Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seri Üretimde Dünyanın En Pahalı Şarabı: “Richebourg Grand Cru”

Şarap tutkunlarının hayır diyemeyeceği bu içeceğe dair merak edilen her şeyi derledik. Ayrıntılar içeriğimizde...
Seri Üretimde Dünyanın En Pahalı Şarabı: “Richebourg Grand Cru”
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bazıları yemekle birlikte sever, bazıları yemeğin ardından; kimileri yanında herhangi bir şey aramazken, kimileri için peynir mutlaka bir zorunluluktur. Elbette hepiniz şaraplardan bahsettiğimi anlamışsınızdır. En popüler alkollü içeceklerden biri olan şarap, bizlerle de hemşeridir. Çünkü dünyanın tercih ettiği bu içkinin Orta Anadolu’da ortaya çıktığı hakkında güçlü tezler var. Şarap üretim tarihinin M.Ö. 3000’lere kadar uzandığını biliyoruz.

Romantik akşam yemeklerinin de ayrılmaz bir parçası olan şaraplar, hazırlanış ve damıtılma özelliğine göre değişken fiyat etiketleriyle karşımıza çıkıyor. Ama bugün sizlere tanıtacağımız ürün oldukça özel bir yere sahip. Çünkü o, seri üretimde dünyanın en pahalısı olma unvanına sahip! Richebourg Grand Cru ismiyle karşımıza çıkan bu özel aromayı ayrıcalıklı yapan özellikleri daha yakından incelemeye ne dersiniz?

İşte karşınızda dünyanın en pahalı şarabı:

Şarap Dünyasının Kralı “Richebourg Grand Cru”

Şarap dünyasının kralı "Richebourg Grand Cru"Fransa’nın şaraplarıyla ünlü bölgesi Burgundy’de üretilen Richebourg Grand Cru’nun fiyatı yaklaşık 15.000 dolar. Wine-Searcher’in yaptığı araştırma sonucu dünyanın en pahalı şarabı olarak ün kazanan Richebourg Grand Cru, Fransız şarap üreticisi Henri Jayer’in imzasını taşıyor. Wine-Searcher’in ne olduğunu bilmeyen okuyucularımız için şu kısa bilgiyi verebiliriz. Wine-Searcher, 1998 yılında Londra’da kurulmuş ve şarap odaklı olan bir internet arama motorudur. Dünya çapında iletişim halinde olduğu yaklaşık 55.000 şarap tüccarı ve üreticisinden elde ettiği veriler ışığında değerlendirme yapar. Bu verilerde periyodik olarak düzenlemeler yapan şirket, dünyanın en pahalı 50 şarabını dünyayla paylaşıyor.

Şarap dünyasının kralı "Richebourg Grand Cru"Sonuçta Wine-Searcher’ın dünyanın en pahalı şarabı olarak belirlediği 14.625 dolar değerindeki Richebourg Grand Cru, sadece belli markalara verilen Fransız sertifikası Appellation d’origine controlee (AOC)’e de sahiptir. Burgundy’nin alt bölgesi olan Cote de Nuits’deki üzüm bağlarından elde edilen kırmızı şarap, bölgenin ünlü “pinot noir ve chardonnay” üzümlerinden üretilmektedir.

Şarap dünyasının kralı "Richebourg Grand Cru"Biraz da bu şarabın üreticisinden bahsedelim. Henry Jayer, şarap üretiminde kimyasal kullanımından kaçınılması gerektiğini savunan dahi bir üretici olarak ün kazanmıştır. Henry Jayer’in savunduğu bir diğer görüş; çok sayıda üretim yapmak yerine, daha az ama etkili üretim yapılmasıymış. 14.625 dolarlık Richebourg şaraplarının yıllık üretim miktarının yalnızca 3.500 şişe olduğunu görüyor ve 2006 yılında hayatını kaybeden ustayı alkışlıyoruz.

Evet, dünyanın en pahalı şarabını gördük; ama ikinci ve üçüncü şarabı da sizlerle paylaşalım istedik. Wine-Searcher’ın yaptığı listede 2. sırayı alan şarap Burgundy üretimi olan Romanee-Conti, satış fiyatıysa 13.244 dolar. 3. sırada yine bir Henry Jayer şarabı olan Cros-Parantoux Vosne-Romanee Premier Cru yer alıyor. Onun satış fiyatı 8.836 dolar.

Peki siz kendinizi bir şarap tutkunu olarak tanımlayabilir misiniz? Eğer öyleyse, şimdiye kadar içtiğiniz en pahalı şarabın fiyatı, Richebourg ile boy ölçüşebilir miydi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.