yapabilirsiniz.

Üstünlük Belirten Tokalaşma

Üstünlük Belirten TokalaşmaEğer karşınızdaki kişiye, ondan üstün olduğunuzu belirtmek istiyorsanız bu el sıkışma biçimini kullanmalısınız. Yani elinizi karşınızdaki kişinin elinden daha yukarıda tutmalı, avcunuz hafif aşağıya bakacak şekilde tokalaşmalısınız. Aslına bakarsanız bu tokalaşma biçimi büyüklerimiz tarafından çok sık kullanılır. Özellikle de el öptürmek isteyen büyükler tarafından! Anlayacağınız; siz de karşı tarafa “ben senden üstünüm” mesajı vermek istiyorsanız onunla elinizi daha yukarıda tutarak tokalaşmalısınız. Ama karşınızda sizinle bu şekilde tokalaşmak isteyen biri varsa ve siz onun üstünlüğünü kabul etmek istemiyorsanız hemen elini sizinkiyle aynı seviyeye getirebilir, bu küçük hareketle onunla eşit olduğunuzu belirtebilirsiniz.

Kabullenme Belirten Tokalaşma

Kabullenme Belirten TokalaşmaBu da bir üstteki tokalaşma biçiminin tam tersi! Parmaklarınızın yukarıda elinizin üst kısmınınsa aşağıda kaldığı bu tokalaşma şeklinde, karşı tarafa bir nevi boyun eğmiş oluyorsunuz. Diğer bir deyişle; onun üstünlüğünü kabul etmiş sayılıyorsunuz. Astlarla üstler, büyüklerle küçükler, hocalarla öğrenciler arasında sıklıkla kullanılan bu tokalaşma biçiminde, karşı tarafın el uzatma şekline nasıl karşılık vereceğiniz, onun beklentisini nasıl cevaplayacağınızı belirtiyor diyebilirim.

Politik Tokalaşma

Politik TokalaşmaÖzellikle erkekler ve politikacılar arasında kullanılan bu tokalaşma biçiminde de karşı tarafa pek çok farklı izlenim verilebilir. Kişinin bir eliyle tokalaşırken diğer eliyle de karşı tarafın elinin üzerini kapatması olarak anlatılabilecek bu el sıkışma biçimi samimiyet belirtmektedir. Ancak politik tokalaşma üzerine eklenen bazı hareketler, bu el sıkışma biçimini samimi olmaktan çıkarmaktadır. Mesela; kişi sizin elinizi sıkarken, diğer eliyle de kolunuzu tutuyorsa sizden üstün olduğunu anlatmaya çalışmaktadır. Ve siz onun bu hareketine izin verirseniz karşı tarafın üstünlüğünü kabul etmiş sayılırsınız. Ama bunu istemiyorsanız yani karşı tarafın üstünlüğünü kabul etmediğinizi belli etmek istiyorsanız o zaman elinizi onun sizi tuttuğu yerin daha üstünde bir yerden tutmalısınız. Anlayacağınız; tokalaşma sırasında yaptığınız bu küçük hareketlerle karşı tarafa anlatmak istediğiniz şeyi doğrudan belli edebilirsiniz.

Küçümseme Belirten Tokalaşma

Küçümseme Belirten TokalaşmaAslına bakarsanız, bu tokalaşma biçiminin pek olumlu olduğu söylenemez. Çünkü küçümseme belirten tokalaşmada karşı taraf hakkında iyi şeyler düşünmüyorsunuz demektir. Zaten bu tokalaşma biçimi genellikle burnu havada olanlar, zengin şımarıklar ve kendine aşık narsistler tarafından kullanılmaktadır. Peki, bu el sıkışma biçiminde eller ne şekildedir? Karşı tarafı küçümsediğini belli eden kişi burada istemsizce tokalaştığını açıkça belli eder. Yani ya elini karşı tarafa istemsizce uzatır ya da karşı tarafın elini pis bir şeyi tutmak zorundaymış gibi sıkar. Sonuçta; bu tokalaşma biçiminin fazlasıyla negatif ve kaba olduğunu bilmeli, karşınızdaki kişi kim olursa olsun kimsenin elini bu şekilde sıkmamalısınız.

Evet, yukarıda belli başlı tokalaşma biçimlerini ve ne anlama geldiklerini inceledik. Şimdiye kadar bunların ne anlama geldiğini bilmiyordunuz belki; ama bu saatten sonra karşınızdaki kişilerin elini sıkarken ne yaptığınızı çok daha iyi bileceksiniz diye düşünüyorum. Neticede; artık bırakmak istediğiniz etkiye göre tokalaşabilecek ve haliyle de el sıkışma konusunda çok daha başarılı olacaksınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın