Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wal-Mart “Hızlı ve Ucuz” Global Para Transfer Servisini Duyurdu!

Teknolojiyi yakından takip eden ABD’li perakende devi Wal-Mart, para transfer servisini tüm dünyaya açacağını duyurdu. Detaylar haberimizde;
Wal-Mart “Hızlı ve Ucuz” Global Para Transfer Servisini Duyurdu!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Wal-Mart, Walmart2World adını verdiği global para transfer sistemini başlatacağını duyurdu. Perakende zinciri aşağı yukarı 4 yıl önce para transfer sistemini ABD içinde başlatmıştı.

Walmart2World isimli projede şirket MoneyGram International ile işbirliği yapacak ve Wal-Mart müşterileri bu sistem aracılığıyla tek seferde 2.500 dolarlık para transfer etme imkanı bulacak. İlaveten; şirketin açıklamasına göre Walmart2World 200’ün üzerinde ülkenin para birimi ile işlem yapılmasını sağlayacak.

Halihazırda ABD içinde Walmart2Walmart isimli bir para transfer sistemi olan perakende devi, Walmart2World isimli global para transfer sistemini duyurdu.

Walmart2Walmart ABD'de 4 Yıl Önce Faaliyete Geçti Dünya çapında kabaca 2 milyar banka hesabı olmayan kişileri hedef alan Wal-Mart, yeni projesiyle bu dev kitleye hitap etmeyi planlıyor.

Küresel projesinde; 50 dolara kadar gönderilerden 4 dolar, 51-1000 dolar aralığındakilerden 8 dolar ve 1001-2500 dolar arasındaki işlemlerden 16 dolar alacağını açıklayan şirket, diğer pek çok firma gibi banka hesabı olmayan kişilerin yarattığı muazzam potansiyeli değerlendirmek istiyor.

Kaldı ki Wal-Mart’ın hemen her konuda yarıştığı dev rakibi Amazon da kısa süre önce banka hesabına ya da kredi kartına sahip olmayan müşterileri kazanmak için harekete geçmişti.

Amazon da Banka Hesabı Olmayan Kitleyi Hedef Alıyor Bankaların vadesiz hesaplarına benzeyen bir ürün üzerinde çalışan e-ticaret devinin bankalara rakip olmayacağı belirtilse de bu haber sektörde büyük yankı uyandırmıştı.

GCM Yatırım Banner

Hatta sağlık şirketinde de ortaklık yaptığı JPMorgan Chase ile ön görüşme aşamasında olduğu yönündeki haberlerin ardından akıllara “Amazon geleceğin bankası mı olacak” şeklinde sorular gelmişti. Diğer taraftan; banka hesabı olmayan kitleyi hedef alan daha birçok şirket olduğunu da belirtelim.

Örneğin; geçtiğimiz günlerde Uber’in Güneydoğu Asya faaliyetlerini satın alan Grab’in yeni hedefi de banka hesabı olmayan müşterileri kazanmak.

Walmart2World'le 200'ün Üzerinde Ülkenin Para Birimiyle Alışveriş yapılabilecek Wal-Mart da aynı alanda epey iddialı. Zaten şirket duyurusunda da Walmart2Walmart’ın başlatıldığı günden bu yana müşterilerine toplamda 700 milyon dolarlık işlem ücreti tasarrufu yaptırdığını belirtmiş. Walmart2World’in de dünyanın her yerine düşük ücretlerle ve hızlı bir şekilde para transferi yapılabileceğini öne sürüyor.

Başkan Yardımcısı Kirsty Ward bu durumu dünya çapında sevdiklerine yardım etmek veya acil durumlarda ihtiyaçlarını karşılamak için para gönderen milyonlarca insan olduğunu söyleyerek vurguluyor.

Wal-Mart'ın Global Para Transfer Sistemi Hızlı ve Ucuz Olacak Ward, MoneyGram destekli Walmart2World ile müşterilerin dakikalar içinde düşük ücretler karşılığında para transferi yapabileceğini, böylelikle paranın doğru yere çok fazla azalmadan ulaşabileceğini belirtiyor. Duyuruda ayrıca global para transfer sisteminin bu ay ABD’deki 4.700 Wal-Mart mağazasının hepsinde başlatılacağı bilgisine yer veriliyor.

Ayrıca Walmart2World sisteminin diğer global sistemlerden farklarına vurgu yapılıyor. ABD’nin her yerinden dünyanın her yerine para transfer ücretinin aynı olması bunlardan bir tanesi. Ayrıca işlemin tamamlanmasının 3 günü bulduğu diğer sistemlerin aksine Wal-Mart’ın para transferinin 10 dakika ya da daha az zaman alacağının üzerinde duruluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.