Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisinin Kullanım Alanları Arasına İnsanlar da Eklendi!

Radyo frekansı ile tanımlama teknolojisinin kullanım alanlarından biri de insanlar oldu. İşte şaşırtıcı gelişmeyle ilgili bilinmesi gerekenler:
Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisinin Kullanım Alanları Arasına İnsanlar da Eklendi!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Henüz uçan arabalara sahip olmasak da bu gidişle çok uzun sürmeyecek gibi gözüküyor. Radyo frekansı ile tanımlama, senelerdir üstünde çalışılan bir proje. Öyle ki market değeri, 2013 yılında 7.7 milyar dolarken, 2014 yılında 8.89 milyar dolara çıkmıştır. Uzmanlar, değerinin 2026 yılında 18.86 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Peki, radyo frekansı ile tanımlama nedir? Kısaca, radyo frekansı ile bu teknolojinin kullanıldığı cihazları tanımlama yöntemidir. Ülkemizde ve dünyada kullanımı giderek artmaktadır. Aynı zamanda birçok sektörde de kullanılmaktadır. Radyo frekansı ile tanımlama iş maliyetini oldukça düşürmekte, hız konusunda büyük bir kolaylık sağlamakta ve verimliliği arttırmaktadır. Son zamanlarda ise insan vücuduna dahi yerleştirilmektedir.

Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) Teknolojisinde Kullanılan Bileşenler

Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) Teknolojisinde Kullanılan BileşenlerRadyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisi 4 bileşenden oluşur:

 • RFID Etiket
 • RFID Yazıcı
 • RFID Okuyucu
 • Programlama Aracı

RFID Etiket

RFID EtiketEtiket, tanımlanmak istenen canlı veya cansız nesnelerin üstüne veya içerisine yerleştirilir. Üzerine yerleştirilen nesne ile alakalı bilinmesi gerekilen bilgiler, etikete işlenir. Ayrıca bu etiketler aktif ve pasif olarak ikiye ayrılır. Aynı zamanda yarı aktif modeli de vardır fakat kullanımı pek tercih edilmemektedir. Aktif etiketler kendi enerji kaynağını bulundurur ama pasif etiketler, yalnızca okuyucu tarafından enerji sağlandıktan sonra bilgi akışı sağlamaya müsaittir. Bu nesnelerin içerisine yerleştirilecek etiketlerin bellek seviyeleri, ihtiyaca göre değişiklik gösterebilir.

Nesnelerin içerisine yerleştirilen bu çiplerin kopyalanması oldukça zordur. Her çipin üretici tarafından belirlenmiş bir kimlik doğrulama kodu bulunmaktadır. Çiplerde bulunan koruma aşaması, yalnızca bundan ibaret değildir. Bundan başka kullanabilecek birçok güvenlik uygulaması da vardır. Yani çiplerin içerisindeki bilgilere ulaşmak neredeyse imkansızdır. Erişilme durumunda ise bu bilgileri kilitleme, engelleme ve kullanılamaz hale getirme imkanı da vardır.

RFID Okuyucu

RFID OkuyucuOkuyucular 3 farklı çeşittir:

GCM Yatırım Banner
 • Elde taşınabilen
 • Araca monteli
 • Sabit

Okuyucular da çiplerin sahip oldukları standartlara göre çalışmaktadırlar. Okuyucuların çalışma mesafesi; frekansa, etiketin aktif veya pasif olmasına, etiketin içerisinde bulunan antenin hassasiyetine ve ortamda bulunan cisimlere kadar birçok faktöre dayanmaktadır.

RFID Yazıcı

RFID YazıcıYazıcılar da okuyucularda olduğu gibi, sabit ve taşınabilir modeller olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yazıcılar, etiketlerin üstündeki bilgilerin işlenmesinde, güncellenmesinde ve okunmasında kullanılırlar. Bilgisayar ve tabletlere kablosuz olarak bağlanabilmektedirler.

Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisinin Kullanım Alanları

Otomotiv, akaryakıt, tarım, ilaç, tekstil, perakendecilik, lojistik, finans, kamu, enerji, bankacılık, üretim ve güvenlik gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. Bu teknoloji kullanıldığı sektörlerde verimlilik ve karı arttırır, aynı zamanda iş gücünde hafifleme sağlar. Son zamanlarda, sık sık karşılaştığımız bu teknoloji insan vücudunda da kullanılmaya başlanmıştır. Gelin hep birlikte insanlar üzerinde nasıl kullanıldığına bir göz atalım.

İnsanlar Üstünde Nasıl Kullanılır?

İnsanlar Üstünde Nasıl Kullanılır?Dünya üzerinde şu an 30 bin ila 50 bin arasında insanın vücutlarında, RFID etiketi taşıdığı tahmin ediliyor. Diğer sektörlerde her ne kadar daha önceden kullanılmaya başlanmış da olsa, insanların üstünde yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. Bu cihaz derinin altına yerleştirilerek hem kullanımı hem de okunmasını kolaylaştırma amaçlanmıştır.

Amerika’da çipi vücuduna yerleştirerek kullanan Patrick Paumen verdiği röportajda; hayatını kolaylaştırdığını belirtmiştir. Peki, Paumen vücuduna yerleştirdiği çipi nerelerde kullanmaktadır? Ev, ofis ve garaj kapısı açmada kullandığını belirtmiştir. Aynı zamanda kullanan birçok insan, kişisel bilgilerini de bu çipe yerleştirmektedir. Çipin takip edilebilme özelliği de bulunduğu için gayet kullanışlıdır. Hayvanlara da yerleştirilerek takip cihazı olarak da kullanılabilir. Yalnız bazı durumlarda bu çip, vücudunuzda yer değiştirebilir ve bazı sağlık problemlerine sebebiyet verebilir.

Hızlı Geçiş Sistemi

Hızlı Geçiş SistemiÜlkemizde HGS olarak bildiğimiz ve gişelerde durmamızı gerektirmeden direkt olarak geçiş sağlayan cihazlarda da kullanılmaktadır. Bu sistem, aynı zamanda otogarlarda ve garajlarda da kullanılmaktadır.

Avantajları:

 • Geçilecek alana yaklaşmadan 5 – 10 metre öncesinde, otomatik tanıyarak kapının açılması
 • Araç sırası beklememek
 • Maliyetinin düşük olması
 • Raporlama sistemi ile tam denetim sağlamak

Çipler, duruma göre plastik veya metal olarak üretilebilir. Araçlarımıza taktığımız HGS cihazları da bunun en güzel örneklerindendir. Aynı zamanda, kullanıma göre istenilen boyutlarda da üretim sağlanarak uygulanabilir.

Mağazacılık

MağazacılıkMağazacılık sektöründe çalışan arkadaşlar anlayacaktır. Sistemin kullanılmadığı mağazalarda, depo ve ürün sayım, en çok can sıkan şeylerden bir tanesidir. Özellikle de indirim basımına kalındığında işinizden nefret dahi edebilirsiniz. Ancak bu sistem, mağazacılık sektöründe çalışanlara inanılmaz bir kolaylık sağlamaktadır. Depodan hangi ürünler çıkarıldı? Kaç tanesi satıldı, şu an depo ve reyon stoklarda kaç adet ürün var? Tarzındaki sorulara en basit şekilde cevap vermenizi sağlamaktadır. Bu sistem ile beraber stok sayma tarihe karışıyor. Yalnızca birkaç dakika içerisinde tüm dokümanlara ulaşabilirsiniz.

Lojistik

LojistikTaşımacılık sektöründe en zor işlemlerden bir tanesi, tırların liman ya da maden gibi taşıma faaliyetlerinin yoğunlukta olduğu yerlerde, kamyon ve tır giriş – çıkışlarının kayıt altına alınmasıdır. Ancak bu teknoloji, inanılmaz bir kolaylık sağlamaktadır. İşletmelerin tüm giriş çıkış kapılarına konulan okuyucular sayesinde, tırların üstündeki etiketlerin okuması sağlanmakta ve hangi aracın, ne zaman, nereden gelip gittiği gibi tüm bilgiler rahatlıkla bilgisayar ortamına kaydedilmektedir.

Kredi Kartları Ve Pasaportlar

Kredi Kartları Ve PasaportlarKredi kartlarımızda temassız ödeme ve pasaportlarımızda da uzun kuyruklar beklememe imkanı sağlamasına rağmen bu durum, bazı insanlar tarafından oldukça kötüye kullanılmaktadır. Siber hırsızlıkta son nokta bile denilebilir. RFID okuyucuları ile havaalanları ya da mağazalar gibi yerlerde bekleyen kişilerin kredi kartı ve pasaportunuzdaki bilgilere ulaşabilirler. Her ne kadar kolaylık sağlasa da aynı zamanda oldukça tehlikelidir de. Aslında bunun için de biraz şansız olmak gerek. Sonuçta, kaç tane hırsızda RFID okuyucu var ve onun ava çıktığı güne denk geleceksiniz? Ancak olmaz olmaz demeyin, çünkü bu ileri teknoloji, kolaylık sağlarken aynı zamanda başınıza büyük dertler de açabilir. 

Tabii ki bunların dışında, birçok sektörde ve alanda kullanılmaktadır. O kadar detaylı incelenecek bir konu ki sabaha kadar bahsetmek zorunda kalabiliriz. O yüzden ben de sizler için mümkün oldukça anlaşılabilir bir özet çıkarmaya çalıştım. Bu muhteşem sistem, uzun yıllardır üstünde çalışılmakta ve geliştirilmektedir. Senelerdir kullanım alanı gitgide yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Son dönemlerde ise insanlara yerleştirilerek ev, site ve garaj kapılarını açma, kişisel bilgileri bulundurabilme gibi özellikleri sayesinde giderek popülerlik kazanmaktadır. Biz, her ne kadar “acaba daha ne yapabilirler?” diye düşünsek de bilim insanları, her seferinde bizleri şaşırtmanın bir yolunu bulmaktadırlar. Bakalım, ilerleyen zamanlarda bu teknolojiyi ne kadar ileri seviyelere taşıyabilecekler?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.