Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rolls Royce Hakkında İlgi Çeken 25 Bilgi

Lüks araç tutkunlarının gözdesi Rolls Royce'a dair az bilinen ilginç bilgileri bir araya topladık. İşte maddeler halinde farklı detaylar...
Rolls Royce Hakkında İlgi Çeken 25 Bilgi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Geleneklerine en bağlı milletlerden birisinin de İngilizler olduğunu bilirsiniz. Özellikle hayatlarında yer edinmiş rutin alışkanlıklardan asla vazgeçmezler. Kimilerine göre oldukça sıkıcı gelen bu yaşam tarzı, onlar için mutluluk kaynağıdır. Peki, bu durumun Rolls-Royce ile ne alakası mı var? Aslına bakılırsa, Royce’nin şuanki imajı tamamen bu durumla bağlantılı. Yıllara meydan okuyan başarılı marka, geleneklerle çağdaşı birleştiren bir çizgiye sahip. Böylece, zengin otomobil severlerin en gözde aracı da en pahalı Rolls-Royce modelleri oluyor. Peki, bunu nasıl mı başarmış?

Sziler için Rolls Royce hakkında bilinmeyen ya da yanlış bilinen özelliklerinden yola çıkarak bir yazı hazırladık. Dünyanın en pahalı kaput amlemi nasıl ortaya çıktığını, kurucusunun kim olduğunu, üretilen ilk Rolls-Royce modelini ve çok daha fazlasını merak ediyorsanız, galerimize göz atmanızı öneririz.

İşte karşınızda İngilizlerin efsane markası Rolls-Royce ve hakkında bilmedikleriniz:

Rolls-Royce’nin ikonik kaput amblemi, The Spirit of Ecstasy’ın ardında yatan hikayeyi biliyor musunuz?

Rolls-Royce’nin ikonik kaput amblemi, The Spirit of Ecstasy’ın ardında yatan hikayeyi biliyor musunuzLord John Walter Edward Douglas Scott Montagu’nun özel isteği üzerine tasarlanmış olan amblem, Charles Sykes isimli heykeltıraş tarafından yapılmıştır. Başarılı heykeltıraş bu amblemi tasarlarken, Lord Montagu’nun sekreteri ve sevgilisi olan Eleanor Velasco Thornton’u model olarak kullanmıştır. Yani Rolls-Royce’nin ünlü kaput amblemi The Spirit of Ecstasy’ın ardında yasak olan bir aşk hikayesi yatmaktadır.

The Spirit of Ecstasy’nin değeri ne kadar?

The Spirit of Ecstasy’nin değeri ne kadarThe Spirit of Ecstasy’ın değerinin 40 milyon dolar olduğu bilinmektedir. Nitekim BMW 2002 yılında Rolls-Royce’yi satın aldığı zaman, bu kaput amblemini arabalarının üzerinde kullanmak için tam 40 milyon dolar ödemiştir.

The Spirit of Ecstasy’nin versiyonları!

The Spirit of Ecstasy’nin versiyonlarıEğer bu ünlü kaput amblemini satın almak isterseniz, The Spirit of Ecstasy’i altından üretilmiş ya da kristallerle süslenmiş olarak farklı materyallerle tasarlatabilirsiniz.

Charles Stewart Rolls’un kim olduğunu biliyor musunuz?

Charles Stewart Rolls’un kim olduğunu biliyor musunuzRolls-Royce’nin kurucularından biri olan Charles Stewart Rolls, Manş Denizi’nin üzerinde uçmuş olan ilk kişi olarak da bilinmektedir.

Charles Rolls’un büyük başarısı!

Charles Rolls’un büyük başarısıCharles Rolls, 1906 yılında Isle of Man TT isimli uluslararası motor yarışına katılmış ve bu yarışı kazanmıştı. İlaveten; şu an yalnızca motosiklet yarışı olarak bilinen Isle of Man TT’de, o zamanlar otomobillerin yarıştığı bir kategori de bulunuyordu.

Uçak kazasında hayatını kaybeden ilk İngiliz!

Uçak kazasında hayatını kaybeden ilk İngilizCharles Rolls, uçak hayatında hayatını kaybetmiş olan ilk İngiliz olarak da tanınmaktadır. Nitekim 12 Temmuz 1910’da başarılı ismin kullandığı Wright Flyer isimli uçağının kuyruğu düşmüş ve sanatçının hayatına mal olan bu uçak kazası gerçekleşmiştir.

Üretilen ilk Rolls-Royce modeli!

Üretilen ilk Rolls-Royce modeliÜretilen ilk Rolls-Royce modelinin hiç ara vermeden 23.127 kilometre yaptığını biliyor muydunuz? Ki bu durum 1907 yılında gerçekleşmiş olup, üretilen ilk Rolls-Royce modeli, Glasgow ve Londra arasında tam 27 kere gidip gelmiştir.

Rolls-Royce Alpine modelinin üretimine devam ediyor.

Rolls-Royce Alpine modelinin üretimine devam ediyorEğer isterseniz siz de yeni model bir Rolls-Royce Alpine kullanabilirsiniz, ancak eski model Alpine’lerin yerini hiçbir otomobilin dolduramayacağından emin olabilirsiniz.

Rolls Rolls’un bazı ilginç tasarımları da yapılmıştır.

Rolls Rolls’un bazı ilginç tasarımları da yapılmıştırÖrneğin Roll-Royce, Hindistanlı bir mihrace için oldukça gösterişli bir tasarım yapmıştır.

Rolls-Royce ayrıcalıklı tasarımını neye borçlu?

Rolls-Royce ayrıcalıklı tasarımını neye borçluRolls-Royce’nin otomobillerinin iç tasarımlarında hala makine kullanmadığı ve el işçiliği ile çalıştığını biliyor muydunuz?

Rolls-Royce ve flüt şampanya kadehleri!

Rolls-Royce ve flüt şampanya kadehleriRolls-Royce otomobillerinin arka koltuklarında, flüt şampanya kadehlerinin koyulabileceği mini buzdolaplarına yer veriliyor.

1930’lu yıllarda Rolls-Royce!

1930’lu yıllarda Rolls-Royce!Rolls-Royce için 1930’lu yıllar kara, deniz ve hava rekorlarının kırıldığı yıllar olmuştur.

“R” motor ile çalışan inanılmaz uçak!

“R” motor ile çalışan inanılmaz uçak1931 yılında Schneider Trophy hava yarışını kazanan uçak saatte yaklaşık 645 kilometre yapmış ve böylece dünyanın en hızlı uçaklarından biri olarak anılmaya hak kazanmıştır.

Rolls-Royce karada da en hızlı araç olmayı başarmıştır.

Rolls-Royce karada da en hızlı araç olmayı başarmıştır1930’lu yılların başında Blue Bird isimli Rolls-Royce modeline süper şarjlı bir motor takılmış ve araç saatte yaklaşık 480 kilometre yaparak, dünyanın en hızlı araçlarından biri olarak anılmaya başlanmıştır.

Rolls-Royce deniz aracında da en hızlı marka oldu!

Rolls-Royce deniz aracında da en hızlı marka olduSir Henry Seagrove, dünya deniz rekorunu “R” motorlar ile çalışan Miss England II isimli aracıyla saatte yaklaşık 191 km yaparak kırmıştır. İlaveten; dakikalar sonra deniz altındaki bir çotuk ile çarpışan Sir Seagrove, bu kaza sonucunda ne yazık ki hayatını kaybetmiştir.

Sir Henry Royce’un büyük başarısı

Sir Henry Royce’un büyük başarısıRolls-Royce’nin kurucularından biri olan Sir Henry Royce “R” motorunun ilk çalışmalarını, kumsalda firmanın mühendisleri ile birlikte yapmış olduğu bir yürüyüş sırasında tasarlamıştır.

Rolls-Royce ve nükleer reaktörleri!

Rolls-Royce ve nükleer reaktörleriRolls-Royce’nin nükleer reaktörler ürettiğini biliyor muydunuz? Evet, Rolls-Royce 1950’li yıllarda Amerika ile bir anlaşma yapmış ve o günden sonra İngiliz denizaltılarının kullanımı için nükleer reaktörler üretmeye başlamıştır.

Rolls-Royce ve silahlı araçları!

Rolls-Royce ve silahlı araçlarıRolls-Royce, Almanya’ya karşı sürdürülen savaşta kullanılmak üzere üretilen ve tonlarca çelikten tasarlanmış olan silahlı araçlara da imzasını atmıştır.

Ayrıcalıklı model The Phantom IV!

Ayrıcalıklı model The Phantom IVRolls Royce, The Phantom IV’ü devlet başkanlarının kullanımı için imal etmiştir. İşte bu yüzden de The Phantom IV’ten sadece 18 adet üretilmiştir.

Phantom IV’ün yerini alan araç neydi?

Phantom IV’ün yerini alan araç neydi50’lerin sonunda Phantom IV’ün yerini Phantom V almıştır. İlaveten; V8 motorla çalışan ve özel yapım gövdeye sahip olan bu model, bir önceki modele göre çok daha fazla sayıda satılmıştır.

Rolls-Royce’nin Wraith modeli!

Rolls-Royce’nin Wraith modeliWraith modelinde, el işçiliği ile yerleştirilmiş 1.600’ün üzerinde fiber optik aydınlatma olduğunu biliyor muydunuz? Bu tasarım, otomobilin içerisindekilere binlerce yıldızın altındaymış gibi hissettiriyor.

Rolls-Royce, Yuri Gregarin ve Ruslar!

Rolls-Royce, Yuri Gregarin ve RuslarRolls-Royce’nin üretmiş olduğu araçlar o kadar kusursuzdu ki Ruslar bu araçları taklit etmek için tek bir girişimde bile bulunmadılar. İlaveten; uzay boşluğuna ilk giden kişi olarak ünlenen Yuri Gregarin isimli kozmonot ve pilotun, dünyaya geri döndüğü zaman ilk yaptığı şey bir Rolls-Royce kullanmak olmuştur.

Rolls-Royce Silver Dawn modeli

Rolls-Royce Silver Dawn modeliSilver Down, Rolls-Royce’nin standart bir çelik gövde ile sattığı ilk araç serisidir ve bu araçların hepsi ihraç edilmiştir.

20. yüzyılın ilk yarısında Rolls-Royce!

20. yüzyılın ilk yarısında Rolls-Royce20. yüzyılın ikinci yarısında, Rolls-Royce ile Kraliyet Ailesi arasında uzun yıllara dayanacak ilişkilerin temeli atılmış ve Daimler marka otomobillerinin yerini Rolls-Royce’ler almıştır.

Crewe’de üretilen son Rolls-Royce modeli!

Crewe’de üretilen son Rolls-Royce modeliCrewe’de üretilen son Rolls-Royce modeli Silver Seraph, 30 yıl önce piyasaya sürülen Silver Shadow’dan sonra her şeyiyle yeniden tasarlanmış olan ilk Rolls-Royce modeli olmuştur.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın