Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Osman Pamukoğlu Kimdir? Hayatı, Kitapları ve Sözleri

90’lı yıllarda PKK ile var gücüyle mücadele eden ve terör örgütüne büyük kayıplar verdiren cesaretli bir tümgeneral! Aynı zamanda bir siyasetçi ve yazar! Evet, bu yazı Osman Pamukoğlu kimdir, merak edenler için:
Osman Pamukoğlu Kimdir? Hayatı, Kitapları ve Sözleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Emekli tümgeneral, siyasetçi ve yazar! Osman Pamukoğlu kimdir sorusuna verilebilecek en basit ve kısa cevap, bu cümle. Ama biz tabii ki bu yüzeysel cevapla yetinmeyecek ve efsane komutan hakkında detaylıca konuşacağız. Sonuçta; asker olarak kazandığı başarılarıyla Türkiye tarihinde bir ilke imza atan Osman Pamukoğlu, ayrıca yazar ve politikacı kimliğiyle de öğrenilmesi gereken bir isim.

Zira güçlü kalemi, gerçekçi anlatımı ve destansı hikayeleriyle, büyük bir okur kitlesi olan Osman Pamukoğlu’nun en çok satanlar listesinde haftalar boyunca birinci sırada yer almış kitapları bulunuyor. Ayrıca Osman Pamukoğlu, yayınladığı bildiriden yalnızca 36 gün sonra kurduğu partisi HEPAR ile de merak edilen bir kişilik. Anlayacağınız, efsane komutan hakkında söylenecek daha pek çok şey var.

Osman Pamukoğlu Kimdir? Kısaca Bilgi

Osman Pamukoğlu Kimdir? Kısaca BilgiAsker, politikacı ve yazar olarak! Bir değil birden çok alanda başarılara imza atan emekli tümgeneral Osman Pamukoğlu’nun binlerce seveni bulunuyor. Çünkü o cesareti, terör örgütüne karşı yürüttüğü harekatları, mevcut mücadelenin PKK’nın yok edilmesi için uygun olmadığını söylemesi ve daha pek çok niteliğiyle, saygı duyulan ve merak edilen bir kişilik olmuştur.

Koyu bir Atatürkçü olarak da tanınan Osman Pamukoğlu’nun ulu önderimize duyduğu hayranlığı, onun okuduğu bütün kitapları okuduğunu düşünerek anlayabilirsiniz. Ayrıca tam 5 kez Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı alan Osman Pamukoğlu, bu özelliğiyle de bir ilke imza atmıştır. Kısaca, Osman Pamukoğlu hakkında söylenebilecek şeyler bunlar. Daha fazlasına hemen alt başlıklardan ulaşabilirsiniz.

Osman Pamukoğlu’nun Hayatı

Osman Pamukoğlu’nun HayatıOsman Pamukoğlu, 27 Aralık 1947’de Sinop’un Gerze ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk olarak 11 yaşındayken giydiği üniformasını 55 yaşına kadar üzerinden çıkartmayan Pamukoğlu’nun askeri hayatı, Selimiye Askeri Ortaokulu’ndayken başlamış. Ardından Kuleli Askeri Lisesi’ne giderek buradan mezun olmuş. Eğitimine Kara Harp Okulu, Piyade Okulu, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Milli Güvenlik Akademisi’nde devam eden askerin ilk görev yeri Samsun olmuş.

1968’de 56. Er Eğitim Alayı’nda 2. Bölük Komutanı olarak göreve başlayan Osman Pamukoğlu, 10 yıl piyade subaylığı, 16 yıl da kurmay subaylığı yapmış. 1990 ile 1992 yılları arasında Edirne 42. Piyade Alayı’nda komutanlık yapan Pamukoğlu, PKK’nın terör eylemlerini arttırdığı Haziran 1993’te Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ve Güvenlik Komutanlığı’na atanmış.

Osman Pamukoğlu Çocukluk Dönemi;

Osman Pamukoğlu Çocukluk DönemiAynı yıl Tuğgeneral rütbesi alan Pamukoğlu, 1995 yılına kadar burada terör örgütlerine karşı mücadele vermiş. Ve gösterdiği üstün başarıları sayesinde Efsane Komutan unvanını kazanmış. Zira birçok komutanın görev yapmak istemediği bölgede, PKK’ya karşı yürüttüğü operasyonlarda, dağdaki teröristlerin sayısını 12.000’lerden 6.000’lere kadar azaltan komutan, sınır dışına defalarca harekat düzenlemiştir. Hatta dönemin Genelkurmay Başkanı; komutan hakkında “Üç tane Pamukoğlu Paşa olsa terörü bitiririz.” demiş.

Hakkari’nin ardından 1995 – 1998 yıllarında Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’nda Eğitim Başkanı ve Kurmak Başkanı olarak hizmet veren Pamukoğlu, 1997’de Tümgeneral rütbesini almış. 1998 ile 200o yıllarında, Kıbrıs 28. Piyade Tümen Komutanlığı yapan efsane komutan, ardından İstanbul Piyade Okul Komutanlığı’na oradan da Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na getirilmiş. Yıllarca devletine hizmet eden Osman Pamukoğlu, 2002 yılında da Tümgenaral olarak emekliliğe ayrılmış.

Osman Pamukoğlu’nun Emekli Olduktan Sonraki Yaşamı

Osman Pamukoğlu’nun Emekli Olduktan Sonraki YaşamıAskerlik hayatı boyunca teröre kaşı pek çok zafer kazanan Osman Pamukoğlu, başarılarından dolayı 1 kez 1. Dereceden Altın Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, 2 kez Üstün Cesaret ve Feragat Nişanı, 5 kez de Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı (bu ödülü 5 kez alan tek kişi) ile ödüllendirilmiştir.

Ve emekliliğinden sonra, Hakkari’de Mehmetçiklerle birlikte yaşadıklarını kaleme alan Osman Pamukoğlu, Unutulan Dışında Yeni Bir Şey Yok adıyla ilk kitabını yayımlamıştır. “Bu kitabı yazmak borcumdu” diyen komutanın eseri, haftalar boyunca en çok satanlar listesinde yer almıştır. Daha sonra da kitap yazmaya devam eden Osman Pamukoğlu, verdiği eserlerinde terörle nasıl mücadele ettiklerini, nasıl mücadele edilmesi gerektiğini ve sıcak evlerinde uyuyan pek çok kişinin görmesi gereken gerçekleri anlatmıştır.

Osman Pamukoğlu Komutanlık Dönemi;

Osman Pamukoğlu Komutanlık Dönemi28 Temmuz 2008’de doğum yeri olan Sinop, Gerze’den yayımladığı “Anadolu ve Trakya’da Yaşayan Türk Halkı Bu Çağrı Size Özel” adıyla yayınladığı bildirisi ile büyük bir kesimi yanına çekmiştir. Ve çok geçmeden “Bugün Bizim için 11 Kasım 1938’dir” diyerek 4 Eylül 2008’de Hak ve Eşitlik Partisi’ni kurmuştur. Partinin kurucusu olmakla kalmayan Osman Pamukoğlu, aynı zamanda Hak ve Eşitlik Partisi’nin ilk başkanı da olmuştur.

Hak ve Eşitlik Partisi’ne 900.000 resmi başvuru yapılmış, Pamukoğlu başvuruların genellikle genç nüfustan oluştuğunu belirtmiştir. Koyu bir Atatürkçü olan ünlü kişilik, Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul 3. bölgeden bağımsız adaylığını koysa da yeterli oy alamadığı için meclise girememiştir. Daha sonra HEPAR’dan istifa etmiş ve partiyi gençlere bıraktığını söylemiştir.

Osman Pamukoğlu Belgeseli: Kan Uykusu

Osman Pamukoğlu Belgeseli: Kan Uykusu2007 yapımı Serdar Akinan belgeselidir. 1993 ile 1995 yılları arasında Hakkari’de teröre karşı verilen mücadele anlatılmış, Osman Pamukoğlu komutasındaki askerlerin yurt içi ve yurt dışı operasyonları enine boyuna irdelenmiştir. Komutanların, Mehmetçiklerin, şehitlerin, şehit yakınlarının ve gazilerin konuk olduğu belgeseldei askerin terörün yanı sıra ne gibi zorluklara göğüs gerdiği açıkça anlatılmıştır. Sonuçta; izleyicilerin beğenisini kazanan 115 dakikalık Kan Uykusu, ilk fırsatta izlenmesi gereken bir belgesel denilebilir.

Osman Pamukoğlu’nun Partisi: HEPAR

Osman Pamukoğlu’nun Partisi: HEPAR4 Eylül 2008’de bildirisi yayınlandıktan sadece 36 gün sonra kurulan Hak ve Eşitlik Partisi’nin kurucusu ve onursal genel başkanı Osman Pamukoğlu’dur. 2011 Türkiye seçimlerinde başarısız olan HEPAR’ın genel başkanı Pamukoğlu, partiyi kapatma kararı aldığını duyursa da daha sonra toplanan kurultayda bu karar değiştirilmiş ve parti kapanmamıştır.

2015 seçimlerinde de başarısız olan parti, genel kurul toplantısında Türk siyasi tarihinde bir ilke imza atarak Parti Meclisi ve Merkez Yürütme kurulunun yarısından fazlasını gençlerden oluşturmuştur. Ayrıca il ve ilçe teşkilatları feshedilmiş, teşkilatlandırmayı yeniden kurma görevi gençlere verilmiştir. Daha sonraki süreçlerde Parti Genel Başkanlığı görevine farklı isimler getirilen HEPAR, faaliyetlerine devam etmektedir.

Osman Pamukoğlu Kitapları

Osman Pamukoğlu KitaplarıTümgenerallikten emekli olduktan sonra yazmaya başlayan Oman Pamukoğlu’nun ilk eseri Unutulanlar Dışında Yenir Bir Şey Yok isimli beğenilen kitabı olmuştur. 2003 yılında yayımlanan bu kitaptan sonra ise Ey Vatan – Arkadaşlar Uykulardan Uyansın (2004), Kara Tohum – Barış Sonsuz bir Rüyadır (2005), Ayandon (2006), Yolcu – Beyhude Geçmesin Bu Ömür (2006), İnsan ve Devlet – Arada Sıkışıp Kalanlar (2007), Angut (2008), Korkunun Çocukları (2010), Akıllı Ol! (2012), Siyasetin Sefaleti (2013), Cehennemdere Kanyonu (2013), Savaş Sanatı (2014), Önder: Çağların Özlemi (2016), Kafes: Beyaz Çığlıklar (2016), Strateji (2016), Başka Bir Hikaye – Herkese Yaşam Üzerine Notlar (2017) ve Baş Döndürenler (2017) isimli kitaplarını çıkartmıştır.

Osman Pamukoğlu Sözleri

Osman Pamukoğlu SözleriOsman Pamukoğlu kimdir, nerelidir, askerlik hayatı ve partisi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir, gibi soruların cevapları üzerine konuştuğumuz yazının da sonuna geldik. Ve dilerseniz şimdi de efsane komutan Osman Pamukoğlu’nun efsanevi sözleriyle yazıyı nihayetlendirelim.

Osman Pamukoğlu Sözleri Tehdit EdilmekKendisine yöneltilen “tehditler alıyor musunuz” sorusuna verdiği bu cevap da Osman Pamukoğlu’nun en ünlü sözlerinden biri olmuştur.

Osman Pamukoğlu Sözleri ÖzgürlükPKK ile mücadele konusunda gösterdiği cesaretiyle her zaman dikkat çeken Osman Pamukoğlu, yukarıdaki sözüyle aslında hepimizin bildiği ama bazılarının görmezden gelmeyi tercih ettiği bir gerçeği vurguluyor.

Osman Pamukoğlu Sözleri TeröristlerGörev yaptığı yıllarda, ülkemizi binlerce teröristten temizleyen Pamukoğlu, kendisine neden efsane komutan denildiğini bu sözüyle bir kez daha gösteriyor.

Osman Pamukoğlu Sözleri Efsane KomutanOsman Pamukoğlu’nun yapılan harekatlardan sonuç çıkmadığı yönündeki yorumlara verdiği cevap!

Osman Pamukoğlu Sözleri Askerime Leş ToplatmamOsman Pamukoğlu’nun bir diğer efsanevi sözü de budur. Hakkari, İkiyaka Dağları’nda yapılan bir operasyondan sonra teröristlerin cesetlerinin bulunduğu dağa çıkan gazeteci Macit Gürbüz, komutandan bunların bir araya toplanmasını istediğinde yukarıda gördüğünüz cevabı almış.

Osman Pamukoğlu Süleyman Demirel'e CevabıKomutasındaki askerleriyle birlikte, PKK’nın İran kampına harekat düzenleyen Osman Pamukoğlu sınıra ulaştığında, plan Ankara’ya daha yeni ulaşmış. Ve Süleyman Demirel’in emriyle operasyon ilan edilmiş. Sonrasında karakola bir baskın yapılmış ve 15 şehit verilmiş. Ziyarete gelen Süleyman Demirel, Pamukoğlu’na teröristlerin İran’dan gelip gelmediğini sorduğundaysa, komutandan işte bu cevabı almış.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın