Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Araba ile Seyahatlerde Başınıza Gelebilecek Olaylar

Arabayla seyahati hepimiz severiz. Ancak bu sırada başımıza gelebilecek birbirinden ilginç bazı olaylar vardır. İşte bunlardan birkaç tanesi:
Araba ile Seyahatlerde Başınıza Gelebilecek Olaylar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Araba ile yolculuklardan keyif alan insan sayısı, şaşıracak şekilde fazladır. İnsanlar uzun araba yolculuklarını, gereğinden fazla sevmektedir. Hatta 9 – 10 saatlik yolculuklara dahi arabayla çıkanlar olmaktadır. Aslında uçak veya otobüs ile gitse çok daha ucuz olacağını bildikleri halde yine de arabayı tercih ederler. Zannediyorum ki sizlerin arasında da böyle olanlar vardır. Ben de tam bir araba yolculuğu aşığıyımdır. Hele ki yanımda arkadaşlarım varsa o yol bitmesin diye 50 kilometre hızla dahi gidebilirim. Bana göre önemli olan nereye gidildiği değil, kimler ile gidildiği ve başınıza yolculuk sırasında nelerin geldiğidir.

10 saatlik bir yolculuk, tek şoför olmayacak şekilde ne kadar keyifli olur bir düşünsenize. Yol boyunca geçtiğiniz tüm şehirlerde durabilir ve hepsine özel yemekleri tadabilirsiniz. Uğradığınız şehirlerdeki insanlar ile tanışabilir ve turistik yerleri gezme şansı elde edersiniz. Bunların hiçbirini otobüs veya uçak yolculuklarınız da yapamazsınız.

Araba ile Seyahat Etmenin Artı ve Eksileri

arabayla-seyahat-etmenin-artilari-ve-eksileriAraba ile seyahat etmenin artıları olduğu gibi birçok da eksisi vardır. Örnek vermek gerekirse:

  • Aracın içerisinde sizin haricinizde olan bir kişiyle tartıştığınızda, gidecek başka bir yer olmadığı için aynı yerde kapana kısılmış gibi kalırsınız.
  • Araç için harcanan benzin parası ile başka bir tatile çıkılabileceğinin farkına varılması da oldukça moral bozucudur. Belki bir ihtimal aracınız dizeldir de ufak da olsa teselli olur.
  • Araç kullanmayı bilen tek kişi varsa tüm yol yorgunluğunu çeken kişi o olur. Diğerleri kafasına göre uyuyup uyanırken, şoför sonuna kadar ayakta kalmak zorundadır. Tabii, yol üstünde bir gün otelde kalınacak denirse o zaman daha ayrı.
  • En kötüsü ise gidilecek yolun bilinmemesidir. Ziyaret etme amacı ile girilen şehirde kaybolmak veya “o” yanlış sapaklara girmekten ciğer solabilir.

Bunların dışında karşılaşabileceğiniz birçok durum olabilir. Bu kadar olumsuz yön sayıyoruz; ama olumlu yönleri de yok diyemeyiz. Yolculuklar en güzel arkadaşlıkları başlatabilir, yanınızdaki insanları daha iyi tanımanızı sağlayabilir ve en önemlisi, yolculuklarınızı inanılmaz keyif alacak hale getirebilirsiniz. Yolculuğa çıkmadan önce başınıza gelebilecekleri, üç aşağı beş yukarı bilmelisiniz. Daha az plan yapmış olursunuz ve neler yapacağınız tamamen size kalmıştır. Kaçırmamanız gereken bir otobüs veya uçak olmadığı için her şey size bağlıdır. İstediğiniz anda yola çıkabilir, istediğiniz anda mola verebilirsiniz. Yukarıda aracın yakıt ücretinden “eksi” olarak bahsettim; ancak araç içerisinde bulunan insan sayısı arttıkça karlı hale gelebilir. Bu tamamen kişi sayısına bağlıdır. Unutulmaması gereken bir şey ise daha güvende hissedersiniz.

Tamamen spontane gelişen araç yolculuklarını ne kadar çok sevdiğimi söylemiştim değil mi? Bir yerde otururken “acaba şuraya mı gitsek?” tarzında cümleleri duymak, beni ne kadar mutlu ediyor tahmin dahi edemezsiniz. Hemen yola çıkıp bir yerlere gidesim geliyor. Daha önce de dediğim gibi önemli olan nereye gidildiği veya ne yapıldığı değildir. Önemli olan yanında kimler olduğudur. Evet, her yolculuğun eksisi artısı olacaktır; fakat bu size de bağlıdır. Yolculuğunuzun nasıl devam etmesini isterseniz, o şekilde ilerler. Sonuna kadar müziğinizi açıp kafa dağıtabilirsiniz. Sonuçta bu yolculuk sırasında kaptan da yolcu da sizsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.