Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Netflix Film Yapımcılarını Teşvik Edecek Yeni Bir Ödeme Sistemi Geliştiriyor

Popüler yayın platformu Netflix, sevilen filmlerin yapımcılarına daha fazla kazandıracağı bir sistem üzerinde çalışıyor.
Netflix Film Yapımcılarını Teşvik Edecek Yeni Bir Ödeme Sistemi Geliştiriyor
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

ABD merkezli dijital yayın platformu Netflix, bünyesinde pek çok yapıma ev sahipliği yapıyor ve aylık abonelik sistemi ile milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Bilindiği üzere başka yapımlar yer aldığı gibi Netflix’in kendi imzası bulunan çok sayıda dizi, belgesel ve filme platformda rastlamak mümkün. Hatta şirketin bazı yapımlarının büyük ödüller aldığı biliniyor. Çevrimiçi yayın platformu yeni yapımlar üzerinde çalışacak yapımcıları teşvik edecek bir ödeme sistemi üzerinde çalışıyor.

Netflix platformunda yayınlayacağı tüm içerikler için yapımcılara büyük ödemeler yapıyor. Ancak kimi zaman ödeme şartlarında ya da miktarda anlaşmazlık çıkıyor ve bu yapımlar başka platformlarda yer alıyor. Popüler yayın servisi izleyiciden fazla ilgi gören yapımlar için yönetmen, yapımcı ve oyunculara ek ödeme imkanları yaratmayı planlıyor.

Sevilen Filmler Daha Fazla Kazanacak

Sevilen Filmler Daha Fazla Kazanacak

Netflix’te mevcut ödeme sistemi yapımların platformda yer almasına yönelik oluyor. Bu yapımlardan bazıları büyük kitlelere ulaşıyor ve dünya gündemine oturuyor. Pek çok yapım ise kullanıcılardan beklenen ilgiyi görmüyor ve izlenme sayıları düşük oluyor. Ancak Netflix’ten yapılan ödemelerde bu kriter geçerli olmuyor.

Yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıklayan Netflix film bölümünden sorumlu başkan Scott Stuber, yapımcılara daha sonradan da ödeme yapacakları bir plan için üreticiler ile görüştüklerini söyledi. Yeni sistem ile platformda yüksek ilgi gören filmlerin yapımcıları Netflix’ten daha fazla para alacak. Ancak bu ödeme sisteminin detaylarına dair bir bilgi mevcut değil. Bonus ödemelerin ne boyutta olacağı ve projeden kaç kişiye ödeme yapılacağı açıklanmadı.

Şirketin karşısına çıkan rakip platformlar Netflix’in gelecek olan yapımları kaptırmak istemediğini gösteriyor. Platforma gelecek yeni ödeme sisteminin yapımcıların daha istekli olmasına neden olabilir. Yüksek izlenmeye ulaşan filmlerden elde edilecek kar önceden sadece Netflix’e kalıyordu. Ancak yeni sistem ile yapımcılar da bu kardan payını almış olacak.

Diğer yandan Netflix’in yapımcısı olduğu filmler ile pek çok çevreden farklı yorumlar gelmeye devam ediyor. Yakın geçmişte vizyonda yer alan pek çok filme dair Netflix kısa süre kendi platformunda yer almasını istemişti. Yapımcılar ve sinema salonu sahipleri bu isteği tepkiyle karşılamıştı. Ancak Netflix’in yeni ödeme sisteminin bu anlamda yapımcıların fikrini değiştirebileceği belirtiliyor.

Netflix Türkiye’den Yeni Ödeme Seçenekleri

Netflix Türkiye’den Yeni Ödeme Seçenekleri

Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren yayın platformu Netflix, ülkemizde de son derece yoğun ilgi görüyor. Geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki dijital yayın platformlarına yönelik RTÜK’e denetim yetkisi verilmesi ile Netflix’in çekileceği gündeme gelmişti. Ancak Netflix yaptığı açıklama ile Türkiye pazarındaki varlığını sürdüreceğini açıklamıştı. Bu gelişmeler sonrası şirketten kullanıcılar için yeni ödeme kanalları oluşturulacağının bilgisi geldi.

Netflix’in ülkemizdeki kullanıcılara iki yeni ödeme seçeneği daha sunacağı açıklandı. Popüler yayın platformu Türkiye’de Bankalararası Kart Merkezi ve iyzico ile iş birliği yapacağını duyurdu. Yapılan iş birliği ile kullanıcılar TROY logolu kartları ya da iyzico aracılığıyla Netflix abonelik ücretlerini ödeyebilecek. iyzico günümüzde dünya genelinde ve yerel bazda 35 binden fazla şirkete güvenli ödeme çözümleri sunuyor.

BKM yani Bankalararası Kart Merkezi ise ülkemizde TROY adı verilen ilk ve tek yerli ödeme yöntemine sahip. Yapılan anlaşma sonrası BKM ve iyzico yöneticileri konuyla ilgili açıklamalarında Netflix ile yaptıkları iş birliğinden dolayı memnun olduklarını söylediler. Netflix’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Türkiye’de 1.5 milyonu aşkın kullanıcısı olduğu ortaya çıkmıştı. Şirketin yüksek pazar payına sahip olduğu ülkemizde yeni yatırımlara devam etmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.