Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Patronlar Çalışanlarından Ne Bekler?

Patronlar Çalışanlarından Ne Bekler?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İş hayatıyla ilgili olarak sürekli konuşulan konuların bir diğeri de ne biliyor musunuz? Patronların çalışanlarından ne istedikleri! Peki, neden mi? Hemen söyleyeyim. Çünkü bir patronun bir çalışandan ne istediğini bilmek sözde çok kolay olsa da gerçekte yaşanılanlar bu sorunsalın açık ve net olarak anlaşılmadığını gösteriyor. Yani kime sorsanız bu soruyu cevaplayabileceğini düşünüyor ama baktığınızda patronlarla ilgili konularda nedense hep sıkıntılarla karşılaşılıyor. Diğer bir deyişle; patronların çalışanlarından istedikleri herkes tarafından 2 ile 2’nin toplamı kadar net biliniyor görünmesine rağmen, yaşanılanlar durumun tam tersi yönünde olduğun işaret ediyor.

Dediklerime ne kadar katılıyorsunuz bilemem ama dikkatlice düşündüğünüzde çoğu kişinin sırf bu nedenden dolayı iş hayatında sorun yaşadığı gerçeğini siz de kabul edeceksiniz. Hatta belki de sadece kendi patron-çalışan ilişkinizi düşündüğünüzde bile bana katılacak, aslında patronunuzla aranızdaki tek sorunun onu anlayamamanızdan kaynaklandığını göreceksiniz. Patronunuz sizden aslında A işini yapmanızı isterken, sizin B işinizi yapmanızın kariyerinizi ne kadar olumsuz yönde etkilediğini anlayacaksınız. Tabii, bunu anladıktan sonra da doğal olarak aslında sizden istenilen şeyleri öğrenmek isteyeceksiniz. İşte ben de bunun için sizlere yardımcı olabilecek bazı tüyolardan bahsetmek istedim. Ve patronunuzun sizden sahiden ne istediğini anlayıp, beklentilerini karşılayabilmek istiyorsanız, hemen şimdi inceleyeceğimiz tüyoları dikkate almanızı öneririm. Çünkü aşağıdaki başlıklar patronunuz A derken, sizin onu B olarak anlamanızı engelleyip, aranızdaki iletişimi düzeltmenizi sağlayacak nitelikteler!

Patronunuzun sizden ne istediğini merak ediyorsanız; şimdi duyacaklarınızı kesinlikle dikkate almalısınız.

Öncelikle Onu Gözlemleyin!

Öncelikle Onu Gözlemleyin!Evet, patronunuzun sizden ne anladığını çözebilmek için ilk olarak yapmanız gereken şey bu. Yani deyim yerindeyse onu takibe almalısınız. Her hareketini dikkatle izlemeli, hangi takım arkadaşlarınıza nasıl davrandığını anlamaya çalışmalısınız. Terfi ettirdiklerine, çalışmasından memnun olduklarına tek tek dikkat etmeli, aynı zamanda onların patronunuza karşı tutumlarını da izlemelisiniz. Toplantılarda nasıl konuştuğuna, sizinle konuşurken takındığı tavrına, kullandığı beden diline, iş ahlakına, çalışma şekline, hatta ve hatta özel hayatında nasıl biri olduğuna tek tek bakmalısınız. Onu iyice tanıdığınızdan emin olana kadar patronunuzu gözlemleme devam etmeli, daha sonrasında ise edindiğiniz bu bilgilerden faydalanmanın yollarını aramalısınız.

Değiştirmeniz Gereken Özelliklerinizi Anlamaya Çalışın!

Değiştirmeniz Gereken Özelliklerinizi Anlamaya Çalışın!Patronunuzu gözlemledikten sonra yapmanız gereken şey ise onu rahatsız eden, yani acilen değiştirmeniz gereken özelliklerinizin neler olduğunu anlamak. Çünkü ancak bu şekilde şimdiye kadar yapmış olduğunuz hataları düzeltebilir, anlaşmazlığa düştüğünüz noktaları ortadan kaldırabilirsiniz. Mesela; sabahları geç kalmanız mı onu sinir ediyor? Yoksa görevlerinizi zamanında tamamlayamamanız mı problemin kaynağı? Veya patronunuzu dikkatle dinlemediğiniz için mi karşınızda ne dil konuştuğunu bilmediğiniz biri haline geliyor? İşte bunları anlamanız gerektiğini söylüyorum. Diğer bir deyişle, onu gözlemledikten sonra patronunuzun sizin hangi davranışlarınızdan hoşlanmadığını anlamış olduğunuz için bu hareketlerinizi düzeltebileceksiniz. Siz tavırlarınızı değiştirdikçe patronunuz tarafından da daha olumlu yaklaşım görecek, doğal olarak da aradaki anlaşmazlığı en aza indirgeyebileceksiniz.

Gerekiyorsa Daha Net Olması için Onunla Yüz Yüze Konuşun!

Gerekiyorsa Daha Net Olması için Onunla Yüz Yüze Konuşun!Tamam, şimdiye kadar bahsettiğimiz bütün yolları denediğinizi farz edelim. Ve hala kayda değer bir sonuç elde edemediniz. Yani patronunuzun sizden ne istediğini hala anlayamıyorsunuz. Onun sizden isteyebileceği her türlü şeyi yaptığınızı düşünüyor, ama yine de ortak bir noktada uzlaşamıyorsunuz. Şayet durum bu yöndeyse, dikkat etmeniz gereken her şeye dikkat etmenize rağmen patronunuzun sizden ne istediğini hala anlayamıyorsanız, işte o zaman onunla konuşmayı denemelisiniz. Evet evet tam olarak bunu söylüyorum.

Patronunuzun uygun bir zamanını kollamanızdan ve müsait olduğunda onunla açık açık konuşmanızdan bahsediyorum. Derdinizi düzgün bir dille anlatır, patronunuza sizinle ilgili bir sorunu olup olmadığını profesyonel bir şekilde ifade edebilirsiniz, aradaki problemleri ortadan kaldırabilirsiniz demektir. Bu şekilde onun sizden ne istediğini çok daha kolay ve doğru olarak öğrenebilir, bu konuşmanın verdiği rahatlıkla kariyerinizde çok daha başarılı günlere imza atabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.