Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bir İş Kurmak İsteyenlerin Öğrenmesi Gereken 5 Temel Adım

Bir İş Kurmak İsteyenlerin Öğrenmesi Gereken 5 Temel Adım
Son Güncelleme: 
Yorum

Kendi işini kurmak birçok kişinin hayalidir. Başka bir kurum veya işverene bağlı olmadan, hayallerindeki gibi bir hayatımız olsun isteriz. Dışarıdan bakıldığında ve hayal edildiğinde tüm her şey gayet kolay görünür. Ama iş kurmak için birkaç adım attığınız zaman karşılaşacaklarınız, sizi vazgeçirebilecek güçtedir.

İş kurmak isteyenlerin öğrenmesi gereken bazı temel adımlar vardır. Ayrıca bir ticarete atıldığınızı da unutmamanız gerekiyor. Girişimcilik için sağlam bir projeniz olmalı ve projeyi hayata geçirebilmeniz için iş alanı ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu amaçla verilen kurslara katılabilirsiniz ve sektörel araştırmalar yapabilirsiniz. Aynı zamanda enflasyon, faiz oranları gibi ekonomik konularda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Kuracağınız işin başarılı olması için uygulanabilir kuralları olmalı ve son trendleri takip etmelisiniz. Okullardan öğreneceğiniz bilgilerin yanı sıra pratik olarak ticari bir zekaya sahip olmalısınız. Bu zekanızı geliştirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şeyse, araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak ve sektör hakkında kendinizi geliştirmektir.

Bir iş kurmak isteyenlerin öğrenmesi gereken temel adımlar olduğunu belirtmiştik. Bu adımlardan önemli olan 5 tanesine sizler için yer vermek istiyoruz:

1 Sizin Gibi Olan Kişilerle Tanışın

Sizin Gibi Olan Kişilerle TanışınSizin izleyeceğiniz yoldan daha önce giden insanlarla tanışın. Bu kişilerin birbiriyle iletişim kurması, karşılaşabilecekleri zorluklar ve sorunları önceden tanımasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda fikir alışverişinde bulunabilirsiniz ve sürdürülebilir, daha büyük bir işin temellerini atabilirsiniz. Genellikle aynı sektörde olan kişiler birbiri ile bu konuda iletişim kurmak yerine bilgilerini gizli tutmayı tercih eder. Buna rağmen günümüzde internet sayesinde böyle kişilerle daha rahat tanışabilirsiniz. Bu şekilde sektörel gelişmeler hakkında da bilgi sahibi olacağınız gibi değişiklikler karşısında nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini de öğrenebilirsiniz.

Kendiniz bu kişilerden bir rol modelde seçebilirsiniz. Dünya üzerinde sizin gibi aynı yoldan geçmiş ve başarılı olmuş birçok kişi bulunuyor. Bu kişilerin başarı hikayelerine ve tavsiyelerine internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu tarz kişilerin katıldığı seminerlere katılma imkanınız varsa katılabilir ve internet üzerinden seminer kayıtlarını izleyebilirsiniz.

2 İyi İlişkiler Kurun

İyi İlişkiler KurunEğer bir iş kuracaksanız, çevrenize yaydığınız enerji de oldukça önemlidir. Sevilen ve saygı duyulan birisi olmanız, aynı enerjiyi işletmenize de yayacaktır. Özellikle küçük işletmelerde ve kafeterya, restoran gibi yerlerde müşterilerle iyi ilişkiler kurmanız faydalı olacaktır. Bir iş kurmadan önce kendinizi bu yönde geliştirmenizde de fayda vardır. Geniş bir çevreye sahip olmak ve bu çevrede parmakla gösterilen kişilerden olmak sizi iş dünyasında başarılı bir isim yapacaktır.

3 Fırsat Kovalamayı Öğrenin

Fırsat Kovalamayı ÖğreninUfkunuzu genişletmeli ve karşılaşacağınız fırsatlar değerlendirebilmelisiniz. Hayatında birkaç kere ayağına kadar gelen kısmeti geri çeviren ve değerlendiremeyen kişilerle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu kişilerin sürekli yakındığı ve değerlendiremediği fırsatlar için hala pişmanlık duyduğunu görürsünüz. Bu insanlardan olmamak için geniş bir bakış açısına sahip olmalı ve geleceği öngörebilmelisiniz. Gelecekte popüler olacak sektörlere yönelmek ve bu sektörleri araştırmak ise fırsatları size getirecektir. Kafanızı kaldırıp geleceğin getireceği yeniliklere ve ihtiyaçlara bakmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

4 İlgi Alanlarınıza Odaklanın

İlgi Alanlarınıza OdaklanınEğer geleceği olan ve sürdürülebilir bir iş kurmak istiyorsanız, mutlaka ilgi alanlarınıza göre seçmelisiniz. Kazancı yüksek olan bir sektöre girmek sizi, büyük ihtimalle iflasa sürükleyecektir. Arabalardan hiç anlamayan biri olduğunuzu ve sırf getirisi yüksek diye bir tamirhane işine giriştiğinizi düşünün. Bu işte başarılı olmanız neredeyse imkansızdır. Çalışmak için işten anlayan en iyi ustalarla çalışsanız bile mutlaka bir noktada yetersizliğiniz nedeniyle sorun yaşarsınız. Bu nedenle anladığınız işi yapmanız gerekiyor. Bu sayede sektörde adınızı duyurabilir ve daha büyük projelere imza atmak için kendinize bir fırsat yaratabilirsiniz.

5 Küçük Başlayın!

Küçük Başlayın!Bir iş kurmak için küçük adımlarla ilerlemeniz, her zaman daha iyi olacaktır. Attığınız adımları daha az riskle ve kendinden emin atarak sağlamlaştırma imkanı bulacaksınız. Birden büyük bir adım atmak, riskinizi arttırdığı gibi telafisi mümkün olmayan hatalara da neden olabilir. Bu nedenle bir iş kurmak için öncelikle bunun temellerini iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Öğrenmek içinse yapacağınız en iyi şey, küçük ve bebek adımlarla başlamaktır. Bu şekilde attığınız her adım, ileride atacağınız büyük adımlar için en doğru deneyim olacaktır. Eksik olduğunuz alanları minimum riskle fark edersiniz ve telafi edebileceğiniz yüklerin altına girersiniz. Elde edeceğiniz sonuçları daha iyi bir şekilde değerlendirme imkanı bulursunuz. Ayrıca başarılı temellere sahip küçük işletmenizi, büyütmek için önünüze daha iyi fırsatlar da çıkmış olacaktır.

* Sonuç

Sıfırdan bir iş kurarken öncelikle kendinizi iyi bir şekilde motive etmeniz gerekiyor. “Ya batarsam, ya başaramazsam…” şeklinde güvensizlik göstergesi olan cümlelerle hareket etmeyin. Başaracağınıza her zaman inanın; ama bunu körü körüne değil, aldığınız adımların sağlamlığına güvenerek yapın. “Bu nedenden dolayı, bu işte başarılı olacağım” düşüncesiyle ve eksik yönlerinizi bilere attığınız her adım, motivasyonunuzu yükselteceği gibi daha sağlam bir temelle işinizi kurmanızı sağlayacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu