Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bahçıvanlık Yaparak Para Kazanmak

Para kazanmak için farklı alternatiflerden olan bahçıvanlık hakkında bilmeniz gerekenler ve neler yapabileceğiniz konusunda tavsiyeler sizlerle:
Bahçıvanlık Yaparak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Değişen dünyamızda tüm insanları ilgilendiren temel şeylerden bir tanesidir para! Çünkü onsuz, bu güzel hayatın tadını çıkarmak ve dünyanın bize sunduğu nimetlerden yararlanmak neredeyse imkansızdır. Ne kadar paraya sahip olduğunuz, ne kadar güzel yerlerde yaşayabileceğiniz, ne kadar güzel yemekler yiyebileceğiniz gibi insanı mutlu eden hemen her şeyi belirleyen faktördür. Kısacası para, yaşamın kaynağıdır. Peki, bu mutlak güce sahip olmak için neler yapabiliriz?

Her zaman söylediğim gibi, herkes için uygun olan bir para kazanma yöntemi vardır. Mesela, yaratıcılığıyla ön plana çıkanlar takı tasarlama, el işi ve örgü yapma, hediyelik süs eşyası yapma gibi işlerle rahatlıkla uğraşabilirler. Ya da edebiyata ilgi duyuyorsanız, yazarlıkla ilgili alanlara yoğunlaşabilirsiniz. Yani herkesin kendisine göre bir kazanç kapısı bulunmaktadır. Burada yapılması gereken, hangi alanlarda başarılı olacağınızı hesap etmek ve ne gibi koşullarda çalışmak istediğinizi belirlemek olmalıdır. Örneğin; çoğu kişinin hobi olarak yaptığı bahçe işleriyle uğraşmak, bu yöntemlerden yalnızca bir tanesidir. Bugün, belki de şimdiye kadar hiç düşünmediğiniz bahçıvanlık işi hakkında öğrenmeniz gereken detayları sizinle paylaşacağım.

İlginizi Çekebilir:
Çiçek Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Biliyorsunuz, bahçıvanlık çok eski zamanlardan beri geçerli olan bir meslektir. Sonuçta; düzenli bahçeler, rengarenk çiçekler, bakımlı ağaçlarla dolu yeşil alanlar her daim insanların ilgisini çekmiştir. İşte böyle güzel bahçelere sahip olmak için de alanında uzman olmuş bahçıvanlara ihtiyaç duyulmuştur ve hayat devam ettiği sürece de duyulacaktır. Çünkü herkesin bahçe işlerinden anlaması beklenilemez. Ya da bahçe işleriyle ilgilenmeye vakti olmayan kişiler bu iş için uzmanlara ihtiyaç duyarlar. Özellikle de villa, köşk gibi evlerde oturanlar için bahçıvanlar vazgeçilmez çalışanlar arasındadır. Zenginlerin sürekli çalışan bahçıvanları olduğundan bahsetmiyorum bile, çünkü bunu tahmin etmiş olmalısınız…

Bahçıvanlık Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Bahçıvanlık Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Öncelikle, bu işi yapmak için bahçe işleriyle ilgilenmeyi sevmeniz gerektiğini söyleyeyim. Çünkü bahçıvanlık diğer işlerden çok daha fazla sevgi ve yetenek gerektirmektedir. Toprakla uğraşmak, çiçeklerin bakımıyla ilgilenmek, dalları budamak ancak sevgiyle yapıldığı zaman makbul olmaktadır. Buna ek olarak, bahçıvanlık denildiğinde aklımıza ilk gelen şey tulum giymiş yaşlı ve tonton bir amca olsa da bu iş gençler tarafından yapılabilmektedir. Yani bahçıvan olmak için illa ki emekli olmanız gerekmiyor. Eğer uygun şartlara sahipseniz, bahçıvanlık yaparak siz de para kazanabilirsiniz. Ayrıca bahçıvanlık dünyanın en çok mutlu eden meslekleri içerisinde de yer almaktadır. Peki, bahçıvan olmak için uygun şartlar nelerdir? Bahçıvanlık ne gibi işleri kapsamaktadır? Bahçıvanlık yaparak ne kadar para kazanılır? Kimler bahçıvanlık yapabilir? Gelin bu soruların cevabını aşağıda daha detaylı olarak inceleyelim.

Ağaç Dikme, Ağaç Bakımı ve Budama İşi Yaparak Para Kazanmak

Ağaç Dikme, Ağaç Bakımı ve Budama İşi Yaparak Para KazanmakEvet, her köşe başına yeni bir bina dikilse de yeşil alanlar hala önemini korumaktadır. Ayrıca kime sorsanız, bir gün bahçeli bir evde yaşayacağını ya da en azından hayalinin bu yönde olduğunu söylemektedir. Diğer taraftan, hali hazırda bahçeli evlerde yaşayan sayısız insan vardır. Zenginlerin şehirlerden kaçarak yeşil alanlarda evler satın aldığını söylemiyorum bile! Ya da metropollerde yaşasalar bile, bahçelerinin adeta küçük bir orman niteliğinde olduğunu.

İşte bu nedenlerden ötürü, bahçıvanlık uzun yıllardır geçerli olan ve ihtiyaç duyulan bir meslektir. Mesela; ağaç dikme, bakımı ve budama işlerinden ancak onların dilinden anlayan biri yapabilir. Düşünsenize, bahçesi olan herkes sahip olduğu ağaçları budamaya kalkışsa ortaya nasıl sonuçlar çıkardı? Ya bundan sonra hiçbir zaman meyve veremeyecek bir ağaç ya da kırık bir kol, bacak gibi pek hoş olmayan sonuçlarla karşılaşırdık. Yani bahçıvanlar hem bizim hem de ağaçlarımız için bir bakıma hayati önem taşımaktadır. Çünkü ağaç bakımı sadece uzman eller tarafından yapılabilir. Örneğin; bir ağacın hangi dalının kesileceği, hangi mevsimlerde budanması gerektiği, dikme işleminin nasıl yapılacağı gibi sorular yalnızca bahçıvanlar tarafından doğru cevaplanabilmektedir.

Sonuçta, siz de bu işte yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız; ağaç dikme, bakımı ve budama gibi işlerden para kazanmayı denemelisiniz. Bunun için çevrenize haber yayabilir ya da internetteki ilanlardan yararlanabilirsiniz. Zaten bir evin bahçesindeki ağaçların bakımını yaptıktan sonra, isminiz kulaktan kulağa yayılmaya başlayacaktır.

Çiçek Bakımı Yaparak Para Kazanmak

Çiçek Bakımı Yaparak Para KazanmakRengarenk menekşeler, güller, begonyalar, papatyalar… Kim bahçesinde onlarca çiçeği olsun istemez ki? Ama tabii herkesin bahçesine ayıracak vakti yoktur. Ayrıca bir tek evler de değil. Artık apartmanlar da rengarenk çiçekler için küçük bir bahçe de olsa ayırıyor. Peki, bu çiçeklerin bakımıyla kim ilgilenecek? Elbette bahçıvanlar! Toprağa olan aşklarıyla çiçeklere bir çocuk gibi bakacak olan özverili bahçıvanlar! Sonuçta çiçek bakımı gerçekten eğlenceli ve dinlendirici işlerden biridir. Onları sulamak, kurumuş dallarını temizlemek, topraklarını havalandırmak ve ertesi gün size gülümsediklerini görmek, kazandığınız paranın yanında yanınıza kar kalacaktır.

Çim Biçerek Para Kazanmak

Çim Biçerek Para KazanmakBu işi yapmak için ise bahçıvanlık yeteneklerine sahip olmanız gerekmiyor. Sonuçta bir çim biçme makinesini herkes kullanabilir, değil mi? Ama çoğu kişi çimlerini biçmek için vakit bulamaz ve bu işi yapmak üzere başkalarına ihtiyaç duyar. İşte tam da bu noktada; gerek hazırladığınız el ilanları, gerekse çevrenize bıraktığınız haberler sayesinde yeni müşteriler bulabilirsiniz. Buna ek olarak, bazıları kendi çim biçme makinelerini kullanmanıza izin verebilir; ama yine de kendinize ait bir çim biçme makinenizin olması yararınıza olacaktır. Ayrıca, çim biçmenin oldukça eğlenceli bir iş olduğunu söyleyebilirim. Ne var ki kulaklıklarınızı takın ve etrafta yavaş yavaş dolaşmaya başlayın. Sanırım bunu yapabilirsiniz!

Bahçe Düzenlemesi Yaparak Para Kazanmak

Bahçe Düzenlemesi Yaparak Para KazanmakBahçıvanların yapacağı bir diğer iş de bahçe düzenlemeleri işidir. Çünkü çoğu insanın bahçesi var, ama burayı bir düzene sokabilmek için ne yeteneğe ne de zamana sahipler. İşte bu noktada, başkalarının bahçe düzenleme işini yaparak hem sevdiğiniz işi yapabilir hem de para kazanabilirsiniz. Örneğin; bahçedeki çiçekler ne tarafta olmalı, bahçede ne gibi aksesuarlara yer verilmeli, bahçede masa kullanılacak mı gibi.

Ayrıca bahçe düzenlemesi yapabilmek için, estetik zevkinize de güvenmeniz gerekiyor. Tabii bu bahçesini düzenleyeceğiniz kişiyle yapacağınız anlaşmaya göre değişecektir. Bazıları yalnızca çiçeklerini, bitkilerini bir düzene koymanızı isterken; bazıları da her yönden bahçe düzenlemesi yapmanızı isteyecektir. Bu işi yapmak için de yine internette verilmiş ilanlara bakabilir ya da kendi olanaklarınızla müşteri bulabilirsiniz. Düşünsenize, siz de dünyanın en lüks bahçeleri gibi tasarımlara imza atmak istemez misiniz?

Kimler Bahçıvanlık Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Bahçıvanlık Yaparak Para Kazanabilir?Yukarıda da değindiğim gibi, bahçıvanlığın önceliği bu işi severek yapmanızdır. Yoksa ne diktiğiniz ağaçlar adam gibi büyür ne de baktığınız çiçekler olması gerektiği gibi açar. Toprak aşkı bu konuda en temel şartlardan bir tanesidir. Buna ek olarak, bahçıvanların da alaylı ve mekteplisi olmak üzere iki ayrı türü vardır. Mesela biri bu mesleği babadan öğrenmişken, bir diğeri de ilgi duyduğu için bahçıvanlık kurslarına katılmış ve kendini geliştirmiş olabilir.

Bahçıvanlığı kimlerin yapabileceğine vereceğim bir diğer cevap ise bu işin ister tam zamanlı, isterseniz yarı zamanlı, isterseniz de dönemsel olarak yapılabileceğidir. Çünkü zenginler için bahçıvanlar her daim evlerinde bulundurdukları bir çalışanken, diğerleri için zaman zaman yapılacak bahçe bakımı yeterli olacaktır. Yani bu işi ne şekilde yapacağınıza karar verecek olan sizlersiniz. Bahçıvanlık bir ek gelir yöntemi olarak da kullanılabilir, temel kazanç kapısı olarak da…

Bahçıvanlık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Bahçıvanlık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Aslına bakarsanız bu soruya net bir cevap veremeyiz. Çünkü sizin de gördüğünüz gibi bahçıvanlık mesleğinin birçok farklı uygulanış şekli var. Mesela, bazıları yalnızca ağaç budama yaparken, bazıları çiçeklerle uğraşma işinden sorumludur. Bazıları bu işi sürekli olarak yaparken, bazıları ise bahçıvanlığı bir ek iş olarak yapar. Ayrıca bakımı yapılan yerin alanına ve anlaşma sahibine göre de fiyatlar farklılaşacaktır. Fakat bahçıvanlık yapan çoğu kişi, bu işin oldukça kazançlı bir meslek olduğunu söylemektedir.

Kazanç derken hem maddi hem de manevi kazançtan bahsettiğimi  belirtmeliyim. Çünkü bu iş size pek çok yönden fayda sağlayacaktır. Sonuçta dünya üzerinde sayısız kişinin yaptığı bahçıvanlıktan para kazanmak gerçekten eğlenceli olabilir. Daha ne diyeyim, bahçıvanlık yapmak için hangi yöntemi izleyeceğinizi siz belirleyin ve toprağın mis gibi kokusunu içinize çekerek gelecek paralarınızı bekleyin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu