Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yağmurlu Günler için En Eğlenceli Motivasyon Yöntemleri

Yağmurlu günler genellikle kasvetli bir hava yayar ve tüm enerjimizi alır. Listemizde içinizi ısıtacak ve sizi eğlendirecek motivasyon yöntemleri bulunuyor.
Yağmurlu Günler için En Eğlenceli Motivasyon Yöntemleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Her ne kadar yaza hoş geldin demiş olsak da, görünen o ki bu karşılamamızda birazcık aceleci davranmışız. Nitekim iki gün güneş görsek üçüncü gün yaza hiç ama hiç yakışmayan soğuk havanın etkisiyle kalın kışlıklarımıza geri dönüyoruz. Baksanıza; yurdu esir almış yağmurlarla birlikte adeta yazı es geçip sonbahara merhaba demiş gibiyiz. Ve tüm bunlar ilk başta öne sürdüğüm düşüncemde ne kadar haklı olduğumu kanıtlamaya yetecek niteliğe sahipler. Yani, evet! Kışlıkları en üst raflara kaldırmakta az biraz sabırsızlık yapmışız. Daha doğrusu durum; biz sabırsızlık yapmamışız da yaz bu sene kendini ağırdan satmaya karar vermiş gibi görünüyor. İyi hoş, yaz mevsimi vaktini şaşırmış da ben ne yapmaya çalışıyorum? Herhalde size yurt genelindeki 15 günlük hava tahmininden falan bahsetmeyeceğim. Tabii ki hayır. Benim derdim, yazın vaktinde gelmemiş olmasından kaynaklanan motivasyon eksikliğiyle!

Çünkü yurdun pek çok yerinin hava durumunu tanımlayan gök gürültülü, sağanak yağışlı kavramları insanların moduna da yansımış durumda. Baksanıza; ışıl ışıl günlerde yataklarından enerjiyle kalkan, neşeyle güne hazırlanan sayısız insan, şu kasvetli günlerin bütün negatif enerjisini bulutlardan üzerine doğru çekiyor gibi görünüyor. Güneşin selamlanamadığı yağmurlu bir güne merhaba demek istemeyenler, sıcacık yatağının içinde “böyle kasvetli bir havada nasıl işe gidilir” diye düşünenler, son dakikaya kadar alarmı erteleyenler, bütün gün evde boş boş oturanlar, zaman öldürmek deyimini tam anlamıyla hayata geçirenler… Evet, söylediklerim size de tanıdık geliyor mu? Puslu, gri ve yağmurlu havalar sizi de olumsuz yönde etkiliyor mu? Böyle günlerde içinizden gelen tek şey tembellik yapmak mı oluyor? Ne işe gitmek, ne derse girmek ne de başka bir şey ilginizi çekmiyor mu? O halde hemen şimdi söyleyeceklerime kulak vermelisiniz. Çünkü hava durumuna göre modunuzu değiştirmeniz, sizin de bildiğiniz gibi pek de akıllıca bir hareket değil! Bunun yerine yapmanız gereken şey, hava durumuna göre motivasyon taktiklerinizi değiştirmeniz.

Nasıl ki güneşli havalarda çimlerin üzerine uzanarak keyif yapıyorsunuz, işte aynı şekilde yağmurlu havalarda da bir şeyler yapmalısınız. Ilık ılık rüzgarın estiği yaz akşamlarında yürüyüş yaparak nasıl zihninizi dinlendiriyorsanız, aynı şeyi başka bir yöntemle kasvetli havalarda da yapabilirsiniz demektir. Kısacası modunuzu meteorolojiden alınan son bilgilere göre belirleyecekseniz, bilmeniz gereken bazı şeyler var demektir. Çünkü isterseniz yağmurlu havalarda da etrafınıza ışık saçabilirsiniz. Perdeyi açtığınızda güneş gözünüzü kamaştırmasa da güne neşeyle başlayabilir, önünüzdeki saatleri eğlenceli hale getirmek için çabalayabilirsiniz. Yani yağmurlu günlerde melankolik takılacaksınız diye bir kural olmadığının farkına varmalısınız. İsterseniz mis gibi toprak kokusuyla içinize enerji depolayabileceğinizi, zihninizdeki “böyle kötü havada bir şey mi yapılır” düşüncesini unufak edebileceğinizi bilmelisiniz. Peki, nasıl? İşte onun için de azıcık okuma zahmetine girin ve aşağıdaki önerilerden size uygun olanları belirleyin diyorum. Haydi, kümülüs mü nimbus mu artık her neyse bırakın onlar da suçluluk hissetmeden işlerini yapabilsinler.

Eve Dönüş Aşamasındaysanız Yürüyün!

Eve Dönüş Aşamasındaysanız Yürüyün!İster şemsiyeyle isterseniz de şemsiyeniz olmadan! Yağmurun altında küçük ya da uzunca bir yürüyüş yapmaya ne dersiniz? Tabii, bunu evden çıktığınız ilk anda değil de daha sonra yapmalısınız. Sonuçta işe, okula ya da dışarı çıkarken yağmurun altında ıslanmak motivasyonunuzu pek de yükseltmeyecektir, değil mi? Amma velakin; akşam iş çıkışında, hele de yağmur şöyle ince ince yağıyorsa, eve doğru sallana sallana yürümek emin olun modunuz üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

Düşünsenize; mis gibi toprak kokusunu içinize çekerek (tabii eve gidiş güzergahınızda kokusunu duyabileceğiniz kadar toprak varsa), hiç acele etmeden yağmurun tadını çıkartıyorsunuz. Başınızın üzerindeki muazzam bulutların işlerini yapıyor olmalarını takdir ederek izliyor, bir yandan da eve gittiğinizde içinizi ısıtacak sıcak çikolatanın hayalini kuruyorsunuz. Düşünsenize; sırılsıklam olmuş kıyafetlerinizden kurtulmuş, içinde ölesiye rahat ettiğiniz pijamalarınızla sıcacık içeceğinizin tadını çıkartıyorsunuz. Sadece düşüncesi bile iyi gelmiyor mu?

Parmaklarınız Ağrıyana Kadar Yazın!

Parmaklarınız Ağrıyana Kadar Yazın!Yağmurlu bir günde motive olmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri de kesinlikle yazmak! İster iş yerinde isterseniz okulda isterseniz de evinizde! İçinizi daralttığını düşündüğünüz kara günlerde modunuzu yükseltmek için kesinlikle kelimelerin gücünden faydalanmalısınız. Sonuçta; yazmak için ille de mükemmel bir dil kullanmanız ya da yazım kurallarına dikkat etmeniz gerekmiyor, değil mi? Aklınızdan geçen düşünceleri ifade edebilmek için cümle kurabiliyor olmanız yeterli. Yani bu öneriyi gördüğünüzde aklınıza hemen “ama ben yazamıyorum ki” gibi düşünceler getirmeyin. Sadece kendinize rahat edeceğiniz bir köşe bulun ve düşüncelerinizi kelimelerle anlatmaya çalışın.

Mesela; dışarıdaki durmak bilmeyen yağmur hakkında yazın. Kapalı havalarda enerjinizin neden düşük olduğu, kendinizi neden kötü hissettiğiniz hakkında yazın. Kimsenin yazdıklarınızı okumayacağını bilerek, düşüncelerinizi içinizden geldiği gibi ifade edin. Yeter ki kalemi kağıdı elinize alın. Yazılacak o kadar çok şey var ki! Sevdiklerinizi, annenizi, arkadaşınızı, ayrılıklarınızı, başarılarınızı, hayallerinizi, hatta yerden metrelerce yukarıda başlayıp zemine çarptığında son bulan yağmurun hikayesini! İnanın bana; yazdıkça ferahlayacak, ferahladıkça yüzünü göstermeyen güneşin içinizde açtığını hissedeceksiniz.

Birilerinin Yüzünü Güldürün!

Birilerinin Yüzünü Güldürün!Yağmurlu günlerde kendinizi daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz bir diğer şey de birilerinin yüzünü güldürmek! Yani başkalarının da tıpkı sizin gibi motivasyona ihtiyaç duyduklarını düşünerek, onlara azıcık da olsa yardımcı olmak. Evet, tanıdığınız ya da tanımadığınız insanlara yardım ederek, onları gülümseterek diyorum, bu şekilde de modunuzu yükseltebilirsiniz. Hatta bir başkasının gülümsemesine yardımcı olduğunuzda kendinizi tahmin ettiğinizden çok daha iyi hissedeceksiniz de diyebilirim.

Dediğimde ne kadar haklı olduğumu görmek istiyorsanız, elinize geçen ilk fırsatta başkalarını mutlu etmek için adım atıp, yöntemin etkililiği hakkında karar verebilirsiniz. Mesela; iş arkadaşlarınıza yardımcı olabilir, bir market görevlisinin yüzünü güldürebilir, yolda karşılaştığınız bir yabancıya yardım edebilir, ufacık jestlerle insanların günlerinin daha güzel geçmesini sağlayabilirsiniz. Sadece karşınıza çıkan fırsatlara karşı gözlerinizi açık tutun ve birilerine yardım eli uzatmanın size ne kadar iyi hissettireceğine inanın.

Favori Köşenize Geçip Kitap Okuyun!

Favori Köşenize Geçip Kitap Okuyun!Yağmurlu bir günde yapılabilecek hem en iyi hem en eğlenceli hem de en faydalı aktivitelerden bir tanesi kesinlikle kitap okumak. Düşünsenize; havanın kasvetine aldırmadan yaprakları çevirdikçe bambaşka dünyalara seyahat ediyorsunuz. Okuduklarınız sayesinde güneşli topraklar görüyor, hiç görmediğiniz ama kendiniz kadar iyi tanıdığınız kahramanların yaşamlarını keşfediyorsunuz. Bir yandan eğleniyor, bir yandan beyninizi aktif olarak çalıştırıyor, bir yandan da yepyeni şeyler öğreniyorsunuz. Güzel bir kafede, sıcak bir cam kenarında ya da herhangi başka bir yerde. Gözünüzü bir an bile ayırmadan okuduğunuz kitabın sayfaları arasında kaybolup gidiyorsunuz. Sizce de yağmurlu günlerin tadı en iyi kitaplarla çıkmaz mı? Sadece deneyin ve yağmurlu günlere karşı bakış açınızın ne kadar değişeceğini görün.

Denizin Yağmurda da Güzel Olduğunu Hatırlayın!

Denizin Yağmurda da Güzel Olduğunu Hatırlayın!Şehrinde deniz bulunanlar bu noktada şanslı olanlar grubunda yer alıyor. Yani sizin de böyle bir şansınız varsa sahip olduğunuz hazinenin farkına varmalısınız. Yağmurlu günlerde modunuzu yükseltmek için mis gibi iyot kokusundan faydalanmayı kesinlikle düşünmelisiniz. Enerjinizi toplamak için sahile inip sıcak bir çay içebilir, dalgalı denizi izlerken düşüncelerinizi toplamayı deneyebilirsiniz. Ya da imkanınız varsa vapura binebilir, siyahi suların üzerinde rüzgarın soğuk nefesini yüzünüzde hissederek yolculuk yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Sonuçta; deniz sadece güneşli günlerde mi güzel zannediyorsunuz? Mavi suların keyfi sadece sıcak havalar da mı sürülebilir diye düşünüyorsunuz? Emin olun, kimi zaman şahlanıp kabaran kimi zamansa durulan deli dalgaları izlemek bile motivasyonuz üzerinde olumlu etki yapacaktır. Sadece buna izin vermeniz gerekiyor.

Kısa Vadede Yapılacaklar Listesi Hazırlayın!

Kısa Vadede Yapılacaklar Listesi Hazırlayın!İster iş yerinizde olun isterseniz de başka bir yerde. Yağmurlu günlerde yapabileceğiniz bir diğer şey de kısa vadede yapılacaklar listesi hazırlamak. Kendinizi daha iyi hissetmek ve havanın kasvetini üzerinizden atmak için bu yöntemi kesinlikle denemelisiniz. Mesela; mesai saatleri içerisindesiniz ve kafanızı bir türlü toplayamıyorsunuz. Kalemi kağıdı hemen elinize alın ve yazmaya başlayın. Örneğin; önünüzdeki ay boyunca neler yapmak istediğinizi ve neler yapacağınızı yazın. Hafta sonunuzu nasıl geçireceğinizi, hangi arkadaşlarınızla görüşüp hangi işlerinizi halledeceğinizi düşünün. Bu şekilde yapacaklarınızı düşünerek hem motivasyonunuzu arttırabilecek hem de odak noktanızı başka bir şeye verdiğiniz için eskisine göre kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Sonuç olarak, yağmurlu günlerde kısa vadeli planlarınızı yaparak, bu zamanları çok daha avantajlı hale getirebilirsiniz.

Doyasıya Film İzleyin!

Doyasıya Film İzleyin!Kapalı ve soğuk hava yüzünden hiç ama hiç keyfiniz yok. Öyle boş boş oturmaktan başka hiçbir şey yapmak istemiyorsunuz. Peki, ama yağmurlu havada film izlemenin ne kadar keyifli olduğunu neden aklınız getirmiyorsunuz? Evet, böyle iç karartıcı günlerde modunuzu yükseltmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de film izlemek! En sevdiğiniz atıştırmalıkları da yanınıza alarak, battaniyenin altına geçip film izlemek sizce de yağmurlu havalarda yapılabilecek en eğlenceli şeylerden biri değil mi? Keza sinemaya gitmek de aynı şekilde!

Ama hazır hava böyle kötüyken evde film keyfi yapmak çok daha keyifli olacaktır diye düşünüyorum. Öte yandan, yağmurlu havalarda motivasyonunu arttırmak isteyen çalışanları unutmadığımı da hatırlatayım. Onların yapacağı şey de mesai saati sona erer ermez eve gidip güzel bir film keyfi yapmayı düşünmek olmalı. Çünkü isterseniz sadece akşam yapacağınız keyfi düşünerek bile kendinizi işe verebilirsiniz. Zaten şimdi söyleyeceklerimi düşünerek de rahatlıkla bu sonuca varabilirsiniz.

Mesai Bittiğinde Yapacaklarınızı Düşünerek Motive Olun!

Mesai Bittiğinde Yapacaklarınızı Düşünerek Motive Olun!Yağmurlu günlerde mesainin çekilmez olduğunu düşünüyorsunuz, değil mi? Sabah kalktığınızda üzerinize yapışan isteksizliğin gün boyu yakanızı bırakmadığını hissediyorsunuz. Sık sık saate bakıyor, akreple yelkovanın bile yağmurlu havanın tembelliğinden nasibini aldığını görüyorsunuz. Zaman o kadar yavaş ilerliyor ki, asla akşam olmayacağından korkuyorsunuz. Ama her zamanki gibi o gün de mesainin bir şekilde biteceğinden emin olmalısınız. Camdan dışarı bakıp bakıp içinizi daha da karartmak yerine keyfinizi yerine getirecek bir şeyler yapmalı, bugün olmasa bile yarın güneşin tekrar yüzünü göstereceğini düşünmelisiniz.

Sonuçta; her yağmurlu havada bu şekilde modunuzu düşürmeniz hiçbir işinize yaramayacak, öyle değil mi? Hem öylece boş gözlerle etrafa bakıp, bir işin ucundan tutmamanız da zamanın akışını hızlandırmıyor. İşte bu gerçeklerin farkına vararak, kendinizi kötü hissettiğinizde modunuzu anında değiştirecek önerileri düşünmelisiniz. Ayrıca mesai bittiğince yapacaklarınıza odaklanarak, işe kendinizi vermek için uğraşmalı, istediğiniz şeyleri yapabilmek için çalışmak zorunda olduğunuzu hatırlamalısınız. Mesela; akşam işten çıktığınızda ne yiyeceğinizi, hangi arkadaşınızla buluşacağınızı, günün bütün stresini atacağınız uzun banyonuzu, pijamalarınızın ve battaniyenizin sıcaklığını düşünerek, işe kendinizi daha çok verebilirsiniz.

En Sevdiğiniz Film Sahneleriyle Eğlenin!

En Sevdiğiniz Film Sahneleriyle Eğlenin!Yapabileceğiniz şeylerden bir tanesi de en sevdiğiniz film sahneleriyle eğlenmek. Özellikle de yağmurlu havalarda kendini işe vermekte zorlanan çalışanlar, bu yöntemi kesinlikle denemeliler diye düşünüyorum. Yani aklınızı bir türlü işe veremediğinizde ya da havadan dolayı canınız fazlasıyla sıkıldığında en sevdiğiniz film sahneleriyle modunuzu yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Eminim, sizin de kahkahalarla güldüğünüz favori filmleriniz vardır. İşte bu filmlerden küçük küçük parçalar izleyerek keyfinizi yerine getirebilirsiniz. Hatta ne yapın biliyor musunuz? Size hem çocukluğunuzu hatırlatacak hem de yüzünüzü gülümsetecek eski çizgi filmlerden faydalanın. Emin olun, kendinizi eskisine göre çok daha iyi hissedeceksiniz.

Yağmurun Sesiyle Huzur Bulun!

Yağmurun Sesiyle Huzur Bulun!Camı açın, balkona çıkın ya da dışarı çıkın! Yeter ki yağmurun sesini duyabilin. Bir yandan doğanın bu muhteşem şarkısını dinleyin bir yandan da düşüncelerinizi toplamaya çalışın. Neden kendinizi kötü hissettiğinizde, motivasyonunuzun neden böyle düştüğünü anlamaya çalışın. Sadece yağan yağmur yüzünden mi? Ya da karanlık bulutlar mı sizi böyle keyifsiz yapan? Peki, kendinize olan inancınızı ya da içinizdeki isteği kaybetmek bu kadar kolay mı? Sonuçta bu kadar güçsüz olur, düşünceleriniz üzerinde bu kadar hakimiyet kuramazsanız, hayatınız boyunca bu sorun yüzünden sıkıntı yaşarsınız. İşte tüm bunları düşünmeli, yağmurun sesinden ilham alarak cevabını bulamadığınız soruları yanıtlamaya çalışmalısınız. Emin olun, aklınızdan geçenleri çözümlemek için uğraşacağınız bu sürecin faydasını göreceksiniz.

Sevdiğiniz Şarkılarla Gününüzü Şenlendirin!

Sevdiğiniz Şarkılarla Gününüzü Şenlendirin!Yağmurlu günlerde motivasyonunuz yükseltmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi favori şarkılarınızdan oluşan bir çalma listesi oluşturmak! Hem iş hayatında hem de özel hayatınızda kullanabileceğiniz bu yöntem sayesinde siz de gününüzü şenlendirebilirsiniz. Tabii, eğer işiniz müzik dinlemeye müsaitse. Ama öyle olmasa bile molalarınızda en sevdiğiniz şarkıları dinleyebilirsiniz. Sevdiğiniz bir köşeye geçerek favori müziklerinizi dinleyebilir ve aklınızdan geçen tüm negatif düşüncelerden kurtulabilirsiniz. Elinize de sıcacık bir çay ya da kahve aldığınızda, günün geri kalanının üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Birazcık Dansla Hem Günlük Sporunuzu Yapın Hem de Modunuzu Yükseltin!

Birazcık Dansla Hem Günlük Sporunuzu Yapın Hem de Modunuzu Yükseltin!Hani az önce favori şarkılarınızı dinleyin demiştim ya işte ona birazcık da dans eklemeye ne dersiniz? Evet, size yağmurun kasvetinden kurtulmak için dans edin diyorum. Çünkü dans ederek hem günlük sporunuzu yapmış hem de modunuzu yükseltmiş olacaksınız. Hareket ettiğiniz için üzerinize yapışıp kalmış uyuşukluktan kurtulacak, kendiniz, çok daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız. Aynı zamanda sıkılmaktan başka bir şeye odaklandığınız için, zihninizi kurcalayan negatif düşüncelerden çok daha kolay bir biçimde kurtulacaksınız. Sonuç olarak, bu yöntemin kesinlikle denenmeye değer olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle de dans etmeyi sevenler için kendini müziğin ritmine bırakmak gerçekten eğlenceli olacaktır.

İşte yağmurlu havalarda kullanılabilecek en eğlenceli motivasyon yöntemleri! Evet, bu listeye daha bir sürü farklı motivasyon yöntemi eklenebilir. Ancak ben sizin vurgulamak istediğim noktayı anladığınızdan eminim. Sonuçta; mis gibi güneşli günlerde kendimizi daha enerjik hissettiğimiz doğru ama bu demek değil ki yağmurlu havalarda oturup güneşin açacağı zamanı beklemeliyiz. Bu şekilde davranırsak yılın yarısını belki de yarıdan fazlasını düşük mod ve neşesi çalınmış yüzlerle geçirmek zorunda kalırız. Kısacası; sabah perdeyi açtığınızda havanın kapalı olduğunu gördünüz diye gününüzün berbat geçeceğini düşünmekten vazgeçin. Çünkü bu hem çok klişe hem de fazlasıyla saçma bir yaklaşım!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın