Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı Kaput Amblemi

Dünyanın en değerli kapu amblemi The Spirit of Ecstasy ile tanışmaya hazır mısınız? İşte amblemi değerli kılan özellikleri ve diğer detaylar:
Dünyanın En Pahalı Kaput Amblemi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyaca ünlü bir markayı canlı olarak görmeden nasıl tanırsınız? Evet, haklısınız tabi ki logosuyla. Aslında logo bu firmalar için birer kimlik kartıdır. Hele ki söz konusu otomobil sektörüyse, işin özelliği daha da önemli bir boyut kazanır. Her firmanın kendine has ambleminin bir de hikayesi vardır. Kolay değil yıllara meydan okuyarak zirvede kalmak ve dünyanın her yerinde küçücük bir amblemle bile tanınmak…

Biliyoruz ki dünyanın en lüks otomobilleri denilince akla ilk gelen isimlerden biri şüphesiz Rolls-Royce marka otomobiller oluyor, değil mi? Doğruyu söylemek gerekirse, dünyanın en değerli motor ambleminin de doğal olarak bir Rolls-Royce kaputunun üzerinde bulunması gerekir diye düşünüyoruz. Nitekim, bizim düşüncemiz her ne kadar bu duruma bir katkı sağlamamış olsa da durum bu şekildedir. Yani, dünyanın en pahalı motor amblemi bir Rolls-Royce üzerinde bulunmaktadır. İsterseniz, sizlerle bu göz alıcı motor ambleminin ortaya nasıl çıkmış olduğunu hemen paylaşalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı kaput amblemi:

Rolls-Royce – The Spirit of Ecstasy

Rolls-Royce - The Spirit of EcstacyBilinen en pahalı motor amblemi olan The Spirit of Ecstasy, “Emily, Silver Lady, The Flying Lady” olarak da isimlendirilmektedir. Motor ambleminin ortaya çıkışı, oldukça etkileyici bir hikayeyide bünyesinde barındırır. Lord John Walter Edward Douglas Scott Montagu’nun özel isteği üzerine tasarlanmaya başlanan amblem, Charles Sykes isimli heykeltıraş tarafından yapılmıştır. Charles Sykes; The Flying Lady’de Lord Montagu’nun sevgilisi ve sekreteri olan Eleanor Velasco Thornton’u model olarak kullanmıştır. Bununla birlikte, Eleanor ve Lord Montagu gizli bir aşk yaşamaktaydı, zira sosyal ve ekonomik konumları aşikarca görüşmelerine olanak sağlamıyordu.

Küçük heykel tamamlandığı zaman Charles Sykes bu eserine, fısıltı anlamına gelen The Whisper ismini vermişti, çünkü heykelin orijinalinde Eleanor parmaklarını dudaklarına götürerek bir sessiz ol işareti yapıyordu. Bu manidar işaret ise Lord Montagu ve Eleanor arasındaki gizli aşkın bir sembolü niteliğindeydi. İşte bu dokunaklı hikayeye sahip küçük heykelcik, dünyanın en değerli motor amblemi olarak Beaulieu’daki Ulusal Motor Müzesi’nde sergilenmeye başladı ve The Whisper, The Spirit of Ecstasy’ye dönüştü.

GCM Yatırım Banner

Rolls-Royce - The Spirit of EcstacyElbette ki günümüzde her şeyin daha değerli ve daha iyisini yapmaktan geri duramayan yenilikçi insanlar, The Spirit of Ecstasy’yi de değiştirerek; onu çok daha değerli hale getirdiler. Jean Kemanjian isimli dizaynır tarafından Manhattan Motorcars için yeniden tasarlanan The Spirit of Ecstasy’de daha fazla altın, platin ve tam 150 karat ağırlığında olan nadide elmas kullanılmıştır. Bununla birlikte satılık olmayıp 200.000 dolar değerinde olan dünyanın en pahalı motor kaput amblemi The Spirit of Ecstasy, New York Auto Show’da seyirci karşısına çıkarılmıştır. Ayrıca harika bir parça olan bu amblem, Beck’in “The New Pollution” isimli müzik klibinde, sanatçının kullandığı bir Rolls-Royce üzerinde ve “Banshee” isimli dizide Burton’un Nola Longshadow’un boğazını keserken kullandığı cinayet silahı olarak görülmektedir.

Sonuç olarak, dünyanın en pahalı motor kaput amblemi ile ilgili olan yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Peki, 200.000 dolar olan The Spirit of Ecstasy hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bu ambleme sahip bir Rolls-Royce kullanmak gerçekten inanılmaz olmaz mıydı?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.