Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vitrin Tasarımcılığı Yaparak Para Kazanmak

Vitrin Tasarımcılığı Yaparak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir mağazaya girmek için bizi en çok teşvik eden şey nedir? Tabi marka ayrıntısını bir kenara bırakırsak. Elbette ki vitrin tasarımı! Çünkü vitrinde zevkimize hitap eden ürünler varsa, mağazaya dalmaktan kendimizi alıkoyamayız. Örneğin vitrinde bir ceket görür ve ilk bakışta aşkın verdiği o tatlı heyecanla birazdan bizim olacak ürüne doğru yöneliriz. Bir vitrinin önünden geçerken aklımızı alan o ürünü görür, üzerinden günler geçse de önünde sonunda onu satın almak için mağazaya döneriz. Eminim, dediğim durumların benzerlerini çoğunuz yaşamışsınızdır.

Vitrinler, mağazalara girip girmeyeceğimizi belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Mankenlerin üzerine giydirilen kıyafetler, ışıklandırmanın nasıl yapıldığı, aksesuar seçimi gibi hususlar; büyük mağazaların üzerinde titizlikle çalıştığı konulardır. İşte bu yüzden vitrin tasarımcılığı son yıllarda önem kazanan bir iş alanı olmuştur. Tabii insanlar için de yeni bir para kazanma yöntemi doğmuştur. Bazılarınız, vitrin tasarımcısı başlıklı iş ilanlarını görmüş olabilirsiniz. Ancak birçoğunuzun bu para kazanma yönteminden haberdar olduğunu zannetmiyorum. Dolayısıyla birazdan; vitrin tasarımcılığı, vitrin düzenleyiciliği veya görsel tasarım uzmanı adı altında yapılan bu işin detayları hakkında konuşacağız. İsterseniz hemen konuya girelim.

Vitrin Düzenleyiciliği Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Vitrin Düzenleyiciliği Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Yukarıda da söylediğim gibi markalar rekabeti artırmak ve daha fazla satış yapabilmek için her alanda birbirleriyle yarışıyorlar. Vitrin tasarımı da en çok önem verilen konuların başında geliyor. Peki, vitrin tasarımcısı nedir? Vitrin tasarımcısı olmak için ne gibi niteliklere sahip olmanız gereklidir? Öncelikle bu soruların cevapları üzerine konuşalım. İlk önce belirtmek istediğim; bu işin vitrin tasarımcısı, vitrin düzenleyicisi, görsel düzenleme sorumlusu (uzmanı) gibi farklı iş tanımları altında yapıldığını söylemek olur. Zaten internetteki iş ilanlarına baktığınızda, siz de bu tanımlarla karşılaşırsınız. Diğer taraftan, bir vitrin tasarımcısının ne gibi sorumlulukları olduğuna değinelim. Çünkü bu iş öyle kafanıza göre manken giydirip yerlerini belirlemekten ibaret değil.

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Takı Tasarlayarak Para Kazanmak

Görsel düzenleme sorumlusu olmanız için; genellikle güzel sanatlar, sahne tasarımı gibi bölümlerden mezun olmanız gerekiyor. Çünkü iş tanımına en yakın niteliklere sahip olan kişiler, bu bölümlerden çıkıyor. Vitrin ve görsel tasarım uzmanı; bir mağazanın vitrininden tutun da ürünlerin mağaza içindeki yerleşimine, ışıklandırmaya ve dekorasyona varana kadar birçok konuda karar veren kişi olarak tanımlanabilir. Bu işi yapanların sanatsal bir bakış açısına sahip olmaları, kişide aranan en temel özelliklerden biri olacaktır. Zira insanların ilgisini çekebilecek şekilde düzenlemeler yapması, modayı takip etmesi, bir ürünü satabilecek kadar güzel sunması gibi işin gerektirdikleri ancak sanatsal bakış açıyla mümkün olabilmektedir.

Tıpkı Hermes‘in artistik direktörlüğünü yapan Pierre Alexis Dumas‘ın dediği gibi; “Halkla işin buluştuğu ilk yer vitrindir.” İşte bu söz, vitrin tasarımcılarının ne kadar önemli bir iş yaptığını gayet net bir biçimde açıklamaktadır. Sonuçta bir mağazanın içindeki ürünler ne kadar güzel ve kaliteli olursa olsun; eğer vitrin ilginizi çekmiyorsa, o mağazaya girmeyi düşünmezsiniz. Paketini sevmediğiniz bir hediyeyi açmak istememeniz gibi. Ya da tadını bilmediğiniz, ama paketi hoşunuza giden bir çikolatayı satın almanız gibi. Neticede, dış görünüş her alanda insanların bakış açılarının yönüne etki eden başlıca etkendir. Ancak bu mağazacılık alanında daha da fazla önem kazanmıştır. Sonuçta siz de vitrin tasarımcısı olacak niteliklere sahipseniz, bu alandan para kazanmayı deneyebilirsiniz. Kendinize ait bir sahne yaratmak, eminim eğlenceli bir para kazanma yöntemi olacaktır.

Yeri gelmişken, vitrin tasarımının ve görsel düzenlemenin ne kadar önemli olduğuna değinmek istedim. Çünkü bu iş, yalnızca vitrinin müşterilerin gözüne güzel görünmesi demek değildir. Daha doğrusu vitrinler, sadece ürünlerin sergilendiği yer olarak tanımlanamaz. İsterseniz, konuyu biraz daha açalım. Mesela, şimdiye kadar yaptığınız alışverişleri bir düşünün. Atıyorum, bir ceket almak için alışverişe çıktınız. Ama eve döndüğünüzde, elinizdeki paketlerde ceket dışında hemen her şey var. İşte bu çoğu kişinin yaptığı alışverişlerde anlık kararlarla hareket ettiğini göstermektedir. Zaten yapılan araştırmalarında bunu kanıtladığını söyleyebilirim. Satın alma eylemi çoğunlukla alışveriş mekanında ve anlık olarak yapıldığı için, mağazanın görsel tasarımı mutlak önem taşımaktadır.

Öte yandan, günümüzde sayısız marka tercihi bulunmaktadır ve kalitesi ile fiyatı hemen hemen aynı standartlarda olan birçok ürünü farklı mağazalarda bulabiliyoruz. İşte bu noktada belirleyici faktör, bir mağazanın vitrininin ne kadar ilgimizi çektiği oluyor. Çünkü bir ürünün gözümüze hitap etmesi, o ürünü satın almamızdaki en önemli faktördür. Düşünün, bir alışveriş merkezinde dolaşıyorsunuz. Sayısız kaliteli marka var, ama sizin hangi mağazaya gireceğiniz o mağazanın vitrini sayesinde belirleniyor. Ya da vitrinlerin hangi müşteri kesimine hitap ettiği, o mağazanın tasarımından rahatlıkla anlaşılabiliyor. Mesela, yüksek gelir gruplarına hitap eden vitrinlerde fiyat etiketleri yer almazken; daha düşük gelir gruplarına hitap eden vitrinlerde fiyat etiketleri görülmektedir. Neticede vitrin düzenlemesi ve görsel tasarım, bir mağazanın satışını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Kimler Vitrin Tasarımcılığı Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Vitrin Tasarımcılığı Yaparak Para Kazanabilir?Vitrin tasarımcılığı yapmak için belirli niteliklere sahip olmanız gerektiğini söyleyerek detayları aktarmaya başlayayım. Öncelikle görsel tasarım uzmanı iş ilanlarında ağırlıklı olarak alanında deneyimli tarzındaki şartları görürsünüz. Çoğu mağaza; bu iş için güzel sanatlar, sahne tasarımı gibi bölümlerden mezun olmuş kişileri tercih etmektedir. Ancak iş alanına duyulan ihtiyaç arttıkça, ilgili kuruluşlar bu işin eğitimini vermeye başlamışlardır.

Birçok özel kuruluş, görsel mağazacılık ve vitrin tasarımı adı altında kurslar düzenlemektedir. Ayrıca belediyelerin ve halk eğitim merkezlerinin de bu alanda eğitim verdiğini söyleyebiliriz. Eğer bu işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, internetten araştırma yapabilir ve vitrin tasarımı alanında eğitim alarak bu eğlenceli işten para kazanabilirsiniz. Ne diyorsunuz; mankenler, ışıklandırmalar, tasarım hatta bazen mağazada çalan müzikle ilgilenmek, bunların seçimini yapmak sizce de eğlenceli olmaz mı?

Vitrin Tasarımcılığı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Vitrin Tasarımcılığı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Bu iş için gereken tüm şartları sağladığınızı hesaba katarak, vitrin tasarımcılığından gayet iyi miktarda para kazanacağınızı söyleyebilirim. Hele bir de alanınızda ün yaparsanız, gerçekten eğlenceli görünen vitrin tasarımcılığı sayesinde sizi mutlu edecek kazançlar elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Sonuçta görsel düzenleme sorumlusu ya da vitrin tasarımcıları ülkemiz standartlarına göre oldukça iyi miktarda para kazanıyorlar. Bir de bu işi severek yapacağınızı düşünürsek, vitrin tasarımcılığından hem maddi hem de manevi anlamda kazançlı çıkarsınız diyebilirim. Ne diyorsunuz; mankenleri giydirmek, ışıklandırmaları ayarlamak ve bu renkli dünyaya dahil olmak sizce de eğlenceli olmaz mı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu