Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Para Biriktirmemek için Söylenen Bahaneler

Para biriktirememekten mi şikayet ediyorsunuz? Kazandığınız 3 kuruşla birikim yapmanın imkansız olduğunu düşünüyorsanız, siz de bahane üretiyor olabilirsiniz.
Para Biriktirmemek için Söylenen Bahaneler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para biriktirmemek için birçok bahaneniz olduğunun farkında mısınız? Belki farkında değilsinizdir; çünkü kendinizi bu bahanelere o kadar çok inandırırsınız ki, gerçekten de öyleymiş gibi davranmaya başlarsınız. Ama bu şekilde davranmanız ve yaşamanız, tamamen sizi ilgilendiren, size zararı olan konulardır. Parasal konulardaki başarısızlığınız nedeniyle aile ve sosyal çevrenizde de başarısız bir insan olursunuz.

Birikim yapmak gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değildir. Para biriktirebileceğinize inanmalı ve bu şekilde çok daha kaliteli bir yaşamınız olacağını bilmelisiniz. Elinize geçen tüm parayı harcayarak kaliteli ve mutlu bir yaşama sahip olamazsınız. Çünkü bugünü düşünmek sizi mutlu etmez. Yarın karşılaşabileceklerini için hazırlıklı olduğunuz sürece daha huzurlu olacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Mutlaka yaşlı bir tanıdığınızdan “kefen param, o benim” tarzında sözler duymuşsunuzdur. İşte bu durum yarını düşünmeniz gerektiğini bizlere hatırlatıyor. Birçoğunuzun “yarına çıkmaya garantimiz yok” dediğini duyar gibiyim. Bu yüzden bende, “hiç ölmeyecek gibi dünyaya çalış, yarın ölecekmiş gibi tedbirli ol” sözünü hatırlatmak istiyorum. Bu durum üzerine söylenebilecek daha birçok söz bulunuyor ve bir bahane olarak kullanamayacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Parasız kalan ve para yönetimi konusunda başarılı olamayan kişilerin, bunalıma girdikleri bir dönemde yaşadığımızı da hatırlamanızı istiyorum. Borçların altından kalkamayan, kazandığı parayla geçimini zar zor idam ettiren kişiler var. Bu kişilerin parasal depresyon nedeniyle girdikleri bunalımı, bozulan aile düzenlerini görüyoruz. Hatta daha ileri vakalar cinayet ve intihara giden depresyonlar ile sonuçlanıyor. Peki, bunlardan kurtulmanın yolu son derece basitken neden zorluyoruz?

Birikim yapmak, para yönetiminin temelinde yer alır. Birikim için tasarruflu olursunuz ve elinize geçen parayı düzenli bir şekilde kullanırsınız. İyi bir bütçeleme yaparak gelir – gider durumunuzu ayarlarsınız ve gereksiz harcamalardan uzak durursunuz. Bu sayede altından kalkamayacağınız borcunuz da olmayacaktır ve geçim sıkıntınızdan kurtulacaksınız. Herhangi bir alışverişte ihtiyaç ve istek ayrımını yaparak, hazırladığınız bütçelemeye uyarsanız, kazandığınız paranın size yettiğini, geçiminizi sağladığını göreceksiniz. Tüm bunları yaparken kendinize belli bir miktarı birikim için ayırmaya da söz vermeniz gerekiyor. Elinize para geçtiği zaman önce bu birikim miktarını ayırmalı ve geri kalan kısımla geçimizi sağlamalısınız. Bunun uygulamada, çok basit olduğunu göreceksiniz.

Gelir – gider tablonuzu yapmak, para yönetiminin ilk aşaması olarak görülebilir. Ama bu tabloyu yaparken dürüst olmanız gerekiyor. Tam anlamıyla nereden para gelip, nereye gittiğini tüm detayları ile listelemeniz gerekiyor. Bu şekilde gereksiz harcamalarınızı görebilir ve bunları azaltarak minimum gidere sahip olabilirsiniz. Ayrıca geliriniz düşükse günümüzde arttırmak için birçok yol olduğunu da bilmeniz gerekiyor.

Gelelim para biriktirmemek için söylediğiniz bahanelere:

“Biriktirecek kadar kazanmıyorum!”

"Biriktirecek kadar kazanmıyorum!"En çok söylenen ve kendimizi en çok inandırdığımız bahanedir. Kazandığımız paranın yetersiz olduğunu söyleriz ve geçimimizi ancak sağladığımızı düşünüyor. Eksik olan ise yapmadığımız gelir – gider tablomuzdur. Bu bütçelemeyi yapmanız gerekiyor. Böylece paranızın nelere yetip yetmediğini göreceksiniz. Ayrıca çok olduğunu hiçbir zaman kabul etmediğimiz ve buna da ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz eğlence giderleri var. Bu konuya da el attığınız zaman biriktirecek kadar kazandığınızı göreceksiniz.

“Gelecekte daha fazla kazanıyor olacağım, o zaman biriktiririm.”

"Gelecekte daha fazla kazanıyor olacağım, o zaman biriktiririm."Bu gerçekten büyük bir bahanedir ve birçok kişi bunu söyler. Gelecekte daha fazla kazanacağınıza inanıyor olmanız güzel bir şey elbette. Ama daha çok kazandığınızda, harcamalarınızın da daha çok olacağını bilmeniz gerekiyor. Dağına göre duman olur sözünü ve her gelir durumundayken paranızı doğru bir şekilde kullanmanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

“Biriktirmek için çok gencim (yaşlıyım).”

"Biriktirmek için çok gencim (yaşlıyım)"Biriktirmek için ne kadar gençseniz o kadar iyi diyebilirim. Çünkü küçük yaşlarda başladığınız tasarruf ve birikim planı sizi ilerleyen yaşlarda gayet yüksek standartlara sahip bir hayat sahibi yapabilir. Zaten para ile ilk tanıştığımız zamanlarda bize paramızı idareli bir şekilde kullanmamız gerektiği söylenirken, genç olmak birikim yapmamak için bir bahane olamaz. Yaşlılık konusunda da aynı durum söz konusudur. Yaşınızın birikim yapmanız ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

“Büyük bir miras bekliyorum.”

"Büyük bir miras bekliyorum."Eğer bu zihniyette devam ederseniz, gelen mirası da kısa zamanda tüketeceksiniz demektir. Özlü sözlerle donattığım bu yazıda bir özlü söz daha paylaşmak istiyorum: Hazıra dağ dayanmaz!

“Çocuk bakıcımı ödemek zorundayım.”

"Çocuk bakıcımı ödemek zorundayım"Çocuk bakıcısına para ödüyor olmanız, biriktirecek kadar paranız olduğunun göstergesidir. Çocuk bakıcınız varsa, çalışıyorsunuz ve bir maaşınız var demektir. Bu maaşınızın tamamını bakıcınıza vermediğinize göre biriktirmek için de paranız var demektir. Eğer paranın tamamını bakıcıya veriyorsanız, çalışmayıp çocuğunuza kendiniz bakmanız daha iyi olacaktır!

“İnsan içine çıkamıyorum, kıyafet almam lazım.”

"İnsan içine çıkamıyorum, kıyafet almam lazım"Dolaplar dolusu kıyafetimiz olsa bile bu bahaneden kurtulamayız. Her zaman yeni bir şey almak isteriz. Hele geçen gün vitrinde gördüğümüz o bluzu almazsak dünyanın en mutsuz insanı oluruz. Oysaki dolabınızı bir düzene soktuğunuz zaman o bluza çok benzeyen kıyafetleriniz olduğunu göreceksiniz.

“Çocuğumun üniversite masrafları var.”

"Çocuğumun üniversite masrafları var"Keşke çocuğunuz üniversiteye gitmeden önce onun için bir birikim hesabı oluşturmuş olsaydınız, şimdi zorlanmazdınız. Ama hiçbir şey için geç değil ve bilmesiniz ki, asgari ücretli ebeveynler bile çocuklarını okutabiliyorlar.

“Birikimlerin geri dönüşü yok!”

"Birikimlerin geri dönüşü yok!"Bu bahane diğerlerinden biraz daha farklıdır. Biriktirdiği zaman eline bir şey geçmeyeceğini düşünen kişiler tarafından söylenir. Oysaki birikimlerinizi sizi geleceğe güvenle taşıyan varlıklardır. Biraz da yatırım hakkında bilgisayarınızı açıp bilgi edinirseniz, birikimlerinizle yapabileceklerinizi, ne kadar da değerli olduklarını göreceksiniz. En basitinden 100 dolar biriktirdiğinizi ve yatırım hakkında biraz bilgi edindiğinizi düşünelim. Bu parayla altın, döviz veya hisse senedi alıp satarak iyi ve düzenli bir gelir elde edebilirsiniz.

“Emekli olup tazminatımı alacağım.”

"Emekli olup tazminatımı alacağım"Emekli olduğunuz zaman alacağınız tazminat sizi geri kalan hayatınız boyunca rahatlatmaz. Eğer mantıklı bir şekilde kullanmazsanız, bir yıl olmadan o para eriyip gider. Yani bu tazminata endeksli bir şekilde yaşayamazsınız. Hele ki para biriktirmemek için böyle bir bahane sunmak hiç ama hiç inandırıcı olmayacaktır.

“Çok param var, biriktirmeye ihtiyacım yok!”

"Çok param var, biriktirmeye ihtiyacım yok"Zengin insanların hayatlarına baktığınız zaman mutlaka para yönetimi ile ilgili bir şeyler yaptıklarını görürsünüz. Ayrıca hemen hepsi iyi birer yatırımcıdır. Paranızı mantıklı bir şekilde yönetmediğiniz sürece zengin olmanızı sağlayan paranın yavaşça eriyip gittiğini gözlemleyebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.