Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“To’ak Chocolate” Dünyanın En Pahalı Çikolatası Olabilecek mi?

Çikolata birçok kişinin ortak noktasıdır. Ancak To'ak Chocolate sadece belli bir kesimin zevkine hitap ediyor ve dünyanın en pahalı çikolatası olmaya aday!
“To’ak Chocolate” Dünyanın En Pahalı Çikolatası Olabilecek mi?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çikolatayla ilgili başlığımızı gördünüz ve hemen yazıyı okumaya başladınız, değil mi? Haklısınız, zira şu dünyada çikolatalara bayılmayan çok az sayıda insan vardır ki azınlıkta olan bu insanları ben gerçekten anlayamıyorum. Çünkü çikolata yemenin keyfini yaşamayı bilmeyen bir kişinin, dünyada tadılması gereken en büyük zevklerden birini kaçırdığını düşünüyorum, haksız mıyım?

Eminim, şu an büyük çoğunluğunuz tüm içtenliğinizle bana katılarak, düşüncemi onaylıyorsunuz. İşte bugünkü yazımız da bu enfes yiyecekle ilgili. Birazdan sizlere dünyanın bize sunduğu en güzel nimetlerinden biri olan kakaodan üretilen çikolataları sunacağız. İsterseniz, dünyanın en pahalı çikolatası unvanını kazanmaya aday olan ayrıcalıklı çikolatayı anlatmaya bir an önce başlayalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı çikolata adayı:

To’ak Chocolate

Bir Kalıbı 260 Dolar

To'ak ChocolateKendi alanında bir hükümdar olabilecek bu seçkin çikolata, To’ak Chocolate isimli şirket tarafından piyasaya sunulmuş bir üründür. Aslında bu firmanın temeli, To’ak Chocolate’nin kurucularından biri olan Jerry Toth’un 2007 yılında, bir yağmur ormanı koruma vakfı çalışması için Ekvador’a gitmesi ile beraber atılmıştır.

Toth, yağmur ormanlarında çalışmalar yaparken oldukça nadide ve eşsiz kakao ağaçlarına rastlamış ve bu ağaçların harika kakao çekirdeklerinin tadına başka insanların da bakması gerektiğine karar vermiş. 2 yıl boyunca fikrini geliştirmek için kakao ağaçlarını ve çikolata üretimlerini araştıran Toth, nihayetinde 2013 yılında 250.000 dolar yatırım yaparak To’ak Chocolate şirketini kurmayı başarmış. Şirketin faaliyetleri Chicago ve Ekvador’un başkenti olan Quito olmak üzere ikiye ayrılmış ve şirketin ortakları, bu çikolatanın daha kaliteli olması için aranan bir şart olan düşük nem oranından dolayı Quito’da imal edilmesine karar vermişler. Sonuç olarak da şu an piyasada olan ve dünyanın en pahalı çikolatası olmaya aday To’ak Chocolate çikolataları ortaya çıkmış.

Oldukça pahalı olan bu çikolatanın yalnızca bir kalıbının fiyatı ise tam 260 dolardır. Tamamen el yapımıyla üretilen ve ahşap çubuklarla yenilen bu lezzetli çikolatalar, yine el yapımı olan ve tohumların fermantasyonunda da kullanılan özel bir ağaçtan üretilen oldukça şık görünümlü kutusuyla beraber satılıyor. To’ak Chocolate ürünlerinin yapım aşamalarında ise temel olarak, kakao çekirdeklerinin Ekvador’un muazzam ağaçlarından özenle toplanması, öğütülmesi ve sıvı bitter çikolata haline dönüştürülmesi yer alıyor.

To'ak ChocolateFirma; Toth ve ortağı Carl Schweizer’in de dahil olduğu çikolata yapım aşamasının tamamen el ile gerçekleştiğini belirtiliyor. Bununla birlikte Jerry Toth el işçiliğiyle çalıştıkları için, ellerinin hakiki kakao yağı ve kokusu ile kaplandığını belirterek, böylece ürettikleri çikolatanın kokusunu ve tadını bozabilecek tüm dış etmenleri ortadan kaldırdıklarını söylüyor. İlaveten, To’ak çikolatalarının tam ortasında bir de kakao çekirdeği bulunuyor ki şirket bu ayrıntıyla; müşterisine bu çikolatanın bir kakao ağacından özenle toplanmış olduğunu hatırlatmak istenmiş.

Toth, şu an oldukça az sayıda üretilebilen bu seçkin çikolataları, yalnızca Amerika’daki birkaç özel şarap mağazasına ya da online yollarla satışa sunabildiklerini belirtiyor. Nitekim To’ak Chocolate firmasının birkaç yüz çikolata kalıbı üretebilmesi için, 4-5 ay gibi uzun bir süre gerektiği biliniyor. İlaveten Jerry Toth henüz bu işten kar elde edemediğini açık yüreklilikle belirterek, bu yılın sonuna kadar 1.500 adet, 2018 yılına kadar da yılda 10.000 adet çikolata üretmeyi hedeflediklerini söylüyor. Son olarak, şirket yöneticileri bu çikolatanın gecenin bir yarısı gelen tatlı isteğini bastırmak ya da yalnızca atıştırmak için değil de bu seçkin ürünün keyfini çıkartarak yenilmesi gereken bir yiyecek olduğu mesajını veriyor.

Zaten 260 dolar değerinde olan bu çikolata, ancak keyfine vara vara tüketilebilecek bir ürün olabilir, değil mi? Ne dersiniz, bin bir emek ile üretilen To’ak çikolatalarının tadına bakmak, gerçekten de enfes bir deneyim olmaz mıydı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.