Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alibaba Trendyol’a Yatırım Yaptı, Türk Markalara Gün Doğdu!

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından olan Alibaba ile 8 yılda büyük başarılar elde eden Trendyol, stratejik ortaklık kurdu. Türk markalar için önemli olan ortaklığın detayları haberimizde…
Alibaba Trendyol’a Yatırım Yaptı, Türk Markalara Gün Doğdu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çinli e-ticaret devi Alibaba, Türkiye’nin önde gelen online alışveriş platformlarından Trendyol’a yatırım yaptı. Alibaba, Trendyol’daki mevcut finansal yatırımcıların tüm hisselerini satın aldı ve stratejik ortaklık kuruldu. Bu ortaklık, Alibaba’nın küreselleşme politikasında yeni bir adım olsa da Trendyol için önemli bir yatırım oldu.

Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük internet yatırımı olan Alibaba – Trendyol ortaklığı, iki marka için de büyüme anlamına geliyor.

Alibaba Trendyol Stratejik Ortaklık

Yapılan anlaşma ile Trendyol’un Türkiye ve çevresindeki büyümesinin hızlandırılması ve güçlendirilmesi için birlikte çalışmalar yürütülecek. Bu süreçte Alibaba Trendyol’a; teknoloji, online ticaret, mobil ödeme, lojistik, uluslararası ticaret gibi konularda bilgi ve deneyim paylaşımı yaparak destek olacak.

Trendyol, 16 milyondan fazla müşteriye sahip ve pazarında daha fazla büyüme potansiyeline sahip.

Trendyol 16 Milyondan Fazla Müşteriye Sahip

Türkiye’de perakende hacminin sadece yüzde 3,5’i internet üzerinden gerçekleşiyor. Trendyol’un ise ciddi büyüme ve perakende sektöründe fark yaratma potansiyeli bulunuyor. Türkiye’nin 3 milyondan fazla KOBİ’si, büyük ve gelişmiş üretim imkanları, oturmuş lojistik altyapısı, çevre ülkelerle bağlantısı gibi özellikleri de Alibaba’nın büyümesi için büyük önem taşıyor.

Trendyol Kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu, Alibaba ile benzer kültüre ve değerlere sahip olduklarını söyleyerek, büyüme hedeflerinden bahsetti.

Trendyol Kurucusu ve CEO'su Demet Mutlu

Demet Mutlu “8 yıl önce 5 kişiyle bir masa etrafında büyük hedefler ve tutkuyla başlayan yolculuğumuzda, Türkiye’nin en büyük ve en hızlı büyüyen mobil e-ticaret platformunu yarattık,” diyerek heyecanını paylaştı. Alibaba ve Trendyol’un benzer değerlere sahip olduklarını dile getiren Mutlu, dijital ekosistem ile ilgili büyük hedefleri olan iki şirket olduklarını ifade etti. Alibaba’dan hep örnek aldıklarını söyleyen Mutlu, Türk markalar ve üreticiler için de güzel bir fırsat olduğunu söyledi.

Alibaba Group Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Michael Evans ise Türkiye’nin heyecan verici ve önemli bir pazar olduğunu söyledi.

Alibaba Group Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Michael Evans

Evans, Türkiye’nin dünyadaki ve bölgedeki farklı dijital ekonomiler arasında en önemli pazar olduğunu ifade etti. “Yatırım sonrasında Alibaba, güçlü bir kurucu ve yönetim ekibinin önderliğindeki pazar lideri bir markaya ortak olmuş olacak,” sözleriyle de Trendyol’a övgü yağdırdı.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ise iki markanın iş birliğinin Türkiye için oldukça önemli olduğunu söyledi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel

Öncel, dünyanın en büyük online ve mobil ticaret şirketi ile Trendyol’un stratejik ortaklığının müthiş bir gelişme olduğunu ifade etti. İş birliği sayesinde Türk markaların yakın coğrafyadaki yaklaşık 2 milyarlık pazarda çok büyük fırsatlar edineceğini dile getirdi. Ayrıca BMD üyesi 100 markanın 2017 sonu itibariyle 108 ülkede 3 bin 150 mağazası bulunduğunu söyledi. “Trendyol ile birlikte markalarımız; Rusya’dan Orta Doğu’ya, Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya yaklaşık 2 milyar nüfuslu pazarda Alibaba rüzgarını arkalarına alacak,” diyerek Trendyol’u tebrik etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu