Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zenginlere Özel Kıyamet Günü Sığınağı: “Vivos Europa One Elite Shelter”

Atmosferi ile fark yaratan bu lüks sığınağı daha yakından incelemeye ne dersiniz?
Zenginlere Özel Kıyamet Günü Sığınağı: “Vivos Europa One Elite Shelter”
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kıyamet günü sığınağı kavramını daha önce duymuş muydunuz? Evet, inancımıza göre kıyametin dehşetinden kimsenin kaçamayacağını biliyoruz tabi ki. Ancak buradaki kıyametin, aklımıza ilk gelen tanımı ifade etmediğini belirtelim. Daha çok dünyanın sonunun geldiği hakkındaki teoriler, binlerce kişinin ölümüne neden olan afetler, nükleer patlamalar gibi kavramların karşılığı diyebiliriz. Endonezya’da meydana gelen tsunamiyi hatırlarsanız. Bu elim olayda 230.000’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. İşte bu tür felaketler, insanları dayanıklı sığınaklar inşa etmeye sevk ediyor.

Anlattıklarımdan sonra izleyenlerin aklına mutlaka “2012” filmi gelmiştir. Evet, aslında anlatmak istediğim tam da bu filmde işlenen konuyu kapsıyor. Farkı ise sığınağın bir gemi değil de yer altında inşa edilmiş devasa bir yapı olması. Tabi ki buradan faydalanacak kişiler, filmde de olduğu gibi zengin bireyler. Hatta öyle ki sığınakta bulunan özellikler, sayılı zenginlerin dışarıdaki lüks yaşantılarını aratmayacak şekilde tasarlanmış. Sığınakta bulunan lüks dairelerin fiyatları henüz belirlenmemiş. Ama oldukça rağbet göreceğe benziyor.

İşte karşınızda zenginlere özel kıyamet günü sığınağı:

Robert Vicinio Projesi: “Vivos Europa One Elite Shelter”

Robert Vicinio Projesi: "Vivos Europa Elite One Shelter"Vivos Group’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Robert Vicinio tarafından hayata geçirilen proje, Vivos Europa One Elite Shelter olarak adlandırılmış. Almanya’nın bir kasabasında yer alan lüks sığınak, etkileyici özellikleriyle bizi epey şaşırttı. Projede birçok yüzme havuzu, spor salonu, sinema, restoran, lüks daireler, ibadethane, fırın, şarap mahzeni ve hatta sorun çıkartan kişileri hapsetmek üzere hazırlanmış kilitli bir oda yer alıyor. Felaketten kaçmış insanların bir yıl boyunca hiç dışarıya çıkmadan rahatlıkla yaşayabileceği yapının kendine özel su kaynağı ve enerji üreticisi bulunuyor.

Robert Vicinio Projesi: "Vivos Europa Elite One Shelter"Dairelerin fiyatı henüz belirlenmemiş olsa da 1.1 milyar dolar maliyetindeki sığınaktan yalnızca zenginlerin faydalanabileceği oldukça açık. Şu anda 950 kişi kapasiteli mekanın geçmişine baktığımızdaysa, Soğuk Savaş yıllarında Ruslar tarafından kullanıldığını görüyoruz. Vivos Europa One Elite Shelter’den faydalanmak isteyenler, 230 metrekarelik dairelerini kendi özel zevkleri doğrultusunda dizayn ettirebilecekler. Örneğin; isteyenlerin dairelerine havuz, jakuzi, sinema odası gibi özellikler de eklenebiliyor.

Robert Vicinio Projesi: "Vivos Europa Elite One Shelter"Peki, bu sığınak ne kadar büyük? 21.173 metrekare genişliğindeki yaşam alanını, 4079 metrekarelik yer üstü bölümü tamamlıyor. Yer altında yer alan bölümlerde ise kendi güvenlik sistemi olan sayısız tünel odası ve patlamaya dayanıklı hava geçirmez kapılar bulunuyor. İlave olarak klima, havalandırma ve iletişim sistemi de en ince ayrıntısına varana kadar özenle tasarlanmış.

Gerçekten dünyanın sonunun geleceği tahmin edilmiş olmalı ki bu projede çeşitli hayvan türleri için de bir yer ayrılmış. Sanki Nuh’un gemisiymiş gibi! Zengin bir arşiv ve DNA deposu da sığınakta bulunanlar arasında. Sonuçta buradan daire satın alabilenler, olası bir “kıyamet” anında yakın havaalanlarından özel helikopterlerle alınacak ve sığınağa getirilecekler.

Nasıl ama, gerçekten bir bilim-kurgu filmi gibi değil mi? Yeterince zengin olsaydınız, siz de Vivos Europa One Elite Shelter’den kendiniz için bir yer edinmeyi düşünür müydünüz? Sanıyorum bu soruya benim vereceğim cevap kesinlikle “hayır” olurdu. Çünkü diğer insanların yok olup, benim hayatta kalacağım bir yaşam, bana oldukça adaletsiz göründü. Ya size?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.