Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sahip Oldukları Tuhaf Web Siteleri ile Milyoner Olan 10 Sıradan Kişi

İnternet sektörü pek çok kişiyi zengin etmiştir. Ancak burada yer verdiğimiz kişiler, farklı girişimleri ile dikkat çekiyor. İşte detaylar...
Sahip Oldukları Tuhaf Web Siteleri ile Milyoner Olan 10 Sıradan Kişi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Milyoner kimliğiyle anılmak sanırım hepimizin hayalidir. Çalışarak bu duruma kavuşamayacağını düşünen çoğu kişi, rüyasını “Nimet Abla” gişelerinde ya da yasa dışı yollarla gerçekleştirmeye çalışır. Define avcılarını hesaba katmıyorum bile. Gerçekten sizce de bu durum, sanıldığı kadar zor mu elde edilir? Listemizdeki isimlerin ortak cevabı elbette hayır! Çünkü bu isimlerin hepsi bir zamanlar sizin benim gibi sıradan insanlardı. Ne mi yaptılar? Bilgisayarın start tuşuna basarak, kimilerine göre saçma olarak görülen düşüncelerini internet vasıtasıyla ortaya koydular.

Teknoloji çağının yaşandığı günümüz, internetle birlikte çoğu kişiye ekmek kapısı olmuştur. Hatta bazıları için son model bir Ferrari, milyon dolarlık bir yat, lüks bir saray anlamına gelmektedir. Evet, bugün sizlere hayallerinin ve kimsenin aklına gelmeyen yaratıcı düşüncelerinin ardından giden 10 isimden bahsedeceğiz. Bu isimlerin hepsi, şimdilerde sahibi olduğu servetin sefasını sürüyor. Kim mi bu internet milyonerleri? Gelin birlikte öğrenelim…

İşte karşınızda kurdukları tuhaf siteler sayesinde milyonlar kazanan isimler:

10 Alex Tew – Million Dollar Homepage

1 Milyon Dolar

Alex Tew - Million Dollar HomepageListemizin ilk sırasında yer alan Alex Tew, Million Dollar Homepage isimli sitesini eğitim masraflarını karşılayabilmek için kurmuş. Oldukça basit bir sistemle kurulan sitenin ana sayfası, 1 milyon pikselden oluşuyor ve bağlantılar 10×10 piksellik bloklar halinde reklam amaçlı hizmet veriyor. 1 pikselin 1 dolardan satıldığını düşünürseniz, Alex Tew’in ne kadar kolay bir yoldan milyoner olduğunu anlayacaksınız. Sonuçta bu üniversite öğrencisi, Million Dollar Homepage ile dünya çapında ün kazanmış.

9 Mart Metro – Boomerang Boxes

1 Milyon Dolar

Mart Metro - Boomerang BoxesMarty Metro da kulağa oldukça saçma gelen; ama 1 milyon dolar getirisi olan bir internet sitesi kurmuş. Boomerang Boxes isimli sitenin sahibi, insanlara bir nevi kutu kiralama hizmeti veriyor. Biliyorsunuz, taşınan insanların en çok yakındığı şeylerden biri etrafta öylece duran kolilerdir. Marty Metro da bu düşünceden yola çıkmış olacak ki ihtiyacı olan insanlara kutu hizmeti vermeye karar vermiş. Müşterilerin ayağına kadar götürülen ve kullanımdan sonra istenildiği yerden geri alınan kutular, görünen o ki epey beğenilmiş. Nitekim Boomerang Boxes’in satışları 1 milyon dolara ulaşmış.

8 Don Brawley – Eternal Reefs

1 Milyon Dolar

Don Brawley - Eternal ReefsDon Brawley’in yaratıcısı olduğu site ise tamamen farklı bir konu üzerine yoğunlaşmış. Kaybettiğiniz kişiler için resif toplarından anıt yapabilme imkanı sunan Eternal Reefs, aslında dünyanın en popüler konularından biri olan ölümü seçtiği için epey başarılı olmuş. Bu sitenin birçok farklı seçeneği olduğunu görüyoruz. Örneğin; eğer siz de ölü yakma geleneğine uyanlardansanız, kaybettiğiniz kişinin küllerini de hazırladığınız anıtsal resif topuna ekleyebiliyorsunuz.

7 Eric Nakagawa&Kari Unebasami – Cheezburger

2 Milyon Dolar

Eric Nakagawa&Kari Unebasami - CheezburgerCheezburger isimli sitenin ismini daha önce duymuş olabilirsiniz. Ama bu milyon dolarlık sitenin, kedi fotoğrafları paylaşan bir site olduğunu duymak gerçekten şaşırtıcı! 2007 yılında Eric Nakagawa ve Kari Unebasami tarafından kurulan site, kısa zaman içinde fenomen olmayı başarmıştır. Aynı yılın Eylül ayı içerisinde bir grup yatırımcı Cheezburger’i 2 milyon dolar karşılığında satın almış. Bir diğer şaşırıcı gerçekse, kedilerden yola çıkan bu sitenin şu anki değeri! Peki, Cheezburger’in değeri ne kadar dersiniz? Hemen söyleyeyim, 80 milyon dolar civarında!

6 Byron Reese – Santa Mail

3 Milyon Dolar

Byron Reese - Santa MailListemizin 6. sırasında da oldukça garip görünen; ama bir o kadar da iyi para kazanan Santa Mail isimli site bulunuyor. 3 milyon doların üzerinde olan kazancıyla oldukça iyi iş çıkartan Santa Mail’in kurucusu Byron Reese, Noel Baba’dan çocuklara mektup gönderiyor. Hem de Kuzey Kutbu’ndan!

Santa Mail internet sitesine giren ebeveynler, yalnızca 10 dolar karşılığında çocuklarına Noel Baba’dan yollanmış bir mektup gösteriyor. Ancak anlaşılan o ki bu ebeveynler, kendilerinin de rahatlıkla bir Noel Baba mektubu yazabileceğini akıl edemiyorlar ya da zor geliyor.

5 Jerry Turner – Advanced Bio Treatment

3 Milyon Dolar

Jerry Turner - Advanced Bio Treatment3 milyon dolar değerindeki Advanced Bio Treatment isimli site de en az diğerleri kadar tuhaf görünüyor. Ancak görünen o ki Jerry Turner, bu sıra dışı fikri ile epey başarılı olmuş. Gelelim bu internet sitesinin sunduğu hizmetlere. Biliyorsunuz ne polis ne de ambulans servisi yaşanılan bir kazanın ardından ortalığı toplamaya kalkmaz. İşleri bittikten sonra olay mahallinden çıkıp giderler. Eğer size kalan görüntüyle başa çıkmak istemiyorsanız, bu iş için birini çağırırsınız. İşte, Advanced Bio Treatment da tam olarak bunu yapıyor. Uzman bir ekibi olan site, herkesin başına gelebilecek; kaza, cinayet, ölüm vs. gibi olayların ardından isteyenler için bir nevi temizlik hizmeti veriyor.

4 Jacob&Susan Aniello – Doody Calls

5 Milyon Doların Üzerinde

Jacob&Susan Aniello - Doody CallsEvcil bir hayvana sahip olmak uzaktan eğlenceli gibi görünse de işin içine girdiğinizde bunun her zaman böyle olmadığını anlıyorsunuz. Pislenen ve kokan bir bahçeniz, evinizin ortasında olan bir kedi kusmuğu, karışıklık vs. bu duruma verebileceğimiz örneklerden bazıları. Peki, tüylü dostunu çok seven ama bahçe temizliği gibi işlerle uğraşamayacak hayvan sahipleri bu durumla nasıl başa çıkıyor dersiniz? Tabi ki Doody Calls’ı arıyarak! Evet, Jacob ve Susan Aniello tarafından kurulan site, kısa zaman içinde ün kazanarak, milyon dolar kazanan bir iş kolu haline gelmiş.

3 Bill Thomas – BioScientific Inc.

5 Milyon Doların Üzerinde

Bill Thomas - BioScientific Inc.Tavuk çiftliğinin sahibi olan Bill Thomas, çöpe atılan tavuk pisliklerini değerlendirmeye karar vermiş ve Bio Scientific Inc’yi kurmuş. Listemizin 3. sırasında yer alan bu sıra dışı site, tavuk gübresi satışı yapıyor. Bu işten gayet iyi sonuçlar elde eden Bill Thomas’ın geliri, 5 milyon dolar olarak belirtiliyor.

2 Noel Biderman – Ashley Madison

50 Milyon Doların Üzerinde

Noel Biderman - Ashley Madison“Hayat kısa, bir macera yaşayın!” sloganı ile yola çıkan internet sitesi, Ashley Madison ve Noel Biderman tarafından kurulmuş. Şu an 50 milyon doların üzerinde kazancı olan sitesinin verdiği hizmet de oldukça tuhaf. Evli olan kişilerin ya da hali hazırda bir ilişkisi olanların tek gecelik ilişkiler yaşamasını destekleyen site, bunun için kullanıcılarına uygun kişi profilleri sunuyor. Profillerin arasından beğendiklerinizle iletişime geçip, belki karısı ya da kocası olan kişilerle kaçamak ilişkiler yaşıyorsunuz. Sonuçta hiç de etik olmayan bu site, görünen o ki insanlar tarafından epey beğenilmiş.

1 Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz, Chris Hughes – Facebook

200 Milyar Dolar

Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz, Chris Hughes - FacebookListemizin 1 numarasında görmeyi beklediğimiz isim elbette Facebook’tu. Görünen o ki tahminlerimizde yanılmamışız. Mark Zuckerberg ve birkaç arkadaşı tarafından kurulan site, bugün dünyanın en popüler siteleri arasında yer alıyor. 200 milyar dolarlık kazancı ile büyük bir başarı yakalayan Facebook, basit bir düşünceyle yola çıkılan sitelerin ne kadar fazla para kazandığını kanıtlar nitelikte. Ne dersiniz, sizce de öyle değil mi?

Gördüğünüz gibi aslında milyoner olmak o kadar da zor değil. Çılgın bir kişi olmanız ve azıcık da internetten anlıyor olmanız yeterli. Bütün sitelerin fikrini incelediniz, Facebook’u ayrı bir yere koyarsak, sizce ülkemizde en çok hangi fikir tutar?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.