Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başkalarının Düşüncelerine Takılmamak için 7 Mantıklı Neden

Başkalarının Düşüncelerine Takılmamak için 7 Mantıklı Neden
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

“O ne der, bu ne düşünür” diye diye heba edilen hayatlar! Başkalarının düşünceleri yüzünden istemeye istemeye veda edilen hayaller, peşi bırakılan tutkular! O meşhur “tavsiyelerle” edinilen meslekler, evlenilen eşler, kurulan arkadaşlıklar, alınan kıyafetler, gidilen mekanlar… Neden bahsettiğimi anladınız, değil mi? Ama zaten neden böyle bir soru soruyorum ki! Kast etmek istediğim konuyu nasıl anlamayacaksınız! Sonuçta; kaçınız göğsünü gere gere “ben kimsenin düşüncesine takılmam, kararlarım sadece kendi fikirlerimi yansıtır, hep bildiğimi okur hep istediğim gibi yaşarım” diyebilir ki? Yani öyle ya da böyle hepimiz dış kapının mandalı olması gereken düşünceler, olaylar veya kişilerden etkilenerek yaşamlarımızı sürdürmüyor muyuz? Evet, ne yazık ki birçoğumuz bu hatayı yapıyoruz.

Daha çocukken başkalarının düşüncelerinin ne kadar önemli olduğu konusunda ders almaya başlıyor, aileden alınan bu doğru olmayan yaklaşımı, eğitim hayatımızda iyice pekiştiriyoruz. “Aman çocuğum, sakın beni milletin diline düşürme, konu komşu ne der sonra, akrabalarımıza nasıl laf yetiştiririz, bak herkes öyle söylüyor, millet yanlış bir sen doğrusun…” Hepimiz etrafımızdan böyle cümleler duyarak büyümedik mi? Kafamıza dayatılan düşünce kısa ve öz olarak “kendi fikrinden çok başkalarınınkini önemse” değil miydi? Bu nedenlerden dolayı seçimlerimizi hep başkalarına göre yapmadık mı? Yapmıyor muyuz?

İster kabul edin ister etmeyin ama hemen hepimiz bu noktada hata yapıyoruz. Başkalarının düşüncelerine ters düşmesin diye “kabul gören” mesleklere yöneliyor, sözüm ona “hanımefendi-beyefendi” oluyor, hatta bizden çok başkalarının onaylayacağı kişilerle yuva kurma planları yapıyoruz. Sadece bizi ilgilendiren kararları bile adeta referanduma çıkarıyor, kendimizi yoldan geçenlere “ne yapmamız gerektiğini” soracak duruma getiriyoruz. Kıyafetlerimize varana kadar bizimkilerden daha çok dış kapının mandallarının düşüncelerine bakıyor, bu yaklaşımımızla etrafımızdaki mutsuz kalabalığın biraz daha büyümesine katkı sağlıyoruz. Peki, başkalarının düşüncelerine neden bu kadar önem veriyoruz? Bunun için mantıklı bir tane gerekçe söyleyebilir misiniz? Belki evet belki hayır, orasını bilemem ama başkalarının düşüncelerine takılmamak için bir sürü mantıklı neden söyleyebileceğimden eminim. İsterseniz; bu mantıklı nedenleri hemen şimdi birlikte inceleyelim ve “o ne der bu ne der” sorunsalı aslında ne kadar önemsizmiş, artık anlayalım.

Çünkü Yaptıklarınız Sadece Sizi İlgilendirir!

Çünkü Yaptıklarınız Sadece Sizi İlgilendirir!Neden mi başkalarının düşüncelerine çok fazla takılmamalısınız! Çünkü açık ve net olarak yaptıklarınız sadece ama sadece sizi ilgilendirir. Hangi mesleği seçeceğiniz; kiminle evleneceğiniz ya da nerede yaşayacağınız bir tek sizi bağlar. İşte bunu kendinize her gün hatırlatmalı ve hayatınızın dizginlerini elinize alarak özgürlüğe merhaba demelisiniz.

Kararlarınızdan Siz Sorumlusunuz!

Kararlarınızdan Siz Sorumlusunuz!Atalarımız boşuna dememiş “her koyun kendi bacağından asılır” diye! Peki, siz bu gerçeğin farkında mısınız? Başkalarını dinleseniz de kendi kararlarınızı kendiniz alsanız da kısacası her durumda; yaptığınız tercihin sonuçlarından sorumlu tutulacak tek kişinin siz olduğunu biliyor musunuz? Düşünsenize; çoğunluğa uyarak başkalarının düşüncelerinin etkisiyle bir karar aldınız ve olumsuz sonuçla karşılaştınız. Sizce bu sonuçtan kim sorumlu olur? Anlayacağınız; hata yapacak olsanız bile kendi isteğinizle yapmanın gururunu yaşamalısınız.

Bugün A Derler Yarın B!

Bugün A Derler Yarın B!Evet, başkalarının düşüncelerine çok fazla takılmamalısınız çünkü her şey gibi onlar da sürekli bir değişim içerisindeler. Yani bir bakarsınız, bugün söylediğiniz bir şeye karşı çıkıyorlar, sonra yine bakarsınız en büyük destekçiniz olmuşlar. Anlayacağınız çok fazla takılmayın! Nitekim en yakınınız olarak gördüğünüz insanlar şimdi sizi onaylamasalar bile yarın bir gün “iyi ki de öyle yapmışsın, seninle gurur duyuyorum” gibi takdir dolu cümlelerle sizi şaşırtabilirler.

Çoğunluğun Bir Şeyin Doğru Olduğunu Söylemesi O Şeyi Doğru Yapmaz!

Çoğunluğun Bir Şeyin Doğru Olduğunu Söylemesi O Şeyi Doğru Yapmaz!Olmak zorunda mı ki? Herkes tarafından kabul gören şeyler midir bir şeyin doğruluk seviyesini arttıran? Yani 20 kişiden 19’u 2 kere 2 5 dese ona inanacak mısınız? Demem o ki; etrafınızdaki herkes size karşı çıksa bile, gözünüzün içine baka baka “yanlış yolda olduğunuzu” söylese bile, kararınızdan eminseniz tereddüt etmemelisiniz. Gerekiyorsa düşüncenizi sorgulamalı ama emin olduğunuz bir seçiminizden asla vazgeçmemelisiniz.

Kimse Mükemmel Değildir!

Kimse Mükemmel Değildir!Hani size “sözde” akıl vermeye çalışan kişiler var ya! Düşüncelerinizin yanlış olduğunu söylemekten bıkıp usanmayın, kendi fikrini size empoze etmeye çalışan o çokbilmişler var ya! Acaba onlar çok mu mükemmeller? Şimdiye kadar hep doğru karar mı vermişler? Kime göre neye göre yanlış fikirler içerisindeymişsiniz? Sonuçta; kimsenin mükemmel olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Görünürde öyle olsalar bile herkesin zayıflıkları olduğunu bilin ve çevrenizdekilere bu açıdan bir kez daha bakın. Başkalarının düşüncelerinin çok da mühim olmadığı gerçeğini açıkça görebileceksiniz.

Başkaları Etrafınıza Görünmez Duvarlar Örer!

Başkaları Etrafınıza Görünmez Duvarlar Örer!Bilerek ya da bilmeyerek! Kıskançlıktan ya da koruma içgüdüsünden! Anlayacağınız; neden olduğunu bilemem ama başkalarının düşüncelerinin etrafınıza görünmez duvarlar ördüğünü iyi biliyorum. Pek çok kişinin en yakınları yüzünden hayatına sınırlar koyduğunu, çok daha fazlasını yapabilecek güçte olanların aza kanaat ederek kendine haksızlık ettiğini biliyorum. Kısacası; küçük bir azınlık dışında kalan herkesin düşünceler konusunda sınırlayıcı yaklaşımlar benimsediğinin farkına varmanızı ve onları görüş alanınızdan kaldırmanızı öneririm.

Çünkü Bu Yolculuğun Kahramanı Sizsiniz!

Çünkü Bu Yolculuğun Kahramanı Sizsiniz!Neden kendinizi başkalarına karşı borçluymuş gibi hissediyorsunuz ki? Neden başkalarının düşüncelerine bakarak kendi düşüncelerinizden şüphe duyuyorsunuz ki? Bu hayat sizin değil mi? Bu yegane yolculuk, sil baştan yapma şansınızın olmadığı bu yaşam size ait değil mi? Öyleyse bırakın her taraftan ayrı gelen şu yabancı düşünceleri! Üzerinize doğru yağan baskıcı düşünce oklarına karşı zırhınızı kaldırmayı öğrenin.

Kendinize her gün yaşadığınız hayatın size ait olduğunu ve özel alanınıza başkalarını dahil etmek zorunda olmadığınızı hatırlatın. Kısacası; “kime ne” diyebilin. Çünkü hayat da alacağınız kararlar da edineceğiniz tecrübeler de yalnızca sizin!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.