Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sabahları İşe Geç Kalmamak için Yapılması Gereken 4 Şey

Uzmanlar iş saatini kaçırmamak adına yapılması gerekenleri maddeler halinde sıraladı. İşte erken kalkmanın püf noktaları...
Sabahları İşe Geç Kalmamak için Yapılması Gereken 4 Şey
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Güne nasıl başladığınız oldukça önemlidir. Mesela kendinize gelmek için yatak içerisinde dönüp durmamalısınız. Böyle yaparak yalnızca yataktan ayrılmayı zorlaştırırsınız. Kimseyi kandırmanın bir anlamı yok! Soğuk kış günleri yaklaşırken sabahları yataktan ayrılmak, çok daha zor gelecek. Kim o sıcak yatağını bırakıp, hava durumundan dolayı mahvolmuş trafiğin içine kendini atarak işe gitmek ister ki? Düşünsenize; uyanıyorsunuz karanlık, yatıyorsunuz karanlık… Bu nedenle birçok insan, kışı sevmemektedir.

Yataktan kalkma aşaması ile yapmanız gerekenler bitmiyor. Yüzünüzü yıkamalı, iyice gerinmeli ve kendinize gelmelisiniz. Fakat birçok insan daha yataktan çıkma aşamasındayken, inanılmaz zorluklar çekiyor. Zaten milyonlarca alarm kurulmasının sebebi de bu değil mi? Dünya üzerinde herkes tarafından zeki olarak kabul edilen insanlar, geceleri ortalama 6 saat uyurlarken; siz, 7 – 8 saatlik uykuya rağmen enerjik hissetmiyorsanız, bu işte bir gariplik yok mudur? Evet, yataktan daha çabuk kalkabilmek ve sabahları nasıl daha enerjik olacağınızı öğrenmek için yazımızın devamına göz atmanızı öneririm.

“Ertele” Tuşuna Basmamak

“Ertele” Tuşuna BasmamakUzmanlar, alarmlar üzerinde bulunan “ertele” tuşunun pek mantıklı olmadığı konusunda hemfikir. Gerçek şu ki her ertelemenizden sonra uykuya dalarak, asla bitiremeyeceğiniz bir uyku döngüsüne giriş yapıyorsunuz. Bu da tamamen uyandığınızda, yorgun ve tembel hissetmenizi sağlıyor. Tek alarm kurun ve alarmın sesini duyduğunuz anda kalkmaya çalışın.

Yatakta Kıvrılmamak

Yatakta KıvrılmamakUyandığınızda, kollarınızı ve bacaklarınızı mümkün olduğunca esnetmeye ve germeye çalışın. Ne kadar çok gerilebilirseniz gün içerisinde o kadar çok mutlu ve özgüvenli olursunuz. Yataktan kıvrılarak çıkmama konusunda ısrarcı olanlar ise güne daha stresli ve uykulu bir şekilde devam ederler.

Kahve İçmemek

Kahve İçmemekSabahları kalkar kalkmaz ayılmak için kahve içenlerden misiniz? Aslında sabahları kahve içmek uykunuzu açmak yerine gün içerisinde sersem bir şekilde dolaşmanıza neden olur. Sabah 8 ve 9 arasında vücudumuz yüksek oranda kortizol salgılamaktadır. Eğer 9.30’dan önce kahve içerseniz, vücudunuz kortizol salınımını azaltacaktır. Bu da daha az enerjiye sahip olmanızın nedenlerindendir.

Karanlıkta Kalmamak

Karanlıkta KalmamakSabahları kalkar kalkmaz yapmanız gerek şey, koşarak perdeleri açmak ve yeni bir güne ‘merhaba’ demektir. Vücudumuzun doğal saati, aydınlığı ve karanlığı sezebilmektedir. Eğer karanlık bir odada uyanırsanız beyniniz karışıklığa uğrar ve uykulu hissetmenize neden olur. Kalktığınızda direkt perdeleri açın. Kalktığınızda hava halen daha karanlıksa güçlü bir ışık da aynı işlevi görmek için yeterli olacaktır.

Yatakta sosyal medya hesaplarınızı kontrol ettiğiniz ve düşük bir enerji ile uyandığınız için kaç sabah işe geç kaldınız, hatırlıyor musunuz? Geç kalanları kimse sevmez. Ayrıca iş arkadaşlarınıza ayıp olması da ayrı bir konudur. Sizin onlardan ne özelliğiniz var da geç kalıyorsunuz ki? Sabahları dinç ve enerjik bir şekilde uyanmak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Bir süre bunları tekrarladıktan sonra güne ne kadar kaliteli bir şekilde uyanacağınızın farkına varacaksınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.