Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin En Büyük Yatı Sarp 46 Satıldı!

Üretimi geçekleştirilmiş en büyük teknenin satışı, 22.5 milyon euro bedelle gerçekleştirildi. Detaylar haberde...
Türkiye’nin En Büyük Yatı Sarp 46 Satıldı!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Türkiye’de yapılan en büyük teknenin bugün satışı gerçekleştirildi. Teknenin üreticisi ise Antalya Serbest Bölge’de faaliyet göstermekte olan Sarp Yat firmasıydı. Firma Serbest Bölge’de 3500 metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 8 bin metrekare alanda faaliyet göstermekte. Firma kurulduğundan bu yana edindiği tecrübe ve deneyimlerinin meyvesi olarak yeni yılda ilk süper lüks yatını bugün denize indirdi. Teknenin adı ise Sarp 46 olarak açıklandı. Teknenin en büyük özelliği ise Türkiye’de yapılan en büyük tekne olması.

Teknenin gövdesi çelikten yapılmış ve üst kısmı karbon fiber takviyeli 46 metrelik süper lüks bir yat. Türkiye’nin en büyük teknesi olma özelliğine sahip Sarp 46 süper yatın değeri ise 22,5 milyon Euro. Sarp 46 bugün, tershane binasında karayolu üzerinde taşınarak yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan rıhtıma getirildi ve ilk kez denize indirildi. Dudak uçuklatan fiyatıyla tüm deniz tutkunlarının yeni gözdesi haline gelmiş olan Türkiye’nin en büyük teknesi Sarp 46’nın kime satıldığı ise henüz açıklanmış değil.

Tüm deniz tutkunlarının büyük ilgiyle karşıladığı ve 22,5 milyon Euro değere sahip olan Türkiye’nin en büyük teknesi Sarp 46’yla ilgi olarak üretici firma Sarp Yat’ın Genel Müdürü Ünal Şakar ve Tershane Müdürü Emre Sandan kamuoyunu bilgilendirmek üzere açıklamalar yaptılar.

“Bu boyut ve kombinasyonda Türkiye’de tek”

Oldukça mutlu bir gün geçirdiklerini dile getiren Şakar, emeklerinin karşılığını bugün somut olarak gördüklerinden dolayı büyük bir gurur duyduklarını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Şakar, firmanın ürettiği ilk yat olmasının yanı sıra, boyutta ve kombinasyonda şu ana kadar Türkiye’de üretilmiş en büyük tekne olmasının da kendileri için büyük bir mutluluk olduğunu dile getirdi.

“Sınırsız seyir kabiliyetine sahip”

Sarp Yat Tershane Müdürü Emre Sandan açıklamalarının ilk bölümünde, Sarp 46’nın teknik özelliklerinden bahsetti. Teknenin iki adet 1000 beygir motorunun bulunduğunu belirterek, her türlü deniz şartında sınırsız seyir kabiliyetine sahip olduğunu söyledi. Türkiye’nin en büyük teknesi olmasının yanı sıra Sarp 46’nın yurtdışında da ödülleri var. Süper yatın ödülleriyle ilgili olarak ise Sandan, İtalya’dan ödül aldıklarını belirterek, teknenin dış ve iç tasarımlarının özellikleriyle iki en iyi yat tasarım ödülünün sahibi olduklarını dile getirdi. Ayrıca Sandan, Sarp 46’nın iç tasarımıyla dünya kalite tasarım ödülünün de sahip olduğunu belirterek, Kompozit Derneği’nden de ödülleri bulunduğunu ifade etti.

“Sarp 46’da günlük yaşam oldukça rahat”

Sandan açıklamalarının son bölümünde ise Sarp 46’nın özelliklerini detaylı olarak anlattı. Türkiye’nin en büyük teknesinde toplamda 21 kişinin rahatlıkla yaşayabileceğini dile getiren Sandan, tekne sahibine ait iki adet odada tuvalet ve banyo bulunduğunu, ayrıca dört misafir kamarası, dört adette mürettebat kamarası bulunduğunu söyledi. Ana güvertede ana salon ve yemek odası, üst güvertede ise bar köşeli üst salon ve ana mutfağın bulunduğunu belirten Sandan, süper lüks teknede günlük yaşamın oldukça rahat olduğunu vurguladı. Son olarak ise Sarp 46’da, Sundeck’de güneşlenme gibi imkanlarında bulunduğunu belirten Sandan, jakuzi, oturma ve bar bölümlerinin de teknede mevcut olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.