Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Başarılı Girişimcilerin Sahip Olması Gereken 4 Özellik

Başarılı Girişimcilerin Sahip Olması Gereken 4 Özellik
Son Güncelleme: 
Yorum

Çalışan ya da kendi işinin patronu olarak mutluluğu yakalamak isteyenler için, başarılı bir girişimci olmanın anahtarını sunuyoruz! Sizler de muhtemelen, dünyanın en pahalı evlerinden bir tanesine sahip olmayı ya da lüks bir Ferrari’nin koltuğuna oturmanın hayalini kurmuşsunuzdur. Ancak bu tarz lüks eşyalara ulaşabilmek için, öncelikle kalkıştığımız işlerde başarılı olmamız gerekir. Eğer iş hayatına atılmayı düşünüyorsanız, büyük ihtimalle 21. yüzyılda nasıl başarılı bir girişimci olabileceğinizin yollarını merak ediyorsunuzdur.

Rockefeller gibi bazı zenginler doğuştan varlık içerisine düşerken, kimisiyse Bill Gates gibi bir dahi olarak servetini kendi çabalarıyla kazanmıştır. Büyük işadamlarının doğuştan ya da sonradan başarıya ulaştıklarına dair söylentiler şiddetle devam ederken, bir girişimci olarak başarılı olabilmek için belirli becerilere sahip olunması gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak yanlış kişilerle çalışmak ya da tecrübeye önem vermemek gibi girişimcileri başarısızlığa götüren kararlar ile de mücadele etmeniz gerekecektir.

Doğuştan girişimci misiniz? Girişimcilik DNA’nızda var mı? Yıllar önce yapılan bir çalışmada; yüksek Duygusal Zeka (EQ) sahibi insanların, yüksek Zeka Düzeyi (IQ) sahibi insanlardan %70 daha iyi performans sergiledikleri gözlemlenmiştir. Bu nedenle, insanların doğuştan ya da sonradan geliştirdikleri EQ’ları ile inanılmaz derecede zeki olan insanlara göre başarılı olmaları daha muhtemeldir; ancak bu başarıda insanlarla birlikte çalışma direncine de sahip olmak oldukça önemlidir. Neyse, biz konumuzu dağıtmadan girişimcilik içerisine doğru hızlı bir şekilde yol alalım…

İşte huzurlarınızda başarılı bir girişimci olmanızı sağlayacak dört ipucu:

4 İletişim Kurabilmek

İletişim KurabilmekElbette ki ilk beceri iletişim olmak zorunda. İletişim insanların birbirleri ile olan ilişkilerinin neredeyse temelidir. Tek başınıza bir girişimci olduğunuzda, etkileşimde bulunacağınız herhangi bir personel olmadığı için iletişim sizler için daha az önem arz edebilir. Ancak sizler yine de bizzat; telefon, e-posta ve sosyal medya platformları üzerinden müşteriler ile uğraşmak zorundasınız. Müşterileriniz ile açık ve net bir iletişim kuramamak, onları uzaklaştıracaktır.

Eğer bir şirketin ya da kuruluşun çalışanıysanız, iletişim sizler için çok daha önemli olacaktır. Diğer çalışanlar ile iletişim halinde olursanız; bu durum moralinizi yükseltecek, hatalarından ders çıkarmalarına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda verimliliğin de artmasını sağlayacaktır. Doğuştan bir iletişimci olmasanız bile, bu beceriyi geliştirmek için çeşitli adımlar atabilirsiniz. Mesela kısa bir iletişim dersi alabilir, kitap okuyabilir ya da YouTube’deki videoları izleyebilirsiniz ve öğrendiklerinizi de uygulamaya çalışabilirsiniz.

3 Markalaşma

Markalaşmaİyi girişimci olmak için önemli olan bir diğer kabiliyet ise pazarlama ile el ele giden markalaşmadır. Müşteriler bilmedikleri markaya güvenmezler ve güvenmedikleri markanın ürünlerini de satın almazlar. Bu da reklamlara ödenen paranın yılda yaklaşık olarak yarım trilyon dolar olmasının nedenidir. Markalaşma ve pazarlama bir sürü şeyi kapsayan hızlı bir alandır.

Eğer sektörünüzde bir otorite olarak kendinizi görmek ya da işinizin etkin bir marka haline gelmesini istiyorsanız, sektörünüze uyacak pazarlama araçlarının üzerinde durmalısınız. Mesela, bir çeşit teknoloji şirketine sahipseniz, daha fazla online markalaşma ve pazarlama yapmalısınız. Fakat spor ya da enerji içecekleri ile ilgili bir işletmenin sahibiyseniz, büyük ölçüde sponsorluklar ve televizyon reklamlarına odaklanarak bu işletmenizi geliştirebilirsiniz.

Buna rağmen, çalışmakta olduğunuz sektör ne olursa olsun, sosyal medya sizler için göz ardı edilemez bir araçtır. Aktif olmayı hedefliyorsanız, amaçlanan hedef kitlerinin ihtiyaçları doğrultusunda, kaliteli içeriklerinizi ve kaynaklarınızı paylaşmalısınız.

2 Satış ve Pazarlama Becerileri

Satış ve Pazarlama BecerileriEndüstriniz ne olursa olsun, satış elemanlarınız belirlenmiş olsun ya da olmasın, kurmuş olduğunuz işiniz ile satışlar sağlayabilirsiniz. “Daima yaklaşımcı ol,” bütün büyük satış görevlileri tarafından kullanılan bir slogandır. Bu slogan, işiniz için gereklidir ve galibiyet ile başarısızlık arasındaki fark anlamına gelebilir. Hizmetinizde tam bir satış ekibi olsa bile, yine de satıcıları ve yatırımcıları ikna etmeyi başarmak gibi firmanızı yukarı taşıyabilecek beceriler gereklidir.

Neyse ki herhangi birinin kişiliğine veya pozisyonuna bakılmaksızın satış becerileri geliştirilebilir. Halihazırda iyi bir ürününüz ya da hizmetiniz varsa, o ürün zaten kendisini sattıracaktır. Böylece sizin de herhangi bir alanda söz sahibi olmak için uğraşmanız gerekmez. Tüketicilerin sorunlarını anlayan, bu sorunlara uygulanabilir bir çözüm bulan biri olmaya, arkadaşça ve güvenilir bir şekilde yardımcı olmaya odaklanın ve hatta onlar için satmakta olduğunuz ürün ya da hizmetin uygun olmadığını da söyleyebilirsiniz.

Devamlılık da satışlarda başarılı olabilmek için oldukça önemlidir. Eğer rakipleriniz bu niteliklere sahip değilse, onları bu şekilde kolayca yenebilirsiniz. Ayrıca genç girişimcilerin kulak vermesi gereken uzman tavsiyeleri ile de kendinizi daha da fazla geliştirip, sektörde daha güçlü olabilirsiniz.

1 Liderlik

LiderlikHerhangi bir sektörde başarılı olabilmek için kesinlikle liderlik becerileri gereklidir. Bir lider olmak demek, girişim direksiyonunu elinize almak ve olmak istediğiniz yere doğru sürmek demektir. Esas olarak liderlik, birçok mikro becerilerin bir araya gelerek devasa bir saygıdeğer kaliteyi oluşturmasıdır. Aslında, mesleki çalışmalarda liderlik; kutsal bir vasıf olarak yer almaktadır. Bizlerse doğal, karizmatik liderleri putlaştırırız ve onların çizdiği yolda ilerlemeye özen gösteririz.

Gerçek şu ki liderlik eğitimin daha başka bir konusudur ve genetik özelliklerden daha çok bir alışkanlıktır. Benjamin Franklin, George Washington, Mahatma Gandi, Nelson Mandela, Musatafa Kemal Atatürk gibi dünyanın en büyük liderinin birçoğu, kişisel gelişim konusundaki bağlılıklarını sürdürmüşlerdir. Modern liderlik gelişimi alanındaki temel kavram, eksikliklerin ve insanların değişken olabilmesidir. Liderlik gelişimi niteliklere ve kavramlara önem vermektedir. Bir gecede lider olamazsınız. Lider olmak; kararlı, güçlü ve sabırlı olmayı gerektirir.

Genelde kendimize olan aşırı derecede güven, bizlerin en büyük düşmanı olur. Bir hırsla zengin olabilmek için açmış olduğumuz mekanların ya da işletmelerin kapılarına aynı hızda kilit vurmak zorunda kalabiliriz. Zekamıza ve kişiliğimize, becerilerimizden ya da iş hakkındaki bilgimizden daha çok güveniriz. Bu da kurmuş olduğumuz işletmelerin sonunu getirir. Bu nedenle bizler de yer açmayı ya da işletme kurmayı planlayanların başarılı girişimlerde bulunabilmelerine yardımcı olabilecek gerekli niteliklerin listesini hazırladık. Sizler de sunmuş olduğumuz bu konu hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu