Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Abajur Yaparak Para Kazanmak

Abajur Yaparak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Para, para, para… İşimiz gücümüz para, farkındayım. Ama ne yapalım, parasız da hiç bir şey olmuyor. Dünya resmen paranın etrafında dönüyor. Hele de günümüzde. Bunun etkilerinin en şiddetli yaşandığı bir zaman diliminde! Sonuçta para hakkında konuşmayalım da ne konuşalım ama değil mi? Nitekim diğer konuşacağımız tüm şeylerin tek kaynağı para. Otomobil mi konuşacağız, önce para. Dünyanın en güzel otellerini mi anlatacağız, paranız olmazsa bir işe yaramaz. Ya da dünyanın en pahalı mücevherlerinden mi bahsedeceğiz? Peh, paranız yoksa elmaslardan size ne! Belki abarttım, ama siz benim ne demek istediğimi anladınız. Yani illa ki dünyanın en pahalı mücevherine sahip olmanıza gerek yok. İncecik altın bir kolyeye sahip olmanız için de para lazım, sevdiğiniz kişiye nişan yüzüğü alabilmeniz için de! Sadece 2 saat ötenizdeki sahil kasabasına gidebilmek için de para gerekiyor, dünyanın bir diğer ucundaki lüks otele gidebilmek için de. Neticede bugünün olmazsa olması hep, her zaman ve her yerde para!

Paranın hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunda hemfikiriz. Zaten bu önermeye karşı çıkacak insan yok denecek kadar azdır. Şu zamanda,” para benim için hiç önemli değil” diyen birinin ya dürüstlüğünden ya da akıl sağlığından şüphe etmek lazım. Bazıları ise hobilerini bile para kazanmak için kullanıyor. Hem eğlendiren hem para kazandıran hobiler için tıklayın.

Her neyse, konumuza dönelim. Evet, para hepimiz için hayati önem taşıyor. Burada hayati derken hem gerçek anlamda hayati hem de mecazi anlamda hayati demek istediğimin altını çizeyim. Çünkü paranız yoksa ne hastaneye gidip tedavi olabiliyorsunuz ne de insan gibi yaşayabiliyorsunuz. O yüzden daha fazla para demek, daha iyi yaşam standartlarıyla aynı anlama gelmektedir.

Peki, daha fazla para kazanmak için ne yapıyorsunuz? Tamam çalışıyor olabilirsiniz, ama ekstra bir şey yapıyor musunuz? Ya da ev hanımıysanız, bütçenize katkıda bulunmak için tasarruf etmekten başka bir şey yapıyor musunuz? Çünkü yapmıyorsanız, tam da şu andan itibaren harekete geçmelisiniz. Tabii daha iyi evlerde oturmak, daha iyi arabalara binmek, daha iyi giyinmek, kısacası kendiniz ve aileniz için daha iyi yaşama şartları istiyorsanız, bunu göze almalısınız. Evet, bu konuda anlaştık diyelim. Peki, para kazanmak için ne yapmalısınız?

Öncelikle yeteneklerinizi düşünmelisiniz. Mesela, örgü örmekten hoşlanıyor ya da dikiş nakış işlerini seviyor olabilirsiniz. O zaman bu alanda yapılacak işleri araştırmalısınız. Veya kaleminiz güçlü olabilir, o zaman da yazarlık, editörlük yaparak para kazanabilirsiniz. Tamir işleri, bahçıvanlık, hediyelik eşyalar yapma, özel ders verme, temizlik, ütü yapmak…. O kadar çok para kazanma yöntemi var ki bir insanın ben hiçbir şekilde para kazanamıyorum demesi imkansızdır. İşte bugün de çoğu insanın uygulayabileceği bir para kazanma yönteminden bahsedeceğim. Üstelik en eğlenceli olanlardan bir tanesi. Tamam tamam uzatmıyorum, hemen şimdi abajur yaparak nasıl para kazanılır, bunu inceleye başlıyoruz…

Abajur Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Abajur Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Bu konuya başlamadan önce abajur hakkında kısaca bilgi vereyim. Evet, abajur kelimesi Fransızca abat-jour sözcüklerinden geliyor. Üzeri siperlikli lamba anlamına gelmektedir. Şimdilerin en popüler dekorasyon ürünlerinden biri olan abajurların kullanımı Avrupa’da 17. yüzyılda başlamıştır. Tabii zaman geçtikçe, abajurlarda kullanılan malzemeler çeşitlenmiş ve bunların kullanımı daha işlevsel hale gelmiştir. Neticede geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan abajurların ülkemizdeki kullanımı diğer ülkelere göre daha geç tarihlere rastlamaktadır. Ancak görüyoruz ki abajurlar şu anda hemen her evde bulunan eşyalar arasında. Hatta bazılarının her odasında diyebiliriz. Sonuçta hem şık bir aksesuar hem de aydınlatıcı olarak kullanılan bu güzel ürünlerin çok sevilmesinin nedenlerinden bir tanesi de kesinlikle işlevselliği.

İlginizi Çekebilir:
Gelin Aksesuarları Yaparak Para Kazanmak

Dekorasyon ürünlerine karşı herkesin özel bir ilgisi vardır. Hatta sadelikten hiçbir zaman vazgeçmeyenler bile, konu dekor yapmaya geldiği zaman kendine “dur” demeyi bilemez. Üstüne bir de alacağınız dekorasyon ürünü, evinizi güzelleştirmek haricinde başka bir görev daha görüyorsa, işte o zaman tadından yenmez. Eee abajurlar da tüm bu şartları sağladığı için insanların en sevdiği aksesuarlar arasında. Biliyoruz ki insanlar sevdiği şeyler için para harcamaktan asla çekinmezler. Tümevarım felsefesiyle sonuca ulaşırsak, bu sevilen ürünlerden para kazanmak hiç de kötü bir fikir değildir.

Evet, sorgulayıcı yöntemimizle yukarıdaki sonuca ulaştığımıza göre, gelelim bu işin uygulanış yöntemlerine. Öncelikle, abajur yapmanın en eğlenceli para kazanma yöntemlerinden biri olduğunu bilmelisiniz. Çünkü bir yandan yaratıcılığınızı kullanacak, bir yandan yaptığınız üründen para kazanacağınızı bilecek, bir yandan da kendinize kaliteli bir uğraş bulmuş olacaksınız. Öte yandan bu işi istediğiniz zaman dilimleri arasında yapacak olmanız, işin avantajlarından bir tanesi. Ayrıca yeteneğine güvenen herkes, bu eğlenceli uğraş sayesinde para kazanabilir. Bu da abajur yaparak para kazanma yönteminin hanesine artı bir puan daha ekliyor. Her zaman satılacak bir ürün olması da cabası! Neticede bu güzel aydınlatma aletleri, gerçekten eğlenceli bir kazanç kapısı olabilir.

Abajur yapmak hakkında hiç bilgi sahibi olmasanız bile, internette ufak bir gezinti yaparak bu işin temel hatlarını öğrenebilirsiniz. Zaten evde ufak birkaç deneme yaptıktan sonra, başarılı olacağınıza eminim. Zaten gerisi çorap söküğü gibi kendiliğinden gelecektir. Ortaya kendi imzanızı taşıyan ürünler çıkardıkça ufkunuz daha da genişleyecek, her seferinde daha güzel ve farklı abajurlar yaptığınızı göreceksiniz. Ki yaratıcılık konusunda kendinize güvenmiyorsanız bile, internetten binlerce farklı modele ulaşabilirsiniz. Bunlardan fikir almak eminim işinize yarayacaktır.

Bu işe başlamak için çok fazla sermayeye de ihtiyacınız olmayacak. Yani öyle büyük bir riske de girmiş olmuyorsunuz. En kötü ihtimalle yaptığınız ürünlerin elinizde kaldığını düşünün. O zaman da el emeğinizle ortaya çıkardığınız bu güzel aksesuarları, yakın çevrenize, arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz. Ama böyle bir şey olmayacağını da söyleyeyim. Öte yandan, ilk etapta 5-10 tane abajur yapacak malzeme alırsanız, bu işin ne kadar kazançlı olduğunu daha iyi anlarsınız. Bu malzemeler içinde; ampul, elektrik kablosu, açma kapama düğmesi, abajur için kumaşlar, kağıtlar, plastikler gibi gayet ucuza satın alabileceğiniz şeyler vardır. Ayrıca işi öğrendikçe, tüm bu malzemeleri toptancılardan tedarik edebilir ve maliyetinizi minimum seviyelere düşürebilirsiniz.

Abajur işinin bir diğer avantajı da elinizde olan ve kullanmadığınız birçok farklı materyali değerlendirebilme fırsatını yakalamanızdır. Mesela, içki şişelerinden çok farklı ve şık abajurlar yapılabiliyor. Ya da artık giymediğiniz kıyafetinizin kumaşlarından, üzerindeki taşlardan, zımbalardan yararlanabiliyorsunuz. Tüm bunları internetten öğrenebilirsiniz. Hatta kağıtlar, kutu içeceklerin açma halkaları, plastik-metal tabaklar, kaşıklar, balonlar, kavanozlar, iplikler kısacası istediğiniz her şeyi abajurlarınızda kullanabilirsiniz. Anlayacağınız, yaratıcılığınızı konuşturmak tamamen sizin yeteneğinize kalmış.

Kimler Abajur Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Abajur Yaparak Para Kazanabilir?Kimler abajur yaparak para kazanabilir, sorusuna verilecek cevap; para kazanmak isteyen herkestir. Yani çalışanlardan tutun da vaktini boşa geçirmek istemeyen ev hanımlarına, öğrencilerden tutun da emeklilere varana kadar herkes, bu işin üstesinden gelebilir. Çünkü kaç saat çalışacağınız, kaç tane abajur yapacağınız tamamen size bağlıdır. Yani haftada bir gün izin kullanan bir çalışan olsanız bile, izin gününüzde size kalan boş vaktinizde abajur yapabilirsiniz. Sonuçta bu tür işleri sadece hobi amaçlı yapan sayısız insan olduğunu unutmayın. Abajur yaparken hem eğlenecek hem dinlenecek hem de para kazanacaksınız. Fakat el yeteneğinizin olması ve yaratıcılık konusunda kendinize güvenmeniz gerektiğini de belirteyim. Yani hiçbir el beceriniz yoksa ya da sakarlıkta sınır tanımayanlar arasındaysanız, o zaman bilemem.

Abajur Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Abajur Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Evet, gelelim bu işten ne kadar gelir elde edeceğinize. Abajur yaparak ayda 1000 lira da kazanabilirsiniz 100 lira da. Çünkü buradaki belirleyici faktör kaç adet abajur yapıp, satış işlemleriniz için ne kadar çaba harcadığınızdır. Ayrıca abajur yapmak için kullanacağınız malzemelerin maliyetleri gayet uygun olduğundan, bu dekorasyon ürünlerindeki kar oranı oldukça yüksektir. Şöyle düşünün, en ucuz abajurlar bile ortalama 50 liradan satışa sunuluyor. Sizin yaptıklarınız ise tamamen özel ve el yapımı olacak. Ayrıca standart bir abajurun maliyeti size en fazla 30 liraya mal olacaktır. Yani bir abajurdan en az 20 lira kazanç elde edersiniz. Ama bu fiyatlar, ortaya çıkarttığınız ürüne ve kullandığınız malzemeye göre değişkenlik gösterecek. Bunu da hesaba katmalısınız. Örneğin; özel sipariş üzerine bir abajur yaparsanız, ondan çok daha fazla işçilik parası isteyebilirsiniz.

Peki, yaptığınız ürünleri satamazsanız ne olacak? İçinizden geçen soru bu, değil mi? Hiç merak etmeyin, satacaksınız. En kötü ihtimalle yukarıda bahsettiğim gibi sevdiklerinize birer abajur hediye edersiniz. Çünkü ilk etapta az sayıda abajur yapmanızı önermiştim. Zaten arkadaşlarınız, çevreniz sizin bu işle uğraştığınızı duydukça, onlara özel abajurlar yapmanızı isteyecek. İlaveten, yaptığınız abajurları ilgili firmalara satmayı da düşünebilirsiniz. İnternetten satış yapmak da deneyebileceğiniz yöntemler arasında. Nihai olarak, hobi olarak yapılabilecek bu iş bir para kazanma eylemine dönüştükçe abajur yapmaktan çok daha fazla keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu