Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başarı Yolunda Kişinin Önüne Çıkabilecek 6 Büyük Engel

Başarı Yolunda Kişinin Önüne Çıkabilecek 6 Büyük Engel
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Şimdi size başarılı olmak istiyor musunuz diye sorsam, ne cevap verirsiniz? “Şaka mı yapıyorsun, tabii ki” gibi bir tepki verirsiniz sanırım. Çünkü aklı başında olan herkes bu soruyu evet, elbette, pek tabii, kesinlikle ve türevi onay kelimeleriyle yanıtlar. Sonuçta hayattan istenen belli başlı şeylerin arasında göze çarpan başarı faktörü, hayatımızın her alanını etkilemektedir ve kime sorsanız başarılı olmak için uğraş vermektedir. Kimi için başarı zengin olmakken, kimi içinse bir yuva kurmaktır. Kimi başarıyı sadece iş hayatında başarılı olmak ile sınırlarken, kimi ise başarıyı bir bütün olarak ele alır ve bu yönde çaba gösterir.

Hemen herkes kendine göre başarılı olma yolunda bir şeyler yapmaya çalışır. Ne var ki yapılanlar genellikle yeterli olmamakta ve çoğunluğun girişimi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Çünkü bir yerlerde bir şeyler atlanmış veya yanlış yapılmıştır. Bunu şöyle de düşünebilirsiniz. Arkadaşınızla beraber bir sınava hazırlanıyorsunuz ve neredeyse bütün çalışmalarınızı beraber yaptınız. Ama siz çuvallarken o sınavdan gayet yüksek not aldı. Neden dersiniz? Veya sizinle aynı saatler içinde aynı işi yapan mesai arkadaşınız, neden daha çok takdir ediliyor sanıyorsunuz? Yani eşit şartlarda yaratılan milyonlarca insanın içinden neden sadece bir kısmı başarının verdiği mutluluğu tadabiliyor? Başarısız olanlar, nerede yanlış yapıyorlar?

Burada söylenilebilecek pek çok şey var, ama kişiyi başarılı olmaktan alıkoyan belli başlı noktalar olduğunu da bilmelisiniz. Yani şimdiye kadar hep çok çalıştığınızı düşünmüş; ama çalışmalarınız her zaman hüsranla sonuçlanmışsa, belki de birazdan bahsedeceğim noktaları gözden kaçırmışsınızdır. Evet, bugün başarı yolunda kişinin önüne çıkabilecek büyük engellerin ne olduğunu inceleyeceğiz. Temennim o ki aşağıdaki tavsiyelere kulak verirsiniz…

Bugünün İşini Yarına Bırakmak!

Bugünün İşini Yarına Bırakmak!Atalarımız; “bugünün işini yarına bırakma,” derken ne kadar da doğru söylemişler, değil mi? Çünkü bir şeyleri ertelemek, sizi başarılı olmaktan alıkoyacak en büyük engellerden biridir. Mesela, önümüzdeki hafta teslim etmeniz gereken bir rapor hazırlıyorsunuz. Ama telefonunuzun ucundaki arkadaşınız size çalışmaktan çok daha cazip gelen teklifler sunuyor. Ne yaparsınız?

Eğer başarılı olma yolunda ilerleyen bir kişiyseniz, arkadaşınızın teklifini nazikçe reddeder ve işinize odaklanırsınız. Çünkü başarılı olmak için yapmanız gereken şeylerin bazen rahatsız edici olduğunu bilirsiniz. Evet, bazen o işi yapmayı hiç istemeyebilirsiniz. Dışarı çıkıp eğlenmek, sevgiliniz, aileniz ya da arkadaşlarınızla vakit geçirmek o an için sizi çok daha mutlu edebilir. Ama siz anlık mutluluklar peşinde değil, hayat boyu mutlu olmanızı sağlayacak zaferler peşinde koşuyor olmalısınız. Bu nedenle, yapmanız gereken bir iş varsa onu ertelemeyin. Tam bir görev adamı olduğunuzdan emin olun. Elektrikler kesildi, yan yattı çamura battı diye bahaneler üretmeye alışırsanız; hayatınız boyunca başarılı insanlara imrenerek bakmak zorunda kalabilirsiniz.

Kendine Güvenmemek!

Kendine Güvenmemek!Kendinize inanmıyor ve yeteneklerinizin farkına bir türlü varamıyorsanız, başarısız olma ihtimaliniz kuvvetle muhtemeldir. Çünkü bu sizin kendinize olan güveninizi azaltır ve bir işi yapabileceğiniz halde o işin üstesinden gelememenizle sonuçlanır. Başarılı insanlara bir baksanıza! Her işi kolaylıkla halleden bu kişiler, üstün yeteneklere mi sahip sanıyorsunuz?

Hepsi bir dahi kadar zeki diye mi düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse, bu düşüncenizden bir an önce vazgeçmelisiniz. Çünkü başarılı insanların hepsi yüksek IQ seviyelerine sahip değil. Onların sizden farklı olarak yaptıkları şey, kendilerine olan inançları ve “evet, ben bu işi yaparım” diyebilmeleri. Eğer siz çocuk oyuncağı kadar basit olan bir işe bile “acaba yapabilir miyim” diye şüpheyle yaklaşırsanız, girişiminiz muhtemelen başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Uzun lafın kısası, ne kadar iyi olduğunuzdan emin olun ve “evet” deyin; “ben bu işi kesinlikle yapabilirim”!

Bir İşi Yapmak için Uzmanlık Gerektiğini Düşünmek!

Bir İşi Yapmak İçin Uzmanlık Gerektiğini Düşünmek!Kişinin başarılı olmasını engelleyen en büyük manilerden biri de bir işi yapabilmek için o işin uzmanı olunması gerektiğine inanmaktır. Bu gerçekten saçma bir düşüncedir. Mesela, daha önce hiç yazarlık yapmamış olmanız, sizin hayran olunacak bir yazar olmanıza engel değildir. Evet, eğitim ya da diploma gerektiren belli başlı işler vardır. Ama bunların yanında kendine güvenmekle yapılabilecek tonlarca iş olduğunu da biliyoruz. Sonuçta hiç kimse annesinin karnından bir uzman olarak doğmuyor değil mi? Hatta başarılı olan çoğu kişi daha önce sayısız kez başarısızlığa uğramış, ama kendine olan inancını hiçbir zaman kaybetmemiş kişilerden oluşuyor, diyebilirim.

İlginizi Çekebilir:
Richard Branson Kimdir? Eğitim, İş ve Aile Hayatı

Mesela, dünyanın en zenginlerinden biri olan Richard Branson‘un liseyi bile tamamlamasına rağmen bir iş adamı ve girişimci olarak ne kadar büyük başarılara imza attığını hepimiz biliyoruz. Sizce o ticaret ve girişimcilik alanında ihtisas mı yapmıştı? Elbette, hayır. Bu nedenle başarılı olmak için o işin uzmanı olmadığınızı düşünerek adım atmazlık yapmayın. Kendinize güvenin ve yapmak istediğiniz her şeyi yapabileceğinizi bilin.

Kendini Başarısızlığa Mahkum Etmek!

Kendini Başarısızlığa Mahkum Etmek!Başarılı olma yolunda kişinin ayağına takılan en büyük engellerden biri de budur. Yani daha bir işe başlamadan önce insanın kendisini başarısızlığa mahkum etmesidir. “Ben bu işi hayatta yapamam, asla olmaz, gece gündüz çalışsam da yine de senin kadar başarılı olamam…” tarzında cümleler sadece başarısız kişilerin kullandığı cümleler arasındadır. Bu nedenle, başarılı olmak istiyorsanız eğer; bu olumsuz tutumdan kurtulmanız gerekmektedir.

Öte yandan hiç kimse gelecekte ne olacağını bilemezken, siz nasıl biliyorsunuz gerçekten merak ediyorum! Daha hiçbir deneme yapmadan başarısızlığınızı kendi kendinize onaylamak sizce de mantıksız değil mi? Bunun yerine elinizden gelenin fazlasını yapın ve başarısızlığı değil elde edeceğiniz başarıyı bekleyin. Belki başkaları gibi ilk denemenizde başarılı olamayacaksınız; ama bu, bir sonraki girişiminizin de başarısızlıkla sonuçlanacağı anlamına gelmiyor. Yani yılmayın ve her düştüğünüzde tekrar kalkmanın sizi önünde sonunda başarıya taşıyacağını bilin!

Başarılı Olmak için Herhangi Bir Şeyi Beklemek!

Başarılı Olmak İçin Herhangi Bir Şeyi Beklemek!İşte bu da insanları başarılı olmaktan alıkoyan başka bir engeldir. Demek istediğim; başarılı olmak için herhangi bir şeyi bekliyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuzdur. Şöyle ki “yeterince zaman olduğumda yapacağım, yeterince param olunca başaracağım, yeterince güç topladığımda işe tam olarak başlayacağım…” tarzında cümleler kuruyorsanız eğer, üzgünüm; ama başarılı olmaktan çok uzaksınız. Çünkü başarılı olmak isteyen insanlar bunun için elverişli şartların oluşmasını beklemezler. İstenen her durumda başarılı olunabileceğini bilirler. Ya da gereken her ne ise ilk önce onu elde edip daha sonra yollarına devam etmeyi tercih ederler. Sizin de yapmanız gereken işte tam olarak budur.

Şansının Yaver Gitmediğine İnanmak!

Şansının Yaver Gitmediğine İnanmak!Sizi başarısızlığa sürükleyen bir diğer şey de bazı şeyleri şanssızlığınıza mal etmeniz olabilir. Yani “ne yapayım, ben yeterince şanslı değilim” diye düşünüp, başarısızlığınızı kötü kaderinize bağlarsınız. Oysaki insan kendi şansını yaratıp, kendi kaderini çizecek güçtedir. Çoğunluğun düşündüğü gibi başarılı olan kişiler “şanslı” doğdukları için sahip oldukları konuma gelmemişlerdir. Onlar tırnaklarıyla çalışmış, çabalamış, plan yapmış ve yollarında istikrarlı bir biçimde ilerlemeye devam etmişlerdir. Şayet gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, şans faktörünün tamamen sizin elinizde olduğunu unutmamalısınız. Tabii eğer sizin başarı anlayışınız, şans oyunlarından büyük ikramiye kazanmak anlamına gelmiyorsa!

Ne diyorsunuz, şimdiye kadar başarılı olamamanızın nedenini bulabildiniz mi? Yukarıdaki maddelerden hangisi sizin o parlak kişiliklerden biri olmanıza mani oldu? Eğer cevabı bulabildiyseniz, ne mutlu size! Çünkü bundan sonra dikkat etmeniz gereken engelleri görmüş ve başarıya bir adım daha yaklaşmış oldunuz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.