Yatırım yapmaya başla!

Spekülasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Spekülatör Kime Denir?

Spekülasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Spekülatör Kime Denir?

Birikimlerini borsa piyasası aracılığıyla değerlendiren kişilerin en sık karşılaştığı terimlerden biri de şüphesiz ki spekülasyondur. Spekülasyon piyasanın bugünkü koşulları göz önünde bulundurularak, geleceğe yönelik fiyat trendinin doğru olarak belirlenmesidir. Spekülasyonların sonucunda fiyatlar beklenen yönde yükselmekte veya düşmektedir. Buradaki amaç; borsada işlem gören yatırım araçlarının minimum fiyat seviyesinden alım, maksimum seviyesinden de satış emri vererek aradaki farktan yüksek kazanç sağlamaktır. Bu anlamda elbette ki bu önemli faaliyeti yapabilmek için borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmak gerekir.

Spekülasyon daha çok borsadan para kazanmak için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde piyasanın gelecekte ne yönde hareket edileceğine doğru olarak karar verilmesi en temel unsurdur. Örneğin; Euro/dolar paritesine yatırım yapmak isteyen kişi Euro’nun ileride değerinin artmasını bekliyorsa, bugünkü düşük fiyatından Euro’yu alım, dolara da satış yönlü pozisyon oluşturmasıdır. Böylece belirlenen vade aralığının sonunda beklenen yükselişle portföyünde bulunan pariteyi uygun fiyat seviyesinden satarak aradaki farktan kazanç sağlamasıdır. Bir nevi ilerideki trendin yönünü doğru belirlemek diyebilirim.

Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon Nedir?Fransızcadan dilimize kurgu olarak geçen spekülasyonun finans piyasalarındaki tanımı enstrümanların gelecekteki fiyat hareketlerinin hedefler doğrultusunda yükselmesi veya düşmesi hakkında doğru fikir yürütebilmektir. Genellikle fiyatların yükseleceği öngörüldüğü zamanlarda alım, düşeceği zamanlarda da satış yapılmaktadır. Borsada açığa satış işlemi sayesinde A grubu hisse senetlerinin değeri düşerken de para kazanılması mümkündür. Bu forex piyasasındaki çift yönlü işlemlere benzemektedir. Çift yönlü işlem nedir, nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın. Para kazanabilmeniz için trendin eğilim yönünün düşüşte olacağını öngörmeniz gerekir. Böylece açığa satış işlemi ile değer kaybedecek olan hisseden de beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Finans piyasalarında biliyorsunuz ki kar elde etmek için doğru fiyat tahminlerinde bulunmak gerekiyor. Bu kapsamda borsada spekülasyon ve manipülasyon yapıldığı için piyasadaki riskler iki katına çıkmaktadır. Çünkü fiyat değişkenleri kontrol edilse de spekülasyon ve manipülasyonlar kontrol edilemez haldedir. Bunun için gerçekten yılların deneyimine eş değer bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmalısınız. Borsa nedir hakkında merak ettiğiniz en temel soruların yanıtlarına bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Böylece bu tür risklere karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Hatta bir süre sonra fiyatların eğilim yönleri hakkında yapmış olduğunuz doğru tahminlerle spekülatör olabilirsiniz. Borsada spekülasyon yasaldır, fakat manipülasyon değildir. Hatta suç teşkil etmektedir. Bu nedenle manipülatif hareketlerden kaçınmalısınız.

Spekülasyon Nasıl Yapılır?

Spekülasyon Nasıl Yapılır?Spekülasyon biliyorsunuz risklidir. Bu yüzden spekülasyon yapabilmek için en az 1 yıllık borsa deneyimine sahip olmanız gerekir. Piyasa fiyat varsayımları üzerine kurulu olduğu ve birçok değişken nedene bağlı olarak farklılaştığı için her zaman yatırım araçlarının değerini belirlemek zordur. Ama borsada da para kazanabilmeniz için bu doğru tahminlerde bulunmanız gerekir. Spekülasyoncular bu konuda yol gösterici olabilmektedir. Örneğin, ileride değerlenecek aracı yatırımcılarla paylaşabilmektedirler. Fakat bu manipülasyonla karıştırılmaması gereken bir konudur. Çünkü manipülasyonda asılsız söylentiler yayılır. Bu nedenle de yatırımcıların zarar edilmesi sağlanır. Spekülasyonda böyle bir durum söz konusu değildir.

Spekülasyonlar sonucunda borsanın işlem hacminde artışlar yaşanır. Yatırımcılar daha çok pozisyon açma kapama eğilimine girerler. Genellikle ülkelerin ekonomileri olumlu yönde giderken, yatırımcılar yatırım yapma eğiliminde olurlar. Bu zamanlar çoğu kişinin borsadan vurgun yaptığı dönemlerdir. Öyle ki tam tersi ekonominin kötü gittiği vakitlerde de vurgun yapılabilmektedir. Bunun için ünlü borsa yatırımcısı olan George Soros’u örnek olarak gösterebilirim. Soros, İngiltere’nin kriz geçireceğini öngörerek bu olumsuz durumu kendi lehine çevirerek 1 günde tam 1 milyon dolar kazanmıştır. Bu olaydan sonra Soros “İngiliz Bankalarını Soyan Adam” unvanını almıştır ve şu an en ünlü spekülatörlerin başında yer alır.

Spekülatör Nedir, Kime Denir?

Spekülatör Nedir, Kime Denir?Spekülatör, spekülasyon yapan kişilere verilen isimdir. Spekülatör unvanına sahip olmak için kesinlikle borsa nedir konusunda belirli bir seviyeye gelmiş olmak gerekir. Bunun için borsa nasıl oynanır sorusunun yanıtı bilinmelidir. Spekülasyoncu kazanmak için belli bir riske göğüs geren kişidir. Yapacağı işlemde alacağı riski iyi belirler. Piyasaları takip ederek ve yorumlayarak alım – satımda bulunurlar. Sağlam bir borsa bilgi birikimine ve deneyimine sahip olan fiyat hareketlerinin eğilim yönlerini doğru olarak belirleyen kişilere spekülatör denir. Bu kişilerin varlığı borsada önemlidir. Çünkü spekülatörler sayesinde işlem hacmi arttığı gibi likidite oranı da yükselir. Böylece piyasada dolaşan nakit artışının hızlanmasıyla beklentiler karşılanabilmektedir.

Spekülasyon Çeşitleri Nelerdir?

Spekülasyon Çeşitleri Nelerdir?Borsada fiyat istikrarı bozucu ve sağlayıcı olarak farklı iki şekilde spekülasyon yapılabilmektedir. Her ikisi de fiyatların trend eğilim yönleri ile alakalıdır. Bu durumda spekülatörler iki farklı görüşe sahiptirler. Kimileri fiyatların istikrarlı bir şekilde ilerlemesini isterken, kimileri de dalgalı olarak hareket etmeleri gerektiğini savunur. Şimdi, bu savunulan görüşlere gelin hep birlikte bakalım:

İstikrar Bozucu Spekülasyon

Fiyatların dalgalı bir seyirde izlemesi gerektiğine inanan kişilerin uyguladığı bir spekülasyon çeşididir. Fiyatların dalgalı olması daha da değerinin artacağına ilişkin beklentilerin artmasını sağlar. Çünkü buna ilişkin olarak yatırımcıların talebinin artması beklenir. Örneğin, altının değeri 2009 ve 2013 yılları arasında sürekli artan, yani finansal terim ile fiyatların boğa eğiliminde olmasıyla piyasalarda istikrar bozucu spekülasyonların yapıldığını örnek olarak gösterebilirim.

İstikrar Sağlayıcı Spekülasyon

İstikrar bozucu spekülasyonun tam tersi olan sağlayıcı spekülasyonda ise fiyatların istikrarlı olarak yükselip düşmesi gerektiği düşünülür. Yani fiyat farkları arasında aşırı bir fark görülmemesi amacıyla istikrar sağlayıcı spekülasyon yapılır. Alım – satım arasında bir dengenin yakalanması amacıyla değer kaybeden aracın değeri yükselmesi için alım yönünde işlem yapılır. Böylece normalde değeri düşmesi beklenen aracın fiyatı yükselir. Böylece fiyat dengeli bir şekilde yükselmeye devam eder.

Sonuç olarak, spekülasyon borsada kullanılan terimdir. Spekülatör ise borsanın aranan isimlerindendir. Çünkü spekülasyon yasaldır ve piyasanın likit akışının hızlanmasını sağlar. Öyle ki yapılan fiyat tahminleri sonucunda güzel miktarda getiriler elde edilebilmektedir. Fakat bunun için borsayı detaylı olarak bilmek, bunun yanı sıra piyasada tecrübeli olmak gerekiyor. Ancak bu şekilde ileride yaşanacak olan hareketleri doğru olarak tahmin edebilirsiniz. Buna göre de doğru zamanları yakalayarak, yatırımlarınız sonucunda karlı çıkabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum