Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Başarılı Bir Startup Şirketi İçin Gereken 10 Kişilik Tipi

Günümüzde herkesin bir startup şirket hayali var. Ancak bu konuda hangi kişiliklerin daha başarılı olduğuna göz atmanız da fayda var.
Başarılı Bir Startup Şirketi İçin Gereken 10 Kişilik Tipi
Son Güncelleme: 
Yorum

Etrafımızdaki girişimcilik fırtınası, hızını ve gücünü arttırarak sürekli büyüyor. Özellikle de son zamanlarda! Ve bu fırtınanın etkisine kapılmamak neredeyse imkansız. Tabii burada ne yönde etkileneceğiniz tamamen sizin dümeni hangi yöne çevirdiğinize bağlı. Ya kendinize sağlam bir araç bulup rüzgarın gücüyle ilerleyecek ya da kaosun etkisiyle alabora olacaksınız. Eğer fırtınanın gücünü, bir dezavantaj olarak görmek yerine avantaj olarak görür ve buna uygun hareket ederseniz, başarıya ulaşmanız durağan zamanlara göre çok daha kolay olacaktır.

Peki, bu durumu lehinize çevirmeniz için gereken unsurlar neler? İyi bir çıkış noktası, hedeflenen pazarın büyüklüğü, kaynaklar, rekabet koşulları bunlardan bazılarıdır. Ancak startup şirketlerinin başarılı olmasındaki kilit nokta için ekiptir diyebiliriz. Zira iyi bir ekibiniz olmazsa, ne geminizi kumanda edebilir ne de bir adım fazla ilerleyebilirsiniz. Sonuçta, startup ekiplerinde olması gereken en önemli öğe, takımın tamamının istekli olmasıdır. Unutmayın; yanlış kişilerle çalışmak, girişimcileri başarısızlığa sürükleyen kararlar arasında yerini alıyor.

Daha önce girişimci kime denir tanımlamıştık. Şimdi ise startup şirketinde başarı için birlikte çalıştığınız kişilerde olması gereken özellikleri sizin için sıraladık. Bakalım, başarılı bir startup şirketi için gereken kişilik tipleri nelermiş?

1 Güvenilir Kişilik

Güvenilir KişilikÖncelikle, başarılı bir startup’ın ilk adımının güvenilir bir takım arkadaşı bulmalısınız. İşinizi mahvedecek çalışan tipleri ile aynı masaya oturmamanız gerekiyor. Çünkü ilerleyen zamanlarda, sizi yarı yolda bırakmayacak bir temel taş olması, startup’ın en önemli kriteridir. Güvenilir kişileri seçerken dikkat etmeniz gereken öncelikli şey; bu kişinin eş, dost, akraba içinden olmasıdır. Ama tabii önünüze gelen her güvenilir kişi, bu iş için uygun olamaz. Temel takım arkadaşınızı seçerken, iş için yeterli özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin; hızlı öğreniyor mu, yapacağınız işe yatkın mı, ne kadar başarılı olabilir… Tüm bunları hesaba katmalı ve ayrılmaz ikilinizi bu şekilde belirlemelisiniz.

2 Vizyon Sahibi Kişilik

Vizyon Sahibi KişilikEvet, vizyon sahibi olmak! Kelime anlamı olarak “görmek, geleceği düşlemek, ileri görüş” gibi manalara gelen ve iş tanımlarında sürekli karşımıza çıkan söz öbeği! Peki, vizyon sahibi olmak tam olarak nedir? Aslına bakarsanız bunu geleceğin resmini zihinde tam olarak şekillendirebilmek olarak ifade edebilirim. Yani boş bir kağıt üzerine, gelecekte olacakları tüm ayrıntılarıyla çizebilme yeteneği ya da öngörülülük.

Diğer taraftan, vizyon sahibi olmak ile hayalperest olmak arasında keskin bir çizgi vardır. Sonuçta startup şirketlerinde olması gereken kişilik tiplerinden biri ileri görüşlü olanlardır. Çünkü öngörülü kişiler, takıma ilham verecek, yeni fikirler bulacak ve yanındakilere her zaman cesaret verecek yeteneğe sahip olanlardır. Buna ek olarak, vizyon sahibi kişilerin dikkati çok çabuk dağılabildiği için böyle zamanlarda onu toparlama işi, ekibin diğer üyelerine düşecektir.

3 İş Bitirici Kişilik

İş Bitirici KişilikEvet, ileri görüşlü kişilik fikri ortaya attıktan sonra sıra bunu hayat geçirmeye geliyor. İşte bu noktada devreye giren de, iş bitirici kişilik tipleri oluyor. Liderlik yönüyle öne çıkan iş bitiriciler, işin nasıl yapılması gerektiğini, görev dağılımını, kısacası planı hayata geçirmedeki her ayrıntıyı organize eden kişi oluyor. Buna ek olarak, realist düşünce tarzıyla da dikkat çeken iş bitiriciler, ileri görüşlü kişilik tipini kontrol altında tutma görevini de üstlenecektir.

4 Geçmişi Sağlam Kişilik

Tecrübeli KişilikBaşarılı girişimcilerin ortak özellikleri arasında, tecrübeye bakılmadığından ve bugüne kadar başardıklarının neler olduğuna bakıldığından bahsetmiştik. Ekiplerde geçmişinde başarılı işler başarmış kişiliklerin yer alması oldukça önemlidir. Evet, daha önce yapılmamış bir iş üzerinde, tecrübeli kişiyi bulmak imkansızdır. Ancak benzer işleri tecrübe etmiş ya da piyasadan haberdar olan kişilerle çalışmak, startupların altın kurallarından biri olmalıdır. Hangi engellere dikkat etmeli, adımlar ne zaman hızlandırılıp ne vakit yavaşlatılmalı gibi sorulara cevap verebilecek deneyimli kişilikler, sizi başarıya taşıyacak unsurlardan biri olacaktır.

5 Moral Yükseltici Kişilik

Moral Yükseltici KişilikStartup şirketlerinde bir süre sonra devrelerinizin yanmaya başlaması kuvvetle muhtemeldir. Ve bu durumda ekibin performansında gözle görülür bir düşüş yaşanır. İşte tam da bu noktada moral yükseltici kişilikler ekip için bulunmaz bir nimet olacaktır. Bilirsiniz, hani şu her durumda, insana moral vermeyi başaran ve güçlü enerjisiyle insanların yüzünü gülümseten kişilikleri! Startup’ların olmazsa olmaz kişilik tiplerinden bir tanesi de işte bu ışık kaynakları olacaktır. Sonuçta ekibi bir bütün haline getiren ve moral yükseltme hususunda kendine rakip tanımayan kişiler, gerçekten startup’ların temel taşları arasında olmalıdır.

6 Uygun Özelliklere Sahip Kişilik

Uygun Özelliklere Sahip KişilikStartup’lar için ekip kurmanın ne kadar zor olduğunu tahmin edersiniz. Sonuçta daha önce yapılmamış bir iş için yeterli bilgi birikimine sahip kişileri bulabilmek, hiç de kolay değildir. Ancak bu işi yapabilecek özellikte kişilerin yeterince istekli olması durumunda, onları yetiştirebilir ve hiç tahmin edemeyeceğiniz başarılarına şahitlik edebilirsiniz. Örneğin; bir web girişimi başlatmış olun ve bulunduğunuz şehirde istediğiniz özelliklere sahip bir editör olmasın. Bu durumda iyi bir ingilizceye sahip, yazmayı seven, araştırmacı birini bulursanız; kısa sürede istediğiniz özelliklere sahip bir editör yetiştirebilirsiniz. Böyle personeller yetiştirirseniz kişinin şirkete olan bağımlılığı artacaktır.

7 Çok Çalışkan Kişilik

Çok Çalışkan KişilikTabii ki burada diğer kişiliklerin tembel olduğunu söylemiyorum. Demek istediğim, bu kişiliğin atom karınca kadar çalışkan olması. Bilirsiniz, hani şu birkaç işi aynı anda yapan, başkalarının saatlerini alan bir şeyi kısa süre içerisinde halledebilen yetenekli çalışanlar! Hiçbir zaman “ama bu benim işim değil” demeyen, kendi işini bitirip ekibin geri kalanına yardım eden çalışkan arılar. Sonuçta atom karıncalar bütün şirketlerin aradığı kişilik tiplerinden olabilir ama bu kişilik startuplar için çok daha önemlidir.

8 Kararlı Kişilik

Kararlı KişilikStartup şirketlerinin başarılı olmasını sağlayacak bir diğer kişilik tipi de kesinlikle kararından dönmeyecek olanlardır. Yani tuttuğunu kopartan, konu pes etmeye geldiğinde bir keçi kadar inatçı olan ve hiçbir engelde tereddüt yaşamayan kişilikler. Bunlar kararlarından asla dönmedikleri gibi, çevrelerindeki insanlara da iyi birer örnek oldukları için etkileri epey yüksek olur. Düşünsenize, şirketinizde olumsuz bir gelişme yaşanmasına rağmen, karaları bağlamak yerine oturup çalışmaya başlamış bir takım arkadaşına sahipsiniz. Böyle bir durumda başınızı alıp gitmeniz mümkün olur mu hiç?

Elbette, hayır! Yani en azından yenilgiyi kabullenmenin ne kadar utanç verici olduğunu kendi gözlerinizle görmüş olursunuz. İşte bu nedenlerden ötürü, kararlı kişilikler startup’lar için çok önem taşımaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre kararlı insanlar, doğuştan girişimcilik DNA’sına sahip olmak gibi özellikleri ile de biliniyorlar. Elbette bu özelliğin geliştirilerek ortaya çıkartılması gerekiyor.

9 Cesaretli Kişilik

Cesaretli KişilikStartup şirketlerinin olmazsa olmaz kişilik tiplerinden bir tanesi de cesur olanlardır. Her durumda takım arkadaşlarını yüreklendiren ve karşısına çıkan risklere karşı korkusuzca adım atanlar. Çünkü cesaret startup’lar için hayati önem taşımaktadır. Düşünsenize, fırtınalı bir denize açılmaya herkes cesaret edebilir mi? Elbette hayır! Ancak yeterli güce sahip olanlar, dalgalara karşı yol alarak yeni ufuklara açılabilir.

10 Esnek Kişilik

Esnek KişilikEsnek kişilik derken, plana sadık kalmayan ve esnekliği abartarak hedeften şaşan kişileri kastetmediğimi söylemeliyim. Burada demek istediğim, gereken zaman ve konumda esnek davranmayı bilerek, yola devam etmek için yeni arayışlar içerisine girmeyi bilenlerdir. Örneğin; hedefinize gitmek için A yolunu izlemeyi planladınız ve uzunca bir süre yol kat ettikten sonra önünüze çıkan engel yüzünden durmak zorunda kaldınız. Bu durumda ne yapacaksınız? Hemen söyleyeyim.

Yapmanız gereken, ya geri dönerek tüm emeğinizi çöpe atmak ya da yeni yollar aramak olacaktır. Emin olun yeni yollar arayışına girmeniz için gereken esnekliğe sahip olmalısınız. Mesela birkaç adım gerilemenin size ne kaybettirip ne kazandıracağını hesaba katmalı, planınıza sadık kalmanın başka yollarını aramalısınız. Sonuçta başarıya giden her yol mubahtır, değil mi? Hele de söz konusu bir startup olduğunda, esneklik mutlak niteliktir. Kısacası esnek kişilikler, bir startup’ı başarıya taşıyacak öğelerin en başında gelmektedir.

Evet, yukarıda başarılı bir startup şirketi için gereken kişilik tiplerini inceledik. Ve umarım yukarıdaki maddeleri göz önüne alır, bundan sonraki adımlarınızı ona göre atarsınız. Sonuçta, girişimcilik fırtınasında yitip gidenlerden biri olmak istemiyorsunuzdur, değil mi? O halde rüzgarı arkanıza alıp, var gücünüzle ilerleyin! Haydi…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu