Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Zelanda Aşırı Pahalı Konut Sektörüne Karşı Yabancılara Ev Satışı Yasağı Getirdi!

Yeni Zelanda; yabancılara ev satışını yasakladığını duyurdu. Detaylar haberimizde;
Yeni Zelanda Aşırı Pahalı Konut Sektörüne Karşı Yabancılara Ev Satışı Yasağı Getirdi!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Vatandaşların ev sahibi olmasını kolaylaştırmak isteyen Yeni Zelanda; yabancıların ev satın almasını yasakladı. Dün yapılan duyuruda Yeni Zelanda’nın bu hamlesinin arkasında yurttaşların ev sahibi olmasını kolaylaştırmak olduğu belirtildi.

Parlamento’da 57’ye karşı 63 oyla kabul edilen yasağın, Yeni Zelanda ile aralarında serbest ticaret anlaşmaları olan Avustralya ve Singapur’u kapsamayacağı kaydedildi. Ticaret ve Kalkınma Bakanı David Parker konuyla ilgili olarak; zengin yabancı alıcılar yüzünden kendi vatandaşlarının evsiz kalmasını istemediklerini söyledi. Ayrıca bu yasa sayesinde konutların uluslararası piyasalarda değil iç piyasalarda değerlendirileceğini vurguladı.

Yeni Zelanda’nın çoğu yabancının ev satın almasını yasaklamadı, dünya gündeminde geniş yer buldu.

Yeni Zelenda Yurttaşlarını Ev Sahibi Yapmak İstiyor Yasağın Avustralya ve Singapur’un yanı sıra Yeni Zelanda’da ikamet etme statüsü olan yabancıları kapsamadığı kaydedildi. Ülkenin kontrolden çıkmış konut fiyatlarıyla mücadele etmek isteyen Yeni Zelanda’nın yeni yasasının ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini gerçeğe dönüştüreceği aktarıldı.

Sonuçta, son yıllarda hızla artan konut fiyatlarının nedeni olarak yabancı yatırımcılar gösteriliyordu.

Yeni Zelenda Yabancılara Ev Satın Alma Yasağı GetirdiÖyle ki Silikon Vadisi’nden gelen zengin yabancıların kartpostalları andıran Yeni Zelanda’yı bir sığınak olarak gördükleri ve ülkenin kırsal alanlarından evler satın aldıkları yönünde pek çok hikaye vardı. Silikon Vadisi sakinlerinin yanında Çinli yatırımcılar da Yeni Zelanda’ya yoğunlaşmışlardı.

Çinli alıcıların özellikle de Auckland’ın ana kentindeki banliyö evleri üzerine odaklandıkları biliniyordu.

Yeni Zelenda Evleri Aşırı Pahalı Diğer taraftan, yapılan istatistikler de Yeni Zelanda evlerinin yaklaşık % 3’ünün yabancılara satıldığını göstermişti. Aynı istatistiklere göre oran manzaralı Queenstown bölgesinde % 5’e ve merkez Auckland’da % 22’ye çıkıyordu. Geçtiğimiz ay, Uluslararası Para Fonu yönetim kurulunun yöneticileri de Yeni Zelanda’ya yasağı yeniden düşünmesi konusunda çağrı yapmıştı.

Çünkü Uluslararası Para Fonu yöneticilerine göre bu yasak Yeni Zelanda’nın konut satın alma gücünü artırmayacaktı.

Yeni Zelenda Aşırı Pahalı Konut Sektörüne Karşı Yabancılara Ev Satın Alma Yasağı Fakat hükümet yabancıların fiyatları artırdığından şüphe duymadıklarını belirterek; “geriye kalan tek sorun fiyatların ne kadar arttığı” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Yasaya karşı çıkan politikacılardan Judith Collins, tasarının gereksiz olduğu görüşünü savunmuş; “bu yeni hükümetin bazı politikalarını haklı çıkarma çabasından başka bir şey değil” demişti.

Tüm bunların ötesinde Yeni Zelanda’nın Çarşamba günü yayınladığı verilere göre Auckland’daki ortalama ev fiyatları 835.000 Yeni Zelanda doları iken ülkedeki ortalama ev fiyatı 550 bin Yeni Zelanda dolarıydı. Ve rakamlar ortalama gelire kıyaslandığında, Yeni Zelanda’nın dünyanın en pahalı evlerine sahip olduğu açıkça görülüyordu. Bu noktada yeni yasanın fiyatları düşürmesi ve vatandaşların konut sahibi olmalarına yardım etmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.